• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Chemioterapią w guza? Nowa terapia w gdyńskim szpitalu

Piotr Kallalas
25 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Chemoembolizacja jest stosowana zwłaszcza w przypadku nieoperacyjnych guzów pierwotnych. Chemoembolizacja jest stosowana zwłaszcza w przypadku nieoperacyjnych guzów pierwotnych.

Lekarze z dwóch gdyńskich szpitali połączyli siły, co zaowocowało wdrożeniem nowej terapii celowanej umożliwiającej podanie chemioterapii bezpośrednio do narządu zajętego przez nowotwór. - Leczenie miejscowe ma szereg zalet w tym między innymi nie pogarsza ogólnego stanu i samopoczucia pacjentów - wskazują specjaliści.



Czy badasz się profilaktycznie pod kątem zmian nowotworych?

Szpitalu im. św. Wincentego a Paulo w Gdyni po raz pierwszy chirurdzy naczyniowi przeprowadzili zabieg chemoembolizacji - metody celowanego leczenia raka. Procedura została wykonana u pacjentki z nieoperacyjnym guzem wątroby, która była leczona w Szpitalu im. PCK w Redłowie.

- Zabieg polega na wprowadzeniu mikrocewnika i dotarcie nim do tętnic, podanie chemioterapii i mikrosfery, które mają za zadanie przeniknąć do naczyń włosowatych i je zablokować. W ten sposób możemy w celowany sposób upośledzić jego ukrwienie - wskazuje dr Ryszard Zając, kierownik Oddziału Chirurgii Naczyniowej i dodaje: - jest to skuteczna metoda zmniejszająca wielkość nieoperacyjnych guzów pierwotnych.
Współpraca obu szpitali skutkuje wdrożeniem metody, która w odróżnieniu od standardowego leczenia chemioterapeutykami, znacząco ogranicza skutki uboczne leczenia. Lek nie jest bowiem dostarczany systemowo i nie oddziałuje na inne tkanki, a terapia jest wymierzona precyzyjnie w narząd zajęty przez nowotwór.

Czytaj też: Zmiany w gdyńskiej nocnej opiece. Mieszkańcy zdezorientowani

Realizacja zabiegu była możliwa dzięki współpracy między innymi z radiologami. Realizacja zabiegu była możliwa dzięki współpracy między innymi z radiologami.

"Jest to najkorzystniejsza metoda podawania chemioterapii"



W szpitalu słyszymy, że jest bardzo dużo pacjentów kwalifikujących się na tego typu leczenie. Metoda nie ogranicza się do guzów zlokalizowanych w wątrobie. Z powodzeniem można ją wykorzystać w leczeniu zmian rozpoznanych w innych narządach np. w nerkach.

- Bardzo intensywnie pracowaliśmy nad nawiązaniem ścisłej współpracy w ramach jednostek szpitali. Leczenie miejscowe ma szereg zalet w tym między innymi nie pogarsza ogólnego stanu i samopoczucia pacjentów. Jest to najkorzystniejsza metoda podawania chemioterapii. Wszystko odbywa się w sposób bezpieczny i monitorowany - wskazuje dr Iwona Danielewicz, ordynator Oddziału Onkologii Klinicznej.
Lekarze informują, że do tej pory pacjenci byli wysyłani do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, co jednak wiązało się z wydłużeniem procedury. Teraz ma się to zmienić.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (60)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Światowy Dzień Zdrowia

wykład

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane