- 1 Darmowe badania i konsultacje dla pacjentów. CM Morska kończy 10 lat (3 opinie)
- 2 Lekarz SOR tłumaczy, dlaczego mali pacjenci potrzebują specjalnych procedur (23 opinie)
- 3 Elektryczne Volvo dla małych pacjentów (15 opinii)
- 4 Czy kobieta może rodzić z doulą i partnerem? (60 opinii)
- 5 Dlaczego diagnozujemy się przez internet? "Wszystko kończy się rakiem" (101 opinii)
- 6 Ruszyło Centrum Opieki Wytchnieniowej (29 opinii)
Pierwsze siwe włosy to dla wielu osób synonim początku starości. Wiek nie jest jednak jedyną przyczyną zmiany barwy włosów. Ich siwienie jest przedmiotem wielu badań, ale przyczyny tego procesu mogą być naprawdę różne. Włosy pozbawione barwnika mogą pojawiać się fizjologicznie lub przedwcześnie. Jak powstrzymać siwienie włosów?
- Może zdarzyć się, że z jednego mieszka wyrośnie włos zawierający barwnik, a następny włos z tego mieszka będzie już siwy. Nad brodawką włosa znajdują się melanocyty, komórki, w których wytwarzany jest barwnik - eumelanina i feomelanina odpowiedzialne za kolor włosów. Eumelanina jest wrażliwa na działanie utleniaczy powodujących oksydację do wybarwienia włosa. Mechanizmy odpowiedzialne za siwienie włosów są przedmiotem intensywnych badań - wyjaśnia mgr Mariola Piotrowska, trycholog, ekspert Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku.
Tu kupisz artykuły fryzjerskie i kosmetyczne w Trójmieście
Siwe włosy - przyczyny
Wyróżniamy rodzaje siwienia włosów: fizjologiczne i przedwczesne. Różni je przede wszystkim czas pojawienia się włosów pozbawionych barwników. Siwienie fizjologiczne jest naturalnym procesem, który zachodzi w naszym organizmie w czasie starzenia.
- Pierwsze oznaki siwienia fizjologicznego pojawiają się po 30. roku życia i można zauważyć je na skroniach oraz na czubku głowy. Naturalna zmiana koloru włosów na siwe u każdej osoby jest indywidualna i wynika z genów. To one w dużym stopniu decydują o czasie pojawienia się siwizny oraz tempie jej rozwoju. To niejedyny czynnik, który w siwieniu włosów odgrywa istotną rolę. Wpływ ma na nie również styl życia oraz intensywny stres - mówi trycholog Magdalena Gorszewska z Kliniki Gorszewska.
Co powoduje przedwczesne siwienie?
O przedwczesnym siwieniu mówi się, gdy co najmniej pięć siwych włosów pojawi się przed 20. rokiem życia u ludzi z jasną karnacją. Mamy z nim do czynienia przede wszystkim u młodych ludzi, ale także u dzieci. W praktyce z przedwczesnym siwieniem zmagają się najczęściej osoby pomiędzy 20. a 25. rokiem życia.
- Zaburzenia barwnika włosów według Elbinga i Rooka teoretycznie mogą być spowodowane brakiem melanocytów, nieprawidłowościami w budowie melanocytów, co jest zdeterminowane genetycznie - bielactwem nabytym i starzeniem się, niedoborem miedzi w pożywieniu, brakiem tyrozynazy lub zahamowaniem jej działania oraz nieprawidłowym rogowaceniem trzonu włosa czy stresem oksydacyjnym. Dokładna przyczyna siwienia nie została do tej pory zdiagnozowana. Nie istnieje zatem jeden niezawodny sposób na zatrzymanie tego procesu. Jedyną doraźną metodą pozwalającą na ukrycie siwych włosów pozostaje wobec tego farbowanie - wyjaśnia Mariola Piotrowska.
