• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy trudno jest znaleźć lekarza orzekającego zgon?

Piotr Kallalas
31 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
- Kartę zgonu może wystawić również lekarz z karetki pogotowia, jadący na wezwanie do chorego lub do wypadku. W przypadku, kiedy w składzie karetki pogotowia nie ma lekarza, to kartę zgonu powinien wystawić lekarz POZ lub lekarz NiŚOZ (w godzinach, gdy przychodnia jest nieczynna) - informuje Beata Gronowska z Gdyńskiego Centrum Zdrowia. - Kartę zgonu może wystawić również lekarz z karetki pogotowia, jadący na wezwanie do chorego lub do wypadku. W przypadku, kiedy w składzie karetki pogotowia nie ma lekarza, to kartę zgonu powinien wystawić lekarz POZ lub lekarz NiŚOZ (w godzinach, gdy przychodnia jest nieczynna) - informuje Beata Gronowska z Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

W Polsce działa wadliwy system formalnego orzekania o zgonie, w który są zaangażowani lekarze rodzinni, pracujący zarówno w gabinetach POZ, jak i Nocnej Opiece zdrowotnej. Zdarza się bowiem, że znalezienie specjalisty jest problematyczne, o czym przekonał się mieszkaniec Gdyni.



W naszym raporcie pojawił się wpis, opisujący problem z brakiem lekarzy orzekających śmierć, jaki ma mieć miejsce w Gdyni.

- W całej Gdyni nie ma ani jednego lekarza w pogotowiu, aby stwierdzić zgon. Pogotowie rozkłada ręce i podaje numer do nocnej opieki, a konsultant NFZ do centrum zarządzania kryzysowego, w obu miejscach nikt nie odbiera od czterech godzin - napisał czytelnik.
"Przed gabinetem lekarza wszyscy są zawsze wkurzeni"

Kartę zgonu wystawia lekarz POZ lub w NiŚOZ



O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy gdyński magistrat, który wskazuje, że w godzinach dyżurowych, orzekaniem zgonu powinni zająć się lekarze Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.

- Zgodnie z obowiązującymi przepisami kartę zgonu wystawia tylko lekarz. Powinien ją wystawić lekarz POZ, po godz. 18 i w święta w jego zastępstwie robi to lekarz w NiŚOZ. Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) nie pełnią dyżurów całodobowych. W noce i w dni ustawowo wolne od pracy ich rolę przejmują przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - mówi Beata Gronowska, zastępca dyrektora Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
W praktyce mamy do czynienia z dużym problemem o charakterze systemowym. Lekarze rodzinni pracujący w przychodniach czy w punktach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej muszą bowiem czasowo zostawić swoich pacjentów, którzy czekają w kolejce i wyruszyć na wizytę domową.

- Kartę zgonu może wystawić również lekarz z karetki pogotowia, jadący na wezwanie do chorego lub do wypadku. W przypadku, kiedy w składzie karetki pogotowia nie ma lekarza, to kartę zgonu powinien wystawić lekarz POZ lub lekarz NiŚOZ (w godzinach, gdy przychodnia jest nieczynna). W obowiązującym systemie nie obowiązuje stanowisko lekarza dedykowanego wyłącznie do stwierdzania - dodaje Gronowska.
Nawet 15-20 proc. rodzin odmawia przeszczepu organów bliskich po śmierci Nawet 15-20 proc. rodzin odmawia przeszczepu organów bliskich po śmierci

Archaiczna ustawa. Jest szansa na zmiany?



Problem związany z formalnymi kwestiami orzekania zgonów ciągnie się od lat. Wystarczy powiedzieć, że obecne prawo w tym względzie jest nakreślone, poza późniejszymi rozporządzeniami, przez ustawę z 1959 r., która głosi, że "Zgon i jego przyczyna powinny być ustalone przez lekarza, leczącego chorego w ostatniej chorobie".

Archaiczne zapisy obecnie cały czas czekają na zmiany. W 2021 r. pojawił się projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, który planowo miał zostać przyjęty w III kwartale tego roku. Trudno komentować nowe propozycje, które mówią między innymi o etacie koronera, orzekaniu zgonów przez nocną i świąteczną opiekę zdrowotną czy ratowników medycznych, ponieważ dokument jest jeszcze opiniowany. Wszystko jednak wskazuje, że w najbliższym czasie ten sektor zostanie bardziej doprecyzowany.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (41)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

Cykl interwencji z psychologiem o uzależnieniach cyfrowych | spotkania dla szkół

wykład, spotkanie

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane