• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy przeciw grypie zaszczepimy się w aptece?

Piotr Kallalas
5 sierpnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W Polsce cały czas stosunkowo niewiele osób decyduje się na szczepienie przeciw grypie. W Polsce cały czas stosunkowo niewiele osób decyduje się na szczepienie przeciw grypie.

Trwają prace nad wprowadzeniem profilaktyki przeciw grypie do aptek. Rozmowy trwają już od lat, jednak dopiero teraz nadanie uprawnień farmaceutom w przypadku szczepień przeciw COVID-19, realnie otwiera furtkę do dalszego rozwoju opieki farmaceutycznej. Czy w tym roku zaszczepimy się przeciw grypie również w aptekach?



Lekarze rodzinni w Trójmieście - prywatnie i na NFZ


Czy zaszczepisz się przeciw grypie przed zbliżającym się sezonem infekcyjnym?

W środku wakacji mało kto zastanawia się nad zbliżającym się sezonem infekcyjnym, jednak już we wrześniu prawdopodobnie zaczniemy wypatrywać szczepionek przeciw grypie. Na początku jesieni do Polski trafią zamówione partie preparatów opracowane na bazie aktualnie panujących patogenów. Pod koniec lipca tegoroczne szczepionki: Fluenz Tetra i VaxigripTetra zostały zatwierdzone przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

W Polsce szczepienia przeciw grypie nie są popularne



Od zeszłego roku zainteresowanie profilaktyką grypy znacznie wzrosło. Cały czas jednak pod tym względem daleko nam do krajów Europy Zachodniej. W Polsce zaledwie 18 proc. osób powyżej 65 roku szczepi się przeciw grypie, a biorąc pod uwagę całe społeczeństwo - liczba ta nie przekracza 5 proc.



Warto nadmienić, że w Portugalii, Anglii czy krajach Beneluksu liczba wyszczepionych przeciw grypie sięga 70-80 proc.

Czytaj też: Szczepienie przeciw grypie zapobiega poważnym skutkom COVID-19?

Szczepienia w aptekach sposobem na odwrócenie trendów?



Specjaliści zwracają uwagę, że jednym z rozwiązań wykorzystywanych w krajach, w których odnotowuje się duże zainteresowanie profilaktyką, jest dopuszczenie realizacji szczepień w aptekach. W Polsce również od wielu lat trwają pracę nad podobnym systemem, jednak prawdziwe przyśpieszenie zaobserwowaliśmy dopiero w ostatnim czasie.

Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Mowa o Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19, który jest od kilku tygodni przeprowadzany również przez farmaceutów. Wszystko wskazuje, że teraz przyszedł czas na grypę. Resort zdrowia od lat przygotowuje zmiany, natomiast w ostatnio zapowiadano przyśpieszenie prac. Na początku sierpnia ten temat był też omawiany na senackiej Komisji Zdrowia.

- Bardzo cieszymy się z ostatnich zmian regulacji prawnych, które umożliwiły farmaceutom wykonywanie szczepień przeciwko COVID-19 w aptekach. Mamy nadzieję, że to pierwszy krok na drodze do większego zaangażowania farmaceutów w realizację szczepień ochronnych osób dorosłych. Liczymy na to, że zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, niedługo w aptekach będą prowadzone również szczepienia przeciw grypie - komentuje dr hab. n. med. Ernest Kuchar, Prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.
Czytaj też: Czy COVID-19 z nami zostanie? "Koronawirus zmienia się wolniej od wirusa grypy"

Pacjenci zadowoleni z nowych możliwości



Program szczepień przeciw COVID-19 w aptekach stopniowo rozwija się, a pacjenci przede wszystkim doceniają bliskość placówek, jak i fakt, że z farmaceutami widują się o wiele częściej niż z lekarzami rodzinnymi. Specjaliści mają nadzieję, że dobre praktyki profilaktyki COVID-19 uda teraz przekuć się na ochronę przed grypą.

- Z naszych badań odnośnie satysfakcji pacjentów ze szczepień w aptece wynika, że prawie 100% z nich jest zadowolonych ze świadczenia i jest za tym, aby poszerzać możliwości szczepienia np. o szczepienia p/grypie - podkreślił za pośrednictwem mediów społecznościowych Piotr Merks, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Farmacji.
Grypa przez wiele osób jest cały czas bagatelizowana. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że na ciężki przebieg choroby są narażeni zwłaszcza seniorzy i dzieci, a powikłania mogą skończyć się hospitalizacją. Ochrona przeciw grypie nabrała też zupełnie nowego wymiaru w kontekście epidemii COVID-19. W zeszłym roku wiele osób zdecydowało się na szczepienia, aby nie tylko uniknąć choroby, ale również konieczności testowania się w punktach wymazowych, tym bardziej, że infekcje wywołane przez wirusa grypy i koronawirusa mogą mieć zbliżone objawy.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (59)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane