• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy lekarz NOCh ma obowiązek wystawić zwolnienie?

Ewa Palińska
5 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
W związku z koniecznością zaopiekowania się chorującym dzieckiem, ze zwolnienia korzysta z pewnością wielu rodziców. Zdarza się jednak, że lekarze odmawiają wystawienia takiego zwolnienia nawet wówczas, jeśli istnieje taka konieczność, o czym przekonała się nasza czytelniczka. W związku z koniecznością zaopiekowania się chorującym dzieckiem, ze zwolnienia korzysta z pewnością wielu rodziców. Zdarza się jednak, że lekarze odmawiają wystawienia takiego zwolnienia nawet wówczas, jeśli istnieje taka konieczność, o czym przekonała się nasza czytelniczka.

Chorego dziecka nie powinno się zostawiać w domu samego - taką sytuację przewidział ustawodawca umożliwiając rodzicom wzięcie tzw. zwolnienia "na opiekę". Niestety, jak przekonała się nasza czytelniczka, lekarze w Nocnych Punktach Obsługi Chorych nie zawsze chcą takie zwolnienia wystawiać, odsyłając pacjentów w dzień roboczy do przychodni. Te przypominają, że lekarze NOCh, jeśli zachodzi taka konieczność, mają obowiązek zwolnienie wystawić, a wymigując się od tego łamią prawo.



Czy lekarz odmówił ci kiedyś wystawienia zwolnienia?

To, że zaświadczenie potwierdzające niezdolność do pracy bądź konieczność zaopiekowania się chorym członkiem rodziny wystawia lekarz, dla wielu osób jest rzeczą oczywistą. I nie ma znaczenia, czy zgłaszają się po pomoc w dzień roboczy do swojej przychodni, czy do punktu nocnej i świątecznej opieki medycznej. Tak wydawało się również naszej czytelniczce. Przynajmniej do czasu wizyty w punkcie Nocnej Obsługi Chorych Spółki Copernicus w Szpitalu Kolejowym.

Lekarz NOCh: "Po zwolnienie proszę się zgłosić do pediatry"



- Pewnej niedzieli zgłosiłam się po pomoc do punktu Nocnej i Świątecznej Opieki Medycznej - dziecko było osłabione, od dwóch dni skarżyło się na ból gardła, więc wolałam nie czekać do poniedziałku. Lekarz u mojej 9-letniej córki zdiagnozował anginę, wypisał zalecenia (w tym antybiotyk na 10 dni), ale kiedy poprosiłam o zwolnienie dla mnie (dziecko raczej do szkoły pójść nie mogło, więc w czasie choroby ktoś musiał się nim zająć) to lekarz mnie uraczył powtarzanym jak mantra "lekarze NOCh nie są orzecznikami ZUS-u" (cokolwiek miałoby to znaczyć) dodając, że "przychodnia" może mi takie zwolnienie wystawić nawet na trzy dni wstecz - relacjonuje Katarzyna, mama Zuzi. - Opowiedziałam lekarzowi, że wcześniej w przychodni Aksamitna nikt z wypisywania zwolnień problemu nie robił. Ten przyznał, że nie jestem pierwszą osobą, która mu to mówi i na tym temat się skończył. Gdy prosiłam o podanie podstawy prawnej usłyszałam "pani ma ze sobą jakiś problem" - opowiada.
Nasza czytelniczka została przez lekarza postawiona przed trudnym wyborem - nazajutrz mogła (naginając prawo i licząc na to, że pediatra dziecka zrobi to samo) zostawić chorą córkę bez opieki w domu i udać się sama po zwolnienie, albo pójść z dzieckiem do lekarza jeszcze raz, tym razem do tego "zadeklarowanego" i w dzień roboczy, ze świadomością, że dziecko może zarazić inne osoby w poczekalni bądź zarazić się czymś od nich.

- W przychodni powiedziano mi, że lekarze w NOCh mają obowiązek takie zwolnienie wystawić niezwłocznie po zbadaniu pacjenta i że nie robią tego najczęściej dlatego, że im się nie chce bądź nie mają odpowiednich druczków - opowiada Katarzyna. - Jestem osobą bardzo empatyczną, więc gdyby lekarz powiedział mi, że nie wystawi zwolnienia, bo nie ma druczków, zapewne wykazałabym się zrozumieniem. Z drugiej strony, skoro lekarze wiedzą, że może zaistnieć konieczność wystawienia zwolnienia, dlaczego nie zadbają o odpowiednią ilość takich druczków? Przecież ich brak świadczy o nienależytym przygotowaniu do pracy.
Zobacz też: Bierzesz zwolnienie na chore dziecko? Zobacz, o czym warto pamiętać

Lekarz ma obowiązek wystawić zwolnienie, jeśli zajdzie taka konieczność



Jak dowiedzieliśmy się od przedstawicieli Spółki Copernicus, zarządzającej punktem NOCh przy Szpitalu Kolejowym, w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent ma prawo do zaświadczenia, które związane jest z zakresem udzielanych w tym miejscu świadczeń, a wynika ze stanu zdrowia pacjenta stwierdzonego przez lekarza w trakcie przeprowadzonego osobiście badania. Obowiązek wystawienia zaświadczenia o niezdolności do pracy lub kontynuowania nauki czy uczestnictwa w zajęciach sportowych spoczywa na lekarzu, który taką niezdolność stwierdzi. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Lekarze pracujący w NOCh-ach zarządzanych przez Spółkę Copernicus wystawiają zwolnienia lekarskie, jeśli stwierdzą niezdolność do pracy czy kontynuowania nauki - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik Spółki Copernicus. - W ciągu jednego dyżuru w ciągu tygodnia (od godz. 18 do 8) wystawianych jest ok. dwóch zwolnień w jednej lokalizacji. Natomiast w weekend dochodzi do czterech zaświadczeń - dodaje.
Rzeczniczka przypomina też, że NOCh jest miejscem doraźnej opieki zdrowotnej, do momentu kontaktu z lekarzem rodzinnym w placówkach POZ (Podstawowa Opieka Zdrowotna).

Warto nadmienić, że prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich mają lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy, którzy wystąpili do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o wydanie odpowiedniego upoważnienia i takie upoważnienie uzyskali. Wystawiający zaświadczenia zobowiązują się do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i wykonywania obowiązków wynikających z przepisów ustawy i przepisów o ochronie danych osobowych.

Zwolnienie tylko po osobistym przebadaniu pacjenta



Jak zostało powiedziane, zaświadczenie lekarskie może wystawić każdy lekarz mający do tego upoważnienie. Miejsce jego pracy nie ma tu znaczenia. Może być to SOR, NOch, czy też POZ. Bez stosownego upoważnienia lekarz może jedynie postawić diagnozę o stanie zdrowia swojego pacjenta.

- Zaświadczenie lekarskie wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia ubezpieczonego lub chorego członka rodziny. Samo orzekanie musi zostać potwierdzone w dokumentacji medycznej. Tak więc zwolnienie może wystawić tylko ten lekarz, który ocenił stan zdrowia pacjenta - informuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. Nawiązując do opisanej sytuacji to lekarz NOCh, który przeprowadził badanie powinien wystawić zwolnienie lekarskie. Po pierwsze z tego powodu, że orzeczenie o czasowej niezdolności do pracy pozostaje w bezpośrednim związku z udzielonym pacjentowi świadczeniem, po drugie zaś dlatego, że zwolnienie lekarskie może być wydane wyłącznie po bezpośrednim badaniu pacjenta. W sytuacji gdy pacjent został odesłany do lekarza POZ, lekarz POZ oczywiście może orzec o niezdolności pacjenta do pracy, jednak musi przeprowadzić własne stosowne badanie.

Elektroniczne zwolnienia remedium na brak druczków?



Z dniem 1 lipca 2018 roku papierowe zwolnienia miały przejść do lamusa, co rozwiązałoby problem "brakujących druczków". Wprowadzenie ich elektronicznego zamiennika okazało się jednak bardziej skomplikowane i termin ten przesunięto wstępnie na grudzień.

- Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała przesunięcie wejścia w życie przepisów, dotyczących e-zwolnień, które miały stać się od 1 lipca jedyną formą wystawiania zaświadczeń lekarskich o niezdolności do pracy. Proponowany termin to 1 grudnia 2018 r. Jednocześnie minister podkreśliła, że do czasu zmiany przepisów terminem obowiązującym pozostaje 1 lipca 2018 r. - informuje rzecznik pomorskiego ZUS.
W odpowiedzi na liczne apele środowisk lekarskich zaproponowano też powołanie asystenta medycznego, czyli osoby, która mogłaby stanowić wsparcie przy wystawianiu e-zwolnień.

- Lekarz, który ma upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich i profil na PUE ZUS będzie mógł upoważnić inną osobę do wystawiania (i ewentualnie anulowania) zwolnień w jego imieniu - wyjaśnia Krzysztof Cieszyński. - Asystent otrzyma swój certyfikat z ZUS. Będzie mógł zelektronizować ZLA wystawione przez lekarza na papierowym wydruku np. w sytuacji braku dostępu do internetu. Asystent nie będzie miał dostępu do zwolnień pacjenta wystawianych przez innych lekarzy, nie będzie mógł wystawić wniosku o rehabilitację leczniczą ani anulować zwolnień wystawionych przez innego lekarza.
Rolę asystenta medycznego będą mogły pełnić osoby wykonujące zawód medyczny (pielęgniarki i opiekunowie medyczni) lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.

- Będzie to przerzucenie ciężaru z jednej na inną, równie obciążoną obowiązkami, grupę zawodową - sceptycznie ocenia pomysł ministerstwa jedna z trójmiejskich pielęgniarek.

Miejsca

Opinie (86)

  • Czasem marzy mi się powrót do komuny

    Wtedy sporo musiałem korzystać ze służby zdrowia. Może było biedniej jeśli chodzi o leki czy wyposażenie, ale jednak ta podstawowa służba zdrowia, nawet biedna, była łatwo dostępna. Na izbie przyjęć w szpitalu czekało się może góra godzina, a dziś zdarza się, że ludzie czekają i do 24h. Na planowaną operację czekałem tydzień (nie była bardzo pilna), a dziś ludzie czekają czasem latami. Kto też bierze odpowiedzialność za pogorszenie stanu zdrowia podczas tego ciągłego czekania. Później i leczenie, i powrót do zdrowia może kosztować dużo dłużej.

    • 17 4

  • Zwolnić konowała (5)

    I tyle . ..jak nie chce mu się pracować to wynocha na bezrobocie .

    • 14 10

    • HAHAHAHA

      • 5 0

    • tylko skąd wziąć nowego! (2)

      może Ty tam pójdziesz posiedzieć sobie! zobaczysz jaki to miód!

      • 9 4

      • Po co bam lekarz, który nic nie chce wykonywać swojej pracy? (1)

        A po co taki lekarz, któremu nie chce się pracować? To tak jakby i tak go nie było. A dostaje jeszcze kasę. Wziąć lekarzy z innych krajów, którym chce się pracować albo zwiększyć limit na studiach medycznych (wtedy będzie konkurencja i będą się bardziej starać)

        • 4 4

        • pracować tak,

          wypełniać druczki za zus niemające nic wspólnego z pracą- nie. i byś sie zdziwiła odnośnie lekarzy z innych państw, bo polska jest jednym z niewielu krajów, gdzie lekarze załatwiają tego typu rzeczy. gdyby ci lekarze z innych państw chcieli w ogóle do nas przyjechać:D

          • 4 2

    • to mnie ubawiłeś!

      a skąd niby nowego lekarza weźmiesz? z Ukrainy?

      • 3 0

  • Pani empatyczna (5)

    Poszła po usługę porady medycznej i jak czytamy ją skutecznie uzyskała. Noch ani sor nie są od wydawania kwitów, tym bardziej że nfz nie przewiduje tej czynnośvi w wycenie. Proste pani empatyczna. A na tym zwolnieniu ma pani duuużo czasu na pieniaczenie, może więc by pani się zaangażowała w pracę w hospicjum? Zobaczyła by pani prawdziwe ludzkie problemy.

    • 10 45

    • Ooo nierób w białym kitlu się uaktywnił. (3)

      • 12 4

      • Lekarze na Noch (2)

        I sor są jak du..od sr*nia żeby wypisać zwolnienie dlaczego mam okradać Państwo i najpierw konował na Noch dostanie kasę za to ze mnie zbadał a potem POZ ze zwolnienie mi wypisze

        • 6 6

        • (1)

          ZUS nie płaci lekarzom za wypisywanie swoich kwitów, więc z tą d*pą to lepiej uważaj, bo jak trafisz na złośliwego to po każde zwolnienie każe Ci do ZUS-u biegać, tak zresztą to powinno wyglądać.

          • 4 6

          • Oczywiście

            Jakby jeszcze mało tego upodlenia pacjentów było

            • 3 0

    • lekarze! nie pracujmy tam! niech ten system

      w końcu padnie!!!

      • 6 0

  • Od kilku lat słyszałem, że na SOR nie są wystawiane zwolnienia. Trzeba zgłosić się na nstępny dzień do lekarza POZ. Zresztą miałem taką sytuację osobiście. Kwalifikowałem się jako niezdolny do pracy i lekarz z SOR powiedział, że nie wystawia zwolnień tylko lek. POZ.

    • 8 2

  • Skandal!

    Czasy się zmieniły. Lekarze muszą zrozumieć, że pacjenci wiedzą jakie mają prawa. Lekarze muszą wykonywać swoją pracę rzetelnie (za to im sporo płacimy, a i tak zawsze narzekają), tak jak każdy inny człowiek w swoim zawodzie. Jako pacjenci nie godzimy się na lenistwo, zaniedbanie i chamstwo. Lekarze, miejcie świadomość, że będziemy walczyć o swoje prawa. Ja miałam raz taką sytuacje, że lekarka z opieki świątecznej robiła mi problem z wypisaniem zwolnienia, choć miałam anginę. Powiedziała, że gdyby lekarze opieki świątecznej normalnie wypisywali zwolnienia, to mieliby za dużo pacjentów! Skandal!!!

    • 8 8

  • Szantaż

    Lekarze wiecznie szantażują społeczeństwo, że nie będzie miał kto nas leczyć, choć płacimy wysokie podatki, aby lekarze mogli dużo zarabiac. Lekarze w ten sposób chcą nas zastraszyć, że mamy godzić się na nieprofesjonalną, czasami chamską obsługę i jeszcze ich całować po rękach, że w ogóle nam poświęcili czas. To chore. Czy pracownicy z innych branż mają takie podejście do pracy? Nie! Teraz czasy są inne, to nie konuna.Pacjent wymaga profesjonalizmu, bo za to płaci (podatki). Nie potrzebujemy lekarzy, którym nie chce się pracować, bo pacjent nic z tego nie ma. Lepiej wziąć lekarzy z zagranicy lub zwiększyć limit na studiach, żeby była większa konkurencja w ubieganiu się o posadę.

    • 10 10

  • Podobna sytuacja

    31 grudnia ubiegłego roku również po pracy w drodze do domu podjechałem do Nocnej Opieki zdrowotnej, długo nie czekałem p. lekarz stwierdziła anginę a na moje pytanie czy wystawi pani zwolnienie lekarskie odpowiedź była jednoznaczna proszę się udać do lekarza POZ I wystawi z datą wsteczną. Więc poszedłem drugiego stycznia do przychodni i trafiłem na dyrektora przychodni i mówię mu co i jak i również z zdziwieniem mówi że nie nadąża za zmianami przepisów. Pani doktor z NOZ była bardzo miła wstawiła recepty. Fakt nie była to żadna placówka w trójmieście tylko w Tczewie

    • 5 0

  • Ja dostałam L4 od lekarza nochu

    Dziwne. Na początku roku byłam u lekarza w nochu i wypisał mi zwolnienie. Po tygodniu poszłam na kontrolę do rodzinnego.

    • 3 1

  • Aid copernicus -zapraszam do grupy na Facebooku

    Bardzo interesujący artykuł
    Jest mi niezmiernie miło, że możemy sobie spokojnie o tym porozmawiać.
    Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do zapoznania się z wiedzą na temat pierwszej pomocy, różnic wynikających z opieki medycznej Pacjenta w NOCh a Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Jest to bardzo ważne, aby wszyscy Państwo, którzy czujecie zdenerwowanie lub zaniepokojenie Mogli się oficjalnie wypowiedzieć a ja jako ratownik medyczny koordynator projektu profilaktycznego Eye aid copernicus mógł po prostu zwiększać stopniowo Państwa wiedzie.
    Zapraszam Wszystkich zależy Nam tylko na Państwa zdrowiu życiu i prawdziwym szczęściu:)

    • 4 1

  • Stronniczy ten artykuł (2)

    Czytam to jak wyrok na lekarzu ktory nie chciał wystawić zwolnienia - od lat wiadomo ze to tylko doraźna pomoc - nie raz nie dostałam tam zwolnienia bo to nie ich praca - oni maja udzielać pomocy a nie kwitkami sie zajmować - wyjaśnił mi to lata temu dr - doraźna pomoc tylko a po skierowania i zwolnienia do przychodni
    Pani redaktor przedstawia tylko jedna stronę medalu a zawsze sa dwie

    • 7 14

    • Bzdury..

      To zwykłe naciąganie NFZu na kasę i utrudnianie życia pacjentowi. Idziesz dwa razy do lekarza z tym samym problemem generując kolejki. Zasada jest prosta. Jak ci się nie chce pracować to się zwolnij, a nie szantażuj społeczeństwa

      • 10 3

    • Ale tu nie ma innej strony medalu

      Rozumiem, że lekarzom ciężko, ale przez wady w ustawie nie mogą lekceważyć swoich obowiązków. Co by było, gdyby chirurg po operacji powiedział, że szycie to nie jego bajka bo on jest od trudniejszych zadań?

      • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane