• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ciąża w czasie epidemii koronawirusa

20 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
Niezbędne badania laboratoryjne oraz badania USG umawiane są telefonicznie na konkretną godzinę w klinice tak, by uniknąć kolejek. Niezbędne badania laboratoryjne oraz badania USG umawiane są telefonicznie na konkretną godzinę w klinice tak, by uniknąć kolejek.

Ciąża w czasie pandemii koronawirusa to ogromne wyzwanie zarówno dla przyszłej mamy, jak i lekarza. Wątpliwości pojawiają się zarówno u par, które starają się o dziecko, jak i u kobiet, które są w zaawansowanej ciąży. Specjaliści z Kliniki Invicta przekonują jednak, że pacjentki mogą czuć się bezpiecznie.



Czy szpitale są teraz bezpiecznym miejscem dla kobiety w ciąży? Czy ciężarna powinna chodzić na wszystkie zaplanowane wcześniej badania? Jaki rodzaj porodu jest preferowany u kobiety chorej na koronawirusa? W związku z epidemią pojawia się wiele pytań.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że prowadzenie ciąży w obecnych czasach jest wyzwaniem dla pacjentek, ale również i dla personelu. Przede wszystkim cały czas nasze kliniki funkcjonują, bo wiemy, że w czasie ciąży kobietę należy otoczyć szczególną opieką - przekonuje dr Piotr Głodek, specjalista ginekologii i położnictwa z Kliniki Invicta.
Zapewniają, że we wszystkich klinikach stosują się do rygorystycznych zasad bezpieczeństwa, higieny i antyseptyki. Zostały wdrożone działania prewencyjne, polegające m.in. na kontroli stanu zdrowia pacjentów i pomiarze temperatury, bieżącej dezynfekcji pomieszczeń i przedmiotów, udostępnieniu płynów dezynfekujących, zachowaniu odpowiedniej odległości między pacjentami w poczekalniach, zastosowaniu środków ochrony osobistej, uruchomieniu dodatkowych oczyszczaczy powietrza z systemem filtrów, jonizacją, lampami UV, niwelujących wirusy, bakterie i inne drobnoustroje w miejscach pobytu pacjentów.

  • Niezbędne badania laboratoryjne oraz badania USG umawiane są telefonicznie na konkretną godzinę w klinice tak, by uniknąć kolejek.
  • By zapewnić ciągłość procesów medycznych, skrócony został czas pracy klinik i wprowadzono system pracy zmianowej bazującej na wymienności całych zespołów.

Każdy pacjent może liczyć na konsultacje ze specjalistą



Epidemia koronawirusa wymusiła na wielu placówkach zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu oraz odwołanie wizyt specjalistycznych. Zaleca się, by na razie nie przeprowadzać badań ginekologicznych, które mogą poczekać.

W klinikach Invicta cały czas prowadzone są jednak konsultacje i diagnostyka laboratoryjna wszystkich pacjentów potrzebujących leczenia. Umawiane są również wizyty dla pacjentów z innych klinik, którzy chcą skonsultować swoje wyniki badań i plan leczenia.

- Na bieżąco śledzimy aktualne doniesienia naukowe oraz wytyczne polskich i międzynarodowych towarzystw medycznych w sprawie postępowania w obliczu pandemii SARS-CoV-2. Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, będziemy starali się zrobić wszystko, by zapewnić ciągłość niezbędnej opieki i leczenia wszystkim pacjentom - mówi dr Głodek. - Jeżeli wizyta bezpośrednia nie jest konieczna, zalecamy wideokonsultacje lub teleporady. Ograniczamy wizyty w klinice do niezbędnego minimum, ale wykonujemy konieczne badania laboratoryjne czy badania USG. Wyniki badań omawiane są z lekarzem na wideokonsultacjach, z kolei wyniki badań laboratoryjnych dostępne są online - wyjaśnia.
Niezbędne badania laboratoryjne oraz badania USG umawiane są telefonicznie na konkretną godzinę w klinice tak, by uniknąć kolejek oraz żeby ograniczyć obecność pacjentów w danym czasie do minimum. Czekać nie mogą również badania prenatalne, które pozwalają określić, czy płód rozwija się prawidłowo - należy je robić w konkretnych terminach.

Uruchomione zostały dodatkowe punkty pobrań, dzięki czemu nie czeka się na pobranie. Uruchomione zostały dodatkowe punkty pobrań, dzięki czemu nie czeka się na pobranie.

Kilkanaście chorych kobiet urodziło



Jak podało Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii, dotychczas nie opublikowano naukowych dowodów na negatywne skutki zakażenia SARS-CoV-2 i choroby COVID-19 w czasie ciąży. Na świat przyszło do tej pory kilkanaścioro dzieci urodzonych przez zakażone koronawirusem kobiety.

Nie potwierdzono też do tej pory żadnego przypadku zainfekowania wirusem dziecka podczas ciąży. Z dotychczasowych badań wynika również, że wirus ten prawdopodobnie nie przechodzi przez łożysko ani do mleka matki, nie był wykrywany w płynie owodniowym oraz krwi pępowinowej.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (5) 2 zablokowane

  • Super! Brawo!

    Widać, że jak się chce, to można. A nie zostawianie ludzi samym sobie. Nie rozumiem, dlaczego nie mogę zabrać dziecka do kardiologa w poradni dziecięcej i zrobić mu echo serca? Chyba można opracować, jakieś procedury bezpieczeństwa?

    • 4 0

  • Brawo!

    Dobrze, że chociaż ktoś się nie zamyka na pacjentów! :)

    • 1 0

  • (1)

    Ciekawa jestem jak to z tym umawianie na godzinę, byłam ich pacjentka jakiś czas temu i ani jedna wizyta nie odbyła się punktualnie, czekałam od pół godziny nawet do dwóch

    • 2 0

    • sytuacja jest specyficzna i nikt nie chce ryzykować. Ja byłam i mają faktycznie chyba dużo czasu pomiędzy pacjentami bo nie stałam w żadnej kolejce i nie czekałam na wejście do punktu pobrań, gdzie w poniedziałki tam zawsze tłumy były

      • 0 0

  • Lepiej poczekać

    Ja ze staraniami wolę poczekać i póki co zabezpieczam się błoną dopochwową z żelem

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Galeria Przymorze zachęca do oddawania krwi

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane