• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dietetyk pomoże nie tylko w walce o wymarzoną wagę

Joanna Puchala
9 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Korzystanie z usług dietetyka jest popularne ze względu na wzrost świadomości wpływu właściwego odżywiania na samopoczucie oraz przez choroby wynikające z tempa życia i niezdrowego odżywiania. Korzystanie z usług dietetyka jest popularne ze względu na wzrost świadomości wpływu właściwego odżywiania na samopoczucie oraz przez choroby wynikające z tempa życia i niezdrowego odżywiania.

Zajmuje się układaniem diet, diagnozuje potrzeby swoich pacjentów, prowadzi dokumentację medyczną, a nieraz pełni też funkcję nauczyciela, który uświadamia swoich podopiecznych, jak dbać o zdrowe żywienie. Korzystanie z usług dietetyków z rosnącą świadomością wpływu właściwego odżywiania na samopoczucie stało się modne, a też ze względu na tempo życia i ignorowanie potrzeb własnego organizmu czasem wręcz konieczne.



Czy korzystałe(a)ś kiedyś z usług dietetyka?

Zdrowe odżywianie powinno być naturalną koleją rzeczy - przekonują eksperci. Zaniedbanie, złe nawyki żywieniowe, uzależnienie od szybkiego i często złej jakości jedzenia na mieście, nieregularne spożywanie posiłków - to główne przyczyny chorób cywilizacyjnych. Dlaczego coraz częściej szukamy pomocy u dietetyków?

- Liczba pacjentów klinicznych, gdzie do zaadresowania są kwestie zdrowotne, z roku na rok rośnie, co może dawać wrażenie, że coś takiego jak dietetyka kliniczna jest popularna. Nie jest to jednak moda, a rosnąca skala problemów zdrowotnych oraz wzrost zainteresowania własnym zdrowiem. Pacjenci chcą wykonywać badania, są otwarci na ustalenie i wyeliminowanie przyczyny obecnego stanu zdrowia i deklarują gotowość wprowadzenia w związku z tym zmian żywieniowych. Pacjenci już nie tylko chcą gubić nadprogramowe kilogramy, ale też chcą z pomocą diety usprawnić pracę tarczycy w niedoczynności, poprawić gospodarkę trawienną, hormonalną, cukrową. To postrzeganie dietetyki faktycznie się zmieniło - mówi Wiktoria Kłos ze Sports-med.
- Moda na diety towarzyszy nam od lat i towarzyszyć będzie. Nadal żyjemy w czasach kultu pięknego ciała, ale na szczęście możemy zaobserwować towarzyszącą temu modę na bycie fit. Czas wychudzonych dziewczyn, będącymi kanonami piękna, minął i zastąpił go zdrowszy wzorzec kobiety wyćwiczonej, umięśnionej i nadal szczupłej. Zdecydowanie zdrowszej i bardziej świadomej. Oczywiście nadal nie brakuje diet restrykcyjnych, redukcyjnych diet "cud" czy diet eliminacyjnych - mówi Anna Szymborska, wykładowca, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Potrzeba korzystania z usług dietetyka jest coraz większa.

- Otyłość oczywiście powszednieje i staje się czymś coraz bardziej w normie. Coraz więcej wokół nas osób z nadwagą i otyłością, w związku z tym przyzwyczajamy się do niej, natomiast zawsze będzie istniała grupa osób, dla której wizerunek, zagadnienia związane ze zdrowym stylem życia, dbaniem o siebie tak, żeby jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem. Ta grupa będzie wzrastała. Natomiast myślę, że nie będą to gwałtowne ani duże przyrosty. Coraz więcej osób przechodzi w tej chwili na diety bezmięsne: jarskie, wegetariańskie i wegańskie. Takie osoby także potrzebują ułożenia zbilansowanej diety - mówi Agata Szczerkowska Malinowska, psycholog i dietetyk z poradni dietetycznej JemZdrowo.
Duży dostęp do tego rodzaju diet gwarantuje również internet. Jednym z trendów jest możliwość zakupu diety tą właśnie drogą, chociaż - jak się okazuje - nie zawsze jest to mądre rozwiązanie.

- Żyjemy w czasach, w których chcemy mieć coś łatwo, szybko i na wyciągnięcie ręki. Wiara, że jedna dieta coś zmieni, kończy się niejednokrotnie chwilowym sukcesem i radością, a chwilę potem efektem jo-jo - dodaje Anna Szymborska.
Ze względu na rosnącą świadomość chętniej jednak korzystamy z indywidualnych porad dietetyków. Co jakiś czas pojawiają się natomiast nowe trendy dietetyczne.

- W mojej opinii obecnie przybywa osób, które stosują dietę wegetariańską czy wegańską. Coraz więcej osób rezygnuje ze spożywania mięsa, a czasami też produktów mlecznych. Zdecydowanie rzadziej mamy do czynienia z niezdrowymi tzw. dietami cud, coraz częściej sięgamy po zdrowe rozwiązania, jadłospisy opierające się na zdrowych zasadach żywienia - mówi Dominika Dietrich, dietetyk medyczny z Akademii Skutecznej Diety.
Dietetyk zajmuje się układaniem diet, diagnozuje potrzeby swoich pacjentów, prowadzi dokumentację medyczną, a nieraz pełni też funkcję nauczyciela, który uświadamia swoich podopiecznych, jak dbać o zdrowe żywienie. Dietetyk zajmuje się układaniem diet, diagnozuje potrzeby swoich pacjentów, prowadzi dokumentację medyczną, a nieraz pełni też funkcję nauczyciela, który uświadamia swoich podopiecznych, jak dbać o zdrowe żywienie.

Pomoc dietetyka mądrym sposobem na odchudzanie



- Prawdziwy dietetyk musi łączyć w sobie tak naprawdę kilka umiejętności. Musi motywować do działania, być oparciem dla danej osoby, mieć podejście psychologiczne, umiejętnie analizować problemy zdrowotne oraz wyniki badań. Wiedza psychologiczna jest bardzo pomocna w codziennej pracy z pacjentem, często za otyłością kryje się wiele problemów na tle psychicznym - dodaje Dominika Dietrich.
W przeciwieństwie do ogólnodostępnych restrykcyjnych diet czy jadłospisów, które możemy kupić w internecie, te przygotowane indywidualnie przez dietetyków są ściśle dopasowane do płci, wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej, predyspozycji czy chorób i wyników badań danej osoby.

- Praca z ludźmi wymaga właściwego podejścia. Każdy z pacjentów boryka się z innym problemem, znajduje się w innej sytuacji życiowej, ma też za sobą inną historię zdrowotną czy żywieniową - podkreśla Wiktoria Kłos. - Często na spotkaniach korzysta się z psychodietetyki, aby zapewnić dodatkowe wsparcie. Omawia się mechanizmy, które rządzą ciałem, uczy się reakcji na sygnały płynące z organizmu, wspiera się w zmianie nawyków żywieniowych. Głównie poprzez rozmowę, zadawanie odpowiednich pytań, słuchanie. Podczas wizyty w poradni korzysta się z wiedzy z zakresu dietetyki klinicznej, sportowej czy też psychodietetyki, lecz wizyty różnią się zastosowanym udziałem procentowym z danego zakresu dietetyki - dodaje.

Ranking trójmiejskich dietetyków



Opieka dietetyka skupia się nie tylko na objawach, ale też i przyczynach konkretnego stanu. Takie holistyczne podejście zapoczątkowało wspomnianą już psychodietetykę, która wciąż jest dość nową dziedziną w Polsce.

- Psychodietetyka jest dziedziną, która szuka przyczyn, np. otyłości, pozwala skutecznie i bez restrykcyjnych diet przejść na drogę ku zmianie. Ta wciąż nowa w Polsce dziedzina wychodzi naprzeciw nie tylko mitom, związanym z jedzeniem, ale również szkodliwemu braku wiedzy i świadomości, co tak naprawdę dzieje się w naszych głowach i jaki to ma wpływ na ciało. Uczy, że jedzenie może być przyjemnością, a nie wyrzutem sumienia, a co najlepsze - że można być zdrowym i szczupłym, nie będąc wiecznie na diecie - wyjaśnia Anna Szymborska.

Kształcenie w kierunku dietetyki



By zostać wykwalifikowanym specjalistą z zakresu żywienia, trzeba zacząć od odpowiedniej edukacji. Kierunek dietetyki bądź nauk o żywieniu jest w ofercie wielu uczelni. Oprócz tego popularnością cieszą się także kursy specjalistyczne, które podnoszą kwalifikacje dietetyków z zakresu żywienia.

- Wyższa Szkoła Zdrowia w Gdańsku kształci studentów na kierunkach ściśle związanych ze zdrowiem, w tym m.in. oferuje studia na kierunku dietetyka na poziomie studiów I i II stopnia (licencjackich i magisterskich). Osoby, które zastanawiają się nad dokształceniem, zapraszamy również na studia podyplomowe na kierunku dietetyka i ekodietetyka oraz na kurs z zakresu psychodietyki. Nasi absolwenci są cenionymi na rynku specjalistami, a sama uczelnia coraz silniej identyfikowana jest jako centrum kształcenia wykwalifikowanych pracowników z obszaru nauk o zdrowiu - podkreśla dr n. med. Marzena Podgórska, prorektor Wyższej Szkoły Zdrowia.

Opinie (38) 4 zablokowane

  • Dietetyk odchudzi twoj portfel (5)

    • 28 5

    • Ja wymyśliłem kolejną niezwykle potrzebną nową profesję, dołączy do kanonu i będzie na nia wzięcie! (3)

      Nazwę ją: "doradca openerowy";) W cyklu porad dla bezstresowej młodzieży odpowiem na najważniejsze pytania obecnych 20to-paro latków, czyli: jak obnosić się z gołą kostką w zimę i ajfonem na koncercie. Jak wrzucać selfie na insta w sytuacjach ekstremalnych. Jak eksponować sieciówkowe gacie Kevin sr*jn. Czy dziecko nazwać Brajan, Dżejson, czy Ajfoniusz ;) ?

      • 18 1

      • Zamawiam Pana usługi (1)

        Dżesika

        • 9 0

        • To nie są tanie rzeczy.

          Czesz bobra.

          • 8 0

      • słyszałem

        że jakiś dzban lub dzbaniara chciała dać dziecku na imię dżoint tylko urząd się nie zgodził

        • 13 0

    • zdecydowanie

      za wizytę 150 zeta

      • 4 0

  • (2)

    Dietetycy jeszcze ujdą. Jest na nich moda bo to takie nowoczesne bezglutenowe, insragramowe i fotogeniczne zajęcie, szczególnie w towarzystiwe utrzymanek i insta-lodziarek z monciaka;). Ale już reszta podobnych "znafcuf" jaka się wyłoniła jak grzyby po deszczu- czyli ci wszyscy doradcy personalni, "trenerzy" personalni, reszta tych wszystkich nadąsanych pseudo- "menadżerów" z youtuba ... jest po to żeby za pieniadze karmić Cię angielsko brzmiącymi frazesami, a ty możesz szpanować, że masz trenera personalnego i innego doradce ;)

    • 29 2

    • COŚ

      w tym jest

      • 3 0

    • Mogę cię wykołczować za 500zł/h

      • 0 0

  • (12)

    Ciekawe jakby wyglądała dieta u takiego fachowca dla mnie.
    Nie jem warzyw i owoców, nie zjem rzeczy typu ser żółty, kefir, maślanka, jogurt owocowy, owsianka, kasza, owoce morza i wiele wiele innych.
    Nie mam problemów ze zdrowiem i wagą. Taka dziwaczna moja dieta nie miała wpływu na przebieg zdrowych ciąż i urodzenie zdrowych dzieci. Też się dało hehe. Ale ciekawiła by mnie rozpiska dietetyczna takiego fachowca dla mnie.

    • 6 15

    • (2)

      a kogo interesują twoje dziwne upodobania żywieniowe?

      • 9 5

      • Oj jak się nie podoba to po co czytasz i komentujesz?

        • 1 4

      • akurat nie są dziwne, uważam że są b. mądre i zdrowe

        mam podobnie
        staram się utrzymać wagę
        60 lat bez lekarstw i lekarzy
        najważniejsze nie objadać się! to jest podstawa

        • 0 0

    • lód w kostkach ?

      • 4 1

    • (7)

      Nie masz problemów bo się badałaś i wiesz? Czy po prostu się jeszcze nie ujawniły?

      • 3 4

      • (4)

        Badam się regularnie. Po tylu latach życia coś by wyszło... Jakieś niedożywienia, anemie, brak jakiś witamin czy minerałów, słabe paznokcie czy wypadające włosy. Póki co nic... A nawet jak zachoruję kiedyś na coś to na pewno będzie to z powodu nie jedzenia warzyw i owoców? Ci wszyscy chorzy na wszelkie choróbska, choćby tyle odmian raka, też zachorowali bo nie jedli warzywek?

        • 2 2

        • (1)

          hmm a co jesz wtedy? mieso i suchy makaron?

          • 2 1

          • Dlaczego suchy? Przecież z mięska jest pyszny sosik.

            • 1 0

        • (1)

          od niejedzenia warzyw i owoców nie choruje się tylko na raka. Poza rakiem są inne przykre dolegliwości, zwłaszcza dla kobiet

          • 1 2

          • Przecież napisałam wszelkie choróbska, a nie że rak!

            • 0 0

      • jak się zbadam to będzie jeszcze lepiej? (1)

        jeżeli dobrze się czujesz, to idziesz szukać " dziury w całym"

        • 0 1

        • Taaa... Bo zwykłe badania kontrolne raz na jakiś czas to takie dziwne jest prawda?

          • 0 0

  • A wystarczyłoby po prostu żrec dwa razy mniej niz zwykle. (8)

    • 19 10

    • (7)

      I miliony ludzi z nadwagą nie wpadły na tę genialną myśl! Jak to możliwe?

      • 7 10

      • (4)

        Te miliony ludzi doskonale o tym wiedzą, ale nie potrafią przestać się obżerać na potęgę. Wiedza może i jest, ale siła woli już nie.

        • 14 3

        • (2)

          To nie tylko chodzi o siłę woli. Mniejszy posiłek oznacza wystąpienie całego wachlarza negatywnych zachowań.

          • 2 4

          • Echo w bebzunie to jeden z efektów.

            • 2 0

          • a jakież to zachowania negatywne? he he

            no czegoś takiego nie słyszałam
            czyli lepiej być grubym, ociężałym z całą apteką w domu- 90proc. chorób bierze się z nadwagi- nadciśnienie, cukrzyca...

            • 0 0

        • bo ludzie to lenie :)

          jw

          • 4 0

      • Jak to możliwe ze miliony ludzi chleją wóde i jarają fajki, mimo że wiedzą ze to szkodliwe? (1)

        • 15 0

        • może mniej szkodliwe jak nadmiar jedzenia

          pomyśl sobie że organizm jest zmuszany do przerobienia tego nadmiaru, wątroba, trzustka, żołądek na okrągło ciężko pracuje- chyba ma prawo wysiąść...

          • 1 0

  • Moja Córka nie je owoców, warzyw surowych, nie je produktów mlecznych bo ma uczulenie na lektyny mleczne. Gdy korzystałam z dietetyka dokładnie to na co była uczulone miała zapisane w diecie. Nie ma produktów szkodliwych! Istotne jest - co organizm danego człowiek z tym produktem zrobi - czy i jak go strawi

    • 5 2

  • " nic nie jest trucizną i wszystko jest trucizną. To ilość decyduje o truciźnie" . Paracelsus, i tego się trzymajmy

    • 10 0

  • Dietetyk . Wymysł naszych czasów .

    Normalny człowiek wie co ma jeść a czego nie . Dzisiejszemu pokoleniu pokemonów w rureczkach trzeba buty wiązać.

    • 17 7

  • podstawowa i najważniejsza dieta

    to "żreć" jak najmniej i nie czytać bzdur że powinieneś jeść to czy tamto, jedz mało, czasem czuj się głodnym
    a
    przejedzenie to najgorsze co może być dla organizmu szczególnie dorosłego!

    • 4 1

  • a dodam że jak widzę dietetyka który sam ma problemy z wagą

    to już...

    • 3 0

  • Dietetyk? (1)

    Prawdziwy dietetyk to taki, który ma pojęcie o biochemii

    • 3 0

    • Do roboty wynalazki

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie

spotkanie

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

Najczęściej czytane