• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Do endokrynologa w 2025 r. UCK odmawia zapisów "dla dobra pacjenta"

Ewa Palińska
24 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Poradnia Endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzi obecnie zapisy na 2025 rok. Skierowania "na cito" (pilne) są dokładnie weryfikowane. Poradnia Endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym prowadzi obecnie zapisy na 2025 rok. Skierowania "na cito" (pilne) są dokładnie weryfikowane.

Długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty to problem, z którym muszą zmierzyć się pacjenci korzystający z publicznej opieki medycznej. Zdarza się też jednak, że poradnie odmawiają w ogóle zarejestrowania pacjenta, choć ten posiada skierowanie z dopiskiem "pilne". Taka sytuacja spotkała naszą czytelniczkę, która chciała umówić się na wizytę do endokrynologa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Jak udało nam się ustalić, poradnia prowadzi zapisy, jednak dopiero na 2025 rok.



Długość kolejek do specjalistów budzi grozę. Zdarza się, że na wizytę trzeba czekać nawet kilka lat.

Zobacz też: Długie kolejki do specjalistów. I lepiej nie będzie

Ile najdłużej czekałe(a)ś na wizytę u lekarza?

Skierowanie "na cito" nie gwarantuje przyjęcia



Pacjentom, którzy wymagają pilnej interwencji i nie mogą tak długo czekać, lekarze wystawiają skierowania na "cito" (pilne), co ma stanowić sygnał dla rejestratorów, że pomocy należy udzielić niezwłocznie, z pominięciem kolejki. Nasza czytelniczka przekonała się jednak, że takie skierowanie nie tylko niczego nie przyspiesza, ale i nie pomaga umówić się na wizytę. Poradnia endokrynologiczna w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym odesłała ją z kwitkiem.

- Od lekarza POZ otrzymałam skierowanie do poradni endokrynologicznej opatrzone dopiskiem "pilne" - relacjonuje nasza czytelniczka. - Zostałam poinformowana, że mam się z nim udać do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Procedura w przypadku pilnych przypadków w UCK wygląda tak, że należy dostarczyć swoją całą dokumentację medyczną i na jej podstawie lekarz rozpatruje zasadność takiego przyjęcia. Tak też zrobiłam. Nie muszę chyba mówić, jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy dowiedziałam się, że nie tylko nie zostanę przyjęta ani w trybie pilnym, ani w ogóle. Nawet w standardowym terminie. Prosiłam, aby wysłano mi na piśmie taką informację, jednak nie otrzymałam odpowiedzi - na skierowaniu znalazł się tylko dopisek informujący o tym, że lekarka (nazwisko dw. redakcji) analizująca moją dokumentację nie dostrzega wskazań do przyjęcia w trybie pilnym. Była to informacja adresowana do mojego lekarza rodzinnego, nie do mnie. Czy odmowa zapisania do poradni, pomijając już kwestię przyspieszenia terminu wizyty, nie jest łamaniem prawa? Jeśli taka praktyka jest zgodna z prawem, dlaczego nie napisze mi tego lekarz bądź ktoś z rejestracji, jak prosiłam?

Endokrynolog - czym się zajmuje i kiedy umówić się na wizytę?



Nasza czytelniczka, nie mogąc doczekać się odpowiedzi drogą e-mailową, postanowiła skontaktować się z poradnią telefonicznie. Od rejestratorki usłyszała, że nie zostanie zarejestrowana, bo otrzymała odmowę przyjęcia. Nawet jako przypadek stabilny, w normalnym trybie. Z jakiego powodu? Tego nie udało jej się już ustalić.

Endokrynolodzy w Trójmieście


Uniwersyteckie Centrum Kliniczne - przewodnik

UCK: "nie odmawiamy rejestracji, ale sugerujemy zapisy do innych placówek"



Dyrekcja Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego informuje, że pacjentom nie odmawia się zapisu, a jedynie - dla ich własnego dobra - sugeruje, że w innych placówkach mogą uzyskać pomoc szybciej niż w 2025 roku. A na ten rok obecnie zapisuje się nowych pacjentów do Poradni Endokrynologicznej UCK.

- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to szpital wysokospecjalistyczny. Lista oczekujących pacjentów do naszych poradni jest bardzo długa. Z tego względu nasi specjaliści analizują, na podstawie dokumentacji medycznej oraz wywiadu z pacjentem, czy dany przypadek jest rzeczywiście pilny - wtedy chorzy przyjmowani są najszybciej jak to możliwe - tłumaczy Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. - W innej sytuacji pacjent otrzymuje z powrotem skierowanie i może umówić się na wizytę w trybie standardowym. Nie jest automatycznie rejestrowany. Poradnia Endokrynologiczna UCK aktualnie zapisuje pacjentów na luty 2025 r., mamy zatem świadomość, że chory może chcieć poszukać sobie poradni w innej placówce, która dysponuje szybszymi terminami.

Rejestracja na luty 2025 r.



Postanowiliśmy sprawdzić, czy z rejestracją do endokrynologa w UCK faktycznie są problemy. Naszej informatorce udało się umówić na wizytę na 18 lutego 2025 roku.

- Przyznaję, że kiedy rejestrowałam się kilka miesięcy temu, nie chciano mnie w ogóle zarejestrować. Tłumaczono, że na wizyty umawiani są tylko pacjenci będący już pod opieką Poradni Endokrynologicznej UCK. Odesłano mnie wówczas z kwitkiem, radząc, abym poszukała sobie miejsca w innej poradni - opowiada Katarzyna. - Tym razem problemu nie było. Pani z infolinii poinformowała mnie jedynie o pięcioletnim czasie oczekiwania. Wizytę wyznaczono mi na 18 lutego 2025 roku.
Zobacz też: Przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Nie musisz tyle czekać, sprawdź, gdzie szybciej otrzymasz pomoc



Wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów, Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował Informator o terminach leczenia. Znajdziemy w nim informacje na temat tego, w jakich placówkach kolejki do specjalistów są najkrótsze i gdzie najszybciej można uzyskać pomoc lekarza. W bazie adresów i telefonów informatora znajduje się blisko 14 tys. placówek medycznych, które udzielają świadczeń w ramach umowy z NFZ.

Korzystając z nowej wyszukiwarki, sprawdzimy przede wszystkim:

  • gdzie i kiedy najszybciej uzyskamy pomoc lekarza,
  • ile osób oczekuje aktualnie na leczenie w placówce, którą wybraliśmy,
  • czy w szpitalu lub poradni znajdują się udogodnienia dla pacjentów, takie jak parking, podjazd dla wózków, winda, łazienka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Znajdziemy tam również adresy, numery telefonów do poszczególnych poradni i szpitali. Możemy też sprawdzić na mapie, gdzie znajduje się konkretny szpital czy poradnia.

Informacje o terminach leczenia są przekazywane do NFZ bezpośrednio przez placówki medyczne. Szpitale i poradnie są zobowiązane do przekazywania co tydzień do Oddziału Wojewódzkiego NFZ informacji o prowadzonych listach osób oczekujących na leczenie.

Miejsca

Opinie (234) 9 zablokowanych

  • Opinia wyróżniona

    Skoro lekarz zamiast badać pacjentów musi badać dokumentacje... (2)

    To niestety wygląda to tak jak wygląda. Dalej wybierajcie socjalistów i biurokratów do władz, to doczekacie się kolejnych reform wcześniejszych reform ale nie wizyty u specjalisty.

    • 56 7

    • co ty wygadujesz (1)

      przecież to żaden problem wypełnić kartę epidemiologiczną, pogrupować punktowo chorego (Ale tak, zeby dobrze wyszlo, tzn dużo punktów), pogłówkować które badania zrobić, żeby ordynator i dyrekcja kłaków nie rwali z głowy. każde zlecenie oprócz wersji elekrtonicznej wydruykować i podstemplować. pacjenta na SOR co go głowa dwa dni temu bolała ale już nie boli trzeba zbadać i zrobic wypis tak samo dokładnie jak człowieka ze stanem przedzawałowym. lekarz wiadomo, ma robić 1.5 raza szybciej niż normalny człowiek więc i z takimi betkami da radę.

      • 5 1

      • :D

        Zapomniał pan o ulubionym elemencie gry: kłamstwa pacjentów, oraz dziwaczność (nie wiem jakie leki biore, zona wie!!!! te zolte!!!!) to najpiekniejsza broszka ktora moze nas spotkac

        • 5 0

  • Gdańsk wydaje rocznie 40 mln na utrzymanie stadionu którzy przynosi ogromne straty bo praktycznie cały rok stoi pusty (6)

    .Dlaczego POKOwcy którzy rzadzą Gdańskiem nie przeznacza tego na chorych onkologi!!Kolejne 9 mln na wymienne żarówek na stadionie ,ale kasy na modernizacje kartuskiej im szkoda!!
    Hipokryzja POKOwców jest niesamowita.

    • 22 14

    • Ale patrioci i tak pójdą głosować

      • 2 0

    • Co Ty bredzisz? Nasze składki zdrowotne otrzymuje miasto!!!? (2)

      To pis zajechał służbę zdrowia A nie miasto

      • 8 10

      • leming niepamietasz co Tusk gadał na prostestach onkologicznych? co arłukowicz z Kidawał bredził (1)

        co Nojman gadał .Już masz sklerozo co leming?

        • 8 5

        • a co gadał?

          na rezydentów nie było, na pielęgniarki nie było, nie było też na niepełnosprawnych, służbę więzienną, pracowników socjalnych, straż graniczną, pracowników sądowych. a dwa dni temu na górników po jednym dniu protestów się znalazło.

          • 2 6

    • Bo ten stadion to jest ich MIS

      strategia UM to czarownanie ciemnego luda-cyrk,igrzyska,konstyytucja,miasto wolnosci i solidarnosci,teczowy marsz itd. A takie pitolki jak dziurawe jezdnie,smieci na ulicach,brak parkgow,niedzialajaca komunikacja to juz urzednikow mniej interesuja.

      • 9 3

    • bo służba zdrowia jest finansowana centralnie

      dzwonie.

      • 2 3

  • chce to jasno podkreslić (1)

    w endokrynologii poza kilkoma rzadkimi chorobami NIE MA pilności w świadczeniu usług. To że dopiskiem CITO chce się przyspieszyć kolej rzeczy, to żadne wytłumaczenie

    • 11 7

    • chce jeszcze dodać, że to co zrobił/a lekarz w poradni

      to pełna profeska- przeanalizował dokumentację medyczną po czym orzekł, że cito to nie cito, a nawet w ogóle nie wymaga działania wykraczającego poza kompetencje POZ. naprawdę pełen szacun, 100% profesjonalizm. A przekaz dla pismaków- nie szukajcie taniej i marnej sensacji bo to była 100% profeska

      • 8 1

  • Taa, (1)

    Najpierw Arłukowicz zamiast specjalistom, kazał leczyć lekarzom rodzinnym, później chciał prywatyzować/zamykać szpitale, obniżał wydatki na SZ , a teraz "dobry pan"?! Nie plujcie bez sensu, spójrzcie na całokształt!

    • 12 12

    • Od 5 lat rzadza ci co mieli recepte na wszystko. Minelo 5 lat i jest tylko gorzej

      • 2 0

  • Opinia wyróżniona

    To jest skandal a my jeszcze na niego płacimy (6)

    Moja znajoma z pracy ostatnio miała problemy z kolanem i okazało się, że musi przejść pilną operację. Co usłyszała przy próbie rejestracji? Że zapraszają za 7 lat. 7 LAT! To jest po prostu skandaliczne. Musi iść prywatnie, co obciąży ją, jak mi mówiła, na około 10tyś zł. Ale NFZcik kaskę co miesiąc pobiera. A nasza dobra zmiana, dla swojego lepszego sortu, wszystko co najlepsze przecież! upaństwowić wszystko! by jak najwięcej hajsu z nas ściągać w zamian za takie coś. Cytując pewną znaną z literatury, gier i serialu postać: "sk-syny"

    • 94 14

    • W polskich realiach kazda proba socjalizmu skonczy sie katastrofa i bieda... (2)

      Jedene sensowne wyjscie to proba prywatyzacji ochrony zdrowia i pilnowania aby nie powstawaly proby monopolizowania rynku w jakichkolwiek uslugach medycznych.Jedynie wolna konkurencja moze utrzymac ceny na wzglednie niskim poziomie-aby przecietnego Polaka bylo stac.Konkurecja wielu prywatnych kas chorych o klienta.Panstwowa opieka zdrowotna tylko dla dzieci i osob wykluczonych spolecznie , chorych onkologicznych oraz medycyna przypadkow naglych.

      • 7 5

      • (1)

        Ta wolna konkurencja....

        • 4 0

        • Dla tych co nie wiedzą tak jak młoda pani redaktor opiszę na przykładzie o co chodzi

          Lekarz (prywatny) w Medicover wypisał mi skierowanie na gastroskopię (za które zapłaci Medicover). Dzwonię pod 3 współpracujące z Medicover placówki. Jak mówiłem, że mam skierowanie z Medicover - najbliższy termin był za kilka miesięcy (!!!). Jak mówiłem, że sam zapłacę - mogłem się umówić kiedy bym chciał - jutro, pojutrze...
          I tak samo jest z NFZ. Ci wszyscy lekarze, ordynatorzy, Grodzkie itp. chcą od nas więcej i więcej kasy. Po prostu nas doją. Jak rząd podwoi wydatki będzie to samo. Powinni mieć zakaz wykonywania zabiegów na sprzęcie szpitalnym, w salach operacyjnych, etc i by sie skonczylo "dorabianie na pełny etat".

          • 5 0

    • Czy dobra zmiana czy inna, sytuacja byłaby dokładnie taka sama.

      • 10 2

    • Ty o tobie podobni najpier powinni przejsc leczenie psychiatryczne ,ale obawiam sie ze jestes nieuleczalnie chory

      a to dlatego ze brak mózgu nie da się wyleczyć :)

      • 0 0

    • Jarek sobie termin wybral sam i nawet mogl przelozyc bo nie mial czasu

      • 3 0

  • (1)

    I za co my płacimy kilkaset zł miesięcznie?

    • 12 3

    • za rolników, mundurowych, posłów, górników i wielu innych uprzywilejowanych

      • 7 2

  • (1)

    Ogólnie załatwienie jakiejś operacji czy wizyty u lekarza w Trójmieście to koszmar.

    Stało się mimo młodego wieku ( ledwo 27), mam mięśniaka macicy, dostałam skierowanie do szpitala.. nigdzie, kuchnia mać nigdzie nie szło tego załatwić po ludzku. Zaspa czy Redłowo proponowało kosmiczne terminy.

    Operację ogarnęłam w Pucku, dziś już leżę na oddziale ginekologii, a jutro od rana będzie się działo.

    • 15 0

    • Zdrówka!

      Trzymaj się! Lekarze to cudotwórcy, będzie dobrze! Moją siostrę uratowali, miała guza na jajniku z naciekami na inne narządy- ma 25lat. Najważniejsze to się nie poddać i walczyć o siebie!

      • 9 0

  • Ale TVPis ma się dobrze. (2)

    • 14 6

    • no i dobrze,lubie oglądac tvp (1)

      • 2 3

      • oglądaj dalej, może będziesz zdrów. opłać abonament do 2025 roku

        • 3 1

  • Prawda

    Po skreceniu nogi-termin u ortopedy z dopiskiem " cito" za 2 miesiace....

    • 6 0

  • Kolejki wstają z kolan (3)

    Mamy dobry rząd, doskonałych fachowców, gospodarka pnie się do przodu a ludziom żyje się coraz lepiej. Kolejki się nie wydłużają tylko wstają niezłomnie z kolan. Podobnie jak ceny :)

    • 14 3

    • ja ufam arłukowiczowi naj lepszy minister zdrowia po Kopaczowej tez lekarki :) (1)

      • 0 2

      • radziwił, też lekarz był lepszy?

        chciał chociaż ukrócić alko małpki, ale ministerstwo finansów powiedziało nie. za to zrobił sieć szpitali - no to teraz się pruje oczka w tej sieci szpitali likwidując na potęgę oddziały w polsce regionalnej.

        • 2 0

    • do tego kolejki

      a dokładniej lokomotywy jak brzmi ich pełnoprawna nazwa staniały!

      • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Najczęściej czytane