• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kryzys psychiczny u nastolatka? "Zamknięte leczenie to nie rozwiązanie"

Wioleta Stolarska
15 lutego 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia, czyli ok. 630 tys. osób, wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego.

- Każde dziecko potrzebuje zainteresowania, oczekuje akceptacji, chce być docenione i dowartościowane. Jest to szczególnie ważne dla ich zdrowia psychicznego - mówi Mariusz Kaszubowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku. Jakie problemy mają młodzi ludzie i gdzie mogą szukać pomocy? Gdański szpital chce wspierać dzieci i młodzież, jak również ich rodziców bądź opiekunów prawnych, uruchamiając program pt. "Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży". - Jego cel to ograniczenie negatywnych skutków pandemii COVID-19 tak, aby w konsekwencji zmniejszyć napływ pacjentów nieletnich do leczenia zamkniętego - podkreśla Kaszubowski.Psychiatrzy dziecięcy w Gdańsku, Gdyni i Sopocie (na NFZ lub prywatnie)Czy znasz nastolatka, który zmaga się z kryzysem psychologicznym?

Coraz częściej mówi się o depresji, kryzysie czy dramatycznych decyzjach u nastolatków i nie brakuje komentarzy, że zerwany związek czy niezdany egzamin to nie powód do załamania. Słyszymy: "kiedyś to było inaczej". Jakie problemy mają młodzi ludzie?

Mariusz Kaszubowski: Wachlarz problemów, z którymi zmagają się dzieci oraz młodzież, jest bardzo szeroki. Czasami jest tak, że mamy do czynienia z zaburzeniami psychicznymi, które są konsekwencją jakiegoś epizodu, który może wydawać się zupełnie błahy. Innym razem pojawia się szereg negatywnych zdarzeń życiowych i następuje dekompensacja zgromadzonych emocji. Wtedy ktoś wybucha gniewem, pojawia się agresja i młody człowiek robi rzeczy, których potem żałuje. Po uspokojeniu się i wyjaśnieniu okazuje się, że ta reakcja była w ogóle niepotrzebna. To tak szczerze mówiąc, przytrafić może się również każdemu z nas.

Wystarczy spojrzeć na świat ludzi dorosłych. Nietrudno znaleźć osoby, których życie mocno dotknęło, bo dla przykładu stracili małżonka, dziecko, pracę i to wszystko w krótkim czasie. Kto by się nie załamał?

U dzieci jest trochę inny poziom percepcji i tolerancji emocjonalnej. Dla nich tragedią mogą być np. gorsze oceny w szkole. I co teraz powie rodzicom, którzy przecież oczekiwali znacznie więcej? Albo sytuacja zupełnie odwrotna, gdy problemy dziecka z nauką zupełnie nie interesują jego rodziców. A co gdy rzuca mnie pierwsza dziewczyna, koledzy i koleżanki się odwrócili, brakuje pieniędzy na realizację swoich pasji czy marzeń? Na koniec równie częstą przyczyną nieracjonalnych zachowań jest brak atencji i akceptacji najbliższego środowiska, to jest rodziny i rówieśników. Dla dzieci, nastolatków to ogromny problem, który doprowadzić może do tragicznych w skutkach działań. Dla przykładu, dochodzi do samookaleczeń, z czego niejednokrotnie robione są potem relacje w mediach społecznościowych, by właśnie zwrócić na siebie większą uwagę.

Czytaj też: Nastolatek w szpitalu psychiatrycznym. Dlaczego oddział jest przepełniony?

Czy jest możliwe, że im więcej o problemie słyszymy, tym bardziej zaczynamy dopatrywać się go w sobie?

Samobójstwa i próby samobójcze na Pomorzu:

2021 r. - 294 niepełnoletnie osoby próbowały odebrać sobie życie, 16 popełniło samobójstwo,
2020 r. - 84 niepełnoletnie osoby próbowały odebrać sobie życie, 5 popełniło samobójstwo,
2019 r. - 71 niepełnoletnich osób próbowało odebrać sobie życie, 5 popełniło samobójstwo,
2018 r. - 60 niepełnoletnich osób próbowało odebrać sobie życie, 7 popełniło samobójstwo.
Może tak być, że im więcej słyszymy o problemach, tym częściej je dostrzegamy, rośnie wrażliwość społeczna. Jest to szczególnie istotne w kontekście podejścia rodziców i opiekunów prawnych. Kilka lat temu przeprowadzono ciekawe badania ankietowe i myślę, że jego wyniki są wciąż aktualne - pada tam pytanie skierowane do nieletnich pacjentów oddziału psychiatrycznego: "co sprawiło, że jesteś tu i masz myśli samobójcze bądź dopuszczasz się autoagresji?".

Zdecydowana większość młodych ludzi, około 3/4 pytanych, odpowiadała, że to brak zainteresowania ze strony najbliższych, tj. rodziców. Mówili wprost: "tata i mama mnie nie kochają, nie interesują się tym, co robię". To oczywiście nie zawsze musi być prawdą. Ilu jest przecież rodziców, którzy rozmawiają z dziećmi, pytają o pomoc, chodzą na wywiadówki, starają się, a i tak usłyszą przykre słowa, że dziecko czuje się niekochane.

Kolejne pod względem częstości odpowiedzi to: "że rodzice mają zbyt wielkie oczekiwania" lub "środowisko mnie nie akceptuje". A tak jak powiedziałem wcześniej, dziecko zawsze szuka zainteresowania, akceptacji, docenienia i dowartościowania, bo to jest bardzo ważne w kwestii jego zdrowia psychicznego. W przeciwnym wypadku będzie szukać atencji w inny, szkodliwy dla siebie i innych sposób.

Czytaj też: Czy pandemia może wywołać traumę?

Jaką świadomość mają rodzice w sytuacji, kiedy ich dziecko ma problem?

Zdarza się, że rodzice z dnia na dzień stwierdzają, że mają problem z dzieckiem i jest on natury psychicznej. Przyjeżdżają wówczas do szpitala i oczekują interwencji. Tu oczywiście jest duża rola lekarza dyżurnego, który decyduje o tym, czy faktycznie nastolatek powinien zostać przyjęty na oddział, gdyż stanowi zagrożenie dla siebie bądź innych, czy też jego stan nie wymaga takiej hospitalizacji, bo np. jest to zaburzenie zachowania o charakterze prowokacyjnym, a nie głęboka depresja.

Pamiętajmy, że łóżko nie leczy i w wielu przypadkach potrzebne jest w dużej mierze wsparcie ambulatoryjne. Poradnie i oddziały dzienne w znakomitym stopniu pomogłyby rozładować ten pogarszający się stan zdrowia młodych ludzi. Tu niestety zawodzi system, nie ma specjalistów, a obecna wycena świadczeń doprowadzi do zamykania kolejnych ośrodków.

Wracając do przyczyn problemów psychicznych, to nie zawsze jest tak, że dzieci trafiają do szpitala wyłącznie z powodów problemów środowiska rodzinnego czy rówieśniczego. Często trafiają dzieci z domów opieki, domów dziecka, rodzin niepełnych, patologicznych, gdzie jest przemoc, alkohol, gdzie są problemy socjalno-bytowe, ale są również dzieci z rodzin, gdzie oboje rodzice są mocno zaangażowani w wychowanie, a pomimo tego nie są w stanie pomóc. Tu nie ma reguły.

Twoje dziecko potrzebuje pomocy? Poradź się psychologa


Badania pokazują, że co trzeci z nas doświadczał, doświadcza lub będzie doświadczał kryzysu psychicznego. Badania pokazują, że co trzeci z nas doświadczał, doświadcza lub będzie doświadczał kryzysu psychicznego.
Jak się zachować, gdzie znaleźć pomoc, co zrobić? Ciągle słyszymy o potrzebie wspierania młodych ludzi, ale albo nie ma miejsc, albo rodzin na to nie stać, albo po prostu nie wiedzą, gdzie zacząć. Nowy program pomoże rozwiązać te problemy?

W 2021 r. liczba samobójstw wśród nastolatków wzrosła o 22 proc. Liczba prób samobójczych wzrosła prawie dwukrotnie.
2020 r. - dziewczynki - 489, chłopcy - 276,
2021 r. - dziewczynki - 962, chłopcy - 377.
*Dane z KGP dotyczące prób samobójczych młodzieży obejmują okres od stycznia do listopada poszczególnych lat.
Program "Lepsza przyszłość. Przeciwdziałanie zaburzeniom psychicznym dzieci i młodzieży" uruchomiony został ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Cel to wsparcie w rozwiązywaniu problemów zdrowia psychicznego wśród nieletnich. W jaki sposób? Zauważyliśmy, że to, czego często brakuje, to lepszy przepływ informacji. Jest wiele instytucji publicznych, jak szpitale, oddziały dzienne czy poradnie, ale i też niepublicznych, tj. fundacji, NGO, telefonów zaufania, które udzielają wsparcia przeznaczonego dla nieletnich w kryzysie psychicznym. Nie ma jednak spójnej i zweryfikowanej informacji, gdzie pomocy szukać.

Jeśli jestem rodzicem i widzę, że z moim dzieckiem jest coś nie tak, to co robię? Siadam i wpisuję zapytanie w wyszukiwarce internetowej. Wyskakują mi na ekranie komputera najpierw reklamy, potem lista pozycjonowanych miejsc w żaden sposób niezweryfikowanych. Jak rodzic ma tu znaleźć rzetelną i sprawdzoną informację? To samo dotyczy tzw. "dobrych rad" czy blogów "doradców zdrowotnych".

Dlatego pierwszą rzeczą, jaką chcemy zrobić w ramach tego programu, to uporządkować informacje o instytucjach publicznych i niepublicznych, które udzielają wsparcia w zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży w różnych zakresach i różnych problemach z podziałem na powiaty województwa pomorskiego. Oczywiście nie możemy ponosić odpowiedzialności za prawidłowe działanie tych instytucji, ale przynajmniej uporządkujemy informacje o miejscu i zakresie deklarowanej pomocy.

Czytaj też: Trudna sytuacja psychiatrii. "Za chwilę nie będziemy funkcjonować"

A kiedy faktycznie rodzic szuka gotowych odpowiedzi w internecie i chce znaleźć pomoc, która rzeczywiście będzie odpowiadać na ich zapotrzebowanie, a nie odbijać się od drzwi do drzwi?

W ramach platformy, która ma powstać, chcemy stworzyć również miejsce, które nazwiemy z języka angielskiego "Q&A" - czyli pytania i odpowiedzi. Tu znowu stawiamy się w miejscu rodzica, który zastanawia się, jak rozpoznać, że z dzieckiem dzieje się coś złego i na ile poważne jest zagrożenie. Jaki wprowadzić plan terapeutyczny na poziome wsparcia domowego czy szkolnego, a może jednak skorzystać już z pomocy zewnętrznej. Pytania rodziców i odpowiedzi specjalistów, zweryfikowane i rzetelne.

Okazuje się również, że często jako rodzice nie dostrzegamy tego, co się dzieje z naszym dzieckiem, bo ono wcale tego nie eksponuje wobec nas. Wielu jest zaskoczonych, gdy dochodzi już do prób samobójczych. Jednak są pewne oznaki, które pozwoliłyby na szybką reakcję, i warto je poznać.

Podobnie, gdy mówimy o cyberuzależnieniu. Mamy teraz naukę zdalną, ale czy rzeczywiście w pełni kontrolujemy, co robią nasze dzieci przed komputerem? Czy aby zbyt częste przesiadywanie w sieci nie zamienia się w uzależnienie? Czy social media, z których korzystają, nie mają negatywnego wpływu na ich zdrowy rozwój psychiczny? Bo z pewnością zmienia się forma kontaktu i budowania relacji między rówieśnikami. Tu też powstaje dużo pytań, na które chcielibyśmy mieć rzetelną odpowiedź. A co zrobić, gdy jednak chcemy zmienić tę sytuację? Jakie podjąć działania terapeutyczne? To pytania nie tylko dla rodziców, ale i nauczycieli czy bliskich znajomych.

Gdzie szukać pomocy psychologicznej w Trójmieście?


Młodzi ludzie też często szukają odpowiedzi w internecie, rozwiązań swoich problemów, tego oczywiście nie brakuje, ale czy są to rzetelne informacje?

Należy zdecydowanie zachować dużą ostrożność w interpretacji informacji znalezionych w sieci. Gdy nie znajdujemy odpowiedzi na pytanie, w czym rzeczywiście może leżeć przyczyna problemów, kolejną rzeczą, jaką może zaproponować budowana przez nas platforma, to wsparcie w formie kwestionariuszy tzw. "self check", gdzie odpowiadając na pytania, na koniec uzyskamy wynik, który pomoże w diagnozie. Tu nie chodzi o stygmatyzowanie, a jedynie zaproponowanie odpowiednich, sprawdzonych programów terapeutycznych. Nawet nastolatek będzie mógł odpowiedzieć na te pytania samodzielnie, sprawdzić się i podjąć działanie. W internecie jest wiele niesprawdzonych i szkodliwych informacji, których powinniśmy unikać.

Jak pomóc dziecku w depresji? Ruszyła specjalna platforma Jak pomóc dziecku w depresji? Ruszyła specjalna platforma

Na koniec dodam, że wdrażany program to też wsparcie polegające na interwencjach, pomocy w realizacji świadczeń, które są komplementarne wobec tych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, np. mediacje, poszerzona terapia psychoterapeuty, porady prawne, pomoc nauczycieli i pedagogów, warsztaty, spotkania z rodzicami. Chcemy stworzyć również kursy e-learningowe dla nauczycieli i rodziców, tak aby opracowane materiały szkoleniowe trafiły do jak największej grupy osób. Ostatecznie ma to zaangażować jak najwięcej osób i instytucji, by podnosić świadomość społeczną i związaną z nią profilaktykę.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (71)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Otyłość u nastolatków - profilaktyka cukrzycy, leczenie otyłości

konsultacje

Grupa wsparcia dla osób z niepłodnością

spotkanie, spotkanie

Bezpłatna szkoła rodzenia dla kobiet w ciąży z Ukrainy

badania, konsultacje

Najczęściej czytane