Siwienie może być uwarunkowane genetycznie lub wynikać z chorób, np.: zaburzeń funkcjonowania tarczycy, cukrzycy, choroby Basedowa, padaczki, stanów depresyjnych, nerwobólów, migreny, zespołu Wernera, czyli choroby objawiającej się przedwczesnym starzeniem, a także choroby Simmondsa. Jeśli w naszej rodzinie ktoś bliski zmagał się z problemem siwienia w młodości, można założyć, że sytuacja będzie powtarzać się także u młodszych pokoleń.
- Geny warunkują tempo procesów starzenia się organizmu, a tym samym spadek aktywności melanocytów. To, że włosy zaczną przedwcześnie tracić kolor, można podejrzewać, jeżeli któreś z rodziców lub dziadków również zmagało się z tym problemem - dodaje Magdalena Gorszewska.
Na tym jednak nie kończą się możliwe przyczyny przedwczesnego siwienia. Intensywny stres i występowanie czynników napięcia emocjonalnego, zbyt częste sięganie po używki, nieprawidłowa dieta, niedobór makro- i mikroelementów czy nieodpowiednia pielęgnacja włosów i wybór produktów zawierających produkty chemiczne również mogą przyczyniać się do rozpoczęcia procesu siwienia.
- Niewystarczający poziom mikro- i makroelementów w organizmie odpowiada za kondycję skóry, włosów i paznokci. Siwe włosy w młodym wieku są skutkiem braku witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego, biotyny i kwasu pantotenowego, a także: jodu, cynku, żelaza i miedzi. Niedobory witaminy B należy uzupełniać, jedząc: mięso z kurczaka, banany, pomarańcze, brokuły, melony, pieczywo pełnoziarniste, jaja, ryby - tłumaczy Magdalena Gorszewska.
Czytaj także: Przeziębienie cebulek włosów. Co to jest?
Jak spowolnić proces siwienia włosów?
Siwienie włosów w młodym wieku można spowolnić. O ile mamy do czynienia z utratą koloru na skutek chorób przewlekłych, kluczowa jest wczesna diagnoza i podjęcie leczenia. Poprawie kondycji i koloru włosów sprzyja także zdrowy tryb życia, eliminujący używki oraz uwzględniający aktywność fizyczną. Ruch pomaga eliminować stres, przez co nasz organizm nie zostaje niepotrzebnie osłabiany. Dodatkowo warto zadbać o właściwą dawkę snu i odpoczynku, a jeśli to nie przyniesie rezultatu - warto skonsultować się z psychologiem lub psychiatrą.
Odpowiednio odżywić włosy pomoże też stosowanie właściwych produktów. Wśród zalecanych są: szampony, odżywki i maski, które wykorzystywane są także w codziennej pielęgnacji - najlepiej wybierać te przeznaczone właśnie do eliminacji siwizny.
- Joanna Puchalaj.stolp@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-02-28 20:07
siwienie
proponujecie na obrazku produkty na zatrzymania siwienia ale cały czas są badania tak stwierdzono a wiele z tych produktów jest niewskazana dla mężczyzn na przysrost prostaty jest sposób aby miec jak najdłużej włosy bez siwizny ale nikt o tym nie pisze bo zalezy na napędzanie biznesu farmaceutycznego i kosmetycznego - farbowanie dlaczego nikt nie chce prawdy , ja wiem i można zapytać u naszych emigrantów handlujących na bazarach , przyjżyjcie się im :)
- 0 0
-
2022-01-14 16:36
Nie mam ani jednego siwego włosa, mam 48 lat. Mój ojciec po 70 też nie ma, nie ma też łysiny. Moja prababcia jak miała 94 lata miała mały kosmyk siwych włosów. Znam ludzi którzy siwieją już przed 18.
- 1 0
-
2021-03-31 08:33
Czterdziestolatka
Zaczęłam siwieć tuz po 20tce. Tak jak moja mama i babcia. Mam ładne, długie, zadbane i zawsze pofarbowane włosy. Dla równowagi, w tej linii rodziny nie mamy głębokich zmarszczek i wyglądamy zawsze o 10 lat młodziej
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.