Wiadomości

stat

Copernicus przypomina o darmowej kolonoskopii

Wiele osób uważa kolonoskopię za doświadczenie niezwykle traumatyzujące. Ci, którzy mają ją już za sobą zapewniają, że strach jest irracjonalny - samo badanie przebiega spokojnie a komfort jest znacznie większy niż np. podczas gastroskopii.
Wiele osób uważa kolonoskopię za doświadczenie niezwykle traumatyzujące. Ci, którzy mają ją już za sobą zapewniają, że strach jest irracjonalny - samo badanie przebiega spokojnie a komfort jest znacznie większy niż np. podczas gastroskopii. fot. 123rf.com

Bezpłatna kolonoskopia dla 3,5 tys. mieszkańców województwa pomorskiego - z badania mogą skorzystać kobiety i mężczyźni aktywni zawodowo w wieku 50-65 lat, którzy w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali go i nie mają objawów raka jelita grubego, jak również osoby młodsze, znajdujące się w tzw. grupie ryzyka. O tym, jak istotna w leczeniu raka jelita grubego i odbytu jest profilaktyka oraz gdzie wykonuje się takie badania opowiada kolejna kampania spółki Copernicus zatytułowana: "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię".Czy wykonujesz zalecane badania profilaktyczne?

tak, badam się regularnie 38%
tak, choć niezbyt systematycznie 34%
nie, ale zamierzam to zmienić 14%
nie i nie zamierzam - czasem lepiej nie wiedzieć, że jest się chorym 14%
zakończona Łącznie głosów: 332
Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60 proc. zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce w 2015 roku na nowotwory raka jelita grubego zachorowało 18 457 osób. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w naszym kraju problem ten dotyczy 13 proc. mężczyzn i 10 proc. kobiet. Rak jelita przed długi okres może rozwijać się bezobjawowo, dlatego tak istotna jest profilaktyka. Dzięki badaniom przesiewowym można nie tylko zdiagnozować chorobę w jak najwcześniejszym, wyleczalnym stadium, ale przede wszystkim - poprzez usuwanie polipów - zupełnie jej zapobiec.

Plakat promujący akcję "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię". Autorką projektu jest Agnieszka Szczepaniak (PaplaLAla) - jedna z najbardziej znanych kobiet- rysowniczek w Polsce.
Plakat promujący akcję "Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię". Autorką projektu jest Agnieszka Szczepaniak (PaplaLAla) - jedna z najbardziej znanych kobiet- rysowniczek w Polsce. mat. prasowe
"Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć - zrób kolonoskopię" to nie pierwsza akcja społeczna przygotowana przez spółkę Copernicus PL, informująca o możliwości wykonania badań refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

- To nasza kolejna kampania społeczna, po projekcie dotyczącym raka szyjki macicy, promująca profilaktykę nowotworową - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu Copernicus PL. - Naszym głównym celem jest nie tylko zwiększanie świadomości na temat profilaktyki i wysokiej skuteczności badań, ale przede wszystkim przełamanie wstydu i edukacja. Chcemy dotrzeć z tą wiedzą do jak największej grupy mieszkańców Pomorza - podkreślił.
Etapy realizacji projektu.
Etapy realizacji projektu. mat. prasowe
Trzyletni projekt skierowany jest do kobiet jak i mężczyzn aktywnych zawodowo w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego, a także w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-49 lat, bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 20-49 lat pochodzące z rodziny z zespołem Lyncha (dziedziczny rak jelita grubego).

Kolonoskopii nie należy się baćWiele osób paraliżuje strach przed tym badaniem, który jest czasem tak duży, że choć badania są refundowane, to chętnych nie ma.

- Albo się wybiera życie, albo nie - mówi dr Joanna Wypych, gastrolog ze Szpitala im. Mikołaja Kopernika. - Wiele osób, z powodu wstydu czy strachu, uważa, że to badanie jest nie do przejścia. W tej samej chwili miliony ludzi na całym świecie ma to badanie wykonywane. Gdyby ono było tak bardzo traumatyzujące, to nie byłoby wykonywane. Miejmy też na uwadze, że jest to jedno z niewielu badań wysokospecjalistycznych, które jest ogólnodostępne w związku z programem badań przesiewowych.
Zapisów na badania można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30.

Promocja profilaktyki za pieniądze ze środków unijnychProgram finansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

- To dobitnie pokazuje, że środki unijne trafiają nie tylko na rozwój infrastrukturę, czyli budowę i utwardzanie dróg, ale są inwestowane również w nasze zdrowie i życie - Paweł Orłowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.
Zobacz też: Zrób cytologię i nie daj się zaskoczyć rakowi szyjki macicy. Nowy projekt Szpitala Copernicus

Zobacz spot promujący akcję

Opinie (104) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje