Wiadomości

stat

Defibrylatory w ZUS-ie. "Jest bezpieczniej"

W te sposób należy używać defibrylatora

Można znaleźć je m.in. na dworcach kolejowych, lotniskach czy w pociągach, a od niedawna także w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pomorski ZUS kupił i zainstalował w swoich siedzibach - w Gdańsku i w Gdyni - mobilne defibrylatory. Z ich obsługi przeszkolono także urzędników.Czy udzielałeś/aś kiedyś pierwszej pomocy?

tak, zdarzyło mi się 36%
nie, ale wiem, jak to zrobić 42%
nie znam zasad udzielania pierwszej pomocy 22%
zakończona Łącznie głosów: 112
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na problemy z krążeniem. Serce każdego z nas może nagle odmówić posłuszeństwa. Dlatego ważne jest, aby w pobliżu znalazło się urządzenie, które pomoże przywrócić krążenie do przyjazdu karetki pogotowia. Dotyczy to szczególnie miejsc, które codziennie odwiedzają setki ludzi. Tam bowiem statystycznie prawdopodobieństwo takiego incydentu jest największe. Takim miejscem są właśnie placówki ZUS, gdzie nierzadko przychodzą ludzie starsi i schorowani, a czasem też dodatkowo zdenerwowani koniecznością załatwienia urzędowych spraw.

- Ostatnio z własnych środków zakupiliśmy cztery defibrylatory AED (ang. automated external defibrillator - automatyczny defibrylator zewnętrzny - red.). Są one zlokalizowane w budynkach oddziału przy ul. Chmielnej 27/33, zobacz na mapie Gdańska Inspektoratu Gdańsk-Wrzeszcz przy ul. Tuwima 9, zobacz na mapie Gdańska Inspektoratu w Gdyni przy ul. Władysława IV 24 zobacz na mapie Gdyni oraz Inspektoratu w Wejherowie - wylicza Krzysztof Cieszyński z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Obsługa mobilnego defibrylatora jest bardzo łatwa i nie wymaga wiedzy medycznej. Dzięki niemu każdy może uratować komuś życie. Wystarczy przykleić elektrody do klatki piersiowej osoby potrzebującej pomocy, a urządzenie samo wyda instrukcje postępowania, wyświetlając je na ekranie oraz głosowo.

23 tys. złotych na defibrylatory- Obecność AED powoduje, że zarówno klienci, jak i pracownicy mogą się czuć bezpiecznie. Mamy jednak nadzieję, że będzie ono używany jak najrzadziej - wskazuje Krzysztof Cieszyński.
Dodaje, że w 2014 roku ze środków Funduszu Prewencyjnego PZU (na poprawę warunków pracy) zakupiono i umieszczono jeden defibrylator w Wydziale Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji przy ul. Marynarki Polskiej 146 w Gdańsku. To miejsce, gdzie pracują m.in. lekarze orzecznicy ZUS. Miejsca w których znajdują się defibrylatory są oznaczone.

- Koszt, jaki ponieśliśmy w związku z zakupem czterech urządzeń w tym roku to 23 tys. zł. W obsłudze przeszkoliliśmy dziesiątkę pracowników. Oczywiście urządzania w razie konieczności mogą wykorzystywać osoby nieprzeszkolone. Ich obsługa jest bardzo prosta, a podczas reanimacji defibrylator prowadzi użytkownika krok po kroku za pomocą instrukcji głosowych - tłumaczy przedstawiciel ZUS.
W urządzenie wyposażone są także placówki w Słupsku, Bytowie, Chojnicach, Lęborku i Miastku.

Kierowca zatrzymał autobus, by uratować rannegoTo jednak nie wszystko: oddział ZUS w Gdańsku zaplanował na rok 2020 zakup kolejnych czterech defibrylatorów, które będą zlokalizowane w placówkach w Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Sztumie i Tczewie. Natomiast Oddział w Słupsku jeszcze w tym roku chciałby wyposażyć w urządzenie placówkę w Człuchowie.

Ponad setka defibrylatorów w TrójmieściePrzypomnijmy: w Trójmieście znajduje się już ponad sto automatycznych defibrylatorów, które pozwalają na podjęcie akcji ratowania życia przez osoby bez przeszkolenia medycznego.

Montaż defibrylatorów AED na większą skalę rozpoczął się dzięki wynikom głosowania w budżetach obywatelskich, a także w ramach różnych akcji społecznych.

Dzwonią na 112 i chcą zamówić... pizzęUrządzenia te coraz częściej pojawiają się w obiektach publicznych (w tym budynkach Politechniki Gdańskiej), na dworcach kolejowych, lotniskach (także w Gdańsku) oraz w pociągach regionalnych (w tym tych należących do Pomorskiej Kolei Metropolitalnej) i dalekobieżnych (np. pociągi Pendolino).

Opinie (53) 5 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje