Wiadomości

Darmowe badania prostaty - prezent Medycznej Gdyni dla czytelników

Najpierw rozmowa i szczegółowy wywiad, a później badanie per rectum - przychodnia Medyczna Gdynia zaprasza panów powyżej 40. r.ż. na darmowe badanie prostaty. Na zdj. dr Tomasz Drabarek - urolog i androlog - z pacjentem.
Najpierw rozmowa i szczegółowy wywiad, a później badanie per rectum - przychodnia Medyczna Gdynia zaprasza panów powyżej 40. r.ż. na darmowe badanie prostaty. Na zdj. dr Tomasz Drabarek - urolog i androlog - z pacjentem. fot. Lucyna Pęsik/Trojmiasto.pl

W dwie niedziele - 30 czerwca i 21 lipca, w godz. 9- 11, przychodnia Medyczna Gdynia zaprasza panów, którzy ukończyli 40. rok życia, na bezpłatne badanie prostaty. Akcja zostanie przeprowadzona w odpowiedzi na komentarze czytelników Trójmiasto.pl zamieszczone pod artykułem "Rak prostaty to nie wyrok, ale należy się badać".Czy z powodu wstydu zataiłe(a)ś coś kiedyś przed swoim lekarzem?

tak, aby nie poruszyć zagadnień, które są dla mnie krępujące 37%
nie, ponieważ zależało mi na postawieniu przez niego trafnej diagnozy 63%
zakończona Łącznie głosów: 172
Rak stercza jest drugim najczęściej występującym nowotworem wśród męskiej populacji zarówno na świecie, jak i w Polsce. Obecnie stanowi on trzecią przyczynę zgonów spowodowanych nowotworami u mężczyzn wg danych z krajowego rejestru chorób nowotworowych na rok 2013, ustępując jedynie nowotworom złośliwym płuca oraz jelita grubego. Co pocieszające, obecnie zauważono zahamowanie umieralności, która wzrastała w naszym kraju jeszcze do początku XXI wieku. Również odsetek przeżyć wieloletnich zdecydowanie się poprawił.

Aby wygrać z rakiem, należy się badaćRak prostaty jest podstępny - przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. Kiedy natomiast takie niepokojące objawy zaczną występować, leczenie może być trudne, a odwrócenie skutków choroby niemożliwe.

Rak prostaty to nie wyrok, ale trzeba się badać


Wczesne rozpoznanie choroby umożliwia natomiast zastosowanie radykalnego leczenia operacyjnego, dającego wieloletnie przeżycie. Może się też zdarzyć, że operacja wcale nie będzie konieczna, dlatego lekarze nieustannie nawołują do regularnego poddawania się badaniom profilaktycznym. Na pierwszą taką wizytę należy się zgłosić po ukończeniu 40. roku życia. Regularne, coroczne wizyty, zaleca się panom, którzy ukończyli 50 r. ż.

Bezpłatne badania w odpowiedzi na komentarze czytelnikówLekarze nie poprzestają na kampaniach informacyjnych. Pod wpływem komentarzy, jakie pojawiły się pod artykułem Rak prostaty to nie wyrok, ale trzeba się badać, urolodzy z przychodni Medyczna Gdynia postanowili przeprowadzić akcję bezpłatnych badań.

- Akcję bezpłatnych badań prostaty przeprowadzamy już po raz kolejny, tym razem w odpowiedzi na opinie czytelników portalu Trojmiasto.pl. Konsultacji (badanie fizykalne bez usg) będą udzielać trzej specjaliści urolodzy: dr Tomasz Drabarek, dr Jan Górka oraz dr Paweł Łapa - informuje Miron Walaszczyk, wiceprezes i dyrektor administracyjny Medycznej Gdyni.
Bezpłatnym badaniom będzie można się poddać w dwie letnie niedziele - 30 czerwca i 21 lipca, w godz. 9-11 w przychodni Medyczna Gdynia (Gdynia, ul. Władysława IV 59 zobacz na mapie Gdyni, II piętro). Akcja jest skierowana w szczególności do panów, którzy ukończyli 40. r.ż., ale lekarze zapowiadają, że nie odmówią udzielenia pomocy i młodszym pacjentom.

- Jeżeli zgłosi się do nas pacjent zaniepokojony swoim stanem zdrowia, to miło nam będzie mu pomóc - zapewnia dr Tomasz Drabarek, urolog i androlog. - Powinien jednak określić, co się takiego dzieje. Będziemy mogli dzięki temu sprawniej przeprowadzić akcję, bo często zdarza się, że takie spotkania przebiegają w sposób mało kontrolowany. Często bywa również tak, że przy okazji takich akcji wykrywamy inne choroby, jak np. raka jądra.

Wystarczą chęci i dobre nastawienieWizyta profilaktyczna nie wymaga szczególnych przygotowań - w pakiet wchodzi rozmowa i badanie per rectum.

- To nie temat tabu ani powód do wstydu. Lekarze też woleliby wypić kawę z pacjentem, niż go badać przez kiszkę stolcową - mówi dr Drabarek. - Wystarczy dobre nastawienie i uświadomienie sobie faktu, że nie szukamy czegoś na siłę, tylko planujemy szereg indywidualnych spotkań z urologiem, według indywidualnie oszacowanego ryzyka u każdego pacjenta. Dobrze jest przynieść ze sobą wynik badania PSA, ale nie jest to wymóg konieczny. Warto również popytać, czy w rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka prostaty (np. u dziadka, ojca, brata) i jak przebiegało leczenie.
Lekarze POZ mogą zlecić badanie PSA w ramach NFZ, ale decyzja, czy takie skierowanie wystawi, należy do niego. Każda przychodnia NFZ ma podpisany kontrakt z konkretnym laboratorium. Godziny pobrań krwi są ustalone.

Badanie PSA można też wykonać odpłatnie, oddając krew w każdym laboratorium, bez wcześniejszego przygotowania. W Medycznej Gdyni pobiera się krew do badania w godzinach pracy przychodni.

Opinie (35) 5 zablokowanych

 • Bez wstydu, do lekarzy Panowie!

  Kobiety regularnie są badane i mnóstwo kampanii do tego zachęca. One już sobie taki nawyk wyrobiły. Nam potrzeba przysłowiowego kopa w d**ę, żeby gdzieś się ruszyć. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie robimy tego tylko dla siebie, są wokół nas osoby, którym zależy abyśmy byli zdrowi. Jeżeli to nie jest wystarczającym argumentem, to na złość ZUS-owi pożyjmy dłużej ;-)

  • 21 7

 • Najlepiej jak lekarz jest facetem w tym przypadku.

  Jw

  • 7 5

 • Zapraszam do mnie na darmowe badanie .

  • 7 4

 • A teraz każdy z Panów po 45-tce odpowiada sobie na pytanie

  Ile razy w ciągu ostatnich 5 lat badałem prostatę, wątrobę, trzustkę, miałem kolonoskopię i gastroskopię? Acha...ani razu?
  To jakim prawem chcecie się leczyć na MÓJ koszt i innych, którzy się badają i zapobiegają chorobom? Dlaczego mam płacić za was, lenie, bo prawdopodobnie zachorujecie na raka i będziecie zajmowac miejsce innym.

  • 5 42

 • najpierw kopa...

  później palec :) do badań panowie!

  • 7 0

 • "Najpierw rozmowa i szczegółowy wywiad, a później badanie per rectum " - brzmi zachęcająco:)

  • 18 1

 • Nie mam czasu na takie badania

  Sam Sobie zbadam prostatę

  • 2 4

 • Ponoć gniew i pisanie głupich komentarzy powoduje raka

  wiec badaj się częściej. Moje ciało moja sprawa.

  • 15 2

 • Ksunc młeże bec?

  • 10 0

 • Tak, ale lecz się prywatnie

  • 1 10

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane