• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dieta na wiosnę. Jak oczyścić organizm?

Joanna Puchala
4 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 5 lat) 
W sezonowej kuchni wiosennej musimy pamiętać, że wiele składników trzeba zjeść od razu po zakupieniu, ponieważ szybko więdną. W sezonowej kuchni wiosennej musimy pamiętać, że wiele składników trzeba zjeść od razu po zakupieniu, ponieważ szybko więdną.

Przemęczenie i senność może być oznaką, że organizm potrzebuje zastrzyku witamin i składników mineralnych. Wiosna jest najlepszym czasem na zadbanie o siebie i odpowiednie zbilansowanie diety. Przyroda budzi się do życia, przez co dostęp do świeżych warzyw i owoców jest znacznie większy. Jadłospis wzbogacony o świeże warzywa i owoce pozwoli wrócić nam do formy.




Wiosenna dieta - co jeść wiosną?



Czy zmieniasz swój sposób żywienia na wiosnę?

- Prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, nie wymaga stosowania dodatkowego oczyszczania organizmu. Jednak w wielu sytuacjach konieczne jest zwiększenie spożycia pokarmów i napojów bogatych w antyoksydanty chroniące powłokę wątroby oraz ściany komórkowe całego organizmu przed uszkodzeniami ze strony wolnych rodników, oraz flawonoidy, pozwalające na szybszą regenerację miąższu wątroby oraz jej zewnętrznych powłok - mówi dietetyk kliniczny Wiktoria Kłos z poradni dietetycznej Sports-Med. - Łatwa dostępność wysoko przetworzonego pożywienia, używki, takie jak papierosy czy alkohol oraz coraz częstsze stosowanie lekarstw, szczególnie tych bez recepty, może prowadzić do wystąpienia chorób przewodu pokarmowego, w tym zapalenia śluzówki oraz do nagromadzenia toksyn w organizmie.
Wiosna jest okresem, gdy chcemy o siebie zadbać. Większą uwagę przykładamy do tego, co znajduje się na naszym talerzu i bardziej angażujemy się w kwestie związane z żywieniem.

- Dodatkową motywacją są odczuwalne skutki przesilenia wiosennego. Często na wiosnę odczuwamy apatię - niechęć do podejmowania aktywności, utratę chęci działania, mamy obniżony nastrój i spowolniony napęd życiowy. Potrzebujemy odżywić i odbudować organizm. Zbyt intensywny reżim treningowy i żywieniowy mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Trzeba pomyśleć o tym jak odżywić nasz organizm i zwyczajnie zadbać o niego. Na wiosnę towarzyszy nam suchość skóry, dokuczliwe zajady, osłabione paznokcie i charakterystyczne dla tej pory roku wypadanie włosów - mówi Agata Szczerkowska-Malinowska, psycholog, dietetyk z Centrum Dietetyki Żywienia i Zdrowia Jem Zdrowo w Sopocie.

Nowalijki - jakie warzywa?



W sezonowej kuchni wiosennej musimy pamiętać, że wiele składników trzeba zjeść od razu po zakupieniu, ponieważ szybko więdną. W sezonowej kuchni wiosennej musimy pamiętać, że wiele składników trzeba zjeść od razu po zakupieniu, ponieważ szybko więdną.
Wśród roślin, które wiosną można zastosować w kuchni jest m.in. botwinka, bób, cebula dymka, kalafior, kalarepa, por, pokrzywa, rzodkiewka, rabarbar, sałata, szczypiorek, szczaw, szpinak czy szparagi.

- W sezonowej kuchni wiosennej musimy pamiętać, że wiele składników trzeba zjeść od razu po zakupieniu, ponieważ szybko więdną. Najlepiej jeśli takie zakupy zrobimy na bazarze, ponieważ takie produkty z supermarketu są często niższej jakości - dodaje Wiktoria Kłos.
- Nowalijki uprawiane są w szklarniach, posiadają nieco niższą zawartość witaminy C. Odczuwamy też nieco inny, uboższy smak ze względu na to, że sposób uprawy w warunkach szklarniowych przyczynia się do wytwarzania odrobinę mniejszej ilości cukrów. Niestety nowalijki nawożone są dużą ilością sztucznych nawozów ze związkami azotu. Nadmiar azotu może przyczyniać się do rozwoju nowotworów - dodaje Agata Szczerkowska-Malinowska.

Co jeść wiosną? - kiełki



Na wiosnę możemy też wysiewać rzeżuchę oraz hodować kiełki lucerny, rzodkiewki. Kiełki są źródłem witamin z grupy B, witaminy E, C, A oraz zawierają magnez, potas, cynk i wapń. Moc kiełków tkwi także w wysokiej zawartości białka i zdrowych tłuszczów, które są znacznie wyższe niż w przypadku rozwiniętych warzyw. Oprócz tego zawierają mnóstwo enzymów, przez co są lekkostrawnym źródłem składników odżywczych.

- Hodowanie kiełków nie wymaga ziemi. Wystarczy wata, słoik albo kiełkownica. Na plony nie trzeba długo czekać. Wystarczy dosłownie kilka dni. Kiełki poprawiają smak wielu potraw. Możemy posypywać nimi kanapki, sałatki i wszystkie inne dania. Wystarczy kupić w sklepie nasiona. Zwykle dostępne są lucerna, rzeżucha i brokuły, w postaci małych nasionek, ale można też kiełkować fasolę mung, żeby mieć bardziej treściwe kiełki - dodaje Wiktoria Kłos.
Kiełki są  są źródłem witamin z grupy B, witaminy E, C, A oraz zawierają magnez, potas, cynk i wapń. Kiełki są  są źródłem witamin z grupy B, witaminy E, C, A oraz zawierają magnez, potas, cynk i wapń.
Wskazówki dotyczące kiełkowania nasion według dietetyk Wiktorii Kłos:

  • zakup nasiona na kiełki - najlepiej eko,
  • suche kiełki ułóż na poszczególnych poziomach kiełkownicy oprócz najniższego (tam zbiera się nadmiar wody),
  • nie mocz kiełków zbyt obficie, bo spleśnieją,
  • nie wystawiaj ich na ostre słońce, bo będą gorzkie,
  • nie siej kiełków zbyt ciasno
.


Wiosenne warzywa



Rzodkiewka zawiera przeciwnowotworowe związki siarki. To dobre źródło witaminy C oraz niezbędnych dla zachowania urody minerałów takich jak siarka czy krzem, dzięki którym cera wygląda zdrowo a paznokcie są mocniejsze. Rzodkiewka sprzyja też zdrowiu i prawidłowemu funkcjonowaniu tarczycy.

- Działa żółciopędnie i może przyczyniać się do nasilenia objawów bólowych u osób z problemami związanymi z pęcherzykiem żółciowym. Jest ona także bogatym źródłem kwasu foliowego i zawiera niewiele kalorii, może być przydatna na wiosnę jako niskokaloryczna przekąska. Składniki w niej zawarte zapobiegają wypadaniu włosów i poprawiają stan i wygląd skóry - wymienia Agata Szczerkowska-Malinowska.
Sałata zawiera luteinę, która chroni plamkę żółtą przed zwyrodnieniem.

- Zawiera też spore ilości kwasu foliowego - jest zatem zalecana dla osób planujących potomstwo. Pomidory zawierają dużo witaminy C oraz beta-karotenu. Zawierają w sobie potas, przez co mają wpływ na obniżenie ciśnienia krwi. Zawierają też likopen o działaniu antynowotworowym. Działają moczopędnie, przyczyniają się do usuwania nadmiaru wody z organizmu. Cebula dymka zawiera dużo witamin z grupy B, PP, witaminę A, E i C. Zawiera też kwas foliowy. Szczypiorek zawiera sporo jodu oraz kwercetynę, zapobiega zakrzepom i miażdżycy. Posiada też właściwości bakteriobójcze. Chyba najmniej bogaty w wartości odżywcze jest ogórek. Zawiera odrobinę jodu i witaminy A. Przyczynia się do usuwania nadmiaru wody z organizmu - wymienia Agata Szczerkowska-Malinowska.
W sezonowej kuchni wiosennej musimy pamiętać, że wiele składników trzeba zjeść od razu po zakupieniu, ponieważ szybko więdną. W sezonowej kuchni wiosennej musimy pamiętać, że wiele składników trzeba zjeść od razu po zakupieniu, ponieważ szybko więdną.

Wiosenne warzywa: natka pietruszki



Natka pietruszki zawiera ogromne ilości witaminy C, beta-karoten i witaminy z grupy E, które świetnie wpływają na wzrok i cerę.

- Jedna łyżka stołowa posiekanej natki pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Ponadto jej spożywanie wpływa pozytywnie na pracę układu trawiennego, zapobiega infekcjom układu moczowego i jest naturalnym lekiem na bóle menstruacyjne lub niestrawność (działa rozkurczowo). Natka pietruszki jest też bogatym źródłem witaminy A, beta-karotenu, witamin z grupy B i K, wapnia, magnezu, kwasu foliowego, żelaza i błonnika - mówi Wiktoria Kłos.

Wiosenne warzywa: sok z brzozy



Sok z brzozy jest bogaty w wiele cennych dla zdrowia składników, dlatego przy wielu dolegliwościach wskazane jest jego picie.

- Zawiera między innymi potas, magnez, miedź, żelazo, fosfor, wapń, aminokwasy, witaminy z grupy B, witaminę C, sole mineralne, garbniki, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy. Wzmacnia odporność, ma właściwości oczyszczające wątrobę i wspomagające jej właściwe funkcjonowanie, poprawia stan włosów i skóry - wyjaśnia Wiktoria Kreft.
Ciekawą opcją podczas wiosennego wzmacniania organizmu jest spożywanie naturalnych koktajli. Ciekawą opcją podczas wiosennego wzmacniania organizmu jest spożywanie naturalnych koktajli.

Wiosenne warzywa: koktajle



Ciekawą opcją podczas wiosennego wzmacniania organizmu jest spożywanie naturalnych koktajli. Są lekkim posiłkiem, który jest łatwy w przyrządzeniu. Nie wymaga podgrzewania, dlatego możemy wypić go w podróży, na uczelni czy w przerwie od pracy.

Przepisy na wiosenne koktajle według dietetyk Wiktorii Kłos:

Zielony koktajl

Składniki:
1/2 szt. awokado,
garść świeżego szpinaku,
garść roszponki,
1 jabłko (bez gniazda nasiennego),
plasterek świeżego imbiru,
sok z połowy limonki.
Całość rozdrobnić blenderem na gładką masę.

Wczasy pod gruszą

Składniki:
1 gruszka (bez gniazda nasiennego),
1 pomarańcza,
1/2 szklanki truskawek (w sezonie świeże poza sezonem mrożone),
garść szpinaku świeżego,
1/2 szklanki wody,
Łyżeczka oleju lnianego.
Całość rozdrobnić blenderem na gładką masę.

Koktajl ananasowy z jarmużem

Składniki:
ok. 100 g jarmużu,
2 szklanki świeżego ananasa pokrojonego w kostkę,
1 szklanka wody mineralnej,
Sok z 1/2 cytryny,
Łyżeczka oleju lnianego.
Całość rozdrobnić blenderem na gładką masę.


Ciekawą opcją podczas wiosennego wzmacniania organizmu jest spożywanie naturalnych koktajli. Ciekawą opcją podczas wiosennego wzmacniania organizmu jest spożywanie naturalnych koktajli.

Wiosenna dieta sprzymierzeńcem w walce o smukłą sylwetkę



- Wiosenna dieta musi często uporać się z jeszcze jednym problemem - większość z nas ma po zimie kilka niechcianych kilogramów, dlatego warto ograniczyć w diecie ilość węglowodanów: pieczywa, kasz, ryżu, makaronu, tłuszczu. Skupić się na chudych rybach takich jak dorsz, morszczuk, mintaj, chudych mięsach - kurczaku, indyku, wołowinie. Warto zwiększyć w diecie udział warzyw i ograniczyć ilość owoców. Aby poprawić stan skóry, włosów i paznokci pamiętajmy o tłuszczach roślinnych zawartych w oleju rzepakowym słonecznikowym, lnianym, dyniowych, z awokado, oliwie z oliwek, a także orzechach i pestkach słonecznika, dyni, natomiast pamiętajmy o umiarkowanych ilościach, niosą one ze sobą sporą dawkę kalorii - wyjaśnia Agata Szczerkowska-Malinowska.

Miejsca

Opinie (33) ponad 10 zablokowanych

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Jakie to swieze owoce mamy w kwietniu pani Joanno? (9)

    • 35 4

    • Mamy (8)

      Banany pomarancze cytryby truskawki mango avokado. Jest wszystko. A ze swieci w nocy... jabłka sa vardzo dobre i nasze

      • 11 1

      • Ale to mamy przez cały rok. A w artykule stoi wyraznie ze "Przyroda budzi się do życia, przez co dostęp do świeżych (7)

        owoców jest znacznie większy" , wiec zastanawiam sie jakich swiezych owocow mamy wiecej w kwietniu ?

        • 26 1

        • nie dopytuj bo się pani anna zamknie w sobie

          • 6 0

        • Ja nie wiem, ale przed chwilą zjadłem rzodkiewki (2)

          Smakowały jakby były z kartonu. Serio.

          • 2 1

          • Rzodkiewka dobry owoc. (1)

            • 4 0

            • Tak, pomidor też

              • 0 0

        • Otwieraja chlodnie na wiosne

          • 1 0

        • (1)

          pan czepialski jak poprawnie nie napiszą to nie zrozumiesz ?

          • 2 2

          • Chodzi o dziennikarską rzetelność. Tyle i aż tyle.

            • 1 0

  • Jakie to warzywa świeże mamy teraz Joanno (2)

    • 26 4

    • swieżaki z biedry

      • 14 0

    • berlinki

      • 2 0

  • Ja to skutecznie oczyściłem mózg od (2)

    tych wszystkich pseudo-porad jakże dietetycznych.
    Wam radzę to samo :)

    • 29 1

    • dla czytelników którzy tu zajrzą później, warto dodać że było wiele ciekawych komentarzy (1)

      kwestionujących prawdziwość podanych informacji, ale zostały szybko i masowo zablokowane, dodam że nie mające nic wspólnego z hejtem czy przekleństwami. ktoś boi się niewygodnych pytań.

      • 6 0

      • Taki srrwis trojmiasto

        • 0 0

  • Tylko sok z brzozy. (3)

    Brzoza to silne drzewo.

    • 17 1

    • (1)

      Silne zaburzenia osobowości. Mix i**oty z kretynem

      • 0 1

      • też mam taką opinie o Macierewiczu , chyba w końcu go leczą bo go nie widać...

        • 1 0

    • a brzozowa może być?

      • 0 0

  • Oczyszczanie to bzdura wymyslona własnie przez dietetyków dla naiwników.Udowodniono ze nieistniej zadna dieta oczyszczajaca! (3)

    możesz jeść cały rok to wszystko i co oczyścisz się z czego do czego?

    • 20 1

    • zgadzam się (1)

      Swego czasu naczytałam się w necie o oczyszczaniu organizmu dla schudnięcia, piciu czystka, braniu alg w tabletkach, jakichś super dietach magicznych trikach, gdzie nic nie żresz, chce ci się chodzić po ścianach z głodu ale robisz to dla oczyszczania.
      Jak mi walnęło 4 kilo do góry nawet nie wiem kiedy to się załamałam. Dietetyczka z Celu w gdyni jak jej opowiedziałam o tym, czego moim zdaniem nie mogę jeść, to się załapała za głowę. Jednak jak człowiek nie wie, to powinien iść do kogoś kto się zna żeby sobie krzywdy nie zrobić,

      • 6 1

      • dokładnie, a nie blogerów amatorów czytać

        • 2 1

    • Nie do końca się zgodzę. Nie chodzi tu o dietę cud. Wiadomo, że wiele osób chce wyciągnąć pieniądze albo powtarza głupoty od innych. Jednak przy niewłaściwym sposobie odżywiania, taka dieta - zmiana produktów na zdrowsze, może spowodować, że będziemy czuli się lepiej.

      • 0 0

  • Proszę o niepublikowanie artykułów wprowadzających w błąd (4)

    Nie ma czegoś takiego jak "dieta oczyszczająca". Oczyścić możemy sobie skórę, włosy albo buty. Organizm oczyszcza się sam. Służy do tego wątroba i nerki i skóra. Wszelkie "diety oczyszczające" to skok na kasę.
    Owszem, prawdą jest, że świeże owoce i warzywa, ich mix podawany w każdej postaci zewnętrznie i wewnętrznie poprawi nam perystaltykę, wzbogaci organizm w witaminy, błonnik i mikroelementy i finalnie być może wzmocni naszą odporność. Jednak nie ma to nic wspólnego z oczyszczaniem. Tak samo jak lewatywa oczyszczająca ze złogów jelitowych - również jest pozbawiona sensu.

    • 16 1

    • kasa misiu kasa . :)

      • 4 1

    • (2)

      Dieta oczyszczająca to taki samy haczyk na biznes jak trener personalny - tak samo potrzebne jedno i drugie , jeszcze brakuje stylisty personalnego dla tych co nie wiedzą co na siebie włożyć

      • 2 2

      • (1)

        Niezupełnie. Jeść potrafisz od dziecka i nawet jak zjesz coś złego, to poza sr*czką nie masz większych kłopotów. A z ciężarami trzeba uważać. Poza tym, gdy masz mało czasy, a chcesz wykorzystać czas na siłce do maksimum i masz cel, np schudnąć, czy wzmocnić poszególne partie mięśni, bo coś boli, to wtedy przydaje się trener personalny. Oczywiście trzeba odróżnić matołów po kursach internetowych od fachowców po AWF i specjalistycznych kursach...zresztą to rynek weryfikuje dobrych trenerów z sukcesami.
        A stylista personalny jest i funkcjonuje. Nie wiedziałeś?

        • 2 1

        • O takich rzeczach można poczytać na dwójce.

          Trochę wrodzonej inteligencji niestety, jak widać, potrzeba.

          • 1 1

  • Niech już te Klosyy tak sie nie reklamują

    • 1 0

  • Jestem na sokowym detoksie. Zamiast kolacji przygotowuję sobie smoothies warzywno owocowe i rozcieńczam cisowianką bo nie lubię gęstej papki. Np. zielone z awokado i jarmużem jest bardzo sycące i smaczne.

    • 0 0

  • Regina

    Myślę, że fajnie zaczać od zmiany przyzwyczajeń dietetycznych - np. fajna porcja warzyw i owoców, niewielka ilość mięsa i węglowodany o niskim indeksie glikemicznym to przepis na zdrowie. Ja taki zestaw znajduję w cateringu dietetycznym Warszawski dzień- pychota!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane