• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Farmaceuci: sopocka apteka "za złotówkę" ma mikroskopijne szanse

Wioleta Stolarska
13 grudnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Według przepisów Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nie może wydać zezwolenia na nową aptekę, jeśli w promieniu 500 metrów od jej planowanej lokalizacji działa już inna apteka. Według przepisów Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nie może wydać zezwolenia na nową aptekę, jeśli w promieniu 500 metrów od jej planowanej lokalizacji działa już inna apteka.

Sopocka apteka "za złotówkę" nie powstanie w najbliższym czasie, jeśli w ogóle będzie miała szansę powstać - alarmują farmaceuci. We wtorek poinformowaliśmy, że władze kurortu odstąpią lokal na preferencyjnych warunkach chętnemu do prowadzenia całodobowej apteki, okazuje się jednak, że nie będzie to takie proste, bo lokal wskazany przez miasto nie spełnia warunków, jakie stawia ustawa o prawie farmaceutycznym.



Lokal, który miasto zdecydowało się przekazać pod wynajem na całodobową aptekę mieści się przy ul. 3 Maja 5/7 - Bitwy pod Płowcami 1, czyli w centrum miasta, w niewielkiej odległości od przychodni i pogotowia.

Czytaj więcej: Apteka za złotówkę? Sopot szuka chętnego do prowadzenia całodobowej

Jednak według przepisów wojewódzki inspektor farmaceutyczny nie może wydać zezwolenia na nową aptekę, jeśli w promieniu 500 metrów od jej planowanej lokalizacji działa już inna apteka. Tak niestety jest w tym przypadku.

Według przepisów Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nie może wydać zezwolenia na nową aptekę, jeśli w promieniu 500 metrów od jej planowanej lokalizacji działa już inna apteka. Według przepisów Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny nie może wydać zezwolenia na nową aptekę, jeśli w promieniu 500 metrów od jej planowanej lokalizacji działa już inna apteka.
- W tej odległości od lokalu oferowanego za złotówkę przez Sopot są już dwie inne apteki. W Sopocie, gdzie na jedną aptekę przypada na pewno mniej niż 3000 mieszkańców, odległość między nową apteką a istniejącymi musiałaby wynosić 1000 metrów, aby Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny bez problemu wydał zezwolenie. To sprawia, że jedyną szansą na otwarcie w tym lokalu apteki jest zgoda ministra zdrowia, który ze względu na ważny interes pacjentów i konieczność zapewnienia im dostępu do produktów leczniczych może wyrazić zgodę na wydanie przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej z pominięciem ograniczeń demograficzno-geograficznych. A to sprawia, że niemal pewne jest, iż nie będzie żadnego chętnego farmaceuty do prowadzenia w tym miejscu apteki, bo szansa na uzyskanie zezwolenia jest po prostu mikroskopijna - mówi magister farmacji Łukasz Waligórski z portalu farmacja.net.

Przepisy nie przekreślają szansy, ale łatwo nie będzie



O tym, że formalności związane z uzyskaniem pozwolenia na otworzenie nowej apteki w Sopocie w proponowanej przez miasto lokalizacji nie będą łatwe mówi też Lidia Zajączkowska, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego.

- Jeżeli w toku postępowania administracyjnego Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny ustali, że geograficznie i demograficzne warunki wydania zezwolenia nie zostały spełnione, strona postępowania będzie uprawniona do zainicjowania procedury związanej z pominięciem ograniczeń geograficznych i demograficznych. Minister zdrowia może wydać zgodę na wydanie przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej w terminie 30 dni od dnia uzyskania pozytywnych opinii WIF, wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce planowanej lokalizacji apteki - wyjaśnia Lidia Zajączkowska.
Przyznaje, że oczywiście nie jest przesądzone, że jeśli wymogi lokalizacyjne nie zostały spełnione, to nie ma szans na otwarcie apteki, wówczas taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie. Czas takiego postępowania jest też niestety stosunkowo wydłużony, bo każda z instytucji ma po 30 dni na zapoznanie się z wnioskiem i sporządzenie stosownej odpowiedzi.


O tych kwestiach władze Sopotu jednak nie wspominają, zaznaczają tylko, że to "nowy najemca musi wziąć na siebie konieczność uzyskania zgody wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego na otwarcie w Sopocie kolejnej apteki".

- Oczywiście prezydent Karnowski będzie mógł powiedzieć, że zrobił wszystko, by zapewnić mieszkańcom dostęp do leków w nocy i to "pazerni" aptekarze nie chcieli prowadzić apteki w lokalu za złotówkę - mówią nam farmaceuci.

Miejsca

Opinie (41)

  • prezent na świeta - propozycja (1)

    Ja obdaruję moja rodzinę w tym roku wyjątkowymi prezentami i do tego modnymi :)
    w tym roku bardzo modny stał się temat konopi :) babci kupie syrop konopny z Rokitnikiem na odpornośc i maść uniwersalną na różne problemy , bratu kupie perfum na bazie konopi lizaki dostanie lizak konopny i gumy ( będzie zachwycony i zaskoczony moja orginalnościa ) dla mamy i taty wyszukam kosmetyki tj. balsam szampon czy maskę i wszystko na bazie konopi ............. w tym roku zaskoczę wszystkich heheh. a zapomniałabym we wszystko zaopatrzę się na stronie konopiafarmacja.pl porównałam mają największy wybór i najtańszą wysyłkę

    • 0 5

    • to jeszce podaj adres domowy by niebyło trzeba cie szukac **nie :)

      • 0 0

  • niech zaplaci

    Niech zapłaci istniejacej aptece za dyzury ( z pieniedzy z wynajmu teego lokalu) . Nie ma sensu otwierac nastepnej apteki. Nie zapłaci za dyzury? tak myslalem

    • 5 1

  • Jest jeszcze tryb ministerialny

    otwarcia apteki mimo ,że odległość mniejsza niż 500 m , kiedy jest szczególny interes społeczny , tutaj jest ( apteka całodobowa i dostęp do leków ) i tym trybem apteka będzie mogła być otwarta a ktoś dostanie całkiem atrakcyjną lokalizację za kilka złoty czynszu.

    • 2 0

  • Ustawa w końcu zablokowała proces, który doprowadził do tego, że żadna z aptek nie jest w stanie pełnić dyżurów. Szkoda tylko, że nie została wprowadzona kilka lat wcześniej, bo dziś stan polskiej farmacji jest po prostu tragiczny. Odpowiedz sobie sam, czy lepiej aby na danym terenie funkcjonowało 10 aptek, każda działająca, na skraju rentowności, zatrudniająca średnio 1,5 farmaceuty, z niskim stanem magazynu i zamawiająca połowę leków na jutro, czy jednak lepiej, aby na tym samym obszarze były tylko trzy apteki, ale za to znacznie lepiej zaopatrzone i zatrudniające więcej personelu? I w którym przypadku apteki będą w stanie pełnić dyżury nocne, nie stając przez nie na skraju bankructwa?

    • 6 2

  • szkoda że zniknął tajemniczo komentarz o całodobowym fryzjerze :)

    • 3 0

  • Polska jest krajem w który apteki powstaja jak gzyby po deszczu jedyny taki kraj na świecie:)

    • 1 3

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Slow Space by PUMA

20 zł
warsztaty, spotkanie, konsultacje, joga

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane