Wiadomości

Do alergologa postoisz w długiej kolejce

Najnowszy artukuł na ten temat

Endoproteza? Minimum trzy lata w kolejce

W niektórych przychodniach rejestracja do alergologa możliwa jest dopiero na październik 2014 r. Prywatnie poczekamy zaledwie kilka dni.
W niektórych przychodniach rejestracja do alergologa możliwa jest dopiero na październik 2014 r. Prywatnie poczekamy zaledwie kilka dni. fot. ©istock/Alex Raths

Za badaniami u specjalisty nie przepadamy m.in. dlatego, że zazwyczaj długo się na nie czeka. Tym razem sprawdzamy, jak szybko w ramach ubezpieczenia zdrowotnego można dostać się w Trójmieście do alergologa. Okazuje się, że najmniej optymistyczny termin rejestracji przypada na październik 2014 r.Czy masz w rodzinie alergika?

tak, zarówno w bliższej jak i w dalszej rodzinie 38%
tak, sam(a) też jestem alergikiem 49%
raczej nie, a przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo 6%
nie, nikt nie ma problemów z alergią 7%
zakończona Łącznie głosów: 170
Łzawiące oczy, chroniczny katar, zaczerwieniona skóra - to najbardziej popularne objawy alergii. Może być ona wywoływana przez każdy czynnik, który nasz układ odpornościowy uzna za wrogi i zacznie z nim "walczyć". Najczęstsze alergie to nadwrażliwość na pyłki roślin, kurz, sierść zwierząt czy pleśń. Kiedy pojawią się u nas jej objawy, powinniśmy udać się do specjalisty. Ale żeby się do niego dostać, musimy odstać swoje w długiej kolejce, jeśli zależy nam na wizycie w ramach ubezpieczania zdrowotnego.

Czyta też: Sezon na alergie już trwa

Jeżeli możemy sobie pozwolić na wydatek 100-150 zł, na wizytę poczekamy najwyżej kilka dni. Zacznijmy od poradni alergologicznych, w których termin oczekiwania jest najkrótszy. To Centrum Medyczne POLMED zobacz na mapie Gdańska, w którym zostaniemy zarejestrowani już na kwiecień i to na taką godzinę, że nie będziemy musieli brać urlopu w pracy, bo na 16:30.

Również na drugą połowę kwietnia zarejestrujemy się w Baltimed (ul. Krzemowa 16) zobacz na mapie Gdańska. W tej przychodni alergolog przyjmuje zarówno dzieci jak i dorosłych.

W pozostałych poradniach jest tylko gorzej. W Gdyni, w Przychodni u Źródła Marii na ul. Grażyny Zapolskiej zobacz na mapie Gdyni, zarówno dorośli jak i dzieci do alergologa mogą zapisać się w połowie maja. W Przychodni Śródmieście, na ul. Abrahama zobacz na mapie Gdyni, funkcjonuje jedynie poradnia alergologiczna dla dzieci. Tam w kolejce poczekamy nieco dłużej - pierwsze wolne terminy są na koniec maja. W Centrum Opieki Medycznej Vita-Med zobacz na mapie Gdyni możemy się zarejestrować do lekarza dopiero na przełomie czerwca i lipca.

- Moja córka od urodzenia ma katar i kaszel, którego długo nie możemy wyleczyć w jednym, konkretnym miesiącu - mówi Iwona, mama czteroletniej Helenki. - Kiedy katar trzeci raz z rzędu pojawił się w kwietniu, zaczęłam podejrzewać alergię. Do specjalisty zarejestrowałam się już latem ubiegłego roku, żeby do wiosny zdążyć się przygotować. Testy skórne wykazały, że jest to uczulenie na pyłki brzozy i córka dostała odpowiednie leki, które pomogą nam poradzić sobie z atakiem alergii w tym roku.

W jedynej poradni alergologicznej w Sopocie, która ma podpisany kontrakt z NFZ, czyli Centrum Medycznym Kardiotel zobacz na mapie Sopotu, na wizytę do lekarza poczekamy do połowy maja. Niektóre przychodnie zaczną rejestrację dopiero po 24 kwietnia a szansę, żeby dostać się do specjalisty, będziemy mieć dopiero na przełomie maja i czerwca. Takie terminy są np. w Clinica Vitae, która znajduje się na ul. Kochanowskiego zobacz na mapie Gdańska. Do NZOZ "Jaskółka" rejestracja zacznie się również od 24 kwietnia, a terminy na wizytę są jeszcze bardziej odległe. W tej chwili jest to początek lipca.

W połowie czerwca doczekamy się na wizytę w GDAMED we Wrzeszczu zobacz na mapie Gdańska. Ze względu na nieobecność lekarza nawet terminy wizyt prywatnych są odległe i wynoszą co najmniej dwa tygodnie. Jeszcze dłuższe kolejki pacjentów są w Nadmorskim Centrum Medycznym (ul. Świętokrzyska) zobacz na mapie Gdańska. Tam na pierwszą wizytę poczekamy aż cztery miesiące. Najszybszy termin jest wolny dopiero w drugiej połowie lipca.

Najgorzej sytuacja wygląda w Szpitalu na Polankach zobacz na mapie Gdańska. Tam dziecko na wizytę u alergologa poczeka aż do... października. - To dobry czas na zajęcie się problemem alergii - ironizuje lekarz-alergolog z jednej z trójmiejskich poradni. - Jesienią wiele alergenów takich jak pyłki roślinne nie stanowi już problemu, więc właśnie wtedy powinno się robić np. testy skórne. Jednak jeśli ktoś ma silny atak alergii i nie może czekać nawet dwóch miesięcy na wizytę u specjalisty, niestety nie pozostaje mu nic innego, jak zapłacić i pójść do lekarza prywatnie.

Lista trójmiejskich poradni alergologicznych, które mają podpisany kontrakt z NFZ:

Gdańsk:
Centrum Medyczne POLMED, ul. STARTOWA 1, tel. 58 769 37 60
Clinica Vitae, ul Kochanowskiego 114, tel. 58 341 87 00
GDAMED, ul. ul. Waryńskiego 45B/2, tel. 58 340 43 50
Nadmorskie Centrum Medyczne, ul. Świętokrzyska 4, tel. 058 763 98 00
NZOZ "Przychodnia Morena", ul. Jaśkowa Dolina 105, tel: 58 3407240
NZOZ "Jaskółka" ul. Jaskółcza 7/15 tel. 58 301 09 62
ZOZ Baltimed, ul. Krzemowa 16, tel. 58 306 91 53
Szpital św. Wojciecha, al. Jana Pawła II 50 tel. 058 768 40 00
Szpital Dziecięcy Polanki, ul. Polanki 119, tel. 585 209 307 (tylko dzieci)
Szpital im. Mikołaja Kopernika, ul. Powstańców Warszawskich 1-2, tel. 58 302 30 31

Gdynia:
Przychodnia U Źródła Marii, ul. G.Zapolskiej 1a, tel. 58 629 21 11
NZOZ "Śródmieście", ul. Abrahama 57, tel. 58 621 91 22 (tylko dzieci)
VITA-MED, ul. Czeremchowa 1, tel. 58 664 57 04

Sopot:
Kardiotel, ul. Jana z Kolna 16, tel. 58 555 94 15

Opinie (51)

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje