Dawniej jeżdżono "do wód", aby korzystać z dobrodziejstw uzdrowiska. Dzisiaj popularniejsze jest spa, w którym oddajemy się w ręce profesjonalistów, aby kompleksowo zadbać o urodę. Możesz sama urządzić sobie prywatny seans piękności. Domowe spa relaksuje i pozwala oderwać się od codzienności. To chwile tylko dla ciebie.
Każda z nas doskonale wie, jak przyjemne dla ciała i zmysłów jest spa. Dlaczego więc nie urządzić go w zaciszu własnej łazienki? To nie tylko rytuał cudownie kojący nasze zmysły, ale również doskonały sposób na kompleksową pielęgnację całego ciała. Czego potrzebujesz? Czasu wyłącznie dla siebie i odpowiednich kosmetyków.
- Spa to relaks, a w dzisiejszym zagonionym świecie relaks jest niezwykle ważny dla naszej urody, ale przede wszystkim zdrowia - przekonuje Agata Latecka, Top Expert YASUMI Sopot. - Obniża poziom stresu, który przyspiesza starzenie całego organizmu, rozluźnia mięśnie, koi nerwy. Codzienne spa to byłby ideał, ale wiem, że to mało realne. Raz w tygodniu powinniśmy znaleźć czas tylko dla siebie i oddać się spa w profesjonalnym salonie lub w... domu - zaleca ekspertka.
Odnowa biologiczna - znajdź swojego eksperta
- Zabiegi wykonujemy bez zbędnego pośpiechu - dodaje Karolina Formela, kosmetolog w Clinica Cosmetologica. - Spa to czas na ukojenie skóry i odpowiedź na jej potrzeby, dlatego stosujemy pielęgnację wieloetapową.
W(spa)niała atmosfera
Spa to przede wszystkim relaks, odprężenie i wyciszenie. Aby w pełni zadbać o swoje samopoczucie, zatroszcz się o odpowiednią atmosferę w łazience. Wycisz telefon, włącz relaksacyjną muzykę, zapal świece i skup się wyłącznie na sobie.
- Stres, czyli stan obciążenia naszego systemu regulacji emocji i wewnętrznego napięcia, które kolokwialnie mówiąc, kumulujemy i którego nie możemy się pozbyć, często wiąże się z brakiem czasu, frustracją, nagromadzeniem negatywnych emocji - mówi Aleksandra Strobel-Pytel z Perfect Harmony. - Każdy radzi sobie z rozładowaniem takiego napięcia w inny sposób, ale domowe spa może być świetnym rozwiązaniem. Czas poświęcony sobie to zawsze możliwość oderwania się od problemów, masaż pozwala rozluźnić napięte mięśnie, a podczas takich seansów możemy wykorzystać fantastyczny trik ułatwiający rozluźnienie, czyli aromaterapię - dodaje ekspertka.
Świeca zapachowa lub kominek z olejkiem zapachowym poprawią ci nastrój, wyciszą i zrelaksują. Wspaniałą atmosferę wprowadzą do łazienki zwłaszcza takie zapachy, jak drzewo sandałowe o działaniu uspokajającym, lawenda, róża, a także bardziej orientalne nuty ylang-ylang, cytryny czy cynamonu.
Świeca sojowa jaśmin i paczuli, NOOW /BeClinic 119 zł
mat.prasowe
Troskliwa pielęgnacja twarzy
Domowe spa to również zabiegi na twarz i tutaj mamy duże pole do popisu. Warto zadbać o twarz kompleksowo, bez pośpiechu, wykonując prawidłowo kolejne etapy pielęgnacji. Czego szukać w preparatach?
- Pandemia koronawirusa powoduje wzmożony stres, na skutek czego nasza skóra jest w gorszej kondycji - wyjaśnia Claudia Musiał, kosmetolog, trycholog, wykładowca Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku, doktorantka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - W celu zneutralizowania wolnych rodników powstałych na skutek czynników zewnętrznych i wewnętrznych należy wprowadzić do pielęgnacji preparaty zawierające przeciwutleniacze (antyoksydanty), wspierające mechanizmy ochronne i regeneracyjne, takie jak: prowitamina A (beta-karoten), witamina C (kwas L-askorbinowy) i jej pochodne, do których zaliczamy glukozyd askorbylu, tetraizopalmitynian askorbylu, sól sodową fosforanu askorbylu czy palmitynian askorbylu, witaminę E, witaminę PP, kwas liponowy, glukonolakton, wyciąg z oczaru wirginijskiego, skwalan czy białka enzymatyczne - zaleca ekspertka.
Czytaj także: Szybka i skuteczna regeneracja skóry twarzy i włosów. Po jakie składniki sięgnąć?
Podstawą, tak jak w codziennej pielęgnacji, jest dokładne oczyszczenie twarzy, aby przygotować skórę do kolejnych działań.
- Chcąc zadbać o skórę w sposób prawidłowy, należy pamiętać, by dokładnie wykonać oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń, takich jak kurz i resztki makijażu - podkreśla Claudia Musiał. - Pozostawienie na skórze sebum, kurzu i resztek kosmetyków kolorowych zdecydowanie zaburzy jej naturalne procesy regeneracyjne. Pierwszym etapem jest użycie środka oczyszczającego, dobranego w zależności od rodzaju skóry - mleczka, żelu czy płynu micelarnego. Kolejno, prawidłowym krokiem jest tonizacja skóry, aby przywrócić jej prawidłowe pH. Do tego celu możemy użyć wodę różaną czy wyciąg z oczaru wirginijskiego. Pamiętajmy, by tonik był bezalkoholowy. Równie istotną kwestią jest demakijaż okolic oczu - ważne jest, by używać w tym celu preparatów przeznaczonych dla danej okolicy, np. płynów dwufazowych.
Kolejnym istotnym krokiem jest delikatne złuszczanie naskórka, np. za pomocą peelingu enzymatycznego. Na tak przygotowaną skórę możemy nakładać preparaty pielęgnacyjne.
- Nałóżmy treściwe i bogate w witaminy i proteiny maski - zaleca Karolina Formela. - W celu spotęgowania odżywienia skóry twarzy nałożony specyfik możemy dodatkowo wzmocnić, nakładając maskę w płachcie.
- Rozumiemy, że klienci nie zawsze mogą do nas przyjść, stąd nasza oferta zestawów do relaksu domowego - mówi Agata Latecka. - Nowością i już bestsellerem jest nasza YASUMI 24K Gold Mask. To zestaw profesjonalnych kosmetyków oraz 24-karatowych płatków złota do zastosowania w domowym zaciszu. Odmładza skórę twarzy, zapewnia blask i zdrowy koloryt - zapewnia ekspertka.
Nie pomijajmy okolic oczu. Podczas zabiegów na twarz warto wykorzystać np. płatki kolagenowe lub maseczkę przeznaczoną do pielęgnacji wrażliwych okolic oczu.
W celu spotęgowania odżywienia skóry twarzy, nałożony na twarz produkt warto dodatkowo wzmocnić nakładając maskę w płachcie.
mat.prasowe Mayo Clinic
Ciało pod specjalnym nadzorem
Najlepszym wprowadzeniem do zadbania o ciało będzie oczyszczenie go za pomocą peelingu. To może być peeling cukrowy lub solny, ważne, aby okrężnymi ruchami wymasować całe ciało od dołu w kierunku serca. Świetnie sprawdzi się również peeling kawowy (np. przyrządzony samodzielnie) o działaniu ujędrniającym, antyoksydacyjnym i drenującym.
- Warto go włączyć do profilaktyki antycellulitowej - przekonuje Claudia Musiał. - Peelingi z wykorzystaniem kawy warto wprowadzić do naszego pielęgnacyjnego rytuału - za sprawą kofeiny poprawiają ukrwienie skóry, wspomagają oczyszczanie z toksyn i prawidłowy obieg limfy. Potrzebujemy trzech łyżek mielonej kawy, trzech łyżek oliwy z oliwek/olejku migdałowego/oleju arganowego oraz dwóch łyżek gorącej wody. Mieszaninę możemy wzbogacić również o pół łyżeczki mielonego cynamonu/mielonego imbiru lub o kilka kropli olejku cynamonowego. Możemy połączyć również mieloną kawę z łyżką gruboziarnistej soli morskiej lub też z dwoma łyżkami oleju kokosowego i trzema łyżkami brązowego cukru, w zależności od preferencji i dostępnych składników w domu - dodaje ekspertka.
Cukrowo-solny peeling do ciała BALTIC HOME SPA, Ziaja 22,30 zł
mat.prasowe
Czytaj także: Masaż - nie tylko relaks, ale i ulga w bólu
- Powinien być intensywny, pobudzający i stymulujący mikrokrążenie - radzi Karolina Formela. - Sprawi, że skóra chętniej przyjmie składniki z nakładanego potem kosmetyku. Paniom walczącym z pomarańczową skórką na tym etapie spa polecam zabieg body wrapping. Z kolei wybierając konkretny olejek roślinny do ciała, możemy nie tylko poprawić nawilżenie skóry, ale dostarczyć jej substancji regenerujących lub zadziałać na cellulit.
Balsamy do ciała Yoskine z linii Forest SPA 29,99 zł/szt.
mat.prasowe
Relaks w pachnącej kąpieli
Kąpiel to niemal obowiązkowy element spa, również tego w domowym zaciszu. Kto ma zatem wannę, powinien zafundować sobie aromatyczny kilkunastominutowy rytuał. Do wanny warto dodać odrobinę soli do kąpieli lub olejku - zmiękczy wodę i wypełni wnętrze łazienki przyjemnym aromatem. Do pachnącej kąpieli poza olejkami czy solą można również wykorzystać pudry i pięknie pachnące kule lub babeczki. Warto jednak wiedzieć, że najlepiej zadziała olejek - dodany do wody wspaniale wpływa na nawilżenie i zmiękczenie skóry - po kąpieli z dodatkiem olejku zastosowanie balsamu do ciała jest już w zasadzie zbędne. Relaks w kąpieli warto wykorzystać i połączyć go z zabiegiem na włosy - nałóż na włosy maskę i czepek, aby zintensyfikować wnikanie preparatu włosy. Uwaga, w wannie spędzamy maksymalnie 30 minut. Pamiętajmy, by woda nie była zbyt gorąca i nie przesuszała wcześniej odżywionej skóry. Wszystko zwieńczamy chłodnym, pobudzającym krążenie prysznicem i gotowe!
Aby cieszyć się relaksem w kąpieli, warto dodać do wody olejek, sól kąpielową albo zioła.
12302885 freepik.com
Regeneracja włosów
Chwile w domowym spa to idealny moment, aby poświęcić włosom więcej czasu niż co dzień. Teraz jest czas, aby zafundować im bogaty w składniki rytuał pielęgnacyjny. Spa dla włosów warto poprzedzić peelingiem trychologicznym, który dokładnie oczyści skórę głowy i pobudzi cebulki. Po umyciu głowy szamponem i nałożeniu odżywki jest czas na regenerującą i odżywczą maskę. Aby wzmocnić jej działanie, głowę można dodatkowo owinąć czepkiem i ręcznikiem - temperatura zintensyfikuje wnikanie odżywczych składników we włosy.
Czytaj także: Maska na włosy. Jak zrobić ją w domu?
- W komfortowych domowych warunkach możemy wykonać również zabieg olejowania włosów - mówi Claudia Musiał. - Aby jednak właściwie dobrać oleje do włosów, należy poprawnie określić ich porowatość. W domowym zaciszu można wykonać test wody w celu określenia porowatości włosów. Wrzucamy dwucentymetrowy fragment włosa do szklanki z czystą wodą i obserwujemy: włos niskoporowaty utonie najwolniej, wysokoporowaty - najszybciej. W zależności od porowatości włosów należy właściwie dobrać olejki do pielęgnacji. W przypadku włosów wysokoporowatych warto użyć olejów roślinnych o dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, takich jak olej z wiesiołka, olej arganowy czy olej ze słodkich migdałów. Włosy średnioporowate dobrze reagują na zastosowanie oleju lnianego, oleju z orzechów makadamia, oleju z pestek dyni, oleju ryżowego czy jojoba. Natomiast włosy niskoporowate właściwie reagują na olej kokosowy czy babassu. Oleje po upływie co najmniej 30 minut należy dokładnie spłukać i nałożyć lekką odżywkę, by nie obciążyć włosów. Taki zabieg można wykonywać raz w tygodniu - przekonuje ekspertka.
Intensywnie wzmacniająca maska do włosów, Aveda 245 zł
mat.prasowe