Wiadomości

Domowe testy diagnostyczne - czy są wiarygodne?

Największą popularnością cieszą się testy ciążowe, ale oferta aptecznych testów, które można samemu wykonać w domu, jest znacznie bardziej bogata.
Największą popularnością cieszą się testy ciążowe, ale oferta aptecznych testów, które można samemu wykonać w domu, jest znacznie bardziej bogata. fot. Chakrapong Worathat/123rf.com

Apteczne półki uginają się od testów diagnostycznych, które możemy wykonać sami w domu. W bogatej ofercie znajdziemy nie tylko te najpopularniejsze - ciążowe - ale też sprawdzające płodność, obecność krwi utajonej w kale, testy do wykrywania białka C-reaktywnego (CRP) czy do diagnozowania niedoczynności tarczycy. Choć pacjenci korzystają z nich chętnie i często, ceniąc sobie wygodę i niewygórowaną cenę, lekarze pozostają sceptyczni i radzą, aby wiarygodność tych pomiarów potwierdzać w laboratoriach medycznych.Czy korzystasz z domowych testów diagnostycznych?

tak, robię to zawsze wtedy, kiedy zajdzie taka potrzeba 9%
tylko sporadycznie, w nagłych wypadkach 21%
nie, ale chętnie to zrobię 21%
nie i nie zamierzam, wolę wykonać badania w laboratorium 49%
zakończona Łącznie głosów: 427
Testy diagnostyczne, które oferują apteki, wiele osób traktuje jak wybawienie - kosztują stosunkowo niewiele i można je wykonać samemu, nie wychodząc z domu. Oszczędzamy w ten sposób czas, jaki musielibyśmy poświęcić na czekanie w kolejce do laboratorium. Są osoby, które taki komfort traktują jak wybawienie.

- Jestem mamą dwojga małych dzieci i nie wezmę ich ze sobą do laboratorium (a wcześniej do internisty, bo potrzebowałabym skierowania) tylko po to, żeby zrobić np. badanie CRP, skoro mogę zrobić je w domu - mówi Marta, mieszkanka Żabianki. - W okresie połogu często wykonywałam sobie kontrolnie domowe badania moczu, czasem krwi. Póki co wszystko było w normie, więc nie miałam potrzeby niczego potwierdzać w "prawdziwym" laboratorium medycznym - dodaje.

Bogata ofertaNajpopularniejszymi testami, które możemy sami zrobić w domu, są testy ciążowe. Coraz powszechniejsze są też testy do wykrywania narkotyków (kanabinoidów, kokainy, morfiny lub multi-testy).

- Wykonuję je moim nastoletnim dzieciom z zaskoczenia, przynajmniej raz w miesiącu - przyznaje Tomasz z Sopotu. - Do laboratorium siłą bym ich nie zaciągnął, a kiedy nakazuję im wykonać takie testy w domu, z reguły brakuje im argumentów, aby mi odmówić - przekonuje.
Obok testów ciążowych i tych do wykrywania narkotyków w ofercie większości aptek znajdziemy też testy: owulacyjne, płodności dla kobiet i mężczyzn, do ogólnego badania moczu, do wykrywania białka C-reaktywnego, do wykrywania antygenu PSA, do wykrywania przeciwciał IgG przeciwko Helicobacter pylori, do diagnozowania celiakii, do diagnozowania niedoczynności tarczycy, do wykrywania niedoborów żelaza, stwierdzające krew utajoną w kale, a nawet menopauzalne. Ich cena waha się, w zależności od rodzaju testu, od kilku do kilkuset złotych.

Apteki w Trójmieście


Wygodne, ale czy wiarygodne?Choć domowe testy diagnostyczne cieszą się ogromną popularnością, lekarze pozostają sceptyczni.

- Ogólna uwaga jest taka, że należy z dużą ostrożnością odnosić się do ich wyników - przestrzega lek. Hubert Białasiewicz, specjalista chorób wewnętrznych. - Należy bardzo dokładnie przeczytać instrukcję ich wykonywania, warunków przechowywania oraz zapoznać się z ewentualnymi ograniczeniami (np. reakcje krzyżowe z innymi substancjami). Najpopularniejsze są testy ciążowe, które obecnie są często stosowane i są cenną pomocą we wstępnym diagnozowaniu ciąży. Należy jednak pamiętać, że dodatni wynik testu nie zawsze musi oznaczać ciążę i powinno się go potwierdzić testem laboratoryjnym. Testy do wykrywania narkotyków, które są dostępne w aptece, są również często stosowane, ale wynik ujemny nie oznacza, iż w dokładniejszych badaniach laboratoryjnych wynik ujemny zostanie potwierdzony. Osobiście w mojej praktyce stosuję rapid testy poziomu białka CRP, które pomagają odróżnić infekcję bakteryjną od wirusowej. Z własnego doświadczenia wiem, że wiarygodność testów może się różnić znacząco pomiędzy poszczególnymi producentami, a podstawą jest przeczytanie ze zrozumieniem ulotki informacyjnej. Z innymi nieomówionymi testami nie mam doświadczenia lub wątpię w sens ich stosowania (test na krew utajoną może często być fałszywie dodatni, a test ujemny nie wyklucza obecności nowotworu jelita grubego). Wynik testu zawsze warto omówić z lekarzem - podkreśla.
Inni lekarze podchodzą do sprawy domowych testów diagnostycznych jeszcze bardziej rygorystycznie:

- Nie polecam stosowania. Zalecam wykonywanie badań w akredytowanych laboratoriach - mówi dr n. med. Łukasz Szmygel, endokrynolog dziecięcy.
- Większość testów kupowanych w aptece jest obarczona dużym błędem - podkreśla lek. Joanna Majorkiewicz-Zdziebło, specjalistka medycyny rodzinnej z poradni Medyczna Gdynia. - Dla mnie, jako lekarza, takie testy nie stanowią podstaw do rozpoznania choroby, a tym bardziej włączenia leczenia. Wszystkie testy przesiewowe wymagają potwierdzenia w badaniach dodatkowych - podkreśla.

Opinie (23) 1 zablokowana

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje