• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Co pić na zdrowie?

opr. mw
4 kwietnia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 14:58 (4 kwietnia 2008)

Żeby być zdrowym, trzeba się zdrowo odżywiać - to wiemy wszyscy. O ile jednak staramy się zwracać uwagę na to co jemy, to mniejszą wagę przyładamy do tego co pijemy. Niesłusznie.



O napojach i ich wpływie na nasze samopoczucie opowiada Agata Szczerkowska, dietetyk, psycholog z Centrum Dietetyki Żywienia i Zdrowia w Sopocie www.jemzdrowo.pl.

Woda stanowi ponad połowę masy ciała. Jej zawartość waha się zależnie od wieku od 45 proc. u osoby w wieku podeszłym, do 75 proc. dla noworodka. Mężczyźni mają ok. 10 proc. większą zawartość wody w organizmie w porównaniu z kobietami.

Woda stanowi główne środowisko, w którym zachodzą procesy życiowe. To rozpuszczalnik dla wielu witamin i składników mineralnych. Jest niezbędna do prawidłowego przebiegu procesów trawiennych, służy do transportu produktów przemiany materii, pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała, wchodzi w skład wielu płynów ustrojowych - chroni między innymi rdzeń kręgowy, gałkę oczną czy nasz mózg.

Utrata nawet 1 proc. wody prowadzi do zmniejszenia zdolności do maksymalnego wysiłku, co ma szczególne znaczenie dla osób uprawiających sport. Przy utracie 2 proc. wody zmniejsza się możliwość koncentracji: możemy czuć się rozdrażnieni, krew nie nadąża z zaopatrywaniem narządów w tlen i usuwaniem z nich szkodliwych substancji. Przy utracie 5 - 7 proc. zasobów wody dochodzi do zaburzeń świadomości, ostrej niewydolności nerek i martwicy jelit. Utrata 20 proc. wody prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważne jest aby pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów.

Woda

Na rynku jest ogromny wybór wód pitnych. Woda mineralna to taka, która zawiera składniki mineralne w większej ilości niż przewiduje norma, czyli co najmniej 1000mg/dm3, składniki o specyficznej aktywności biologicznej i posiada temperaturę powyżej 20 stopni C w miejscu wypływu.

woda alkaiczna - posiada specyficzne właściwości: zobojętnia kwasy, rozrzedza wydzielinę śluzową, obniża czynność wydzielniczą żołądka, podnosi zasadowość krwi, działa pobudzająco na ściany jelit, zawartość żelaza i arsenu, a także pobudza układ krwiotwórczy.
Do tej grupy zaliczamy np: Szczawy Krynickie - Zuber, Jan; Szczawy Polanickie - Wielka Pieniawa; Szczawy z okolic Szczawna - Mieszko, Dąbrówka.

woda solankowa - pobudza czynność wydzielniczą żołądka, wzmaga siłę trawienną soku trzustkowego i jelitowego, zwiększa wypływ żółci.
Wody solankowe to m. in.: Szczawa ze Szczawnicy - Magdalenka 2, Józefina.

woda stołowa - pobudza czynność wydzielniczą żołądka, poprawia łaknienie, wzmaga ruch robaczkowy jelit. Do tej grupy zaliczamy wody ogólnie dostępne, które używamy na co dzień.

Przed sięgnięciem po wody wysoko zmineralizowane warto pamiętać, że działają one już prawie jak suplementy diety i w wypadku niektórych schorzeń i dolegliwość absolutnie nie należy ich stosować. Pamiętajmy także, aby zawsze czytać informację z tyłu opakowania.

Napoje słodzone

Praktycznie nie zawierają żadnych wartości odżywczych poza walorami smakowymi i sporą zawartością cukru. Jeżeli występują w wersji "odchudzonej", czyli zamiast cukru producent użył słodzików syntetycznych i stanowią dla kogoś niskokaloryczny substytut słodyczy, to z psychologicznego punktu widzenia można się nimi wesprzeć - lepiej napić się szklanki napoju smakowego bez cukru niż zjeść ciastko. Najlepiej jednak wykluczyć je z codziennej diety.

Soki warzywne i owocowe

Soki owocowe, jeżeli nie są sokami tzw. jednodniowymi, podobnie jak napoje słodzone nie zawierają praktycznie żadnych wartości spożywczych. To tzw. "fast food" w płynie, gdzie większość naturalnych witamin została zniszczona, a sok uzupełniono ich syntetycznymi odpowiednikami. Soki kartonikowe należy traktować więc tylko w kategoriach walorów smakowych.

Znacznie lepszym wyborem są soki z krótkim terminem przydatności do spożycia, w ciemnych butelkach zapobiegających utlenianiu się składników odżywczych. Najlepsze są jednak soki wielowarzywne lub jednowarzywne: przecierowe i gęste. To najłatwiejsza forma dostarczenia sobie "warzyw w płynie". Taki sok wpływa na obniżenie poziomu cukry po posiłku, dostarcza pewnej ilości witamin, składników mineralnych i błonnika.

Do picia i nawodnienia organizmu najlepiej służy woda - do tej grupy na pewno nie zaliczymy soków i słodkich napojów. Przy okazji te ostatnie oskarża się o pandemię (bo trudno mówić już o epidemii) otyłości u dzieci. Napoje dosładzane są coraz częściej fruktozą - cukrem prostym, której siła słodząca jest 40 proc. większa od sacharozy. Fruktoza przyczynia się do rozwoju hipertrójglicerydemii, przyrostu masy ciała i wzrostu ciśnienia krwi.

Warto pamiętać, że odpowiednia ilość wartościowych płynów, czyli od 1,5 do 2 litrów dziennie służy lepszej koncentracji, samopoczuciu, a także poprawia wygląd skóry i wydolność organizmu.

Skorzystaj z porady dietetyka w Trójmieście.
opr. mw

Opinie (29) ponad 100 zablokowanych

  • Kurna, a mnie to po wypiciu piwa z puszki sie cynkiem odbija.

    • 0 0

  • Woda z kranu czyli mineralna "zywiec"za 2z łlitr

    PIwa niemieckie sa bardzodobre!!!wcale niegorsze od poslkich choć ja wole polskie bo tańsze i dobre!:)

    Nie dajcie sie nabierac na tą kranówe wode ŻYWIEC!!!
    TO WODA STOłOWA NIE MINERALNA!!Jakosc jej jest taka sama jak tej z kranu ma atesty którą kupili za gotówke a niebyła badana przez instytut matki i dziecka .były o tej wodzie reportarze w telewizji nieraz dodatkowo w testach konsumenckich zostało ujawnione po przebadaniu ze woda jest kiepskiej jakosci !!Ale reklama robi swoje mozna gó..no sprzedac wystarczy dobrze zareklamować.
    powinni napisac kranówa z żywca!!

    • 0 0

  • ktoś napisał, że lubi czasami machnąć EB.. przecież tego sikacza to już chyba nie robią?

    • 0 0

  • hmm

    a tak w ogóle to artykuł traktuje o wodach mineralnych, a wy tu o wódeczce, piwku, bełtach...

    • 0 0

  • PIWO-to było kiedyś.

    To co teraz produkują absolutnie nie powinno się nazywać piwem wiedzą o tym i producenci i piwosze którzy pili ten złoty trunek 20 lat temu.Pracowałem w gdańskim browarze to wiem co mówię,pamiętam ten zapach i smak a także piękną piankę tak że proszę nie nazywać tych szczyn które teraz robią-piwem jest to jakieś dziwne ścierwo.

    • 0 0

  • piwko z rana jak śmietana:)

    na deser żołądkowa gorzka a na wieczór wyborowa :)

    • 0 0

  • dla zdrowia

    jeśli ma być zdrowo, to woda z ogórków kiszonch (ew. ogórki kiszone wiadomo do czego), a. do obiadu najlepiej wino domowej roboty (własnej roboty - nie wiadomo czego dodają do tych butelkowanych poproduktów)

    • 0 0

  • wode to piją zwierzęta...

    Piwsko! to jest to!

    • 0 0

  • ...[*]...

    widzę, że w Polsce większość to alkoholicy... smutne...

    • 0 0

  • zgadzam sie ten co pisał o EB to niewie ze dawno browar elblaski został wykupiony przez heinekena i ta holenderska zaraza zlikwidowała browar elblaski a ludzi zwolniła to samo zrobili z innymi browarami które wykupili czyli wykupili browar Hewelius!!Po tym jak miasto gdańsk zainwestowało w niego kilka milionów.Jak wykupili to wyrzucili wszystkich ludzi na ulice ateren sprzedali z gruba forse deweloperowi!!
    Najlepsze jest to ze browar Gdański załozyła rodzina Jana Hevelisza zagranica sie za głowe biorą jak mozna było zniszczyć i zaprzepaścic taki rarytas i zabytek!!Niezrobili tego ani Niemcy ani rosjanie!!
    Zato zrobił to urzad miasta Gdańska !!

    Heineken wykupił zywca i tylko na ten jeden browar pozwolił
    reszte zniszcył bo holendzry to jak stonka oszukuja apotem niszczą!!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Najczęściej czytane