• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dieta zgodna z grupą krwi - fakt czy mit?

Joanna Puchala
28 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
Jedną z diet budzących wiele kontrowersji, ale posiadającą swoje liczne grono zwolenników, jest dieta zgodna z grupą krwi. Jedną z diet budzących wiele kontrowersji, ale posiadającą swoje liczne grono zwolenników, jest dieta zgodna z grupą krwi.

Specjaliści do spraw żywienia i dietetycy prześcigają się w wymyślaniu nowych diet i sposobów żywienia, które mają pozytywnie wpływać na nasz organizm. Wiele kontrowersji budzi dieta naturoterapeuty Petera D'Adamo. Według niej przestrzeganie odpowiednich zasad żywienia dopasowanych do naszej grupy krwi pozwoli cieszyć się pełnią zdrowia i szczupłą sylwetką. Czy żywienie zgodne z tymi zasadami może być faktycznie skuteczne?




Grupy krwi a dieta



Czy stosowałeś kiedyś dietę zgodną z grupą krwi?

Dieta budzi wiele kontrowersji, ale też posiada swoje liczne grono zwolenników. Polega na doborze pokarmów, które organizm najlepiej będzie przyswajał do poszczególnych grup krwi: 0, A, B, AB. Jedną z głównych zasad jest unikanie produktów, które mogą być szkodliwe dla organizmu.

- Tak naprawdę nie ma ona żadnego podłoża naukowego i nie jest poparta żadnymi rzetelnymi badaniami. Poza tym, problem polega również na tym, że nie zawsze zalecane w tej diecie produkty odpowiadają danej osobie pod względem smakowym. Jest ona bogata w liczne obostrzenia i ograniczenia, co nie daje możliwości alternatywnego wyjścia. Sposób żywienia oparty na grupie krwi działa też trochę jak placebo. Opiera się głównie na wierze i przekonaniach w jej skuteczność. Zalecenia są tak szczegółowe i opierają się na tak konkretnych produktach, że nie sposób ich wszystkich tu przytoczyć - mówi Agata Szczerkowska, psycholog, dietetyk Centrum Dietetyki Żywienia i Zdrowia JemZdrowo.
Jedną z głównych zasad diety dopasowanej do grupy krwi jest unikanie produktów, które mogą być szkodliwe dla organizmu. Jedną z głównych zasad diety dopasowanej do grupy krwi jest unikanie produktów, które mogą być szkodliwe dla organizmu.

Dieta zgodna z grupą krwi - na czym polega?



Zgodnie z założeniami tej diety, osoby o grupie krwi 0 w początkowej fazie odchudzania mogą stracić na wadze po wyeliminowaniu produktów mącznych, co wynika z rezygnacji z glutenu. Oprócz tego, niesprzyjające utrzymywaniu prawidłowej wagi osób z tą grupą krwi mogą być niektóre fasole oraz rośliny.

Osoby z grupą krwi AB mają mieszany wpływ genów A i B, co ma bezpośrednio wpływać na charakterystyczny dla osób z grupą A niski poziom kwasu żołądkowego oraz typowe dla grupy B przystosowanie do jedzenia mięsa. Zgodnie z opisem diety, ze względu na niski poziom kwasu żołądkowego, zjedzone mięso ma być magazynowane w organizmie w postaci tłuszczu. Chcąc stracić na wadze, osoby z grupą krwi AB powinny ograniczać mięso i spożywać warzywa. W przypadku osób z grupą krwi B zalecane jest ograniczenie żywności z lektynami, która wywołuje zmęczenie, zatrzymanie płynów i wyraźny spadek cukru we krwi po posiłku. Ludzi z grupą krwi A powinni natomiast wyeliminować z diety mięso oraz ograniczyć nabiał, które w tym przypadku spowalnia metabolizm.

Nie ma naukowych dowodów na to, że sposób odżywiania się jest zapisany w grupie krwi. Nie ma naukowych dowodów na to, że sposób odżywiania się jest zapisany w grupie krwi.
W diecie zgodnej z grupą krwi jesteśmy podzieleni na: myśliwych, pasterzy, koczowników oraz enigmy.

- Grupa krwi 0 to "myśliwi" i mięsożercy. Grupa krwi A to "pasterze", którzy w swojej diecie powinni opierać się głównie na roślinach. Grupa krwi B to "koczownicy", którzy powinni dietę komponować z produktów mlecznych. Z kolei grupa krwi AB to "enigmy", dla których najbardziej korzystne są produkty roślinne i mieszczące się w grupie nabiałowej. Zawsze znajdzie się grupa osób, która ceni sobie diety oparte na specjalnych, specyficznych wręcz zasadach. Ich stosowanie daje wtedy poczucie przynależności do jakiejś społeczności, stosującej w żywieniu określone skomplikowane zasady. Natomiast nic nie zastąpi prawidłowo zbilansowanej diety, dostosowanej indywidualnie i dedykowanej danej osobie opartej na wieloletnich badaniach i obowiązujących zaleceniach - dodaje Agata Szczerkowska.
Zgodnie z tym, co głosi dieta, należy odpowiednio się odżywiać, wybierając menu przeznaczone do swojej grupy krwi. Zgodnie z tym, co głosi dieta, należy odpowiednio się odżywiać, wybierając menu przeznaczone do swojej grupy krwi.

Dieta zgodna z grupą krwi - fakt czy mit?



- Niestety dieta z grupą krwi jest mitem. Jakiś czas temu udowodniono to w pracy przeglądowej opublikowanej w American Journal of Clinical Nutrition, analizując kilka tysięcy artykułów. Nie mamy ścisłych dowodów na to, jak odżywiano się w przeszłości. Nie możemy też stwierdzić, czy to, co jedli nasi przodkowie było dla nich odpowiednie, czy po prostu jedli to, na co mieli ochotę. Dodatkowo, powinniśmy wiedzieć, że możemy odziedziczyć grupę krwi od jednego rodzica, natomiast geny odpowiadające za metabolizm od drugiego. Tego rodzaju dieta wiąże się z dużymi restrykcjami dietetycznymi, co na dłuższą metę kończy się efektem jo-jo i powrotem do starych nawyków. Zamiast tego warto zdecydować się na indywidualną, dobrze skomponowaną dietę pod swoje preferencje, choroby i styl życia - tłumaczy dietetyk Magdalena Oleś, właściciel Poradni Dietetycznej Slimfood.

Miejsca

Opinie (93) 5 zablokowanych

  • Ja tak jajem od lat,mięso i warzywa.nie ty je i nie cudne w drastyczny sposób.gdyby ni moja skłonność do pochłaniania słodyczy ,była bym chuda.moja waga to 64-66 kg.przy wzroście 166.nie jadam macznych,gast-cudów.nie pije żadnych wynalazków poza wodą i kawa

    • 3 0

  • "Tak naprawdę nie ma ona żadnego podłoża naukowego i nie jest poparta żadnymi rzetelnymi badaniami." (1)

    To są kluczowe słowa w całym artykule i jedyne warte przeczytania.

    • 4 0

    • Druga sprawa, że i margaryna była zdrowa i jaja szkodliwe i było to poparte naukowymi badaniami. Piramida żywienia tez się drastycznie zmieniła. Także ta nauka... zmienną czegoś jest.

      • 2 0

  • odzywiac sie sie a nice żreć...

    niestety wiekszosc grubasow je pol wiaderka mniej od slonia ... efekty same przychodza....

    • 4 1

  • uwaga

    Co za bzdura!

    • 0 0

  • (1)

    Gen na grupę krwi jest jeden , ale są różne jego warianty czyli tzw allele , które zajmują to samo locus w chromosomie i wzajemnie się wykluczają , tzn jeżeli w danym locus jest allel warunkujący gr A to już nie może być żaden inny

    • 1 0

    • bioLogiczny

      Allel warunkuje antygen, a nie grupę krwi. Dopiero kombinacje dwóch alleli (różnych lub takich samych) determinują grupę krwi.

      • 1 0

  • Nie wiem po co ludzie tyle jedzą , nigdy nie byłam gruba , ważę tyle co w liceum , nie byłabym w stanie zjeść więcej niż dwa pączki i to byłby wyczyn , trzeba się czymś zająć by nie myśleć o jedzeniu, bardzo współczuję tym niewolnikom jedzenia , chociaż brak chęci do jedzenia też nie jest Ok

    • 3 0

  • Zamiast ruszyć d na trening, mniej żreć itp

    To szukacie bzdetów

    • 1 0

  • Moim zdaniem na plus

    Polecam tą dietę 12 kg udało mi się zrzucić w 2 miesiące i moze to nie jest jakiś bardzo duży wynik ale ja jadłem jedynie produkty które według tej diety które są na "plus" albo "neutralne" dla mojej grupy krwi - bez ograniczania ilości, jadłem dużo ale zgodnie z zasadami i faktycznie brzuch zaczał maleć,. Dużo też dostałem energii nie mam senności w ciągu dnia, lepiej się wysypiam, lepsze skupienie koncentracja, dobrze dorzucić suplementy dobrej jakości magnes d3, b complex, kordyceps żywy, pyłek z sosny massona

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane