• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Menu bez glutenu. Restauracje przyjazne dla osób z celiakią

Magda Mielke
28 lipca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Celiakia to choroba autoagresywna, o podłożu genetycznym, która polega na trwałej nietolerancji glutenu. Może się ujawnić w każdym wieku i od tego momentu trwa przez całe życie. Celiakia to choroba autoagresywna, o podłożu genetycznym, która polega na trwałej nietolerancji glutenu. Może się ujawnić w każdym wieku i od tego momentu trwa przez całe życie.

Dieta bezglutenowa to nie tylko moda czy fanaberia. W szybkim tempie rośnie liczba osób, które z powodów zdrowotnych muszą unikać glutenu. Dla osób chorujących na celiakię niejedzenie glutenu jest koniecznością. O ile bezglutenowych produktów na sklepowych półkach znaleźć można coraz więcej, w restauracjach takich pozycji w menu jest wciąż niewiele. Sprawdziliśmy, gdzie w Trójmieście może zjeść osoba z celiakią, bez obaw o "śladowe ilości" glutenu.



Gdzie zjeść w Trójmieście? Sprawdź listę najlepiej ocenianych miejsc



Czy znasz kogoś, kto choruje na celiakię?

Celiakia (inaczej choroba trzewna) to choroba autoimmunologiczna o podłożu genetycznym, która trwa przez całe życie. Charakteryzuje się nietolerancją glutenu, czyli białka zapasowego zawartego w zbożach. Gluten wywołuje nieprawidłową reakcję organizmu nie tylko w celiakii, ale również w alergii na pszenicę oraz w nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Celiakię można podzielić, uwzględniając nasilenie objawów klinicznych, na pełnoobjawową, skąpoobjawową i bezobjawową (niemą klinicznie). Ze względu na wiek pacjenta, w chwili wystąpienia uchwytnych objawów klinicznych, wyróżniamy celiakię wczesną, ujawniającą się w wieku niemowlęcym i pierwszych latach życia oraz późną, ujawniającą się u dzieci starszych i osób dorosłych, często pod wpływem takich czynników jak duży stres, przewlekła infekcja, ciąża lub połóg. Celiakia późna nie jest rzadkością i może ujawnić się w każdym wieku.

- Gluten szczególnie szkodzi osobom chorym na celiakię. Toksyczny dla chorych gluten powoduje zanik kosmków jelita cienkiego. Kosmki jelita cienkiego są wypustkami błony śluzowej, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. W wyniku toksycznego działa glutenu wchłanianie pokarmu w jelitach jest zaburzone, co prowadzi do wystąpienia różnych, niepokojących klinicznych objawów. Najczęstszymi objawami celiakii są bóle i wzdęcia brzucha, biegunki (czasami zaparcia), zaburzone wchłanianie składników odżywczych, co objawia się niedoborami np. żelaza, wapnia, a to może prowadzić do anemii, utraty masy ciała, a przez to także do nieustannego zmęczenia, zmiany usposobienia, spadku nastroju czy nawet depresji - tłumaczy Dominika Dietrich, dietetyk medyczny w Akademii Skutecznej Diety.
Gluten to składnik wielu popularnych zbóż. Dla większości zdrowych osób nie jest szkodliwy, jednak jest pewna grupa, która powinna wykluczyć ten składnik ze swojej diety, bo gluten może im szkodzić. Gluten to składnik wielu popularnych zbóż. Dla większości zdrowych osób nie jest szkodliwy, jednak jest pewna grupa, która powinna wykluczyć ten składnik ze swojej diety, bo gluten może im szkodzić.
- Chorzy na celiakię nie powinni spożywać posiłków, czy produktów zanieczyszczonych glutenem, w niektórych przypadkach nawet śladowe ilości glutenu mogą okazać się niebezpieczne i toksyczne dla organizmu. Jedyną, najskuteczniejszą metodą leczenia i zapobiegania objawom celiakii jest wprowadzenie diety bezglutenowej. W przypadku wystąpienia objawów niedoborów składników odżywczych lekarz wprowadza dodatkową suplementację - dodaje Dominika Dietrich.

Chcąc stołować się poza domem, osoby z celiakią natrafiają na poważną barierę - brakuje miejsc, gdzie można bezpiecznie zjeść bezglutenowy posiłek. Ponadto, wybierając dania w restauracji trzeba się upewniać, czy produkty oraz miejsce, z którego pochodzą są w 100 proc. bezpieczne. Choć praktycznie każdy lokal ma w swojej karcie jakieś bezglutenowe pozycje, często przygotowywane są one w tym samym miejscu, co dania z mąki pszennej, a wówczas łatwo o to, aby doszło do zanieczyszczenia produktów bezglutenowych glutenem z tej właśnie mąki. Aby restauracja była bezpieczna dla uczulonych na gluten i chorujących na celiakię, wymagane jest posiadanie osobnego pomieszczenia wraz z całym wyposażeniem do przygotowywania takich dań.

Zobacz także: Dieta bezglutenowa to nie fanaberia, jeśli chorujesz na celiakię

Jak rozpoznać lokale, w których na pewno zjemy bez glutenu?



Znak przekreślonego kłosa jest zarówno polskim, jak i międzynarodowym symbolem oznaczającym bezpieczną żywność bezglutenową. 

Ponadto funkcjonuje ogólnopolski program informacyjno-edukacyjny "Menu bez glutenu", prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, który ma na celu stworzenie bazy i certyfikacji różnego typu lokali gastronomicznych, ale także firm cateringowych czy przedszkoli przyjaznych osobom na diecie bezglutenowej. Znak przekreślonego kłosa jest zarówno polskim, jak i międzynarodowym symbolem oznaczającym bezpieczną żywność bezglutenową. 

Ponadto funkcjonuje ogólnopolski program informacyjno-edukacyjny "Menu bez glutenu", prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, który ma na celu stworzenie bazy i certyfikacji różnego typu lokali gastronomicznych, ale także firm cateringowych czy przedszkoli przyjaznych osobom na diecie bezglutenowej.
Można być pewnym, że wszystkie serwowane przez daną restaurację dania są bezpieczne dla osób z celiakią i nietolerancją glutenu, jeśli należą one do ogólnopolskiego programu informacyjno-edukacyjnego "Menu bez glutenu", prowadzonego przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Inicjatywa ta ma na celu stworzenie bazy i certyfikacji różnego typu lokali gastronomicznych, a także firm cateringowych czy przedszkoli przyjaznych osobom na diecie bezglutenowej. Przystępując do programu, lokale zobowiązują się do zawsze ścisłego przestrzegania reguł przygotowywania bezglutenowych posiłków. Listę bezglutenowych restauracji na terenie całego kraju można sprawdzić na stronie internetowej Menu bez glutenu.

Innym znakiem symbolizującym żywność bezglutenową jest "Przekreślony Kłos". To zarówno polski, jak i międzynarodowy licencjonowany znak bezpiecznej żywności bezglutenowej, którego obecność na opakowaniu oznacza, że produkt jest przebadany pod kątem zawartości glutenu, a zakład produkcyjny przeszedł audyt zgodny ze standardem AOECS.

Miejsca bezpieczne dla osób niejedzących glutenu



Pizza Pasta & Basta

Restauracja Pizza Pasta & Basta serwuje dania wyłącznie bezglutenowe i posiada certyfikat przekreślonego kłosa, oznaczający gwarancję bezpiecznego posiłku. W usytuowanym w Gdańsku przy al. Grunwaldzkiej 415Mapka lokalu, jak wskazuje sama nazwa, serwowana jest przede wszystkim pizza i makarony. Ciasto na włoski placek przygotowywane jest tu z najwyższą starannością i dbałością o zdrowie gości według receptury stworzonej samodzielnie przez właścicieli lokalu. Do wyboru jest 14 smaków (ceny od 21 do 36 zł za pizzę o średnicy 33 cm), głównie "klasyki": capricciosa, parma, salame, ale też pizza z wędzonym łososiem i beszamelem czy z szynką parmeńską i sosem truflowym. Makaron serwowany jest tu w dwóch rodzajach: spaghetti i penne, do którego następnie dobiera się dodatki (od 23 do 38 zł za porcję 200 g).

  • Pizza, pasta & basta to restauracja serwująca dania wyłącznie bezglutenowe.
  • Pizza, pasta & basta to restauracja serwująca dania wyłącznie bezglutenowe.
  • Pizza, pasta & basta to restauracja serwująca dania wyłącznie bezglutenowe.
Smacznie zjedzą tu nie tylko alergicy. Mocną stroną kuchni są również dania dla wegan, na stałe goszczące w menu pizzerii. Zjemy tu m.in. wegańskie zupy (tajską, krem z pomidorów lub z pieczonej papryki) i sałatki. Restauracja może także - na specjalne życzenie - zastosować do wybranego dania wegański ser. W przypadku innych nietolerancji pokarmowych, każdorazowo przy składaniu zamówienia, warto o nich wspomnieć.

Okiem dietetyka: jak jeść zdrowo na mieście?



Atelier smaku

Bezglutenową kuchnię wegańską oferuje Atelier smaku prowadzone przez Jolę SłomęMirka Trymbulaka. Znajdujący się w Gdyni przy ul. Bytomskiej 36Mapka lokal stanowi połączenie bistra z delikatesami. Tu można kupić pakowane w atmosferze ochronnej oraz w słoikach bezglutenowe i wegańskie dania obiadowe, przetwory, a także ciasta oraz pieczywo. Na miejscu zjeść można również gorący posiłek, deser, a także napić się pysznej kawy, herbaty lub lemoniady. Realizowane są również indywidualne zamówienia na torty. To wegańskie jedzenie bezpieczne dla osób na diecie bezglutenowej.

Bezpieczną, bezglutenową kuchnię prowadzi też restauracja U Królika, a wypieki bez glutenu przygotowuje Zakręcona Cafe oraz Fit Cake.

  • Wegański i bezglutenowy naleśnik orientalny.
  • Wegańskie i bezglutenowe krokiety z kapustą i grzybami.
  • Blinburgery, czyli lekkie i pożywne burgery, pełne świeżych warzyw, z kotletem strączkowym i smakowitymi sosami, w blinach gryczanych zamiast bułki. Całkowicie wegańskie i bezglutenowe, bazujące wyłącznie na naturalnych składnikach.

Dania bezglutenowe w restauracjach z glutenem



W wielu trójmiejskich restauracjach znajdziemy dania bezglutenowe pośród innych propozycji zawierających gluten. Zwykle są one oznaczone w karcie symbolem przekreślonego kłosa lub odpowiednią adnotacją. Przygotowywanie tych dań odbywa się jednak na tych samych stanowiskach, które wcześniej mogły mieć zetknięcie z glutenem. Jeśli więc chorujemy na celiakię, warto wspomnieć o tym obsłudze, upewniając się, że zamówiony posiłek będzie dla nas bezpieczny.

Czytaj także: Wakacje, nowa karta menu i inne okazje. Promocje okolicznościowe w restauracjach

Miejscem, w którym osoby na diecie bezglutenowej znajdą szeroki wybór dań bez glutenu jest restauracja Amici, mieszcząca się w Sopocie przy ul. Króla Jana Kazimierza 2 do 4Mapka. To lokal serwujący kuchnię włoską. Przygotowywane są tu dania z makaronów bezglutenowych oraz pizze z mąki bezglutenowej.

- Nie posiadamy żadnego certyfikatu oraz nasza kuchnia nie jest w 100 proc. przystosowana do produkcji dań bezglutenowych. Choć nasze dania mogą zawierać gluten w śladowych ilościach i nie są w 100 proc. bezpieczne dla osób z celiakią, jak dotąd nie zdarzyło się, aby ktoś z naszych gości skarżył się po wizycie w naszej restauracji na jakiekolwiek dolegliwości po zjedzeniu makaronów lub pizz bezglutenowych - tłumaczy Piotr Szymaniak, manager restauracji Amici. - Zawsze dokładamy wszelkich starań, aby dania te były przygotowywane w sposób bezpieczny, ale jeżeli osoba jest silnie uczulona na gluten, a nie jest to tylko dieta bezglutenowa to nie dajemy pewności, iż po wizycie w naszej restauracji osoba ta nie będzie odczuwać jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych.
Masna Micha to zdrowe jedzenie w miejskim stylu. W ofercie restauracji znajdują się bowle, sałatki, wrapy i nie tylko. Wszystko przygotowywane jest w oparciu o produkty od lokalnych dostawców i podane w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku. Masna Micha to zdrowe jedzenie w miejskim stylu. W ofercie restauracji znajdują się bowle, sałatki, wrapy i nie tylko. Wszystko przygotowywane jest w oparciu o produkty od lokalnych dostawców i podane w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku.
Sporo bezglutenowych propozycji oferuje Masna Micha. Choć restauracja nie specjalizuje się w kuchni bezglutenowej, stawia na to, aby osoby żywiące się według różnych diet (wegańskiej, wegetariańskiej i również mięsnej) mogły znaleźć dla siebie w menu zdrowy posiłek. Osoby niejedzące glutenu obecnie mogą tu zamawiać bezglutenowe danie śniadaniowe - "Swojak" (kiełbasa, eko jajo, fasola piękny jaś, pieczony pomidor, jarmuż, boczniak, boczek puławski, chrzan, jogurt, czosnek, dressing ranch), bowle: "Frontiera Ser" (ser dżersejowy blue, burak marynowany w occie balsamicznym, rukola, czarna soczewica, rzodkiewka, pestki dyni, sos chimichurri) i "Gotów na Beef?" (pieczona wołowina, relish z pomidora, halloumi, sałata rzymska, piklowany ogórek w occie jabłkowym, cebula czerwona, pieczona ciecierzyca, szpinak, dressing chimichurri) oraz sałatkę "Pijana Koza" (ser pijana koza, gruszka, kiełki groszku, rzodkiewka, pestki dyni, szpinak, sałata frise, dressing masna).

- Posiłki glutenowe oraz bezglutenowe są przygotowywane w jednym pomieszczeniu. Natomiast absolutnie pilnujemy, aby były robione w ramach osobnych procesów i przy użyciu innych naczyń i narzędzi, co nasi klienci mogą weryfikować bezpośrednio, ponieważ nasza kuchnia jest otwarta - zaznacza Agnieszka Kościńska, właścicielka Masnej Michy. - W związku z tym, że coraz więcej odwiedzających pyta o dania bez glutenu od 1 sierpnia zwiększamy liczbę dań w tej kategorii. Pojawią się bowl "Gluten Free" oraz sałatka "Surówka" (z surowych warzyw).
Żeberka wędzone i glazurowane sweet chili - bezglutenowa propozycja od bistro Serwus. Żeberka wędzone i glazurowane sweet chili - bezglutenowa propozycja od bistro Serwus.
Gdyńska restauracja Serwus ma w swojej ofercie dania zarówno bez glutenu, bez laktozy, jak i wegańskie. Oznaczone są one w karcie menu specjalnym symbolem. Spośród dań bezglutenowych zamówimy tu m.in. żeberko wędzone i glazurowane sweet chili, kurczaka zagrodowego marynowanego w miodzie, cytrynie i tymianku, filet z łososia z białymi szparagami, filet z jesiotra na palony maśle, spaghetti z cukinii, risotto buraczkowe z botwinką, falafele z hummusem, a także zupy (rybną, krem z batatów, zielone minestrone), sałatki i przystawki np. ziemniaki hasselback pieczone z rozmarynem czy tatar własnoręcznie siekany.

Wiele bezglutenowych propozycji oferuje wegańska restauracja manna68. Na pierwszy głód zamówimy tu bezglutenowe zupy: krem z białych warzyw, chłodnik z botwinki i zupę dnia oraz tatar z buraka i suszonych pomidorów, podany z orzechami włoskimi i rukolą. Wśród dań głównych również znajdziemy kilka bezglutenowych propozycji. To m.in.: Bibimbap, czyli koreański ryż z "mięsem" sojowym, warzywami i wegańskim żółtkiem oraz stek z marynowanego kalafiora na musie z cieciorki i tahini, podany z duszonymi boczniakami, pieczonym jabłkiem, pomidorkami koktajlowymi i oliwą bazyliową. W manna68 znajdą się również bezglutenowe desery - słodzone ksylitolem, erytrolem lub owocami, bez dodatku białego cukru. To brownie z orzechami, sosem czekoladowym i gałką lodów oraz włoski klasyk - panna cotta o smaku chałwowym, z sosem karmelowym i świeżymi owocami.

Stek z marynowanego kalafiora na musie z cieciorki i tahini, podany z duszonymi boczniakami, pieczonym jabłkiem, pomidorkami koktajlowymi i oliwą bazyliową. Stek z marynowanego kalafiora na musie z cieciorki i tahini, podany z duszonymi boczniakami, pieczonym jabłkiem, pomidorkami koktajlowymi i oliwą bazyliową.
Szeroki wybór bezglutenowych dań znajdziemy również w restauracji Bazar. Restauracja zlokalizowana jest przy jednej z najmodniejszych ulic - Szafarnia 6Mapka, tuż nad rzeką Motława. Osoby na diecie bezglutenowej znajdą tu m.in. rybne przystawki, sałatki, zupy, smażonego sandacza, polędwicę z dorsza, marynowane żeberka, polędwiczkę wieprzową czy bigos.

W Neonie zjemy bezglutenowe czerwone curry - na paście z fistaszkami, mlekiem kokosowym, warzywami i ziołami, podawane z ryżem jaśminowym i do wyboru: kurczakiem, krewetkami lub w opcji wegańskiej oraz klasyk restauracji Pho Neon - aromatyczny wywar wołowy z wołowiną smażoną na woku, makaronem ryżowym i ziołami.

Tacosy to absolutny klasyk i jedno z najbardziej popularnych dań kuchni meksykańskiej. Kukurydziane tortille mogą zawierać całe mnóstwo fantastycznych smaków. Tacosy to absolutny klasyk i jedno z najbardziej popularnych dań kuchni meksykańskiej. Kukurydziane tortille mogą zawierać całe mnóstwo fantastycznych smaków.
Opcje bezglutenowe wprowadza też coraz więcej tzw. sieciówek. W Max Premium Burgers wszystkie burgery można zamówić w bułce bezglutenowej. Również Pinata Mexican Food ma w swojej ofercie bardzo dużo bezglutenowych opcji. Wystarczy wybrać kukurydziane tacosy i quesadille lub burrito bowle. Następnie możemy dobrać dodatki klasyczne: łopatkę wieprzową, wołowinę i kurczaka chipotle lub wege: wegańskie chorizo, guacamole lub wegańskiego kurczaka, a także jedną z siedmiu sals i określić stopień ostrości dania.

Sporo dań kuchni meksykańskiej bazuje na kukurydzianych plackach, dlatego bezglutenowe propozycje znajdziemy również w Luis Mexicantina. To głównie tacosy wypełnione składnikami w siedmiu wariantach, m.in. z grillowanymi krewetkami, piersią z kurczaka, panierowanym dorszem, pieczonym batatem, stekiem wołowym czy szarpaną wołowiną lub wieprzowiną. Również Pueblo ma w swojej karcie kukurydziane tacosy.

Miejsca

Opinie (109) 6 zablokowanych

  • (2)

    Fajnie ale ceny zwalają z nóg...bez glutenu,fit,wege...te hasła powodują że cena dania szybuje o 200%.

    • 47 3

    • Dlatego wypromowano coś takiego;) zwykle golenie frajerów biegających za modami z wywalonym jęzorem.

      • 7 20

    • Nie tak, jak po haśle BIO...

      • 3 0

  • Kiedyś żarli wszystko jak leci (13)

    a teraz w 4 literach się poprzewracało ....

    • 40 77

    • Akurat ludzie z celiakią nigdy nie żarli jak leci. (7)

      Po prostu nie chodzili do knajp.

      • 39 8

      • Zgadzam się!

        Kiedyś ludzie nagle umierali, bo ktoś źle spojrzał.
        A teraz wymyślili jakiegoś raka, celiakię, alergię i inne choróbska.

        No w d... się poprzewracało.

        PS "Było nas 10, mieszkalismy w jeziorze." Monty Python

        • 30 10

      • Sprawdź sobie jaki mikro procent to ludzie z nietolerancja glutenu (5)

        Poprostu w d*pach się poprzewracało z ta moda na bezgluten. Płatki kukurydziane nigdy np nie miały glutenu bo w kukurydzy go nie ma a na opakowaniu corn flakes jest wielki napis bez glutenu

        • 18 26

        • To że ludzie mają taką fanaberię, to jedna sprawa.

          Gluten mnie zabije, ale wegeburger z glutenu jest cacy itp...

          Ale skoro ludzie którzy naprawdę są chorzy na tym zyskują, a nikt nie traci - tylko się cieszyć.

          • 10 13

        • (3)

          doucz sie troche czlowieku. to że coś naturalnie nie ma glutenu, nie znaczy że w procesie obróbki nie zostało zanieczyszczone glutenem.

          • 24 2

          • Pani Aniu (2)

            Proponuję się samemu douczyć.
            Przedmówca ma jak najbardziej rację. Jeżeli w zakładzie stosowane są składniki stanowiące ryzyko dla.osob z alergiami czy właśnie celiakią, to małym drukiem jest dopisek że może zawierać śladowe ilości X.
            A dawania dużego napisu na płatkach kukurydzianych, że teraz bez glutenu jest ewidentnym skokiem na kasę wycelowanym w zblazowanych trenderow, którzy ubzdurali sobie że gluten to czyste zło...
            A firmy marketingowe upatrzyły w tym żyłę złota. Choćby bez glutenowe steki (WTF?)...

            • 6 12

            • "Pani Ania" ma 100% racji! (1)

              akurat Corn Flakes bardzo długo były zanieczyszane glutenem. To się zmieniło dopiero kilka lat temu, stąd teraz mogą umieszczać napis "gluten free" i coś tak podstawowego jak płatki kukurydziane jest wreszcie bezpieczne dla celiaków.

              • 12 8

              • Właśnie dziś nie byłem pewny czy mogę jeść płatki. Muszę stale uważać na przeróbki.

                • 2 1

    • (1)

      Dobrobyt, ale Herr Tusk przybył niszczyć Polskę dalej, więc takie fanaberie niedługo się skończą. Ludzie będą szczęśliwi, jak miskę zupy zjedzą.

      • 8 24

      • Pinokio dorzuci miskę ryżu

        I będzie do syta.

        • 3 0

    • Nie masz pojęcia

      Poczytaj co to celilakia i ile dzieci na to choruje , też twoim zdaniem wydzielają z wzdętymi brzuchami?

      • 9 4

    • Xxx

      Tobie chyba się w głowie poprzewracało. Poczytaj co to jest celiakia i dlaczego wcześniej jej nie diagnozowali.

      • 10 3

    • Żarli wszystki jak leci, a jak ktoś nie tolerował glutenu to umierał już w dzieciństwie. Tylko nie bardzo rozumiem co w tym było wspaniałego.

      • 8 2

  • Moda i fanaberia (10)

    Na której żeruje branża od piekarza po menadżera restauracji.
    Ile % społeczeństwa choruje na celiakię?

    • 33 38

    • Akurat współczesny gluten, (5)

      zwłaszcza pszeniczny, niszczy jelita nie tylko chorych na celiakię.
      Rezygnacja lub chociaż ograniczenie u zdrowego człowieka jest akurat kwestią zdrowego rozsądku a nie fanaberii.

      • 15 19

      • (4)

        chleb powstał ponad 14 tys lat temu. Czyli od co najmniej 14 tys lat jemy gluten. Od ponad 6 tys lat pijemy piwo. A tu nagle kilka lat temu jacyś płaskoziemcy wymyślili współczesny niezdrowy gluten, który szkodzi. Ta, jasne. Piszesz takie bajki, że Brzechwa by się nie powstydził.

        • 14 15

        • W przemysłowej produkcji żywności nie stosuje się odmian pszenicy sprzed 14 tyś lat (2)

          To zresztą też ciekawe, skąd takie informacje. Ja tymczasem będe się kierować zaleceniami lekarza specjalisty aby ograniczać gluten.

          • 16 6

          • Wybacz

            Ale irydolog to nie lekarz a tym bardziej nie specjalista...
            Nie ma żadnych przesłanek medycznych by osoby nie cierpiące na celiakię wykluczały z diety gluten...

            • 6 11

          • Czy nazwisko tego lekarza zaczyna się na Zię, a kończy na ba?

            • 3 8

        • Nasze zborza dziś sa zmanipulowane i mają więcej glutenu.

          • 4 5

    • szacuje się, że chorych jest około 1% społeczeństwa

      • 3 3

    • (1)

      1% - czyli tyle ile umiera na covida a z tego powodu jakos jest robiona cała szopka łącznie z zamykaniem całego kraju, więc dlaczego na celiakię nie może być?

      • 3 12

      • Celiakia nie zaraża.

        Przekaz z Moskwy się skończył że tak bardzo poziom proepidemików spadł?

        • 7 4

    • Odpowiedź

      Ja i moja córka

      • 2 0

  • Tylko tych chorych jest 1 na 8000 ludzi (6)

    A okazuje się teraz, że glutenu nie je co 3 wege modniś

    • 37 32

    • (3)

      Osoba chora nie może jest glutenu koniec kropka. W porównaniu do tego co było nawet 10 lat temu jest teraz raj jeżeli chodzi o produkty BG. A jeżeli jakiś modniś sobie wymyśli, ze nie je glutenu i chce jeść chleb, który smakuje średnio, to jaki masz w tym problem?

      • 27 9

      • (2)

        oj zabolało rurkowca

        • 10 17

        • Rurkowca bez jajowca

          • 8 13

        • oj zabrakło agrumentów?

          • 7 4

    • Nie masz pojęcia czym jest uczulenie na gluten i celilakia

      I jakie wiążą się z tym wyrzeczenie w diecie , więc pomysł trochę zanim napiszesz farmazony !

      • 25 8

    • Coś ci się statystki i dane rozjechały...

      Szacuje się, że na świecie zachorowalność waha się między 1:80 a 1:300 osób.
      W Polsce szacuje się że 1% populacji ma celiakię o różnym stopniu natężenia i jest to najpowszechniejsza choroba układu trawniennego

      • 12 5

  • Celilakia, uczulenie , nietolerancja glutenu ... (11)

    Często ma formę utajoną , objawiająca się później .
    Objawy, bóle brzucha,. Wzdęcia, wysypka , złe samopoczucie mdłości . Niech się każdy zastanowi zanim wyśmieje bo ludzie cierpią , i mają bardzo ograniczona dietę bo w większości produktów jest nawet minimalna ilość mąki zbożowej . Smacznej kanapki wy możecie a ja muszę płacić 4x tyle za chleb bezglutenowy w smaku mocno średnim smaku :(

    • 72 5

    • (9)

      Nikt nie śmieje się z osób chorych/uczulonych.
      Bawi nas moda na niejedzenie/jedzenie czegoś, o czym głośno w mediach, u celebrytów i innych twarzobookach.
      Sam byłem świadkiem tego, jak dwie nastolatki smartfoniary weszły do małego baru serwującego tylko makarony i spytały na wejściu czy mają bezglutenowy. Szybciutko uciekły jakby od zarazy. Idę o zakład, że nie wiedziałyby nawet jak zapisać celiakia

      • 12 19

      • A jak ja wejdę i zapytam czy są bezglutenowe posiłki?

        To po czym oceniasz że ktoś jest chory czy nie?. Chodzi mi o to, żeby nie uogólniać i z góry nie oceniać bo nie wiadomo kto jest chory a kto nie , to nie ospa wietrzna.

        • 17 4

      • Rozpoznałeś celiakie po ich wyglądzie i smartonach? (7)

        Myślę, że na takiej umiejętności można zarobić. Serio - jesteś prawie jak medium.

        • 16 5

        • (3)

          Jestem serio

          • 1 4

          • Serio, spienięż to. Ludzie tyle czasu zaoszczędzą na badaniach.

            • 5 2

          • A zapalenie trzustki po czym rozpoznajesz? Po skarpetkach? (1)

            • 6 1

            • pewnie po wieku, bo wiadomo... jak młody... TO

              na 100% nie chory. chorzy są tylko emeryci, oni mają do tego PRAWO

              • 0 0

        • Wbrew pozorom łatwo to rozpoznać (2)

          Chorzy na celiakię czy inne alergię pokarmowe nie robią z tego afery i się nie afiszują.
          Bezglutenowcy wręcz przeciwnie...

          Sam mam nie tolerancję glutenu i kilka alergii pokarmowych. I uwierz, jak wchodzę do knajpy to nie wołam od progu czy mają dania bez x. Zamiast tego, siadam, wertuję kartę dań i pytam się obsługi czy można zamienić składnik x na Y ze względu na alergię. W znacznej mierze nie stanowi to problemu ale mimo wszystko, bez epinefryny nie można się ruszyć z domu.

          • 5 10

          • Twój wpis świadczy o tym, że nie masz zielonego pojęcia o przygotowaniu posiłków bez glutenu (1)

            • 2 1

            • A Ty o czytaniu że zrozumieniem

              Nie rozumiem też systemu działania silnika turbo odrzutowego Boeinga a jakoś latam samolotem.

              • 1 1

    • kilka lat zmagania się z problemami żołądkowymi, zniszczone jelita, podejrzenie nowotworu, kolonoskopia i diagnoza- celiakia...:(

      • 16 2

  • (2)

    Ja rozumiem, że celiaklia, ale bezglutenowcy to w zdecydowanej większości to antyszczepionkowa szuria.

    • 16 47

    • serio? (1)

      zanim się wypowiesz - pomyśl! i nie obrażaj chorych.

      • 11 5

      • On nie obraża chorych

        A wyłącznie modnisiow, którzy zrobili sobie z choroby trend. Znam wiele osób, które nie mają celiakią a nie jedzą glutenu bo jest zły. Nie dlatego że chorują, złe się czuję itp, po prostu uznali gluten za zło i wyeliminowali go.

        Ale jest tego pozytywny aspekt! Dzięki temu osoby chore mają wkoncu możliwość zjedzenia w restauracji jak inni.

        Sam znam osoby z celiakią, w tym koleżanke która ma tak poważną reakcje że spożycie glutenu powoduję wizytę w szpitalu i podanie krwi że względu na intensywne krwotoki z jelita...

        Współczuję wszystkim chorym na te paskudną przypadłość...

        • 4 10

  • (3)

    Fajny sposób na golenie dzisiejszych dandysow żadnych lansu:) Dziwne, że wcześniej, przed era smartfonów a nikt o tym nie słyszał:)

    • 14 31

    • Nikt - masz na myśli siebie

      • 6 2

    • Przecież wiele chorób było wcześniej nieznanych.

      I to nawet przed telefonami stacjonarnymi, idąc twoim tokiem "myślenia".

      • 7 2

    • to się nazywa rozwój

      po to jest nauka

      • 0 0

  • (4)

    w "modzie" na bezgluten nie chodzi tylko o celiakię. poczytajcie sobie jak produkowana jest dzisiejsza pszenica, ale ma chemii, jak bardzo jest zmodyfikowana genetycznie. poza tym po co dosypywać białą mąkę na przykład do zupy czy sosu? biała mąka to zło i szkodzi nie tylko ludziom z celiakią i nietolerancją, a wszystkim. zero wartości odżywczych, tylko puste kalorie.

    • 59 42

    • Serio?

      A ty widziałeś pszenicę nie zmodyfikowaną genetycznie? Pamiętaj, że wszystkie rośliny uprawne, czy to warzywa czy owoce zostały zmodyfikowane... Czemu takie wyróżnienie dla glutenu? Myślisz że soja zdrowsza? To się nazywa racjonalizacja własnej fanaberi

      • 17 11

    • A przykładowo pomarańcze teraz nie mają pestek

      zastanów się dlaczego, jak to nazwać i czy to jest szkodliwe czy nie. Niektórzy nazwą to modyfikacją genetyczną

      • 8 1

    • Jak brałaś pfizera albo moderne

      to też jesteś modyfikowana genetycznie

      • 7 13

    • Ale sie usmiałem niema to jak blondi sie głupotą pochwali

      • 2 2

  • Nie mam celiaki, a jednak unikam glutenu

    a robię to przejściu nieswoistego zapalenia jelit, które trzeba było leczyć ponad rok. I to zalecenie otrzymałam od lekarza specjalisty. Zmiana odżywiania bardzo dobrze wpłyneła na moje zdrowie. Jeśli ktoś uważa, że to fanaberia, to nie moja sprawa. Ale może tak być że sam/sama będzie się mierzyć z podobnymi problemami.

    • 85 16

  • Nie rozumiem w czym jest problem? i skąd taki krytycyzm? (8)

    niezależnie od tego, czy ktoś choruje na celiakię lub jest na diecie bezglutenowej - chyba ma prawo wyboru do tego co je????? ludzie, co się z wami dzieje??????? skąd takie i**otyczne wpisy? co się dzieje z tym narodem?

    • 58 11

    • Niesamowity jest ten (1)

      ból 4 liter w komentarzach dosłownie pod każdym artykułem, na każdy temat. Po prostu frustraci wyżywają się w internecie :)

      • 21 6

      • nikt ich nie słucha to chociaż tutaj pogryzą kostki przechodniom

        Na ulicy pewnie taki dostałby kopniaka w zadek

        • 0 0

    • Być może chodzi o usprawiedliwianie swojego lenistwa i niechęci do zmian nawyków

      Jak sobie to nazwą modą i fanaberią to muszą już się już nad tym zastanawiać. Jednak brzuchy ich od tego nie przestaną boleć nie mówiąc już o innych bolesnych dolegliwościach.

      • 10 4

    • może stąd, że na siłę promuje się takie tematy? (3)

      a inne, znacznie ważniejsze, nie zaznają takiego luksusu...

      • 2 16

      • Lista miejsc gdzie można zjeść konkretny rodzaj posiłków,

        to stały temat na tym portalu. Nie rozumiem, co znaczy "na siłę". Ten artykuł ma charakter informacyjny. Jeśli masz potrzebę czytać o czymś innym to napisz do redakcji, że jest pewnien bardzo ważny temat dla Ciebie. Może się tym zainteresują?

        • 15 2

      • (1)

        A jakie to są te ważne tematy o których się nie mowi? I skąd teoria że te z artykułów promowane są "na siłę"?

        • 4 0

        • wszystko czego op nie lubi, jest glupie i na sile

          po co? na co to komu? Kiedys panie teog nie bylo i ludzie zyli ( srednio po 50 lat, ale kit)

          • 0 0

    • No tak ale mówimy tu o pewnej manipulacji

      Przecież można pisać prawde

      • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane