Wiadomości

Domowe farbowanie musi być... z głową. Jak to zrobić?

Najpierw pokrywamy włosy wyrastające nad karkiem, następnie te wokół uszu, a kończymy na szczycie głowy - to najcieplejszy obszar na głowie, a im cieplej, tym farba szybciej zmienia kolor włosów.
Najpierw pokrywamy włosy wyrastające nad karkiem, następnie te wokół uszu, a kończymy na szczycie głowy - to najcieplejszy obszar na głowie, a im cieplej, tym farba szybciej zmienia kolor włosów. fot. 123rf.com/ thamkc

Kobiety lubią zmiany, a zwykle najszybsza i bardzo efektowna to ta dotycząca koloru włosów. I chociaż fryzjerzy zalecają, by w sprawie koloryzacji zaufać ich doświadczeniu, często same decydujemy się na taki zabieg w domu. Nic dziwnego - producenci oferują mnóstwo odcieni oraz coraz bardziej zaawansowane formuły preparatów, a ponadto farbowanie włosów w domu jest proste, szybkie, wygodne i niedrogie.Coraz chętniej farbujemy włosy w domu. Na rynku pojawiają się farby bogate w olejki, odżywki i składniki zapobiegające łamliwości czy wysuszaniu włosów, a także produkty do chwilowej koloryzacji. Ale mimo że wszystkie z tych produktów są wyposażone w szczegółowe instrukcje, chyba każda kobieta przeżyła traumę związaną z domową koloryzacją. Zamiast kasztanowego brązu na włosach pojawił się plastikowy oranż, a zamiast złotego blondu zielonkawy odcień.

Jak się zatem zabrać do domowej koloryzacji, aby mieć ładny kolor i nie zniszczyć włosów? Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego koloru, ale przede wszystkim znajomość zasad domowego farbowania i unikanie ryzykownych eksperymentów. Farbowanie musi być... z głową!Włos ma głosZanim podejmiemy decyzję o koloryzacji, czy to w salonie, czy w domu, warto pamiętać, że aby włosy były przygotowane do farbowania, muszą być przede wszystkim zdrowe. Nakładanie farby na włosy w złym stanie może poskutkować tym, że zamiast miękkości i błysku uzyskamy włosy puszące się, trudne do rozczesania i przypominające siano. Zdrowy włos to włos prawidłowo odżywiony, bez ubytków keratyny i z zamkniętymi łuskami - jeżeli włosy są zatem zniszczone, trzeba wzmocnić ich strukturę, w przeciwnym razie farba będzie w nie wnikać nierównomiernie.

- O włosy przed koloryzacją trzeba dbać tak samo jak po niej, czyli niezwykle ważne jest, aby włosy były nawilżane maskami przynajmniej raz w tygodniu - doradza Magdalena Kołodziej z salonu JuKu. - Jeżeli pani chce rozjaśnić włosy, warto przed wizytą u fryzjera mocniej je nawilżać oraz dodatkowo zakwaszać. Czasem wystarczy zwykła woda z dodatkiem octu czy cytryny - dodaje ekspertka.
Eksperci radzą, by proces przygotowania włosów do koloryzacji rozpocząć ok. dwa tygodnie przed farbowaniem. Aby były idealnie nawilżone i odżywione, warto sięgać po produkty bogate w tzw. humektanty, czyli higroskopijne substancje nawilżające o strukturze pozwalającej na absorbowanie i wiązanie cząsteczek wody z otoczenia. Te nawilżacze wykorzystuje się właśnie w kosmetykach do włosów, a także w produktach do pielęgnacji ciała.

Suche, mało elastyczne i łamliwe włosy docenią produkty z takimi humektantami, jak aloes (zapewnia poprawię gęstości włosów i lepsze ich układanie), nawilżający włosy i nadający połysk miód, a także zapewniająca nawilżenie i miękkość gliceryna, kwas hialuronowy zwany eliksirem młodości. Z kolei kwas mlekowy odpowiada za zamknięcie łusek włosa. Po każdym myciu (w wodzie o średniej temperaturze, ani gorącej, ani zimnej!) należy stosować odżywkę, a raz na tydzień maskę o działaniu nawilżającym i regenerującym. Warto też zafundować włosom kurację w formie kompresu - nałożyć na nie maskę, owinąć głowę folią i dodatkowo opatulić ręcznikiem.Dobra farba, dobry efektWybór odpowiedniego preparatu do koloryzacji to najważniejszy krok, od którego zależy powodzenie akcji domowego farbowania. To właśnie formuła preparatu decyduje o trwałości koloru. Jeśli w grę wchodzi wyłącznie jego odświeżenie, należy dobrać idealny odcień. Jeśli jednak pragniemy zmiany, warto wcześniej sprawdzić, jaki uzyskamy efekt na włosie, korzystając z palety kolorów. Jeżeli decydujemy się na domową koloryzację, warto się przede wszystkim zastanowić, czy zmiana jest chwilową zachcianką, czy jest to przemyślana decyzja.

Do zmiany na "chwilę" idealne będą szamponetki - środki pozbawione amoniaku, które zmywają się po kilku myciach włosów (od sześciu do ośmiu), ponieważ pigmenty nie przenikają do wnętrza włosa i nie "oblepiają" go z zewnątrz. Trwalsze są szampony i kremy koloryzujące, po których kolor utrzymuje się aż do 28 myć i można nimi przyciemnić lub rozjaśnić włosy o kilka tonów. To jednak produkty, które pokrywają tylko pojedyncze siwe włosy i nie skutkują pojawieniem się odrostów, ponieważ ich kolor zmywa się równomiernie. Bardziej radykalną zmianę koloru oraz pokrycie siwizny umożliwiają farby trwałe, bo zawierają amoniak, który silnie odchyla łuski włosa, by pigmenty mogły wniknąć do wnętrza. Nie zmywają się podczas mycia, ale po jakimś czasie pojawiają się odrosty.

Wielka zmianaDecydując się na nowy kolor, należy dostosować go do karnacji oraz naturalnej barwy włosów. Chłodna szatynka lub blondynka o jasnej, porcelanowej cerze powinny wybierać chłodne odcienie farb - takie jak popielaty i platynowy blond, mahoń czy czerń z nutą fioletu. Cera o ciepłym kolorycie (kremowo-beżowa lub brzoskwiniowa) będzie dobrze wyglądała w oprawie włosów z ciepłej gamy barw - to złocisty blond, miodowy, miedziany, złocisty brąz. A jak to wygląda w praktyce?

- Najczęstszy błąd klientek, które same farbują włosy, to ten, że wybierają najczęściej za ciężką i za ciemną farbę - mówi Magdalena Kołodziej. - W dodatku przeciągają farbę na końcach - efektem jest jaśniejsza góra i ciemniejszy dół. Gdy panie już decydują się na samodzielne farbowanie, powinny farbować jedynie odrost i nie sugerować się kolorem, który jest na pudełku, tylko numerem - to on jest ważny - zaznacza ekspertka.
- Jeśli chodzi o delikatną lub radykalną zmianę koloru, nie polecam przeprowadzać takich prób na własną rękę - dodaje Monika Monica z Twój Mobilny Fryzjer. - Lepiej udać się do doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi porządną konsultację i zaproponuje koloryzację możliwą do wykonania w danym momencie. Niektóre efekty są możliwe do osiągnięcia dopiero na kolejnej wizycie, lepiej zatem zaufać osobie, która będzie potrafiła poprowadzić włosy do momentu uzyskania wymarzonego efektu - mówi ekspertka.
Kolejna sprawa to przyciemnianie rozjaśnionych włosów, co w przypadku samodzielnego działania może przynieść niezbyt udany efekt.

- Często, kiedy panie robią sobie to samodzielnie w domu, przychodzą do mnie np. z rudawą górą i np. szaro-zielonymi końcami - mówi Monika Monica. - Tutaj potrzebna jest umiejętność pracy z wykorzystaniem koła barw, ponieważ inaczej pigmentują się włosy naturalne (odrost), a zupełnie inaczej włosy rozjaśnione (końce). Kłopoty podczas farbowania i rozjaśniania włosów pojawiają się również w przypadku wcześniejszego stosowania na włosach różnego rodzaju produktów ziołowych - dodaje ekspertka. - Niektóre zioła potrafią wejść w reakcję podczas chemicznego zabiegu i wtedy również pojawiają się nieprzyjemne sytuacje.
Tak naprawdę brunetka, która marzy o złotym blondzie, powinna przejść kilka etapów koloryzacji. Im włosy łatwiej się rozjaśniają, tym mniej etapów będzie potrzeba. A im więcej etapów, tym bardziej osłabione będą włosy. Dlatego też osoby o włosach suchych, powinny unikać tego typu koloryzacji - staną się jeszcze bardziej wrażliwe i przesuszone.

- Koloryzacja to bardzo złożony proces, zwłaszcza rozjaśnianie - tłumaczy Monika Monica z Twój Mobilny Fryzjer. Rozjaśniacz ma specyficzną konsystencję, zupełnie inną niż farba. Trzeba go nakładać bardzo cienkimi pasmami, zaczynając od miejsc, które potrzebują więcej czasu w procesie utleniania, kończąc na tych, które rozjaśniają się szybciej. Trzeba również dobrać odpowiedni oksydant do poszczególnych partii włosów. Tylko dzięki temu można uzyskać odpowiedni podkład przed nałożeniem właściwego odcienia blond - zastrzega ekspertka. - Dodatkowo w większości przypadków trzeba na włosy nałożyć dwie różne mieszkanki, aby kolor wyszedł równy. Jeśli panie próbują rozjaśnić sobie włosy samodzielnie, zwykle kończy się to kilkoma odcieniami na głowie, zaczynając od praktycznie białych na odroście, po żółte, kończąc na rudych, a nawet czerwonych na końcach. Oprócz tego często również występują ciemne plamy powstałe w wyniku niedokładnego nałożenia produktu - dodaje Monika Monica.

Jeśli chodzi o delikatną lub radykalną zmianę koloru, lepiej udać się do doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi porządną konsultację i zaproponuje koloryzację możliwą do wykonania w danym momencie.
Jeśli chodzi o delikatną lub radykalną zmianę koloru, lepiej udać się do doświadczonego specjalisty, który przeprowadzi porządną konsultację i zaproponuje koloryzację możliwą do wykonania w danym momencie. fot. 123rf.com/ Kamil Macniak

Przed farbowaniemJeżeli już jednak decydujemy się na domowe farbowanie włosów, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim przed każdym farbowaniem musimy wykonać próbę uczuleniową (najlepiej ok. 48 godzin przed koloryzacją). Wykonujemy ją za uchem, poniżej linii włosów na szyi lub w zgięciu łokcia. Po odczekaniu kilku minut zmywamy kosmetyk i czekamy 48 godzin. Jeśli w tym czasie na skórze nie pojawi się reakcja alergiczna (świąd, wysypka, pieczenie), możemy bez obaw użyć farby włosów.

Druga zasada farbowania brzmi, że preparat do koloryzacji zawsze nakładamy na suche i lekko przetłuszczone włosy. Cienka warstwa sebum ochroni pasma oraz skórę głowy przed szkodliwym działaniem farby - na włosach tworzy się warstwa lipidowa, która ochroni włosy przed chemią znajdującą się w produkcie do koloryzacji. Eksperci zalecają, aby przed koloryzacją nie myć włosów nawet przez kilka dni. Przed farbowaniem włosy warto natomiast porządnie wyszczotkować - w ten sposób pozbędziemy się z nich zanieczyszczeń i resztek kosmetyków stylizacyjnych, a ponadto rozprowadzimy na całej długości włosów zgromadzone na nich sebum.

Należy również dokładnie zapoznać się z dołączoną do produktu ulotką i przestrzegać zaleceń producenta, zwłaszcza tych dotyczących czasu działania. Uwaga, czas koloryzacji zaczyna się od momentu nałożenia farby na włosy - w zależności od zaleceń może się on wydłużyć lub trwać krócej. Zbyt krótkie trzymanie preparatu na włosach poskutkuje zbyt słabym kolorem, z kolei wydłużenie czasu może zniszczyć i wysuszyć włosy, a także podrażnić skórę głowy. Przygotowaną farbę należy dokładnie wymieszać we właściwych, zalecanych proporcjach. Zachowanie odpowiednich proporcji jest bardzo ważne, ponieważ jeśli mieszanka jest zbyt gęsta, może nie pokryć wszystkich włosów, jeżeli natomiast jej konsystencja jest wodnista, może z włosów spłynąć. Ważne, by dokładnie wymieszana farba miała jednolitą konsystencję, bez grudek, i należy nie zwlekać z jej nakładaniem, ponieważ szybko zaczyna się utleniać i traci swoje właściwości.

Najpierw dzielimy włosy na sekcje, a następnie rozpoczynamy nakładanie farby. Mieszankę rozprowadzamy najpierw na odrostach (i granicy), które jako najmłodsze i najzdrowsze są najbardziej odporne na koloryzację. W pierwszej kolejności pokrywamy włosy wyrastające nad karkiem, następnie te wokół uszu, a kończymy na szczycie głowy - to najcieplejszy obszar na głowie, a im cieplej, tym farba szybciej zmienia kolor włosów. Jeśli włosy są siwe, rozpoczynamy od miejsc, w których siwizny jest najwięcej.

Warto pamiętać o dokładnym i równomiernym pokryciu włosów niewielką ilością farby. W tym celu wydzielamy na każdej sekcji przedziałki o szerokości ok. 2 cm, chwytamy w dłoń pędzel pokryty niewielką ilością farby i rozprowadzamy ją na włosach. W przypadku regularnego farbowania po pokryciu odrostów czekamy zwykle 20 minut (dokładny czas podany jest w instrukcji), a następnie rozprowadzamy farbę na końcach i pozostawiamy ją na kolejne 10 minut. Jeśli farbujemy naturalne włosy po raz pierwszy, najpierw rozprowadzamy produkt na odrostach i od razu na końcach, a zmywamy go po 30 minutach. Po koloryzacji niezbędne jest dokładne zmycie farby z włosów umiarkowanie ciepłą wodą i zastosowanie dołączonego do farby preparatu w formie odżywki. Po jej spłukaniu zaleca się wysuszyć włosy naturalnie albo chłodnym strumieniem powietrza z suszarki.

Pielęgnacja po kolorzeNiezależnie od tego, czy poddajmy włosy koloryzacji domowej, czy decydujemy się na wizytę w salonie, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja włosów po. Chcąc utrzymać piękny kolor włosów farbowanych, niezbędne jest stosowanie kosmetyków specjalnie do tego przeznaczonych.

- Dobrze wykonana koloryzacja to jedno, a odpowiednia pielęgnacja w domu to drugie, ale tylko i wyłącznie, jeśli te dwie rzeczy idą ze sobą w parze - mówi Monika Monica z Twój Mobilny Fryzjer. - Po każdej koloryzacji trzeba zastosować specjalny zabieg zakwaszający, który odżywia, nawilża, ale przede wszystkim wyrównuje pH i zamyka łuski włosów. Jest to ostatni krok w procesie koloryzacji, aby kolor utrzymał się długo, a włosy były w odpowiedniej kondycji. Zwłaszcza włosy rozjaśnione wymagają szczególnej pielęgnacji. One potrzebują przede wszystkim produktów regenerujących, odbudowujących, które oprócz tego, że nawilżą i odżywią włosy, dostarczą im również podstawowe składniki budulcowe, które podczas rozjaśniania utleniły się razem z pigmentem - dodaje ekspertka.
Preparaty do pielęgnacji włosów farbowanych zawierają specjalne składniki, które otulają włosy ochronnym filmem i domykają ich łuski. Kosmetyki przeznaczone do włosów farbowanych zawierają również składniki, które podkreślają kolor i chronią go przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Włosy po farbowaniu mogą być przesuszone, dlatego zaleca się myć je bardzo delikatnie, regularnie stosować odżywkę, a raz w tygodniu serwować im maskę regeneracyjną. W przypadku włosów farbowanych nie zaleca się również stosowania szamponów typu 2w1, oczyszczających oraz przeciwłupieżowych - sprawiają one, że kolor już po kilku umyciach włosów matowieje.

- Pielęgnacja włosów po koloryzacji jest bardzo ważna, to od tego zależy, czy kolor będzie się długo trzymał i czy kolejny wyjdzie równie pięknie - mówi Magdalena Kołodziej z salonu JuKu. - Ważny jest odpowiedni szampon, którego głównym zadaniem ma być mycie oraz przede wszystkim ochrona koloru - dla włosów jasnych powinien to być szampon mocno nawilżający i zapobiegający żółknięciu, dla ciemnych - najlepszy będzie np. brązowy szampon chroniący ciemny kolor włosów. Dodatkowo przynajmniej raz w tygodniu panie powinny nakładać na włosy maskę dostosowaną do koloru ich włosów - zaleca ekspertka.

Opinie (23) 2 zablokowane

 • Jesli ktoras z fryzjerek da mi gwarancje ze zrobi taki kolor jak chce

  - przestaje farbowac w domu ! :)
  Jednak placic 250-300zl za farbe na boba...

  • 48 0

 • farby z salonu jakoś dziwnie szybko wypłukują sie z wlosów

  kiedys farbowałam włosy (blond) w salonach fryzjerskich , niestety za wlosy do lopatek płaciłam ok. 300 zl i byłoby OK, gdyby nie to, że po ok. 2 tygodniach farby na wlosach juz ne było :(
  teraz farbuje w domu Syossem i jestem na prawde zadowolona :)

  • 34 1

 • monika monica

  bez komentarza... no comment

  • 11 3

 • Eksperci zalecają by nie wycofywać popularnych farb z rynku co pół roku.

  Znacznie utrudnia koloryzację.

  • 16 1

 • W całym swoim życiu byłam kilka razy u fryzjera. Zmęczona już samodzielnym farbowaniem w domu (efekt jasny blond )I za każdym razem w salonie zostawiłam od 200 do 300zl i nigdy nie wyszłam zadowolona. Wracałam albo z żółtymi, albo rudymi albo fioletowym ..... wściekła szłam od razu do drogerii i finalnie kończyło się na poprawkach w domu ( salony do których chodziłam to nie były zwykłe zakłady fryzjerskie cioci Zosi) więc stwierdzam, że nie znalazłam jeszcze fryzjera, który by uzyskał u mnie efekt blond taki jaki zapewnia, że będzie. Pozostaje mi koloryzacja w domu, uzyskuje taki odcień jaki mi się podoba i nie wydaje na to majątku... pomijając fakt że włosy są zdrowe i błyszczące pomimo koloryzacji farbami drogeryjnymi.

  • 40 0

 • zgadzam się !

  Trzeba po prostu niestety metodą prób i błędów dopasować odopwiednią farbę i kolor.... i nieprawdą jest to, żeby szukac farby po kolorze... kolor 10.51 bardzo różni sie miedzy firmami

  • 6 0

 • Iwona

  A ja chodzę do Magdy na oruni gòrnej Krzemowa i jestem bardzo zadowolona, zawsze dobierze taki kolor jaki ja chcę i nie drogo

  • 1 8

 • tak farbują, żeby częściej do nich chodzić... kasa , kasa ....

  • 10 0

 • Szczesliwa bo mam swojego fryzjera

  Tym, które stracily już nadzieje polecam Pania Ize Wytrążek w Borkowie. Trafilam tam z polecenia i moje wlosy wygladaja cudownie

  • 1 4

 • To napisz jeszcze w którym salonie pracuje w tym Borkowie , bo tam kilka salonów jest .

  • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane