• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Dlaczego lek na COVID-19 ciągle nie jest dostępny w Polsce?

Piotr Kallalas
5 sierpnia 2022, godz. 08:00 
Opinie (157)
- Bardzo liczymy na większą dostępność do leków doustnych do podania w warunkach domowych, w najwcześniejszych okresach zakażenia, gdy objawy są jeszcze łagodne - mówi prof. Tomasz Smiatacz. - Bardzo liczymy na większą dostępność do leków doustnych do podania w warunkach domowych, w najwcześniejszych okresach zakażenia, gdy objawy są jeszcze łagodne - mówi prof. Tomasz Smiatacz.

Ministerstwo Zdrowia obecnie prowadzi intensywne rozmowy z firmą farmaceutyczną w kwestii dystrybucji leku Paxlovid, który może być skutecznym narzędziem w walce z COVID-19. Tymczasem lekarze wskazują na kończące się zapasy leków w szpitalach.Czy przechorowałe(a)ś COVID-19?

Rosnąca liczba przypadków COVID-19 ponownie zaczyna niepokoić szczególnie w kontekście zbliżającego się sezonu infekcyjnego. Szczepienia profilaktyczne stanowią główne narzędzie ograniczania transmisji wirusa, jednak równie ważnym elementem ochronnym powinna stać się farmakoterapia podawana zarówno na poziomie szpitalnym, jak i ambulatoryjnym.

W kraju rośnie liczba zakażeń COVID. IV dawka szczepionki dla dorosłych od września- Bardzo liczymy na większą dostępność do leków doustnych do podania w warunkach domowych, w najwcześniejszych okresach zakażenia, gdy objawy są jeszcze łagodne. Dotychczasowe doświadczenia jasno wskazują, że to bardzo skuteczne narzędzie i może znacznie ograniczać rozwój choroby i poprawiać rokowania nawet u osób bardzo obciążonych chorobami współistniejącymi - powiedział prof. Tomasz Smiatacz, wojewódzki konsultant chorób zakaźnych.
Chodzi o to, aby każdy pacjent na początku choroby mógł skorzystać z preparatów, które skutecznie blokują namnażanie się patogenu w organizmie.

Pacjent dostał leki, które wyleczyły udar. Gdańscy lekarze zastosowali pionierską terapięPaxlovid - trwają rozmowy, co z nich wyniknie?Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy w kwestii Paxlovidu, którego skuteczność jest oceniana na prawie 90 proc. Niestety, pomimo tego, że np. w Stanach Zjednoczonych, preparat już w grudniu ubiegłego roku uzyskał zielone światło, jeśli chodzi o dystrybucję, a w Europie stało się to miesiąc później, to w Polsce jest on cały czas niedostępny w aptekach. Przypomnijmy, farmaceutyk jest zalecany do stosowania przy łagodnym i umiarkowanym przebiegu COVID-19 i ma zapobiegać ciężkim powikłaniom poprzez zatrzymanie procesów replikacyjnych wirusa. Ministerstwo Zdrowia potwierdza - Paxlovid nie jest dostępny w Polsce, jednak trwają pertraktacje.

- Lek Paxlovid został zarejestrowany w procedurze centralnej zgodnie z informacjami dostępnymi w Rejestrze Produktów Leczniczych, prowadzonym przez prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Pozwolenie wydane w procedurze centralnej uprawnia do wprowadzania produktu leczniczego do obrotu na terytorium wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej, ale dostępność produktu w kraju zależy od decyzji podmiotu odpowiedzialnego. Aktualnie lek Paxlovid nie jest dostępny w Polsce. W gestii firmy farmaceutycznej jest decyzja o sprzedaży leku na terenie kraju w aptekach ogólnodostępnych. W trosce o zdrowie polskich pacjentów minister zdrowia dąży do zapewnienia dostępu do leku. Dlatego prowadzone są rozmowy w przedmiotowej sprawie, także na szczeblu Unii Europejskiej - mówi Maria Kuźniar z Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.
Z kolei przedstawiciele firmy farmaceutycznej Pfizer informują, że warunkiem jest uzyskanie krajowego zezwolenia.

- Prowadzimy rozmowy z rządami na całym świecie dotyczące umów na dostawy leku PF-07321332/rytonawir. Naszym celem jest dostarczenie naszej doustnej terapii tak szybko, jak to możliwe i w przystępnej cenie, pod warunkiem uzyskania zezwolenia od organów regulacyjnych danego kraju. Szczegóły naszych rozmów pozostają poufne - Szymon Szymczyk z biura prasowego Pfizer Polska.

Leków brakuje w szpitalach?Temat braków leków w szpitalach został poruszony podczas spotkania Rady Dialogu Społecznego, o czym pisał portal rynekzdrowia.pl. Podczas wystąpienia prof. Anna Piekarska, szefowa łódzkiej kliniki chorób zakaźnych miała poinformować, że nawet w placówkach medycznych kończą się rezerwy leków takich jak remdesivir czy molnupirawir. Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziło jednak tych informacji.

Opinie (157) ponad 10 zablokowanych

 • Jeszcze trzeba sprzedać trochę szcepionek, aby się zgadzał szmal.

  Potem jak wszyscy będą i tak nadal chorować, dostaniemy magiczny lek.

  • 126 61

 • He, he wasz Pan zapowiedział akcję na połowę sierpnia więc powoli zaczynają się takie wypociny.

  Można było zrozumieć panikę przez pierwsze miesiące ( choć mówiliśmy że to globalne oszustwo).
  Teraz po 2,5 roku jeszcze są dzbany które się na to nabierają ;
  Może w końcu czas wyłączyć TV i nie dawać sobą manipulowac ?

  • 60 10

 • szczepoionki niesprwdzone wprowadzone z marszu

  a lek już nie, ciekawe

  • 42 7

 • Tak to jest, kiedy pisowskie nieudacznictwo coś robi bez pomocy Unii.

  Jedno szczęście, że szczepionki negocjowała dla nas Unia, więc są. Gdyby pisowska chołota sama to robiła to do dziś intensywnie by nad tym pracowali.

  • 10 32

 • Ludzie są tak głupi i naiwni że szkoda słów.

  Żałuję że zakłamani politycy i ''lekarze'' nie kazali wam obciąć sobie kciuka aby nie zachorować na sztucznego covida.

  • 21 4

 • Jak nie ma leku to trzeba ich szczepić do oporu.

  • 28 5

 • kowid hahahahaha

  Kowid to stan umysłu. Ten, kto jeszcze w tę kpinę z ludzi wierzy, powinien zastanowić się, przecież to takie proste. Wystarczy zwykły lek ,tak jak do tej pory. Ci, w białych fartuchach wierzą, ale w swój biznes i tyle.

  • 53 27

 • Lek na co ja przepraszam?

  Przecież covid to nie choroba tylko pozytywny wynik testu, jakie niby objawy ma leczyć ten lek? Jak mam ból nogi i pozytywny wynik testu to mam to brać? I oczywiście od picera?
  I zaraz zaraz, po co leki skoro mamy skuteczną szczepionkę i to ponad 60 milionów dawek tylko na ten rok?

  • 120 93

 • A nasi naukowcy nic nie odkryli ? Przecież tacy dumni chodzą.

  • 22 6

 • ludzie chcą sie bac

  bo wtedy ktos musi nimi pokierowac i nie muszą sami myslec, tylko mogą w spokoju oglądać tiktoka

  • 18 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wspólne czwartki w eMOCji

spotkanie

Konferencja Fakty i Mity o Mleku

konferencja, konsultacje, pokaz

7. Urodziny Bohatera Borysa

wykład, warsztaty, konferencja

Najczęściej czytane