"Bez karty EKUZ nie odzyskamy wszystkich pieniędzy wydanych na leczenie za granicą"

Pomorski Oddział NFZ w ubiegłym roku wydał przeszło 71 tys. kart, w tym roku podobny wynik został osiągnięty z końcem listopada.
Pomorski Oddział NFZ w ubiegłym roku wydał przeszło 71 tys. kart, w tym roku podobny wynik został osiągnięty z końcem listopada. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl

Podstawowym punktem do odhaczenia na liście przy planowaniu urlopów jest sprawdzenie ważności i ewentualne wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to istotne zwłaszcza w okresie pandemii. - Jeśli nie mamy EKUZ, każdorazowo zmuszeni jesteśmy płacić za udzielone nam za granicą świadczenia medyczne. Na zwrot wydanych pieniędzy po powrocie do kraju możemy liczyć tylko pod warunkiem, że przedłożymy w NFZ stosowne faktury - mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego oddziału NFZ.Czy pamiętasz o wyrobieniu karty EKUZ?

Zobacz wyniki (310)
Karta EKUZ umożliwia niezbędne i nieplanowane leczenie w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej danego państwa Unii Europejskiej oraz Islandii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii i w Liechtensteinie. Należy jednak pamiętać, że dokument pozwala nam korzystać z opieki na takich samych zasadach co mieszkańcy państw, które odwiedzamy. W związku z tym jeśli przykładowo mieszkańcy np. Włoch dopłacają do niektórych konsultacji, to wizytując Półwysep Apeniński, również będziemy do tego zobligowani. Dlaczego posiadanie EKUZ jest takie istotne?

- Jeśli nie mamy EKUZ, każdorazowo zmuszeni jesteśmy płacić za udzielone nam za granicą świadczenia medyczne. Na zwrot wydanych pieniędzy po powrocie do kraju możemy liczyć tylko pod warunkiem, że przedłożymy w NFZ stosowne faktury. Ze względu na różniące się w krajach UE przepisy dotyczące płatności za leczenie na ogół nie będziemy w stanie odzyskać wszystkich pieniędzy wydanych na konieczne leczenie za granicą - mówi Mariusz Szymański, rzecznik prasowy gdańskiego oddziału NFZ. - Oczywiście ewentualny zwrot pieniędzy będzie możliwy jedynie pod warunkiem, że w konkretnym kraju korzystaliśmy z usług tamtejszej publicznej opieki zdrowotnej, a więc z usług placówek, które mają podpisany kontrakt z odpowiednikiem polskiego NFZ (na przykład w Niemczech są to kasy chorych).
Z pewnością nie odzyskamy pieniędzy za usługi medyczne świadczone na naszą rzecz przez prywatne placówki zagraniczne.

Czytaj też: Wszystkie ciąże będą raportowane do Systemu Informacji Medycznej?

Ponad 71 tys. wydanych kart w pomorskich oddziałachObecnie kartę EKUZ możemy wyrobić tradycyjnie, stawiając się w oddziale NFZ, lub za pośrednictwem internetu. W drugim przypadku możemy skorzystać zarówno z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP, jak i Internetowego Konta Pacjenta - wtedy karta zostanie wysłana na wskazany przez nas adres. Cały czas jest możliwość również wysłania wniosku pocztą tradycyjną.

Przygotowując się do wyjazdu, warto pamiętać, że stawiając się osobiście w oddziale, kartę uzyskamy od ręki po złożeniu odpowiedniego wniosku. Pomorski Oddział NFZ w ubiegłym roku wydał przeszło 71,2 tys. kart, w tym roku podobny wynik został osiągnięty z końcem listopada. Należy podkreślić, że liczby te są zaniżone - nie obejmują bowiem wniosków elektronicznych.

Czytaj też: NFZ rusza z profilaktyką w kiosku. Sprawdź swoje parametry i ryzyko rozwoju chorób

Sprawdź, kiedy kończy się ważność karty EKUZPosiadaczami karty EKUZ mogą zostać osoby ubezpieczone, ale także nieubezpieczone objęte szczególnymi uprawnieniami, np. dzieci do lat 18, które nie mogą być zgłoszone do ubezpieczenia przez rodzica. Pamiętajmy też o sprawdzeniu ważności naszej karty - dokumenty są bowiem wydawane na określony czas.

Standardowo osoby ubezpieczone i zatrudnione otrzymują obecnie kartę na 3 lata, natomiast dzieci i młodzież do ukończenia 18. roku życia. Warto jednak precyzyjnie sprawdzić zasady przyznawania dokumentu, którego ważność jest uzależniona między innymi od posiadania ubezpieczenia bądź spełniania innych kryteriów zawodowo-zdrowotnych. Najdłużej karty nie muszą wymieniać emeryci - w tym przypadku karta jest ważna aż przez 20 lat.

Planując rodzinny wyjazd, warto zwrócić też uwagę, że EKUZ jest przyznawany indywidualnie. Dlatego zgłoszeniu podlegają również dzieci i młodzież, które są ubezpieczone jako członkowie rodziny.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (36)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Zadbaj o zdrowie z Gunarys
Zadbaj o zdrowie z Gunarys
konsultacje
lut 11
piątek, g. 11:00
Gdańsk, Centrum Medyczne Gunarys
Masaże terapeutyczne w Medycznej Gdyni
Masaże terapeutyczne w Medycznej Gdyni
badania, konsultacje
g. 16:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Badania witaminy D3 w Medycznej Gdyni
Badania witaminy D3 w Medycznej Gdyni
badania, konsultacje
sty 29
sobota, g. 8:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.

Najczęściej czytane