• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dają większe możliwości i odprężają. Warto się rozciągać

Joanna Puchala
15 września 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Rozciąganie jest jednym z kluczowych elementów rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem każdego treningu. Rozciąganie jest jednym z kluczowych elementów rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem każdego treningu.

Z reguły zajmuje kilka minut, a znacznie poprawia kondycję i samopoczucie. Rozciąganie mięśni, bo o nim właśnie mowa, nie tylko wpływa na elastyczność naszego ciała, ale i definiuje jakość życia. Chociaż zdania co do sposobu i momentu rozciągania bywają podzielone, sprawdźmy dlaczego warto znaleźć chwilę na tę aktywność.



Czy stosujesz ćwiczenia rozciągające?

- Rozciąganie niesie za sobą ostatnio pewne kontrowersje. Dość długo istniało przeświadczenie, że stretching przed treningiem zmniejsza ryzyko kontuzji lub niweluje dolegliwości potreningowe. Mamy jednak sporo badań naukowych, które potwierdzają brak takich zależności. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaprzestać rozciągania w ogóle. Przed treningiem, ale już po rozgrzewce bądź w jej trakcie zaleca się wykonywanie ćwiczeń rozciągających - dynamicznych. Wszelkiego rodzaju wymachy, wznosy, skłony, wykroki, ćwiczenia z gumą. Są to ćwiczenia, w których nie naprężamy mięśni i ścięgien do fazy bliskiej maksimum, za to wprawiamy je w ruch i przygotowujemy do właściwego treningu - przekonuje Anna Sztetner, trener personalny z So!Fit by Sztetner.
Ćwiczenia rozciągające wydłużają mięśnie i zmniejszają ból. Ćwiczenia rozciągające wydłużają mięśnie i zmniejszają ból.


Jak przekonuje trener personalny Igor Janik rozciąganie jest jednym z kluczowych elementów rozgrzewki, która jest niezbędnym elementem każdego treningu. Według niego organizm odpowiednio przygotowany do pracy jest bardziej wydajny, a ryzyko ewentualnych kontuzji znacznie mniejsze.

- Rozciąganie umożliwia nam wykonywanie poszczególnych ćwiczeń w większym zakresie ruchu, sprawia, że ciało jeszcze efektywniej reaguje na obciążenia treningowe. Wiele konkurencji bazuje na gibkości. Gimnastyka sportowa jest doskonałym przykładem, że bez odpowiedniej elastyczności nie można wykonać określonych figur i układów. Osoby zwracające szczególną uwagę na rozciąganie się są przeważnie sprawniejsze, lepsze koordynacyjnie i bardziej naturalne w ruchach od grupy osób rezygnujących lub ograniczających temat stretchingu do minimum - mówi Igor Janik.
Rozciąganie umożliwia nam wykonywanie poszczególnych ćwiczeń w większym zakresie ruchu, sprawia, że ciało jeszcze efektywniej reaguje na obciążenia treningowe. Rozciąganie umożliwia nam wykonywanie poszczególnych ćwiczeń w większym zakresie ruchu, sprawia, że ciało jeszcze efektywniej reaguje na obciążenia treningowe.

Dla rozluźnienia i większych możliwości



Wyróżniamy trzy metody rozciągania: statyczną, izometryczną i dynamiczną. Metoda statyczna opiera się na delikatnym rozciąganiu mięśnia przez utrzymywanie określonej pozycji od 10 do 20 sekund.

- Rozciąganie mające na celu zwiększenie zakresów ruchu niezbędne jest m. in w sportach gimnastycznych, balecie, tańcu itd. W życiu codziennym nie do końca jest nam to potrzebne. Więc jeśli nie chcemy nauczyć się szpagatu a jedynie przynieść ulgę naszym mięśniom możemy również popracować z rollerem - dodaje Anna Sztetner.
Celem statycznego rozciągania jest zwiększenie zakresu ruchu zarówno w stawach i mięśniach, w celu przywrócenia optymalnej długości tkanek zostawmy je na końcową część treningu. Wpłynie to korzystnie na nasze samopoczucie, poprawi mobilność oraz sprawność.

- Można ten czas wydłużyć nawet do kilku minut. Finalnie mięsień jest w stanie całkowicie się odprężyć, rozluźnić i uzyskujemy znacząco pogłębiony zakres ruchu. Oczywiście nie od razu zrobimy np. szpagat. Do tego potrzeba znacznie więcej czasu i systematyki - podkreśla Igor Janik.

Napięcie mięśni


 
Metoda izometryczna polega natomiast na poddaniu mięśnia napięciu, które możemy osiągnąć przykładowo przez ucisk na dany mięsień.

- Napięcie izometryczne możemy wykonać poprzez ucisk na dany mięsień lub wykonanie samodzielnego napięcia izometrycznego na okres 10-30 sek. Po upływie tego czasu następuje rozluźnienie mięśnia w czasie 2-3 sek. po czym poddajemy mięsień swobodnemu rozciągnięciu w czasie zbliżonym do napięcia izometrycznego - tłumaczy Igor Janik.  
Wraz z wiekiem coraz częściej odczuwamy ból i sztywność mięśni. Rozluźniające ćwiczenia pomogą wyeliminować spięty kark i bóle kręgosłupa. Wraz z wiekiem coraz częściej odczuwamy ból i sztywność mięśni. Rozluźniające ćwiczenia pomogą wyeliminować spięty kark i bóle kręgosłupa.

Spokojne, kontrolowane ruchy



Metoda dynamiczna głownie dotyczy ruchów wielopłaszczyznowych, takich jak: krążenia, wymachy czy rotacje.

- W tej metodzie wykonuje się pulsowanie i sprężynowanie. Ruchy są spokojne i w pełni kontrolowane. Dość często można zaobserwować szybkie, zrywane ruchy np. podczas wykonywania skłonów tułowia. Taka forma stwarza duże ryzyko urazu i niestety nie wpływa na zwiększenie naszej elastyczności - dodaje Igor Janik.

Rolowanie rozluźni mięśnie



Kilkuminutowa sesja rolowania potrafi skutecznie rozluźnić napięcie i poprawić nasze samopoczucie oraz komfort.

- Rolowanie wpływa zarówno na struktury mięśniowe jak i ścięgniste, efektywnie zmniejszając ich napięcie. Rozciąganie i rolowanie to odmienne techniki, niemniej jednak obydwie mają pozytywny wpływ na nasze ciało. Najlepsze efekty przyniesie połączenie rolowania i rozciągania, w szczególności u osób nieposiadających prawidłowego zakresu ruchu w mięśniach i stawach - podkreśla Anna Sztetner.
Rozciąganie mięśni dotlenia cały organizm i pobudza krążenie krwi. Rozciąganie mięśni dotlenia cały organizm i pobudza krążenie krwi.

Poprawa krążenia krwi i redukcja stresu



Siedzący tryb życia czy powolny proces starzenia - te kwestie nie dotyczą wyłącznie seniorów. Wraz z wiekiem coraz częściej odczuwamy ból i sztywność mięśni. Rozluźniające ćwiczenia pomogą wyeliminować spięty kark i bóle kręgosłupa. Napięte mięśnie przyczyniają się również do nieprawidłowej postawy. Ćwiczenia rozciągające wydłużają mięśnie i ułatwiają zachowywanie prawidłowej pozycji ciała.

Rozciąganie mięśni dotlenia cały organizm i pobudza krążenie krwi. Już po kilku minutach takich ćwiczeń nasze narządy pracują lepiej, przez co czujemy się bardziej pobudzeni i odczuwamy mniejsze zmęczenie. Napięcie mięśni powstaje bardzo często na skutek stresu. Rozciąganie odpręża zarówno ciało, jak i umysł. Dzięki temu, że tempo jest umiarkowane, przykładamy większą uwagę do odpowiedniego oddychania i poprawności poszczególnych ruchów. Nie skupiamy się na codziennych sprawach i jednocześnie uwalniamy endorfiny, nazywane hormonami szczęścia.

Miejsca

Opinie (9) 10 zablokowanych

  • rozciąganie to raczej po treningu, a nie przed (2)

    chodzi o rozciągnięcie skurczonych treningiem mięśni, co przyspiesza ich odpoczynek i regenerację, to się czuje od razu

    • 14 13

    • (1)

      To tak jak mówić, że przed basenem nie ma co się myć, bo i tak do wody idę.

      • 0 1

      • złe porównanie, to raczej tak jakby się wycierać przed kąpielą

        • 0 0

  • Nigdy się nie rozciągałem i nie mam problemów amatorsko uprawiając różne sporty (1)

    A młody nie jestem

    • 2 11

    • Są tycy co palą i dorzywaja 90 lat, ale jednak miliony ludzi umarło na raka płuc z tego powodu.

      • 2 0

  • Rozciąganie dla każdego

    Chodzę na zajęcia stretching u od kilku lat ok 50 min i są to najlepsze zajęcia grupowe . Obecnie chodzę na zajęcia w Calipso i na każdych zajęciach jest 20 osób aż trudno się pomieścić ( w okresie letnim było też tak dużo osób) .Te zajęcia dają nam relax i są bardzo fajne.Za każdym razem inne ćwiczenia.Bardzo polecam Pozdrowienia dla naszej instruktorki Asi która daje nam w kość ale to dla naszego dobra ☺️

    • 4 4

  • (1)

    Badania pokazały, że rozciąganie przed treningiem zmniejsza siłę mięśni, a prawdopodobieństwo urazu pozostaje takie samo. Jeśli się rozciągać, to po treningu.

    • 4 0

    • Oczywiste

      Rozgrzewka przed treningiem a rozciąganie po treningu. Podstawa treningów.

      • 2 0

  • ...rozciąganie definiuje jakość życia????

    No to chyba lekkie przegięcie. Życie to nie tylko ciało, ale umysł i dusza

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane