• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co zrobić, gdy wybijesz sobie ząb?

Ewa Palińska
22 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Implantologia to wciąż rozwijająca się nauka, pozwalająca na odtworzenie zębów utraconych w wyniku urazów, uszkodzeń lub niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Z biegiem lat implanty zębów stają się coraz popularniejsze i coraz bardziej dostępne dla dużego grona pacjentów, ze względu na większe zainteresowanie nimi oraz zmniejszającą się cenę zabiegów implantologicznych. Implantologia to wciąż rozwijająca się nauka, pozwalająca na odtworzenie zębów utraconych w wyniku urazów, uszkodzeń lub niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Z biegiem lat implanty zębów stają się coraz popularniejsze i coraz bardziej dostępne dla dużego grona pacjentów, ze względu na większe zainteresowanie nimi oraz zmniejszającą się cenę zabiegów implantologicznych.

Wywrotka na rolkach czy hulajnodze, fragment kości czy łupiny orzecha w jedzeniu, albo zwyczajne zderzenie ze ścianą czy drzewem, kiedy spacerujemy z nosem w telefonie - okazji do ułamania bądź wybicia zęba nie brakuje. O to, jak się zachować w sytuacji, kiedy stracimy fragment bądź cały, stały ząb i gdzie szukać pomocy zapytaliśmy trójmiejskich stomatologów, specjalizujących się w implantologii.





Rolki, elektryczne hulajnogi czy deskorolki - nasze społeczeństwo jest coraz bardziej aktywne, a tam, gdzie uprawia się sport, nietrudno o urazy.

- W ostatnich latach notuje się stały wzrost urazów twarzoczaszki po wypadkach rowerowych. Obrażenia bywają coraz większe z powodu popularyzacji szybkich pojazdów elektrycznych (deskorolki, hulajnogi i rowery). Po takim urazie warto udać się do specjalisty chirurga szczękowego, ponieważ oprócz urazów zębów niejednokrotnie uszkodzona zostaje kość wyrostka zębodołowego - zaleca dr n. med. Adam Ziemlewski, specjalista chirurgii szczękowej i stomatologicznej w Klinice Impladent. - Szybka i odpowiednia interwencja może zapobiec utracie i zniszczeniu tkanki kostnej. W części przypadków lekarz może podjąć decyzję o unieruchomieniu złamania, wykonaniu implantacji natychmiastowej lub uzupełnieniu kości biomateriałem. Aby kompleksowo zaopatrzyć pacjenta po urazie i doprowadzić do prawidłowego gojenia oraz zabezpieczenia prowizorycznego bardzo ważna jest dobra diagnostyka radiologiczna i współpraca w zespole chirurga i stomatologa dziecięcego lub protetyka. Ważne jest, aby pacjent nie wstydził się brakujących zębów - dodaje.

Skuteczne domowe sposoby na bolące zęby



Ukruszony czy złamany ząb nie musi oznaczać tragedii - w wielu przypadkach dzięki postępowi, jaki nastąpił w medycynie i nieprzeciętnym umiejętnościom lekarzy udaje się piękny uśmiech przywrócić. Ukruszony czy złamany ząb nie musi oznaczać tragedii - w wielu przypadkach dzięki postępowi, jaki nastąpił w medycynie i nieprzeciętnym umiejętnościom lekarzy udaje się piękny uśmiech przywrócić.

Czy wybity ząb można wstawić ponownie?



Niejednej osobie, szczególnie szukającej otuchy po uszkodzeniu zęba, przemknęło zapewne przez myśl, żeby utracony ząb wstawić ponownie, na to samo miejsce. Taka możliwość istnieje - wszystko zależy od tego, czy ząb się ukruszy, czy całkowicie wypadnie. Jeśli z jakiegoś powodu utracimy jedynie fragment, to możemy go w bardzo krótkim czasie - już w ciągu jednej wizyty - trwale i estetycznie odbudować. Oczywiście najważniejsze jest, by jak najszybciej trafić do doświadczonego protetyka lub lekarza stomatologa - tylko w sytuacji, kiedy ząb zostanie wiernie odbudowany, pacjent ma szansę na odzyskanie pełnej funkcjonalności zębów, czyli żucia i gryzienia pokarmu.

- Wybity ząb najlepiej przetrzymywać w ślinie lub soli fizjologicznej i natychmiast udać się do stomatologa. Istnieje wtedy bardzo duża szansa na ponowne umieszczenie zęba w zębodole, z którego został wybity - radzi Patryk Kononowicz, lekarz stomatolog z Medicover Stomatologia Gdańsk. - Taki ząb często może wymagać leczenia endodontycznego, dzięki któremu pozostanie w jamie ustnej i dalej będzie spełniał swoją funkcję. Pilna wizyta u stomatologa oraz prawidłowe, profesjonalne zajęcie się pacjentem pozwoli rozwiązać problem utraconego zęba - wyjaśnia.
Tego rodzaju replantacje stosuje się najczęściej u dzieci i pacjentów młodocianych. Aby okazały się skuteczne, pomoc musi zostać udzielona w jak najkrótszym czasie, a ząb - jak zostało powiedziane powyżej - powinien być przechowywany w środowisku wilgotnym, w ślinie bądź soli fizjologicznej.

- Jeśli ząb nie jest uszkodzony, został wybity niedawno (kilka, kilkanaście minut temu, ewentualnie kilka godzin temu) to może zostać replantowany przez chirurga stomatologa, czyli ponownie umieszczony w jego poprzednim umiejscowieniu, w wyrostku zębodołowym. W celu unieruchomienia przytwierdza się go do zębów sąsiednich za pomocą szyn kompozytowych lub drucianych na kilka tygodni. Jeśli się zrośnie, ma szanse pozostać w ustach kilka, a nawet kilkanaście lat - wyjaśnia dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej i implantologii z K2 Medical & Dental Clinic Browar Gdańsk.

Co zrobić po wybiciu zęba? - od koronki po protezę



Jeśli ukruszymy, uszkodzimy bądź ułamiemy tylko część zęba, sprawdzić się może korona protetyczna, którą zakłada się na oszlifowany i pomniejszony ząb. Korona to ceramiczna nakładka, dzięki której ząb wygląda bardzo naturalnie, zupełnie jak nasz własny. Co ważne, kolor ceramiki można dobrać według potrzeb pacjenta, tak, aby korona nie wyróżniała się wśród pozostałych zębów - dzięki temu pacjent ma szansę szybko zapomnieć o nieszczęśliwym wypadku.

Jeśli utracimy cały ząb, możliwości wypełnienia ubytku mamy co najmniej kilka.

- Najtańsze jest włożenie w to miejsce białego tik-taka, gumy do żucia w pastylce lub zapuszczenie sumiastego wąsa - wszystkie metody widziałem naocznie - śmieje się dr Krupski. - Inne sposoby są protetyczne (most porcelanowy oparty na zębach sąsiednich lub korona porcelanowa umieszczona na wcześniej wszczepionym implancie). Tańszą metodą jest wykonanie protezy zębowej ruchomej, akrylowej - wylicza.
Koszty wypełniania brakującego uzębienia są niemałe i zależą od metody protetycznej, na jaką się zdecydujemy.

- Ceny wahają się od kilkuset złotych za replantację do kilku tysięcy za dobry most porcelanowy bezmetalowy, oparty na tlenku cyrkonu lub kilka tysięcy za koronę umieszczoną na implancie (są uzależnione od rodzaju implantu, jego marki i rodzaju korony porcelanowej) - zdradza dr Krystian Krupski.
To, jaki będzie rezultat uzupełniania braków w uzębieniu zależy od umiejętności specjalisty oraz zasobności naszego portfela. To, jaki będzie rezultat uzupełniania braków w uzębieniu zależy od umiejętności specjalisty oraz zasobności naszego portfela.

Decydujesz się na implant? Sprawdź doświadczenie lekarza i jakość materiałów



Dla nowoczesnej stomatologii utrata nawet całego zęba nie jest problemem. Pacjentom z pomocą przychodzi wtedy implantologia, czyli dynamicznie rozwijająca się gałąź stomatologii, oferująca możliwość uzupełnienia luki w uzębieniu. Implanty nie tylko wyglądem, ale też konstrukcją najwierniej odzwierciedlają naturalne zęby, są też jedną z najbardziej korzystnych cenowo opcji.

- Implant zębowy to bardzo trwały, sztuczny zamiennik korzeni zębów. Najczęściej jest to tytanowa lub cyrkonowa malutka śrubka o długości od kilku do kilkunastu milimetrów, którą w trakcie zabiegu chirurgicznego wprowadza się do szczęki lub żuchwy - wyjaśnia Patryk Kononowicz, lekarz stomatolog z Medicover Stomatologia Gdańsk. - Implant ma kształt bioniczny, czyli najbardziej zbliżony do naturalnego korzenia zęba. Jego zadaniem jest odtworzenie naturalnego uzębienia, którego brakuje w jamie ustnej pacjenta, a efekt ten można uzyskać już podczas jednej wizyty.
Implantacja jest zabiegiem, który wymaga fachowej wiedzy lekarzy i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.

- Należy pamiętać, iż planowanie prawidłowego uzupełnienia protetycznego na implantach (korony, mosty) należy zrobić przed usunięciem zęba, tak, aby zminimalizować utratę tkanek twardych (kości) i miękkich (dziąsła) - przestrzega dr Krystian Krupski z K2 Medical & Dental Clinic Browar Gdańsk. - Zapewni to później harmonijny i estetyczny wygląd korony porcelanowej. Tylko prawidłowe planowanie oraz duże umiejętności chirurga i technika dentystycznego mogą zapewnić perfekcyjny efekt końcowy.
Standardy medyczne, wykorzystywany sprzęt, rodzaj implantu oraz doświadczenie lekarzy powodują, że zabieg przebiega w sposób pomyślny a korona, która zostanie wkręcona na implant będzie służyć przez lata. Dlatego najbardziej komfortową i najbezpieczniejszą dla pacjenta opcją jest wybranie kliniki, w której pracują stomatolodzy mający duże doświadczenie w rozpatrywaniu różnych przypadków i we wszczepianiu implantów.

Zwróćmy także uwagę na jakość stosowanych materiałów (do wyboru mamy implanty cyrkonowe lub tytanowe) - to one - w połączeniu z doświadczeniem wysokospecjalistycznego zespołu - gwarantują nam spektakularny efekt finalny.

Zęby wypadają nie tylko w wyniku urazów mechanicznych, ale też przez choroby wywołane m.in. niewłaściwą higieną jamy ustnej. Zęby wypadają nie tylko w wyniku urazów mechanicznych, ale też przez choroby wywołane m.in. niewłaściwą higieną jamy ustnej.

Nie chcesz tracić zębów? Dbaj o higienę jamy ustnej



Miejmy na uwadze, że zęby tracimy nie tylko w wyniku wypadków, urazów czy uszkodzeń mechanicznych. Zdecydowanie częściej ząb trzeba po prostu wyrwać ze względu na zaawansowane ubytki spowodowane np. próchnicą. Jeśli problem dotyczy zębów przednich, nikt nie ma wątpliwości - lukę trzeba uzupełnić. W przypadku trzonowców, znajdujących się z tyłu łuku, niestety zwykle wygląda to inaczej. Tych zębów nie widać, więc często udajemy sami przed sobą, że problemu nie ma. To błąd.

Brak zęba to nie tylko problem estetyczny. Braki w uzębieniu mogą doprowadzić do wad zgryzu i wymowy, rozchwiania sąsiednich zębów, a nawet zapadnięcia się policzków. Znacznemu osłabieniu ulega też funkcja żucia - pozostałe zęby stają się mocno przeciążone i narażone na przesunięcia, a w konsekwencji na starcie czy nawet utratę.

- Zęby są bardzo ważnym elementem jamy ustnej, bo pozwalają na wstępną obróbkę pokarmu. To, w jaki sposób pogryziemy jedzenie, ma wpływ na przebieg procesu trawienia. Jeśli zrobimy to niedokładnie, może skończyć się nawet na bólach brzucha. A trudno dokładnie pogryźć pokarm, kiedy w uzębieniu mamy braki - tłumaczy Tomasz Zarański, lekarz dentysta implantolog, ekspert ds. implantologii stomatologicznej z kliniki Perfect Smile. - Utrata jednego zęba może spowodować przemieszczenie się pozostałych, a powstałe w ten sposób deformacje zgryzu bywają nieodwracalne - sytuację poprawi noszenie aparatu ortodontycznego, ale nawet wówczas, przed jego założeniem, należy ubytek uzupełnić. Miejmy też na uwadze, że podczas jedzenia ciężar jest rozkładany po równo na wszystkie zęby. Im mniej ich mamy, tym bardziej stają się obciążone.
Pamiętajmy też, że w razie nieszczęśliwego przypadku liczy się czas reakcji i to, by jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. W innych sytuacjach nie warto czekać, aż z naszymi zębami "coś" się stanie - pamiętajmy więc, że najlepszym sposobem na zachowanie zdrowego uśmiechu jest systematyczna higiena jamy ustnej oraz regularne zgłaszanie się na przeglądy dentystyczne.

Miejsca

Opinie (41) 7 zablokowanych

  • A co w Warszawie

    Ja polecam Dr. Jana Nikodema Perka, specjalisty z http://www.dentalfraternity.pl nigdzie z takim super podejściem ze strony lekarza się nie spotkałem

    • 0 2

  • Utracony ząb, stomatologia, implanty

    Jeśli straciłeś ząb w wyniku urazu przy aktywnościach fizycznych, nie zwlekaj i udaj się do stomatologa. On zbada stan uzębienia, a jeśli zechcesz uzupełnić ubytek z pomocą przychodzi implantologia. Postaw na doświadczonego specjalistę.

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

Najczęściej czytane