• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dermatolog dobry na wszystko

Magdalena Oleszko - Włostowska
10 stycznia 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Współczesna dermatologia zajmuje się nie tylko najcięższymi chorobami skóry. Coraz częściej lekarze dermatolodzy udzielają porad dotyczących defektów estetycznych. O tym, kiedy warto wybrać się na konsultację do specjalisty opowiada dr Aneta Szczerkowska - Dobosz, specjalista dermatolog, właścicielka Gabinetu Dermatologicznego Derma-Novum w Gdańsku.

Problemy z cerą
- Wśród większości osób panuje przekonanie, że porada udzielana przez dermatologa konieczna jest tylko u osób z chorobami skóry, czy poważnymi defektami estetycznymi - mówi dr Aneta Szczerkowska - Dobosz. - Problemy z cerą starają się rozwiązać sami, stosując najczęściej szeroko reklamowane środki kosmetyczne, lub udając się po pomoc do salonów kosmetycznych. Do dermatologa zgłaszają się wówczas, gdy domowe sposoby okazują się nieskuteczne, albo gdy do lekarza skieruje ich kosmetyczka. Dermatolog określi typ cery pacjenta, pomoże dobrać odpowiednie preparaty przeznaczone do pielęgnacji cer problemowych tzw. dermokosmetyki (preparaty które nabywa się w aptekach) lub, w przypadkach poważniejszych problemów z cerą, zleci odpowiednie leczenie.

Przyznam, że poziom wiedzy pacjentów na temat pielęgnacji skóry stale rośnie. W pismach kobiecych (i nie tylko) trudno obecnie nie trafić na rozdziały poświęcone temu tematowi. Radzę jednak, aby podchodzić przynajmniej do niektórych z tych porad z pewnym dystansem i szczególnie, jeśli posiadamy cerę problemową, nie wprowadzać ich od razu w życie. W tych przypadkach lepiej osobiście wybrać się na wizytę do specjalistycznego gabinetu i skonfrontować naszą wiedzę z wiedzą fachowca.


Trądzik
W tym przypadku nie zwlekajmy z wizytą u dermatologa - opowiada dr Aneta Szczerkowska - Dobosz. - W łagodnej, zaskórnikowej formie trądziku, lekarz może polecić pacjentowi zabiegi kosmetyczne, stanowiące uzupełnienie leczenia dermatologicznego. W zapalnych postaciach trądziku, w których występują krostki i grudki, lub głębsze, bolesne nacieki ropne pomoc lekarza jest niezbędna. Niewłaściwe postępowanie np. wyciskanie zmian, niektóre zabiegi kosmetyczne i odraczanie leczenia nie poprawią stanu skóry tradzikowej. Trądzik prędzej czy później ustąpi, może jednak zostawić nam w spadku blizny, których usunięcie jest dużym problemem. Pamiętajmy, im dłużej zwlekamy z rozpoczęciem leczenia trądziku, tym trudniej będzie sobie z tym problemem poradzić.


Pieprzyki, znamiona
- Coraz częściej do gabinetów dermatologicznych zgłaszają się zaniepokojeni pacjenci z prośbą o ocenę znamion (pieprzyków), co należy wiązać z licznymi akcjami informacyjnymi w mediach dotyczącymi czerniaka złośliwego. To bardzo dobrze, ponieważ czerniak złośliwy jest jednym z najbardziej złośliwych nowotworów - przekonuje dr Aneta Szczerkowska - Dobosz. - W przypadku budzących nasz niepokój zmian lepiej być nadgorliwym i pójść do lekarza "na wszelki wypadek", niż przeoczyć znamiona niosące ryzyko przekształcenia w nowotwór.

Podczas wizyty dermatolog oceni znamię dermatoskopem w powiększeniu i zaleci odpowiednie postępowanie (usunięcie chirurgiczne lub ochronę znamienia przed światłem UV), lub nas uspokoi i poinstruuje, jakie cechy znamion powinny budzić nasz niepokój w przyszłości.


Nadmierne wypadanie włosów
- Jest to problem dość powszechny - opowiada dr Aneta Szczerkowska - Dobosz. - Lista chorób powodujących ich wypadanie jest bardzo długa: poczynając od stanów fizjologicznych (okres połogu), chorób endokrynologicznych, zakaźnych, układowych, poprzez zatrucia metalami, lekami, do niektórych zaburzeń psychicznych. Dermatolog na podstawie badania określi charakter wypadania włosów, zleci odpowiednie badania lub skieruje do innego specjalisty np. endokrynologa.

Przebarwienia
- Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień na skórze u młodych kobiet jest nadmierne opalanie i jednoczesne przyjmowanie doustnych leków antykoncepcyjnych - mówi dr Aneta Szczerkowska - Dobosz. - Skuteczność obecnie dostępnych metod usuwania przebarwień niestety nie zadawala w pełni ani lekarzy ani pacjentek (przebarwienia częściej występują u kobiet). Zwykle utrzymują się przewlekle i niestety lubią nawracać. Do leczenia przebarwień stosowane są najczęściej metody z zakresu medycyny estetycznej m.inn. złuszczania lekarskie. Pomagają rozjaśnić przebarwienia, leczenie jest jednak długotrwałe i bez restrykcyjnego przestrzegania zaleceń lekarza zazwyczaj nieskuteczne.

- Współcześnie dermatolog jest lekarzem zajmującym się nie tylko leczeniem zazwyczaj łagodnych chorób skóry - kończy dr Szczerkowska - Dobosz. - W przypadku podejrzenia nowotworów skóry wizyta u dermatologa może zdecydować o naszym życiu. Z drugiej strony postęp jaki dokonał się w dermatologii estetycznej w ostatnich latach znacznie poszerzył zakres usług jakimi dysponują gabinety dermatologiczne. Warto z nich korzystać!

Adresy gabinetów dermatologicznych w Trójmieście
Magdalena Oleszko - Włostowska

Opinie (11) 2 zablokowane

  • Ok ale o czym tu jest mowa? Dermatolog w ramach NFZ to może nam conajwyżej zaszkodzić, a za prawdziwego specjalistę trzeba słono zapłacić.

    • 0 0

  • dermatolog?

    Byłam u dermatologa (pierwszy raz w życiu) z pieprzykiem, a on odesłał mnie odrazu do chirurga, bez badania. Czyżbym źle trafiła? Fakt, że w ramach nfz i czekałam tylko tydzień, ale wydawał mi się "specjalistą".

    • 0 0

  • hurra!!!!!

    Niech żyje syf, precz z dermatologami!!!!

    • 1 0

  • a co z kiłą i mogiłą?

    • 1 0

  • Peeling u kosmetyczki często kosztuje więcej niż u dermatologa a skuteczność peelingów lekarskich jest dużo większa. Poza za tym nie wiem jak Was, ale mnie otipsowane długie pazury kosmetyczek zbliżające się do mojej twarzy przerażają. U lekarza jest sterylnie a już nie raz zdarzały się przypadki wyniesienia grzybicy paznokci z salonu kosmetcznego. Mam jak najlepsze doświadczenia związane z dermatologami i im ufam.

    • 0 0

  • nigdy wiecej dermatolog

    bylam u dermatologa w sprawie tradziku, dostalam leki ktore tylko pogorszyly moj stan skory i to bardzo.inna pani dermatolog namowila mnie na peeling ktory byl drogi i´nie przyniosl efektow, probowalam tez mikrodemabrazji po ktorej dostawalam wielkie bolace pryszcze ropne nie mowiac ze kosztowalo mnie ta przyjemnosc 300zl kazdy zabieg 100zl...tyle na temat polskich specjalistow

    • 0 1

  • dermatolog... (1)

    Mialam duze problemy z cera i poszlam do dermatolożki z NFZ. Przepisala mi lekartswa, po 2 miesiącach skóra doszła do siebie i wygląda naprawde zdrowo! A cale leczenie kosztowalo jakies 23 zl!!!
    Goraco polecam dermatolożke na Wałowej...

    • 1 0

    • Witam!Tez mam problemy z cera i zależy mi na dobrym i skutecznym dermatologu,który by mi pomógł a nie zaszkodzł.Czy mogła bys mi podac adres do tego konkretnego dermatologa u którego byłas?!Cz jest to w Gdańsku?bardzo by mi na tym zależało.Z góry dziękuje!!:)

      • 0 0

  • plamy

    plamy

    • 1 0

  • twarz

    jeśli chodzi o cerę to szczerze mówiąc sama prawie niczego nie używam bo poprostu niewiem czego.mam problemy z "kaszakami" i sotatnio mam całą twarz pokrytą małymi podskórnymi krostkami. uważam że każdy powinien odwiedzić dermatologa choć raz i to nie wtedy gdy już coś poważniejszego zaczyna się dziać ze skórą.

    • 1 0

  • super

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Najczęściej czytane