• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz więcej defibrylatorów w Trójmieście. Gdzie je znaleźć?

Krzysztof Koprowski
23 lipca 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Dostęp do defibrylatora przy molo w Sopocie nie jest w żaden sposób utrudniony. Dostęp do defibrylatora przy molo w Sopocie nie jest w żaden sposób utrudniony.

W Trójmieście znajduje się już ponad sto automatycznych defibrylatorów, które pozwalają na podjęcie akcji ratowania życia przez osoby bez przeszkolenia medycznego. Nie wszystkie są jednak łatwo dostępne oraz odpowiednio oznakowane.



Gdzie przede wszystkim powinny być instalowane automatyczne defibrylatory?

Montaż defibrylatorów AED (ang. automated external defibrillator - automatyczny defibrylator zewnętrzny) na większą skalę rozpoczął się dzięki wynikom głosowania w budżetach obywatelskich, a także w ramach różnych akcji społecznych.

Urządzenia te coraz częściej pojawiają się w obiektach publicznych (w tym budynkach Politechniki Gdańskiej), na dworcach kolejowych, lotniskach (także w Gdańsku) oraz pociągach regionalnych (w tym Pomorska Kolej Metropolitalna) i dalekobieżnych (np. pociągi Pendolino).

Koszt zakupu i montaż jednego urządzenia to ok. 6-11 tys. zł (zależnie od modelu).

Pod treścią artykułu prezentujemy listę defibrylatorów zakupionych ze środków budżetowych Gdańska, Sopotu i Gdyni lub przy współpracy partnerskiej z miastami.

Automatyczne defibrylatory: jak ich używać?


Zobacz, jak uratować człowieka



Niełatwa droga do defibrylatora w Brzeźnie



Nie zawsze jednak defibrylator znajdujący się w przestrzeni publicznej jest łatwo dostępny. Zwrócił na to uwagę nasz czytelnik, pan Piotr.

- Przy wejściu na molo w Brzeźnie umiejscowiony jest defibrylator AED, którego użycie wskazane jest maksymalnie w ciągu kilku minut od zatrzymania krążenia. Tylko jak się do niego szybko dostać, skoro trzeba po drodze sforsować płot z tabliczką "Nieupoważnionym wstęp wzbroniony"?
Jak tłumaczą urzędnicy, urządzenia nie dało się zamontować w innym miejscu "z powodów technicznych".

- W przypadku konieczności użycia tego defibrylatora wystarczy zgłosić się po pomoc do dyżurującego tam ratownika [Centrum Ratownictwa Wodnego działa przez całą dobę, przez cały rok - dop. red.]. W razie konieczności bramka nie powinna jednak stanowić zbyt dużej przeszkody dla osoby potrzebującej skorzystać z urządzenia AED - przekonuje Jędrzej Sieliwończyk z Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Gdańska.
Na razie urządzenie przy molo, jak i na innych kąpieliskach, nie było ani razu użyte do prowadzenia akcji ratunkowej - i całe szczęście. Dwukrotnie korzystano natomiast z defibrylatora w schronisku dla bezdomnych przy ul. Równej.

- Za pierwszym razem akcja ratownicza zakończona została sukcesem - osoba została następnie przetransportowana do szpitala. Za drugim razem niestety nie udało się uratować poszkodowanego - dodaje Sieliwończyk.
Dostęp do defibrylatora przy molo w Brzeźnie wymaga sforsowania barierki, której przekraczanie jest niedozwolone dla osób postronnych. Dostęp do defibrylatora przy molo w Brzeźnie wymaga sforsowania barierki, której przekraczanie jest niedozwolone dla osób postronnych.

Defibrylatory w nieoznakowanych tramwajach i autobusach



W Gdańsku defibrylatory są również montowane w tramwajach i autobusach. Obecnie są na wyposażeniu łącznie dziewięciu tramwajów oraz 46 autobusów. Docelowo będą umieszczone we wszystkich modernizowanych i fabrycznie nowych pojazdach.

- Urządzenie znajduje się w kabinie prowadzącego pojazd, ale jego użycie przez osobę inną niż prowadzący pojazd nie jest zakazane. Korzystanie z defibrylatora AED jest bezpiecznie dla ratownika, jak i poszkodowanego. Defibrylator sam automatycznie analizuje pracę serca w ciągu kilku sekund, jeśli serce bije chaotycznie, aparat "rekomenduje" wstrząs terapeutyczny i "prowadzi" akcję ratowniczą. Jeśli urządzenie nie wykryje takiej potrzeby, nie poda wstrząsu terapeutycznego, ale podpowie dalsze działania. Co ważne, nasi kierowcy i motorniczowie są przeszkoleni ze stosowania tego urządzenia - mówi Krzysztof Wojtkiewicz, główny specjalista ds. marketingu w miejskiej spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
O tym, że pojazd wyposażony jest w defibrylator, informuje naklejka wewnątrz pojazdu. Niestety podobnej informacji nie ma na zewnątrz pojazdu, więc w razie potrzeby nie wiadomo, czy przejeżdżający obok tramwaj lub autobus posiada niezbędne do uratowania życia urządzenie.

- Dotychczas nie było jeszcze sytuacji, gdy takie urządzenie było wykorzystane do prowadzenia akcji ratunkowej - informuje Wojtkiewicz.
Defibrylatory w tramwajach i autobusach montowane są wewnątrz kabiny prowadzącego. Defibrylatory w tramwajach i autobusach montowane są wewnątrz kabiny prowadzącego.

Kierowca zatrzymał autobus, by uratować rannego


Zawiózł autobusem do szpitala nieprzytomną pasażerkę


Defibrylator przy molo w Sopocie bez przeszkód



W Sopocie dotychczas również nie prowadzono akcji z wykorzystaniem miejskich ogólnodostępnych urządzeń w przestrzeni publicznej.

W rejonie sopockiego molo i głównego kąpieliska znajdują się obecnie trzy defibrylatory: bezpośrednio przy wejściu obok kas oraz przy hotelach Sheraton i Grand.

Ponadto podobnie, jak w Gdańsku, w urządzenia przenośne wyposażeni są ratownicy wodni. W Sopocie miasto przekazało też defibrylatory Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej oraz pogotowiu ratunkowemu (jako urządzenia dodatkowe obok istniejących, tradycyjnych defibrylatorów).

Gdyńskie kąpieliska: defibrylatory tylko dla ratowników



W Gdyni defibrylatory przy plażach znajdują się nie na budynkach, lecz w punktach pierwszej pomocy medycznej, które są dodatkowo oznakowane czerwonym krzyżem na białym tle.

- Defibrylatory AED na plażach przeznaczone są do użytku wyłącznie przez ratowników. Ponadto, jedno mobilne urządzenie AED jest wykorzystywane przez Grupę Interwencyjną Ratownictwa Wodnego GCS - wyjaśnia Małgorzata Omachel-Kwidzińska z biura prasowego gdyńskiego magistratu.
Choć Gdynia nie prowadzi statystyk użycia defibrylatorów w przestrzeni publicznej, to te cieszą się dużym poparciem mieszkańców biorących udział w Budżecie Obywatelskim.

- Pięć defibrylatorów zakupiono w ramach realizacji BO z 2017 i 2018 r. Zakup szóstego urządzenia jest w trakcie. Urządzenia zainstalowane zostaną w Orłowie (3 AED), Wielkim Kacku (1 AED), na Babich Dołach (1 AED) i Pustkach Cisowskich (1 AED). W ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 kupowane będą kolejne urządzenia, które zainstalowane zostaną w przestrzeni miejskiej i będą miały charakter ogólnodostępny - wylicza Omachel-Kwidzińska.
Na plaży w Gdyni Śródmieściu dostęp do automatycznych defibrylatorów mają jedynie ratownicy. Na plaży w Gdyni Śródmieściu dostęp do automatycznych defibrylatorów mają jedynie ratownicy.
Defibrylatory AED w Gdańsku:
  1. Nowe Ogrody 8/ 12 (Urząd Miejski)
  2. Molo Brzeźno/Gdańskie Centrum Ratownictwa Wodnego - 1 szt. budynek, 1 szt. mobilna dla ratowników
  3. Kąpielisko Stogi - jw.
  4. Kąpielisko Jelitkowo (po sezonie letnim Miejska Hala Sportowa)
  5. Kąpielisko Sobieszewo (po sezonie letnim stadion żużlowy)
  6. Kąpielisko Orle
  7. Szafarnia 6 (Marina Gdańsk - przystań jachtowa)
  8. Tamka - przystań bosmanat
  9. Stryjewskiego 28 (pływalnia Stogi) - 2 szt.
  10. Chałubińskiego 13 (pływalnia Chełm) - 2 szt. + 1 szt. u ratowników poza sezonem letnim
  11. Siedleckiego 14 (pływalnia Osowa) - 2 szt.
  12. Smoleńska 6/8 (pływalnia Orunia)
  13. Kołobrzeska - Miejska Hala Sportowa (z wyłączeniem sezonu letniego)
  14. Pętla tramwajowa Łostowice Świętokrzyska
  15. 3 Maja (przy dworcu PKS)
  16. Platynowa 6F (I komisariat Policji)
  17. Balcerskiego 35 (IX komisariat Policji)
  18. Boguckiego 98 (OSP Świbno)
  19. Turystyczna 28 (OSP Sobieszewo)
  20. Stara Twierdza 1 (Twierdza Wisłoujście)
  21. Dworcowa 9 (Gdański Archipelag Kultury)
  22. Wilanowska 2 (referat Straży Miejskiej)
  23. Obrońców Wybrzeża 19 (komisariat Policji)
  24. Smoleńska 6/ 8 (CKU nr 2)
  25. Równa 14 (schronisko dla bezdomnych)
  26. Wyspiańskiego 9 (Gdański Zarząd Dróg i Zieleni)
  27. Karwieńska 3 - 3 szt. (ogród zoologiczny)
  28. Partyzantów 74 (ZOM nr1)
  29. Stadion żużlowy im. Z. Podleckiego (z wyłączeniem sezonu letniego)
  30. Tramwaje Alstom Konstal NGd99 - 4 szt., tramwaj Konstal 114Na - 1 szt, tramwaje N8C - 4 szt., autobusy Mercedes Citaro - 46 szt.

Defibrylatory AED w Gdańsku - planowane do realizacji lub w trakcie montażu:

  1. Sztormowa (deptak przy budynku poczty)
  2. Kołobrzeska (pętla autobusowa przy SKM)
  3. Czerwony Dwór 33 (Zielony Rynek) przy przejściu dla pieszych
  4. Żaglowa 11 (przy bankomacie w budynku MTG)
  5. Krasińskiego/Zdrojowa (przystanek tramwajowy Brzeźno)
  6. Plac Gustkowicza 13 (Centrum Interwencji Kryzysowej)
  7. Plac Kołodziejskiego (pętla autobusowa dworca PKP Wrzeszcz)
  8. Rakoczego (przystanek)
  9. Przystanek tramwajowy Bora Komorowskiego
  10. Pętla tramwajowa Siedlce
  11. Pętla tramwajowa Oliwia
  12. Witosa/Sikorskiego (przystanek tramwajowy)
  13. Podwale Staromiejskie (Zespół Szkół Łączności)
  14. Podwale Grodzkie (przy "Krewetce")
  15. Gradowa 6 (Centrum Hewelianum)
  16. Plac Solidarności
  17. Rajska (fontanna przy Wielkim Młynie)
  18. Targ Węglowy (przy parkingu dla rowerów)
  19. Skwer Świętopełka
  20. Dąbrowszczaków/Kaczyńskiego (przy punkcie kamerowym)
  21. Skrzyżowanie ul. Czarny Dwór z al. Jana Pawła II
  22. Skrzyżowanie ul. Kołobrzeskiej z ul. Chłopską
  23. Wojskiego/Jacka Soplicy (przy placu rekreacyjnym)
Defibrylatory AED w Sopocie:

  1. Molo
  2. Hotel Grand
  3. Hotel
    Sheraton - 4 szt.
  4. Hotel Haffner
  5. Basen MOSiR
  6. UG Wydział Zarządzania
  7. Ergo Arena
  8. Aquapark
  9. Straż Miejska - mobilny def.
  10. Policja - mobilny def.
  11. Straż Pożarna wraz z OSP - 3 szt. mobilne
  12. WOPR - 2 szt. mobilne
  13. Pogotowie ratunkowe - mobilny def. + 6 innego typu niż AED
Defibrylatory AED w Gdyni:

  1. Al. Marszałka Piłsudskiego 54 (Urząd Miasta)
  2. 10 Lutego 24 (Urząd Miasta)
  3. Świętojańska 30 (Infobox)
  4. Teatr Miejski w Gdyni
  5. Muzeum Emigracji w Gdyni
  6. Plaża Babie Doły
  7. Plaża Śródmieście
  8. Plaża Redłowo
  9. Plaża Orłowo
  10. Plaże - mobilny dla Grupy Interwencyjnej
  11. Platynowa 19/21 (Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej)
  12. Zakręt do Oksywia 10 (Straż Miejska)
  13. Olimpijska 5 (Gdyńskie Centrum Sportu)
  14. Władysława IV 43 (Gdyńskie Centrum Zdrowia)
  15. Nagietkowa 73 (Zespół Szkolno-Przedszkolny Nr 3)
  16. Wrocławska 52 (Szkoła Podstawowa nr 11)

Powyższa lista obejmuje wyłącznie urządzenia zakupione ze środków budżetowych miast lub przy współpracy partnerskiej z miastami. Jeżeli nie podano inaczej, w danej lokalizacji znajduje się jedno urządzenie.

Opinie (93) ponad 10 zablokowanych

  • Do wszystkich negujących AED a w zamian... (1)

    chcecie dodatkową karetkę. Powstała moda w społeczeństwie (tendencja od kilku lat) na spychanie odpowiedzialności (w każdym temacie). Karetka to nie pojazd z przyszłości z możliwością teleportacji !!! Nawet na sygnale ambulans musi przebić się przez korki co spowalnia dotarcie do poszkodowanego. Mózg ludzki umiera po 4 minutach od zatrzymania krążenia (bicia serca) co sprawia, że jeśli świadkowie na miejscu zdarzenia nie podejmą się od razu resuscytacji to przybyła na miejsce ekipa karetki może przywrócić ewentualnie krążenie bez przywrócenia funkcji mózgu. Udowodnione naukowo: osoby po zatrzymaniu krążenia, które powróciły do funkcjonowania z małymi ubytkami neurologicznymi zawsze reanimowane były przez świadków zdarzenia przed przyjazdem pogotowia- osoby niereanimowane wcześniej umierają na miejscu, w oddziale OIT lub żyją kilka miesięcy/ lat na respiratorach w łóżku (całkowicie niepełnosprawne). I jeszcze jedno: 80% wezwań karetki to zachorowania a nie stany zagrożenia życia. Ludzie nie zastanawiają się do czego służy karetka i myślą, że jeśli lekarz rodzinny ich nie przyjmie to ratownictwo medyczne załatwi tą sprawę. Dlatego też wielokrotnie gdy umiera człowiek nie ma dostępnej najbliższej karetki bo w tym czasie udzielamy porad jak :radzić sobie z biegunką, temperaturą, złym samopoczuciem, nerwicą itp. w ratowaniu życia ważna jest odpowiedzialność społeczna. jak każdy będzie myślał tylko o sobie to "sobie" nikt inny nie pomoże.

    • 16 3

    • No bo obywatelowi nalezy sie wszystko od pińcet plus dla darmozjadów po darmowa karetke do kataru .polskie społeczeństwo jest po prostu głupie.Wystarczy pojeżdzic po ulicach . Egoiści ,maniacy i tepacy jak się spojrzy na te twarze. Najwazniejszy jest on i tylko on a inni to niepotrzebna materia.A dlaczego tak pisze ponieważ pracowałem w służbie zdrowia i tam widac jakie durne jest nasze społeczeństwo.

      • 7 0

  • Żyć, nie umierać!

    • 3 0

  • Łostowice Świętokrzyska

    AED zabezpieczone kłódką...czyli pod kluczem...

    • 1 0

  • Czyli w Gdańsku 90 szt, w Sopocie 25, w Gdyni 17.

    • 0 0

  • Szkoda ze w artykule nie ma ani słowa (1)

    O kradzieżach publicznych AEDów, a niestety już kilka razy do nich doszło.

    • 4 0

    • Ciekawe po co to kraść? By sobie w domu robić defibrylację?

      • 1 0

  • Pieniądz wyrzucony w błoto (1)

    Nikt nigdy defibrylatorem miejskim nikomu życia nie uratował. A pogotowie ratuje życie codziennie. Tysiącom ludzi rocznie. Tam powinny iść pieniądze-na etaty lekarskie, ratownicze, na podwyżki (czytaj większą motywację do pracy najlepszych), sprzęt.... Defibrylatory to wyrzucony pieniądz, czysty populizm i marketing

    • 6 5

    • A skąd wiesz, że nie uratowały?

      Jakieś statystyki?
      Te urządzenia nie wyręczają ratowników, bardzo często utrzymują przy życiu do przyjazdu pogotowia. Jest wiele takich przypadków.
      Finansowanie ratownictwa i służby zdrowia jest w gesti Ministerstwa Zdrowia a nie miasta.

      • 1 1

  • ,ciekawe czy chociaż jeden był raz użyty (1)

    Zamiast zadziałać w kwestii bezpieczeństwa na drogach gdzie co dzień giną ludzie to montują pudełka których nikt i tak nie potrafi urzyc po ale w statystykach można napisać sto mamy stooooo stooooooooo

    • 5 4

    • Urządzenie posiada głosową instrukcję

      Prowadzi krok po kroku. Wystarczy mieć odwagę.

      • 0 0

  • (1)

    Ciekawe, czy można tym odpalić samochód zimą?

    • 4 2

    • Nie

      • 1 0

  • I tak prędzej czy później każdy umrze.

    • 2 0

  • Proszę uzupełnić o lokalizację (1)

    w Gdańsku, Urząd Marszałkowski ul. Okopowa

    • 0 1

    • Ze środków miasta?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Prowadzenie cukrzycy u kobiet z cukrzycą ciążową lub cukrzycą typu I

badania

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane