• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co z trzecią dawką szczepienia przeciw COVID-19?

Najnowszy artukuł na ten temat Co ze szczepieniami uchodźców?
Producenci farmaceutyczni wskazują, że skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 może spadać po 6 miesiącach od podania drugiej dawki.
Producenci farmaceutyczni wskazują, że skuteczność szczepionek przeciw COVID-19 może spadać po 6 miesiącach od podania drugiej dawki. fot. rf123/ rido

Trwa debata nad zasadnością wprowadzenia szczepień przypominających przeciw COVID-19. Niektóre kraje już wyraziły gotowość do takiego kroku, a Izrael jako pierwszy kraj na świecie rozpoczął podawanie trzeciej dawki. Jak sytuacja wygląda w Polsce?Szczepienia przeciw COVID-19 w Trójmieście. Znajdź punkt szczepień


Czy zaszczepisz się trzecią dawką preparatu przeciw COVID-19?

Zobacz wyniki (1357)
Dyskusja dotycząca efektywności szczepionek od samego początku skupiała się z jednej strony na stopniu ochrony wytworzonej przez przeciwciała, a z drugiej strony okresie, w którym nasz organizm będzie zabezpieczony po przyjęciu podstawowych dawek. Od kilku miesięcy firmy farmaceutyczne zwracają uwagę, że trzeci zastrzyk może okazać się potrzebny, aby utrzymać wysoką skuteczność.

W przypadku preparatów firmy Pfizer ochrona ma spadać mniej więcej z 95 proc. do 91 proc. do pół roku po iniekcji drugą dawką. Spadek nie wydaje się radykalny, jednak jest na tyle duży, że niektóre kraje postanowiły zabezpieczyć społeczeństwo szczepieniem przypominającym.

Czytaj też: Czy zdążymy ze szczepieniami przed kolejną falą epidemii? "To jest ostatni moment"

Trzecia dawka już dostępnaI tak Izrael jako pierwszy kraj wprowadził trzecią dawkę szczepień przeciw COVID-19. Do tego etapu profilaktyki na razie są dopuszczone osoby powyżej 60 roku życia. Niewykluczone jednak, że w najbliższym czasie granica wieku zostanie znacznie obniżona.

- Jestem dumny, że jesteśmy pierwszym krajem, który szczepi trzecią dawką - podkreślił prezydent Icchak Hercog, który był pierwszą osobą, która skorzystała z takiej możliwości.
Z kolei w Niemczech właśnie podjęto decyzję o sprawdzeniu dawek przypominających, które od września będą dostępne dla osób o podwyższonym ryzyku ciężkiego przebiegu COVID-19. Chodzi więc przede wszystkim o podopiecznych domów opieki i placówek, w których przebywają lub leczą się seniorzy.

Czytaj też: Gdzie i jak się szczepić przeciw COVID-19? Najważniejsze informacje

W Polsce na razie bez zmianTymczasem minister Adam Niedzielski studzi emocje - podczas ostatniego wywiadu dla "Wprost" zaznaczył, że jest dosyć sceptyczny, jeśli chodzi o szybkie wprowadzanie trzeciej dawki. Szef resortu podkreślił, że oczekuje dalszych wyników badań, które potwierdzą taką potrzebę. Zdania są jednak podzielone. Część ekspertów wskazuje, że taki krok zwiększyłby ochronę.

- Przydałaby się trzecia dawka przypominająca, kiedy poziom przeciwciał spada poniżej poziomu X i kiedy minęło 6-7 miesięcy od ostatniego szczepienia - skomentował w mediach społecznościowych Krzysztof Ładna, były wiceminister w resorcie zdrowia.


Warto podkreślić, że w Polsce Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 ruszył pod koniec grudnia. To oznacza, że niektórym osobom właśnie mija półroczny okres od otrzymania drugiej dawki.

Czytaj też: Szczepienie przeciw COVID-19 w ciąży. "Korzystne dla matki i dziecka"

Na szczęście koronawirus nie mutuje jak grypaDawki przypominające nie są czymś kontrowersyjnym. Stosuje się je w wielu schematach szczepień i to zarówno tych podstawowych, jak i dodatkowych - wynika to z potrzeby jeszcze większej stymulacji naszego układu odpornościowego. Cały czas jednak trwają badania w przypadku COVID-19, dlatego na wiążące rekomendacje będziemy musieli pewnie jeszcze trochę poczekać. Należy, jednak szukać również pozytywów. Koronawirus nie mutuje w taki sposób jak np. wirus grypy - tu, nową szczepionkę opartą na aktualnych wersjach opracowuje się co roku.

Poruszając temat dawki przypominającej warto pochylić się nad zagadnieniem ogólnej dostępności szczepień przeciw COVID-19. Wątpliwości budzi przede wszystkim zasadność sprzedaży trzeciej dawki w sytuacji, w której część biedniejszych krajów, ma problem ze sprowadzeniem preparatów i podstawowym zabezpieczeniem populacji.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (211)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Wydarzenia

Konsultacje dermatologiczne
badania, konsultacje
cze 15
środa, g. 09:00
Gdynia, Medyczna Gdynia Sp. z o.o.
Wstęp wolny
Grupa wsparcia dla kobiet
spotkanie
g. 16:00 - 18:30
Gdańsk, Centrum Praw Kobiet
Wstęp wolny
Konferencja On Duty
konferencja
maj 20-21
piątek - sobota
Gdynia, Akademia Marynarki Wojennej
530 zł

Ogłoszenia polecane

Najczęściej czytane