• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Chaos i dezorganizacja". Pierwszy dzień szczepień oczami seniora i opiekuna

Jacek
25 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne - dla osób po 70. roku życia. W poniedziałek ruszyły szczepienia populacyjne - dla osób po 70. roku życia.

Tłok, chaos, nerwy i dezorganizacja - tak o dzisiejszej wizycie na szczepieniu przeciw COVID-19 w Sanatorium MSWiA w Sopocie, gdzie mieści się Tymczasowy Szpital, pisze nasz czytelnik. W poniedziałek w całym kraju rozpoczęły się szczepienia populacyjne dla osób powyżej 70. r.ż.



Czy wspierasz bliskie starsze osoby w rejestracji i wizycie na szczepieniu przeciw COVID-19?

Nasz czytelnik na szczepienie pojechał jako opiekun swojej mamy. Opisał nam, jak wyglądała sytuacja na miejscu:

- Mama zarejestrowana na szczepienie na godz. 9:00. Przyjechaliśmy o 8:45, szlabany zamknięte, pachołki podniesione. Trudno, wyjeżdżam, parkuję przy ulicy, wrzucam 5 zł do parkometru.

Wchodzimy, stoi kolejka ludzi, ale widać, że 80 lat nie mają. Mówią, że stoją do rejestracji, a szczepienia obok. Jest ogólna recepcja, pani podaje formularz do wypełnienia i instruuje - szczepienia na górze, pokój chyba 135, może 136. Przy schodach są już starsi ludzie z opiekunami, informują o opóźnieniu i że nie można wchodzić schodami, ponieważ tam już jest za dużo osób.

Czekamy kilkanaście minut, w międzyczasie schodzi kobieta w fartuchu lekarskim i druga po "cywilnemu", pewnie z administracji. Zarządzają blokadę drzwi wejściowych, żeby ograniczyć napływ kolejnych seniorów. Kilka minut po 9:00 ktoś schodzi i prosi osoby zarejestrowane na 9:00 o wejście na piętro. W holu jest już kilkunastu seniorów z opiekunami. Brak dystansu, wszyscy napierają na wejście do korytarza prowadzącego do pokojów, w których ma się odbywać wywiad medyczny i szczepienia. Kompletny chaos, nerwy, dezorganizacja. Obsługa tłumaczy, że dopiero przyjechały szczepionki i zaczną szczepić osoby zapisane na godzinę 8:00. W umowie mają gwarancję dostawy do godziny 12:00. Ciekawe, co by się stało, gdyby szczepionki dotarły o 12:00, a nie o 9:00?

Jeden z medyków zbiera wypełnione formularze, po kilku minutach wychodzi i zaczyna je oddawać, twierdząc, że jednak niepotrzebnie je zebrał. Okazuje się, że placówka nie ma list z osobami zarejestrowanymi na szczepienia.

W celu likwidacji ustawiającej się kolejki kilkoro z opiekunów wymusza na obsłudze proszenie seniorów do korytarza według kolejności godzin, na które byli zapisani.

Czytaj też: W poniedziałek ruszają szczepienia populacyjne. "Terminy na razie skończyły się"

Na piętrze w holu pojawiają się dwaj panowie techniczni w celu ustawienia słupków z płynem do dezynfekcji. Tu należy podkreślić - jeden z wystającym nosem znad maski, drugi z maseczką na brodzie. Pani z administracji zawiadująca drzwiami do korytarza "szczepiennego" wydaje im dyspozycje, oczywiście nie zwraca już uwagi na karygodnie źle założone maski.

Na parterze słychać coraz większe awantury. Ktoś robi zdjęcia tego bałaganu, obsługa protestuje. Część ludzi została tam wpuszczona, a obsługa nie panuje nad niczym. Zostaje więc wezwane na pomoc wojsko.

Po godzinie 9:30 zaczynają wychodzić pierwsi zaszczepieni. Przed 10:00 zostajemy w końcu wpuszczeni do poczekalni, którą jest korytarz przed gabinetami. Kilku seniorów plus opiekunowie tworzą tutaj strefę, w której raczej trudno o bezpieczny dystans. Wywiad medyczny odbywa się w dwóch gabinetach, szczepienie również w dwóch.

Mama zostaje w końcu zaszczepiona, teraz 15 minut należy odczekać w kolejnej, na szczęście już większej sali. Schodzimy na dół, tam sporo ludzi czekających na wejście na piętro. Dwóch mundurowych (chyba z WOT) biega, tłumaczy, uspokaja, ustawia ludzi. Chyba ogarnęli to lepiej od pracowników ośrodka - relacjonuje pan Jacek, nasz czytelnik.

Szczepienia w Trójmieście



W samym Trójmieście po zweryfikowaniu przez NFZ jest 110 punktów szczepień - pełna lista z Trójmiasta.

Seniorzy, którzy potrzebują pomocy w zarejestrowaniu się na szczepienie przeciw COVID-19, mogą kontaktować się z infolinią Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów (22 505 11 11). Konsultanci tej infolinii kontaktują się z ośrodkami pomocy społecznej i przekazują im informacje o tym, że dana osoba potrzebuje wsparcia.

Osoby, które mają trudność z dotarciem do punktu szczepień, będą mogły skorzystać ze specjalnie zorganizowanego transportu, w tym celu uruchomiono infolinie dla mieszkańców każdej gminy.

Bezpłatny dowóz na szczepienia COVID-19 w Trójmieście

Jacek

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (256)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

III Konferencja. Autyzm. Od diagnozy do samodzielności

konferencja

Najczęściej czytane