• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Endoproteza? Minimum trzy lata w kolejce

Piotr Kallalas
19 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Na zabieg wprowadzenia endoprotezy w ramach NFZ czeka się w Trójmieście minimum 3 lata. Na zabieg wprowadzenia endoprotezy w ramach NFZ czeka się w Trójmieście minimum 3 lata.

Na horyzoncie pojawił się pomysł Ministerstwa Zdrowia, który ma diametralnie ograniczyć czas oczekiwania na zabieg wprowadzenia endoprotezy, czyli tzw. sztucznego stawu. Czy rzeczywiście jest możliwe ograniczenie czasu oczekiwania? Ile czeka się na zabieg w Trójmieście?



Jeśli czas oczekiwania na zabieg/wizytę w ramach NFZ jest długi, co robisz?

Pacjenci najczęściej uskarżają się na bóle w okolicy pachwiny oraz na uczucie sztywności w stawie biodrowym. Dolegliwości narastają szczególnie w momencie ruchu i przy zmianie pozycji ciała. Kiedy daje o sobie znać tzw. ból spoczynkowy, to znak, że jedynym ratunkiem i odpowiedzią na zwyrodnienie stawu biodrowego jest jego operacja.

- Nie ma pomysłu, jak leczyć skutecznie uszkodzenie chrząstki stawowej. Możliwości naprawy chrząstki są naprawdę ograniczone. Jeżeli nie ma jej w stawie, co jest istotą choroby zwyrodnieniowej, to nie ma innych możliwości, jak zastąpienie chrząstki czymś sztucznym, czyli endoprotezą - informuje dr hab. med. Tomasz Mazurek, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i konsultant wojewódzki w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu.
Oczywiście leczenie operacyjne stosuje się jedynie w przypadkach znaczącej degeneracji. Wcześniej pacjenci są kierowani na rehabilitację, a ból zwalczają lekami przeciwbólowymi. Niestety, jedynie operacja skutecznie eliminuje dolegliwości.

W przypadku zastosowania endoprotez najczęściej mówimy o stawie kolanowym i biodrowym. Zły stan może być spowodowany urazem (w części przypadków biodrowych), jednak najczęściej dochodzi do zmian degeneracyjnych wraz z wiekiem.

Najszybszy zabieg w Trójmieście w 2019 r.

Główne trójmiejskie szpitale mają w ofercie operacje stawu biodrowego i kolanowego. Zabiegi są przeprowadzane na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej i ortopedycznych. W Szpitalu im. Mikołaja Kopernika na zabieg wprowadzenia endoprotezy stawu biodrowego oczekują obecnie 222 osoby i najbliższy wolny termin to końcówka 2019 roku. Podobnie sytuacja wygląda w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie. Zapisy na operację na Oddziale Ortopedii UCK to już połowa 2020 roku. Oddział Kliniczny Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUM-ed prowadzi zapisy na 2020 rok, a każdego roku przeprowadza około 300 tego typu zabiegów. W przypadku endoprotezy stawu kolanowego terminy są podobne bądź jeszcze bardziej odległe.

- W 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Oddziale Ortopedii na zabieg wszczepienia protezy stawu biodrowego lub kolanowego pacjenci oczekują ok. 3 lat w przypadkach stabilnych. W przypadkach pilniejszych, uzasadnionych przez lekarza kierującego, czas oczekiwania jest krótszy i trwa od roku do dwóch lat, ale są to przypadki sporadyczne - mówi kmdr Wojciech Kania, rzecznik 7 Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku.
Jak sytuacja wygląda w Gdyni? Tutaj, w Szpitalu św. Wincentego a Paulo każdego roku wykonuje się około 400 tego typu operacji, z tego około 250 przypadków dotyczy biodra.

- Czas oczekiwania dla przypadków pilnych wynosi około 2,5 roku, a dla przypadków stabilnych około czterech lat. Oczywiście oddział, w miarę możliwości stara się przyspieszać zabiegi operacyjne w przypadkach, w których długi czas oczekiwania będzie się wiązał ze znacznym zmniejszeniem szansy na osiągnięcie dobrego efektu terapeutycznego - mówi Emilia Łosińska z biura dyrektora Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.
Usługi świadczy też Centrum Zdrowia Swissmed, gdzie czas oczekiwania to obecnie ok. 7 lat (mowa o usługach, które są refundowane w pełni przez Narodowy Fundusz Zdrowia). Jest możliwość przeprowadzenia operacji prywatnie i skrócenia czasu zabiegu nawet do miesiąca. Koszt takiej usługi może sięgać od kilkunastu do ponad dwudziestu tysięcy zł, w zależności od rodzaju protezy.

- Problem kolejek jest problemem złożonym, który powinien zostać rozwiązany. W części są to kolejki sztuczne, ponieważ pacjenci zapisują się na operację w chwili, kiedy nie ma jeszcze potwierdzenia, czy operacja jest rzeczywiście konieczna. Niektórzy zapisują się ze względu na dalsze roszczenia z ZUS. Dlatego problem wymaga specjalnego podejścia - dodaje dr hab. med. Tomasz Mazurek.
Około 80 proc. osób w wieku osiemdziesięciu lat posiada zmiany zwyrodnieniowe. Nie zdajemy sobie sprawy, że problem jest tak powszechny. Mnogość przypadków generuje zaś długi czas oczekiwania na zabieg. Nawet w krajach Europy Zachodniej okres oczekiwania nie jest krótszy niż pół roku. Dlatego potrzebne jest profesjonalne podejście do zagadnienia i umiejętne pokierowanie reformą dotyczącą wszystkich zabiegów.

- Okres oczekiwania na zabieg endoprotezy biodra jest różny w różnych szpitalach, ale generalnie za długi, a chorzy czekają kilka lat. Jest to sytuacja frustrująca zarówno dla chorych, jak i lekarzy, którzy nierzadko muszą kierować chorych "z wyprzedzeniem", by nie cierpieli zbyt długo oczekując na zabieg kilka lat - mówi lek. med. Marcin Omernik z Zatoki Zdrowia.
Warto samemu badać stawy

Wraz z wiekiem u większości osób rozpoczyna się degeneracja stawów, która przybiera różną prędkość, w zależności od wielu składowych. Często nie mamy możliwości zahamowania zmian, jednak warto zwrócić uwagę na aktywny tryb życia, a także higienę pracy.

- Wady postawy doprowadzające do przeciążeń w wyniku zmiany budowy stawu oraz osi stawowej (kolana koślawe, kolana szpotawe). Wrodzone zmiany stawowe, nieleczone dysplazje bioder, krzywica. Urazy stawów (skręcenia, zwichnięcia, złamania śródstawowe). Rodzaj wykonywanej pracy (sport zawodowy, dekarze, posadzkarze, górnicy). Najbardziej destrukcyjną rolę odgrywa jednak nadwaga - obniżenie wagi o 10 proc. zmniejsza istotnie ryzyko zmian zwyrodnieniowych - informuje Tomasz Laniecki, fizjoterapeuta z Funkcjonalnej Rehabilitacji Medycznej.
Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do ortopedy.

- W momencie zaistnienia wskazań do leczenia operacyjnego pacjent otrzymuje skierowanie do szpitala. Pacjent zgłasza się do szpitala do Izby Przyjęć Planowych - osobiście lub telefonicznie (w takich przypadkach należy dostarczyć skierowanie w ciągu 14 dni od zgłoszenia) - ze skierowaniem i wyznaczany jest termin wizyty kwalifikacyjnej z ortopedą z oddziału. W wyznaczonym terminie pacjent zgłasza się na wizytę i po analizie dokumentacji medycznej (zdjęcie RTG, wywiad) oraz badania fizykalnego otrzymuje wstępny termin leczenia w zależności od zaszeregowania do grupy pilnej lub stabilnej - informuje lek. med. Marcin Nowak z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Szpitali Wojewódzkich w Gdyni.
Następnie osoba dowiaduje się o terminie zabiegu i uzyskuje informacje o dalszym postępowaniu oraz o rehabilitacji po operacji. Pacjent jest przyjmowany na jeden dzień przed planowanym zabiegiem do szpitala.

Co dalej po zabiegu?

Operacja rozwiązuje problem stawów, nie jest jednak ostatnim elementem leczenia. Po zabiegu pacjenci muszą uczęszczać na rehabilitację, a przede wszystkim szybko wrócić do zdrowej aktywności, co często ze względu na wiek nie przychodzi tak łatwo.

- Bardzo istotnym elementem leczenia po zabiegu endoprotezoplastyki jest leczenie usprawniające. Często nawet w kilka godzin po operacji pacjenci są pionizowani, stawiają pierwsze kroki i zaczynają uczyć się funkcjonować z nowym stawem. Przez kilka pierwszych dni to właśnie usprawnianie, nauka chodu o kulach oraz zwiększanie zakresu ruchomości stawu są najważniejszym elementem postępowania pooperacyjnego. Oczywiście nie należy zapominać o leczeniu przeciwbólowym oraz profilaktyce przeciwzakrzepowej, która zapobiega powstawaniu niebezpiecznych dla życia powikłań - tłumaczy lek. med. Arkadiusz Szycman z Poradni Ortopedycznej w Centrum Zdrowia Lifemedica.

Opinie (40) 8 zablokowanych

  • kolejki na zachodzie

    na zachodzie kolejki sa czesto dluzsze, np w irlandii na wizyte do dermatologa czeka sie do 2 lat (i trzeba jeszcze za to zaplacic)...dlatego tak wielu Polakow mieszkajacych na zachodzie przyjezdza do Polski na leczenie

    • 0 2

  • (1)

    dr Szandorowski to mistrz w endoprotezach..pozdrawiam

    • 14 1

    • Miałem operację u Niego

      i endoproteza jest teraz Ok, a też dzięki fizjoteraii
      https://rehabilitacja-gdansk-dojazd-fizjoterapeuty-do-domu.business.site/

      • 2 0

  • by żyło się lepiej w praktyce - w d.... ma pis ale jak widzę te upasione przez 8 powskie twarze czy ich nowoczesnych kodoklonów to mi się niedobrze robi

    • 6 0

  • Prywatnie to tak ładnie brzmi

    Zdecydowałam sie na zbieg prywatnie/endoproteza stawu biodrowego/Wszystko było wspaniale podczas pierwszej rozmowy.Wizyta u ortopedy anestazjologa zrobia wyniki na miejscu,Cztery dni przed operacją dowiedziałam się ze muszę zrobić grupę krwi sama.A co najgorsze to to że chciano mnie zoperować bez żadnych badań dodatkowych.Kiedy ordynator mi o tym powiedział to prawie zemdlałam.Powiedziałam ze tego tak nie zostawię wtedy usłyszałam ze odda mi wpłaconą zaliczkę i nie bedzie mnie operował,to jest okropne horror.Jestem tak zdołowana że nie chce mi się żyć.

    • 0 1

  • wyrehabilitowany po endoprotezie

    Dlugo czekałem na operację u ortopedy a potem po szpitalu miałem rehabilitacje

    • 7 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Najczęściej czytane