Wiadomości

Czerwona strefa w Trójmieście. Jak działają miasta?

Władze Gdańska zorganizowały w piątek konferencję prasową ws. objęcia miasta czerwoną strefą.
Władze Gdańska zorganizowały w piątek konferencję prasową ws. objęcia miasta czerwoną strefą. screenshot/ gdansk.pl

Od soboty całe Trójmiasto będzie objęte czerwoną strefą COVID-19. Oznacza to wprowadzenie nowych ograniczeń dotyczących codziennego życia. Władze Gdańska zorganizowały konferencję, na której informowały, jakie będzie to miało skutki dla mieszkańców i jak miasto jest przygotowane na zaostrzenie rygorów epidemicznych. Gdynia wydała komunikat. Oba miasta zdecydowały m.in. o wstrzymaniu sprzedaży biletów u kierowców.Będziesz się stosować do nowych obostrzeń od soboty?

tak, do wszystkich 61%
tak, ale tylko do niektórych 16%
raczej nie 5%
zdecydowanie nie, uważam, że są przesadzone 18%
zakończona Łącznie głosów: 1692
Co się zmienia od soboty?
Co się zmienia od soboty? mat.prasowe
- Dziś padł kolejny rekord zakażeń w Gdańsku. Zakażenie potwierdzono u 98 osób. Sytuacja jest poważna, dlatego proszę wszystkich, żebyśmy świadomie korzystali z własnej wolności. W trosce o siebie i innych przestrzegajmy zasad: nośmy maseczki, unikajmy zgromadzeń, trzymajmy dystans. Dziś od postaw pojedynczych obywateli zależy to, jak - jako wspólnota - będziemy mogli sobie poradzić - powiedziała na wstępie prezydent Aleksandra Dulkiewicz.
Pełna lista nowych zasad bezpieczeństwa w strefach czerwonych

Konferencję zorganizowano po piątkowym posiedzeniu miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego.

- Wraz ze służbami zastanawialiśmy się, jakie od jutra będą obwiązywać przepisy, bo dziś jeszcze nie ma rozporządzeń, co uniemożliwia nam precyzyjne przygotowanie się - wskazała.

Więcej kursów, biletu u kierowcy do odwołania nie kupiszPrezydent Gdańska podjęła decyzję o, jak powiedziała, "wzmocnieniu transportu miejskiego w godzinach szczytu do granic możliwości".

- Wszystkie dostępne pojazdy będą w godzinach szczytu na trasach - zapowiedziała.

Rozkład jazdy GdańskZwiększenie częstotliwości kursów:

 • Linia 6 - w godzinach szczytu porannego i popołudniowego zwiększona liczba połączeń, co 6-7 minut
 • Linia 7 - dodatkowe kursy w godzinach szczytu
 • Linia 8 - dodatkowe, bisowane kursy w godzinach szczytu
 • Linia 10 - dodatkowe, bisowane kursy w godzinach szczytu
 • linia 162 - w godzinach szczytu podwojona częstotliwość
 • linia 115 - co 10 minut
 • linie 126, 267, 138, 158 - podwojone kursy w godzinach dojazdu pracowników
 • linie 112 i  186 - dodatkowe kursy w godzinach szczytu, które mają zapewnić dojazdy do różnych zakładów pracy oraz usprawnić dojazdy mieszkańców z Sobieszewa do centrum


Limity pasażerówCzerwona strefa to nowe, zmniejszone limity pasażerów - ich liczba od soboty zostaje ograniczona w Trójmieście do 30 proc. miejsc w każdym z pojazdów.

Od soboty komunikacją miejską będzie mogło jeździć mniej osób.
Od soboty komunikacją miejską będzie mogło jeździć mniej osób. mat.prasowe
- Przygotowaliśmy się do tej operacji już wtedy, gdy Gdańsk wszedł do żółtej strefy. Od soboty wstrzymujemy sprzedaż karnetów w pojazdach przez kierowców, prosimy mieszkańców, żeby się zaopatrywali w bilety w inny sposób. Od jutra do odwołania nie będzie możliwości kupna biletów u kierowców. W komunikacji miejskiej od poniedziałku na pewno będzie mniej pasażerów przez zamknięcie części szkół, ale będą też wzmocnione patrole straży i policji. Nie jesteśmy natomiast w stanie skontrolować, czy limity pasażerów są przestrzegane w każdym z pojazdów, dlatego apelujemy o zachowanie rozsądku - powiedział wiceprezydent Piotr Borawski.

Czytaj też: ZTM zachęca do zakupu biletów przez aplikacje

Każdego dnia autobusy i tramwaje po zjeździe do bazy są i będą nadal dodatkowo czyszczone i dezynfekowane, wiaty przystankowe również.

Władze Gdańska poinformowały, że w związku z zamknięciem części szkół od poniedziałku nie pójdzie do nich ponad 26,7 tys. uczniów i ponad 2,5 tys. nauczycieli.

Jak w Gdyni i Sopocie?Gdynia, w związku z wejściem do czerwonej strefy, opublikowała na swojej stronie internetowej komunikat.

Nowe zasady w Gdyni
Nowe zasady w Gdyni mat.prasowe
- Gdyński sztab kryzysowy na bieżąco monitoruje sytuację, w tym przede wszystkim liczbę osób, które są chore, i liczbę zajętych łóżek w szpitalach. Szukamy najlepszych rozwiązań, które mogą zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Koncentrujemy się także na informowaniu gdynian o tym, co decyduje o zakażeniach - czyli jaki dystans należy utrzymywać oraz o konieczności zasłaniania nosa i ust. Ściśle współpracujemy z sanepidem i innymi służbami - informuje w nim Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieMiasto zapewnia też, że na zmiany gotowy jest gdyński ZKM, który m.in. przygotował nadprogramowe pojazdy do obsługi połączeń bisowych. Co ważne, Gdynia podjęła decyzję o wstrzymaniu sprzedaży biletów u kierowców od soboty.


W Gdyni od soboty nie będzie można kupić biletów u kierowców komunikacji miejskiej.
W Gdyni od soboty nie będzie można kupić biletów u kierowców komunikacji miejskiej. źródło: gdynia.pl

Jeśli chodzi o Sopot, to tam ograniczenia dotyczące czerwonej strefy obowiązują już od 1 października.

- Sytuacja jest bardzo zła, a działania rządu mocno spóźnione. Biorąc pod uwagę liczbę zachorowań, Sopot może nie wyjść z czerwonej strefy nawet do końca roku - ubolewa prezydent Sopotu.
Do klubów sportowych oraz organizacji pozarządowych działających w mieście została przekazana informacja z zaleceniami odwołania wszystkich zajęć, poza indywidualnymi, zawieszenia rozgrywek i treningów oraz wystąpienia o przełożenie zaplanowanych meczów. Instytucje kultury otrzymały pismo z zaleceniem odwołania zaplanowanych działań, warsztatów czy spotkań.

Opinie (270) ponad 20 zablokowanych

 • Jest już jakiś bilans ofiar, który straciły życie bo np.:
  - nie dostały się do lekarza z inną chorobą niż ten wirus
  - popełniły samobójstwo z powodu złej sytuacji ekonomicznej
  Bo od pół roku jestem dzień w dzień atakowany informacją o tym wirusie (z mojego otoczenia nikt póki co nie umrał).
  A jak tak dalej będziemy zarzynać kraj to za kilka miesięcy będzie dopiero tragedia.
  Izolować, dbać o grupy o podwyższonym ryzyku, a reszta do roboty.
  Innej opcji nie ma

  • 314 26

 • wydarzenia sportowe bez publiki

  wydarzenia kulturalne 25% publiczności

  absurd - Ergo Arena, ten sam obiekt , różna kwalifikacja

  • 92 9

 • Proponuję zamknąć lasy, zakłady fryzjerskie, a sklepy otwtorzyć tylko w godzinach 10-12

  W pozostałym czasie możemy jedynie się modlić

  • 123 31

 • A kościoły cały czas pełną parą.

  • 23 8

 • Rządy, nie tylko "nasz", ignorują pytania o ekspertów i naukowe podstawy swoich decyzji.

  Tymczasem były dyrektor ds. badań firmy Pfizer, dr Mike Yeadon. Wypowiedział się na temat samego koronawirusa, drugiej fali i testów PCR:
  " 90% pozytywnych testów PCR jest fałszywie dodatnich. Rządzący doskonale zdają sobie sprawę z tego, że testy PCR nie mają wartości informacyjnej"
  A jak uważacie, że nie ma racji, to walcie do niego na priv, że jest foliarzem i macie lepsze info od premiera i bezintencyjnego Jarosła Pinkasa.

  • 92 28

 • Prawo sie stanowi na konferencjach prasowych teraz? Wystarczy ze premier powie co mozna a czego nie mozna do kamery?

  • 97 11

 • Zamknąć lasy bialo czerwoną taśmą i przykleić kartke w koszulce A4 ze jest zamknięte

  • 16 5

 • dlaczego wszystkie rządowe "obostrzenia" pojawiają się z kapelusza, ogłaszane są w formie rysunków na twitterze

  treść zmienia się z godziny na godzinę (jak liczba klientów w sklepie), a na koniec, 1h przed wejściem w życie, treść rozporządzenia pojawia się dopiero na stronie sejmu?? w ten sposób nikt nie jest w stanie odpowiednio się przygotować, ani zaplanować działań!
  a potem minister, premier, rzecznik sobie interpretuje treść rozporządzenia po swojemu - to można, a tamtego nie można - chociaż litera prawa przez nich ustanowionego jest inna! K P I N A

  • 90 14

 • Po raz setny napisze

  Moje życie się nie zmieniło. Żyję tak samo jak rok temu w wielkim mieście. Może być nawet czarna strefa w białe kółka. Oddycham tak samo głęboko. Szczepionki NIE przyjmę!

  • 107 53

 • A jeszcze niedawno mówili że zwalczyliśmy już tę zarazę a teraz 8 tys dziennie zakażonych.

  Kto za to odpowie? Kto namawiał na wybory? Kto ma krew Polaków na rękach? Teraz zwalają winę na medyków którzy ofiarnie walczą dzień w dzień.Państwo z tektury :)

  • 83 34

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane