• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Endoproteza? Minimum trzy lata w kolejce

Piotr Kallalas
19 maja 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Na zabieg wprowadzenia endoprotezy w ramach NFZ czeka się w Trójmieście minimum 3 lata. Na zabieg wprowadzenia endoprotezy w ramach NFZ czeka się w Trójmieście minimum 3 lata.

Na horyzoncie pojawił się pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma diametralnie ograniczyć czas oczekiwania na zabieg wprowadzenia endoprotezy, czyli tzw. sztucznego stawu. Czy rzeczywiście jest możliwe ograniczenie czasu oczekiwania? Ile czeka się na zabieg w Trójmieście?



Jeśli czas oczekiwania na zabieg/wizytę w ramach NFZ jest długi, co robisz?

Pacjenci najczęściej uskarżają się na bóle w okolicy pachwiny oraz na uczucie sztywności w stawie biodrowym. Dolegliwości narastają szczególnie w momencie ruchu i przy zmianie pozycji ciała. Kiedy daje o sobie znać tzw. ból spoczynkowy, to znak, że jedynym ratunkiem i odpowiedzią na zwyrodnienie stawu biodrowego jest jego operacja.

- Nie ma pomysłu, jak leczyć skutecznie uszkodzenie chrząstki stawowej. Możliwości naprawy chrząstki są naprawdę ograniczone. Jeżeli nie ma jej w stawie, co jest istotą choroby zwyrodnieniowej, to nie ma innych możliwości, jak zastąpienie chrząstki czymś sztucznym, czyli endoprotezą - informuje dr hab. med. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Oczywiście leczenie operacyjne stosuje się jedynie w przypadkach znaczącej degeneracji. Wcześniej pacjenci są kierowani na rehabilitację, a ból zwalczają lekami przeciwbólowymi. Niestety, jedynie operacja skutecznie eliminuje dolegliwości.

W przypadku zastosowania endoprotez najczęściej mówimy o stawie kolanowym i biodrowym. Zły stan może być spowodowany urazem (w części przypadków biodrowych), jednak najczęściej dochodzi do zmian degeneracyjnych wraz z wiekiem.

Najszybszy zabieg w Trójmieście w 2019 r.

Główne trójmiejskie szpitale mają w ofercie operacje stawu biodrowego i kolanowego. Zabiegi są przeprowadzane na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej i ortopedycznych. W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika na zabieg wprowadzenia endoprotezy stawu biodrowego oczekują obecnie 222 osoby i najbliższy wolny termin to końcówka 2019 roku. Podobnie sytuacja wygląda w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Zapisy na operację na Oddziale Ortopedii UCK to już połowa 2020 roku. Oddział Kliniczny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUM-ed prowadzi zapisy na 2020 rok, a każdego roku przeprowadza około 300 tego typu zabiegów. W przypadku endoprotezy stawu kolanowego terminy są podobne bądź jeszcze bardziej odległe.

- W 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Oddziale Ortopedii na zabieg wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego pacjenci oczekują ok. 3 lat w przypadkach stabilnych. W przypadkach pilniejszych, uzasadnionych przez lekarza kierującego, czas oczekiwania jest krótszy i trwa od roku do dwóch lat, ale są to przypadki sporadyczne - mówi kmdr Wojciech Kania, rzecznik 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.
Jak sytuacja wygląda w Gdyni? Tutaj, w Szpitalu św. Wincentego a Paulo każdego roku wykonuje się około 400 tego typu operacji, z tego około 250 przypadków dotyczy biodra.

- Czas oczekiwania dla przypadków pilnych wynosi około 2,5 roku, a dla przypadków stabilnych około czterech lat. Oczywiście oddział, w miarę możliwości stara się przyspieszać zabiegi operacyjne w przypadkach, w których długi czas oczekiwania będzie się wiązał ze znacznym zmniejszeniem szansy na osiągnięcie dobrego efektu terapeutycznego - mówi Emilia Łosińska z biura dyrektora Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.
Usługi świadczy też Centrum Zdrowia Swissmed, gdzie czas oczekiwania to obecnie ok. 7 lat (mowa o usługach, które są refundowane w pełni przez Narodowy Fundusz Zdrowia). Jest możliwość przeprowadzenia operacji prywatnie i skrócenia czasu zabiegu nawet do miesiąca. Koszt takiej usługi może sięgać od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy zł, w zależności od rodzaju protezy.

- Problem kolejek jest problemem złożonym, który powinien zostać rozwiązany. W części są to kolejki sztuczne, ponieważ pacjenci zapisują się na operację w chwili, kiedy nie ma jeszcze potwierdzenia, czy operacja jest rzeczywiście konieczna. Niektórzy zapisują się ze względu na dalsze roszczenia z ZUS. Dlatego problem wymaga specjalnego podejścia - dodaje dr hab. med. Tomasz Mazurek.
Około 80 proc. osób w wieku osiemdziesięciu lat posiada zmiany zwyrodnieniowe. Nie zdajemy sobie sprawy, że problem jest tak powszechny. Mnogość przypadków generuje zaś długi czas oczekiwania na zabieg. Nawet w krajach Europy Zachodniej okres oczekiwania nie jest krótszy niż pół roku. Dlatego potrzebne jest profesjonalne podejście do zagadnienia i umiejętne pokierowanie reformą dotyczącą wszystkich zabiegów.

- Okres oczekiwania na zabieg endoprotezy biodra jest różny w różnych szpitalach, ale generalnie za długi, a chorzy czekają kilka lat. Jest to sytuacja frustrująca zarówno dla chorych, jak i lekarzy, którzy nierzadko muszą kierować chorych "z wyprzedzeniem", by nie cierpieli zbyt długo oczekując na zabieg kilka lat - mówi lek. med. Marcin Omernik z Zatoki Zdrowia.
Warto samemu badać stawy

Wraz z wiekiem u większości osób rozpoczyna się degeneracja stawów, która przybiera różną prędkość, w zależności od wielu składowych. Często nie mamy możliwości zahamowania zmian, jednak warto zwrócić uwagę na aktywny tryb życia, a także higienę pracy.

- Wady postawy doprowadzające do przeciążeń w wyniku zmiany budowy stawu oraz osi stawowej (kolana koślawe, kolana szpotawe). Wrodzone zmiany stawowe, nieleczone dysplazje bioder, krzywica. Urazy stawów (skręcenia, zwichnięcia, złamania śródstawowe). Rodzaj wykonywanej pracy (sport zawodowy, dekarze, posadzkarze, górnicy). Najbardziej destrukcyjną rolę odgrywa jednak nadwaga - obniżenie wagi o 10 proc. zmniejsza istotnie ryzyko zmian zwyrodnieniowych - informuje Tomasz Laniecki, fizjoterapeuta z Funkcjonalnej Rehabilitacji Medycznej.
Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do ortopedy.

- W momencie zaistnienia wskazań do leczenia operacyjnego pacjent otrzymuje skierowanie do szpitala. Pacjent zgłasza się do szpitala do Izby Przyjęć Planowych - osobiście lub telefonicznie (w takich przypadkach należy dostarczyć skierowanie w ciągu 14 dni od zgłoszenia) - ze skierowaniem i wyznaczany jest termin wizyty kwalifikacyjnej z ortopedą z oddziału. W wyznaczonym terminie pacjent zgłasza się na wizytę i po analizie dokumentacji medycznej (zdjęcie RTG, wywiad) oraz badania fizykalnego otrzymuje wstępny termin leczenia w zależności od zaszeregowania do grupy pilnej lub stabilnej - informuje lek. med. Marcin Nowak z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.
Następnie osoba dowiaduje się o terminie zabiegu i uzyskuje informacje o dalszym postępowaniu oraz o rehabilitacji po operacji. Pacjent jest przyjmowany na jeden dzień przed planowanym zabiegiem do szpitala.

Co dalej po zabiegu?

Operacja rozwiązuje problem stawów, nie jest jednak ostatnim elementem leczenia. Po zabiegu pacjenci muszą uczęszczać na rehabilitację, a przede wszystkim szybko wrócić do zdrowej aktywności, co często ze względu na wiek nie przychodzi tak łatwo.

- Bardzo istotnym elementem leczenia po zabiegu endoprotezoplastyki jest leczenie usprawniające. Często nawet w kilka godzin po operacji pacjenci są pionizowani, stawiają pierwsze kroki i zaczynają uczyć się funkcjonować z nowym stawem. Przez kilka pierwszych dni to właśnie usprawnianie, nauka chodu o kulach oraz zwiększanie zakresu ruchomości stawu są najważniejszym elementem postępowania pooperacyjnego. Oczywiście nie należy zapominać o leczeniu przeciwbólowym oraz profilaktyce przeciwzakrzepowej, która zapobiega powstawaniu niebezpiecznych dla życia powikłań - tłumaczy lek. med. Arkadiusz Szycman z Poradni Ortopedycznej w Centrum Zdrowia Lifemedica.

Opinie (40) 8 zablokowanych

  • Naturalna selekcja ... by NFZ (4)

    Jak pacjent nie padnie do tego czasu to go wyleczymy , tzw gra na zwłokę :).
    Tylko skoro usługa nie może być wykonana w należytym czasie dlaczego mam za nią płacić ??? zapłacę za trzy lata drooooogi w utrzymaniu NFZecie

    • 25 4

    • bredzisz (3)

      • 1 3

      • (2)

        Robisz za granicą i wnosisz o zwrot kosztów do nfz.

        • 0 4

        • (1)

          tylko nie każdy ma aby wyłożyć,
          płacę po to bym mógł skorzystać z usługi , a tu dochodzi do absurdu w stylu
          płać rachunki za komórkę ale pogadać przez nią będziesz mógł za 3 lata - pojoł ?

          • 5 0

          • jedno małe ale ... nie płacisz za swoje leczenie, płacisz za leczenie wszystkich potrzebujących

            tak samo, jak wszyscy inni płacą na ciebie, ja też pracuję na twoje leczenie i emeryturę ... oddasz mi tą kasę?

            • 0 0

  • Co drugi Polak po 50 kuleje.To fakt. (3)

    Zjawisko to np. nie ma miejsca w Czechach.

    • 26 2

    • jest nas czwóka rodzeństwa w wieku 49- 57 żadne z nas nie kuleje...uff (1)

      • 3 3

      • p.s.nasi mężowie i żony także nie

        • 3 3

    • 80% ludzi w Czechach to ateiści.

      Tym samym nie muszą klęczeć na betonie, drewnie, trawie, padać krzyżem, stać bez ruchu godzinę lub dłużej jak msza typu "iloraz" przepraszam "suma". Stawy nie są narażone na uraz.

      • 19 7

  • (2)

    Ja mam pomysł na skrócenie kolejek do lekarzy... Zlikwidować służbę zdrowia!

    • 18 3

    • i co dalej....? masz koncept ? (1)

      • 2 1

      • Prawda jest taka, że takie zjawisko jak NFZ prędzej czy później zostanie zlikwodowane na rzecz innej metody finansowania leczenia

        • 5 0

  • Mało kto chce karmić krowę ale wszyscy chcą ją doić .I tak jest ze służbą zdrowia. (2)

    • 16 2

    • to nie jest żadna służba

      • 3 0

    • skad ta data 2019 rok? Czytelnicy Trojmiasta proszą o rzetelnosc dziennikarska

      jestem w posiadaniu pisma z COPRNICUSA z marca 20016 o planowanym terminie wstawienia endoprotezy grudzien 2022, wiec skad trojmiasto wzielo 3 letni okres oczekiwania?W rzeczywostoscie jest on dluzszy - 6 lat
      Chyba ze w szpitalu podano im ten okres liczony od dnia konsultacji lekarza specjalisty, na ktora sie czeka 2 lata....

      • 6 0

  • Próbujcie np. wszpitalu w Chojnicach- sąsiadka miała tam wstawioną endoprotezę (2)

    czekała dużo krócej niż u nas,
    zadowolona z operacji jak i z obsługi (byliśmy, potwierdzamy: bardzo miły i uczynny personel)

    • 15 3

    • Można? Można ... tylko trzeba chcieć

      Ale większość zamiast poszukać innego rozwiązania woli narzekać ... w Internecie.

      • 0 1

    • Tak a do fizjoterapii Endorehab

      Po zabiegu https://endorehab-domowa-rehabilitacja-endoprotezy.business.site/

      • 2 0

  • endoproteza stawu (3)

    Mam wyznaczony termin zabiegu w Copernicusie na 2023 rok.

    • 9 1

    • Ja pare dni temu zarejstrowalem sie i mam w Copernicusie (1)

      na 2021, ale mam skierowanie jako pilne.

      • 7 0

      • a moich stawów

        skokowych nie muszę robić, zresztą nikt tego nie robi. Najprostsza jest amputacja i pistoriusy.

        • 1 1

    • Ja rejestrowalam się w zeszłym roku. Prawe biodro- operacja koniec 2021, lewe - koniec 2022

      • 4 0

  • W Anglii czas oczekiwania na protezę w NHS (1)

    to ok.5-6 lat.

    • 8 0

    • Widać że PAŃSTWOWE wszędzie kuleje

      • 1 1

  • szpital w Pułtusku (2)

    endoproteza na ,,cito" po 2-3 miesiącach, pozostałe przypadki oczekiwanie około 1 roku !!!! można

    • 8 0

    • pewnie Tusku załatwił;) (1)

      • 1 0

      • Kaczorku PiS-orski z syndromem Tuska,umyj sie w Toruniu

        • 0 1

  • W Wojewódzkim 2019?!?!?!?!? (4)

    Jak to ładnie wszystko można sprzedać... Moja mama w zeszłym roku zgłosiła się ze skierowaniem do szpitala Wojewódzkiego na wyznaczoną wizytę kwalifikacyjną.
    Na miejscu okazało się, że wizyta ograniczyła się do:
    - podpisania umowy o tym, że zapisuje się do kolejki tylko w tym szpitalu a w przypadku zapisu w innej placówce zostanie wykreślona,
    - pozostawienia skierowania w placówce,
    - wyznaczenia nowego terminu wizyty kwalifikacyjnej- teraz już u lekarza bo wcześniej wtedy jak się okazało było to spotkanie z Panią chyba z rejestracji.
    Oczywiście placówka wyznaczyła termin z operacji z dokładnością co do dnia jednak dopiero w kwiecień 2021 roku!!!
    Skąd macie dane o 2019 skoro rok temu był to 2021? Czy w ciągu roku udało skrócić się kolejkę o 2 lata? Jeżeli tak to gratulacje dla naszej służby zdrowia za skuteczność. Tylko czego może dotyczyć ta skuteczność. Wykonywaniu zabiegów prywatnie? A w najczarniejszym przypadku czekaniu aż Pacjent nie bezie już potrzebował zabiegu bo tam u góry przydatne są skrzydła a nie biodro.
    Ponadto absurdem jest czekanie 3 lata dla pilnych przypadków.
    Jeżeli kogoś stać wydać kilkanaście tysięcy to nie ma problemu. Niestety mnie na taki luksus nie stać chociaż bardzo bym chciała kiedy każdego dnia muszę patrzeć jak moja mama robi dobrą minę do złej gry i próbuje ukryć ból jaki doskwiera jej przy każdym ruchu.
    5 lat na lekach przeciwbólowych również nie jest rozwiązaniem.
    Jestem pewna, że nie jest to odosobniony przypadek. Takich Pacjentów jest setki o ile nie tysiące. Kiedy ktoś czyta takie kocopoły jak powyżej to nóż się w kieszeni otwiera.

    • 24 1

    • Szczęściara (1)

      Mam 39 lat. Na endoprotezę stawu biodrowego czekałam 12 lat, ciągle byłam za "młoda" na taki zabieg. W czerwcu będzie rok jak jestem po zabiegu. Komfort życia poprawił się o 1000%.
      Wszystkim życzę wytrwałości i dożycia terminu.

      • 5 0

      • Kasiu, napisz proszę gdzie miałaś robioną? POZDRAWIAM ANIA

        • 0 0

    • A ja mam pismo z Copernicus o terminie na 2022

      Czy redakcja trojmiasta moze wyjasnic rozbiezbosci w datach.
      Prawdajest ze w Coepnicusie nie czeka sie 3 lata.
      Ja mam pismo z Copernicusa z marca 2016 o planowanym terminie operacji endoprtoezy o 2022r. Wiec czeka sie 6 lat.Prosze o poprawienie tytlulu, bo wprowadza w blad
      Czy moze w ceprnicusie takiej odpowiedzi udzlieli, bo licza ternim od konsultacji specjality, na ktora sioe czeka 2 lata?

      • 5 0

    • Endoproteza to jedna a potem rehabilitacja.

      Na NFZ to czekanie co najmniej pół roku lub rok po operacji a to mija się z celem.
      Musiałem prywatnie się rehabilitować.
      Polecam medfizjo.pl i ich fizjoterapeutę.

      • 1 0

  • Chcieliście socjalizmu - to macie (1)

    Tylko prawdziwa prywatyzacja służby strona i uwolnienie rynku ubezpieczeń (likwidacja państwowego monopolisty NFZ) może uzdrowić tą patologię. Zawsze większa konkurencja przyczyniała się do usług lepszej jakości i niższych cen. Nie dość że ludzie płacą składki na ubezp. zdrowotne to i tak muszą chodzić prywatnie. Ludzie często umierają czekając na zabiegi mimo tego że przez całe życie płacili haracz na NFZ. Przecież doskonale wiadomo że wszystko co państwowe jest drogie i nieefektywne. Przykładów jest bez liku. Tylko ludzie nie widzą ile na to płacą bo nie zdają sobie sprawy z tego ile państwo odbiera im w podatkach.

    • 9 4

    • za Socjalizmu służba zdrowia była służbą była dostępna dla wszystkich i obywało się bez kolejek - niszczenie człowieka to specjalizacja kapitalizmu

      • 0 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane