• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Centrum krwiodawstwa: rezerwy na wyczerpaniu. Można oddać krew po szczepieniu?

Piotr Kallalas
7 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 

Z początkiem maja szpitale wznawiają realizację operacji i zabiegów planowych, co już zaczęły odczuwać centra krwiodawstwa. W Gdańsku wystarczające zapasy dotyczą jedynie dwóch grup krwi, a wszystkie inne utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o wsparcie i wyjaśnia, czy można oddawać krew po szczepieniu.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy oddajesz krew?

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o wsparcie i zachęca do donacji krwi. Majówka połączona z etapem odmrożenia pracy oddziałów szpitalnych spowodowały spadki rezerw krwi, które są obecnie po prostu na wyczerpaniu. Warto zwrócić uwagę, że sytuacja pogorszyła się jeszcze przed trudnym okresem wakacyjnym, kiedy zwykle spada liczba donacji.

- Obecnie jesteśmy po kilku wolnych dniach - także od poboru krwi, a trzeba mieć na uwadze, że szpitale funkcjonują bez przerwy i codziennie potrzebują krwi - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, specjalista transfuzjologii klinicznej, zastępca dyrektora RCKiK w Gdańsku ds. medycznych. - Dodatkowo na redukcję zapasów wpłynął fakt wznowienia przyjęć i operacji planowych - część oddziałów ponownie została przekształcona w placówki interwencyjne. Sytuacja nie zmieniła się w przypadku pacjentów onkologicznych i hematologicznych, którzy cały czas byli przyjmowani i leczeni, natomiast przybywa pacjentów planowych, co zwiększa zapotrzebowania na krew - placówki operują praktycznie od rana do wieczora.


Czy można oddawać krew po szczepieniu?



Obecnie każdego dnia na Pomorzu szczepi się kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu. Wielu dawców zastanawia się, czy można łączyć profilaktykę COVID-19 z krwiodawstwem. Specjaliści zwracają uwagę, że w tej materii obowiązują precyzyjne wytyczne.

- Osoby, które są zainteresowane krwiodawstwem i jednocześnie czekają na szczepienie, muszą mieć na uwadze, że po wakcynacji należy pewien czas odczekać. W przypadku preparatów firm Moderna i Pfizer jest to 48 h, natomiast w przypadku Astry i J&J są to 2 tygodnie. Mówimy o pacjentach, którzy przeszli przez szczepienie bez odczynów. W przypadku pojawienia się objawów w postaci osłabienia czy gorączki musi upłynąć dodatkowe 7 dni od ustąpienia symptomów - wskazuje lek. Anna Jaźwińska-Curyłło. - Natomiast nie jest to nic wyjątkowego, a praktyka stosowana również przy innych szczepieniach, ale ze względu na niespotykaną dotychczas masową skalę szczepień chcemy o tym przypominać.
Różnice odstępu w przypadku różnych preparatów są determinowane odmienną technologią wykorzystaną przez producentów. W przypadku szczepionek mRNA mamy do czynienia jedynie z fragmentem kodu genetycznego.

Czytaj też: Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?

- Co ciekawe, w tym momencie potrzebujemy również krwi B RhD+, która zwykle nie podlega takim wahaniom - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło. - Co ciekawe, w tym momencie potrzebujemy również krwi B RhD+, która zwykle nie podlega takim wahaniom - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.

Jakie grupy krwi są poszukiwane?



Niezależnie od rodzaju szczepionki warto rozważyć oddanie krwi jeszcze przed szczepieniem, aby uniknąć wydłużonego czasu oczekiwania.

- Obecnie posiadamy wystarczające zapasy krwi A RhD+ i AB RhD+, natomiast w przypadku wszystkich innych grup oczekujemy na donacje. Co ciekawe, w tym momencie potrzebujemy również krwi B RhD+, która zwykle nie podlega takim wahaniom - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.
Krew trafiająca do RCKiK w Gdańsku jest następnie przekazywana wedle potrzeb do szpitali i ośrodków medycznych na Pomorzu. Region jest dzielony jeszcze z regionalnym centrum w Słupsku, jednak w razie potrzeby jest możliwość współpracy z innymi ośrodkami.

Miejsca

Opinie (35) 2 zablokowane

  • a jakas informacja o tym gdzie można oddać? albo o planowanych zbiórkach krwi? (2)

    • 6 3

    • na stronie rckik można sprawdzić gdzie będzie ambulans. Tam również można sprawdzić, gdzie można oddać krew.

      • 6 0

    • krew.gda.pl

      • 0 0

  • (3)

    Jest to problem. Skoro szczepienie w świetle prawa jest medycznym eksperymentem ponieważ substancja nie przeszła kompleksowych badań i jest warunkowo dopuszczona do stosowania tylko dla chętnych i nie znane są skutki uboczne to osoba która krew od zaszczepionego człowieka ma otrzymać powinna być o tym fakcie poinformowana.

    • 21 30

    • A ja nie chciałbym krwi od rudego (1)

      Albo łysego.
      Żart oczywiście. Pozdrawiam rudych, łysych i całą resztę.

      • 17 3

      • A co dopiero rudy, łysy i po szczepieniu.

        • 10 1

    • Najczęściej człowiek , który potrzebuje krwi

      ma ograniczoną możliwość przyjmowania informacji. To wtedy będzie potrzebna decyzja sądu. A ponieważ sąd jest niezależny to może sprawę odroczyć i trzeba będzie czekać .
      TYLKO czy pacjent dożyje , ale to mało ważne najważniejsza jest procedura.

      • 3 3

  • po szczepieniu to przestępstwo - twoja krew jest chora ? (10)

    udowodnij że twoja krew nie jest , niebezpieczna . jak to wygląda w świetle prawa ?!

    • 5 13

    • Trombocytopenia po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19.

      Twoja krew nie do przyjęcia ,gdzie dane ?!

      • 4 7

    • nie chcemy twojej krwi - jest na to prawo !? (2)

      na podstawie przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi.Nie tylko choroby są podstawą do czasowej dyskwalifikacji dawcy. Również przez pewien czas po szczepieniach ochronnych nie można oddawać krwi. Do roku czasu ?! Tak czy nie ?

      • 5 3

      • Do roku czasu?

        Rozumiem, że wg Twojej logiki w dzisiejszych czasach masowych szczepień, ludzie będą umierać, bo będzie brakowało przez rok dawców?

        • 2 2

      • Tak zgadza się. 2.5 l oddane

        • 0 0

    • Centrum krwiodawstwa: rezerwy na wyczerpaniu. (1)

      Pamiętacie jak oddawaliście krew .jak już nie żył , a byliście wprowadzani w błąd ?! No kto ?? Tak tak , teraz też chcą was zrobić w konia "trojańskiego" . Uważajcie biorcy i dawcy też - nieświadomi .!

      • 3 10

      • Synek

        Idź już spać albo przestań jarać

        • 2 1

    • Niektóre choroby nie pozwalają na oddawanie krwi, ich przebycie jest równoznaczne z dyskwalifikacją stałą

      Do tych chorób należą:

      żółtaczka zakaźna (wzw b, wzw c) lub każda inna niewyjaśniona postać żółtaczki,
      poważne aktywne lub przewlekłe choroby układu krążenia jak: wady serca, choroba wieńcowa, zawał, stan po zawale serca, zaburzenia rytmu, zapalenia serca, niewydolność krążenia oprócz wad wrodzonych całkowicie wyleczonych,
      przebycie poważnej choroby ośrodkowego układu nerwowego, w szczególności takiej jak padaczka, organiczne schorzenia układu nerwowego, choroby psychiczne,
      nawracające omdlenia i napady drgawkowe poza drgawkami wieku dziecięcego (lub jeśli przez 3 lata od zakończenia leczenia nie obserwuje się nawracających drgawek),
      choroby naczyń krwionośnych, takie jak: miażdżyca znacznego stopnia, stan po udarze mózgu, choroby tętnic, nawracające zapalenia żył,
      aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu oddechowego, np.: zapalenie oskrzeli, czynna astma oskrzelowa, czynna gruźlica,
      aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu pokarmowego, takie jak np.: przewlekłe biegunki, ostre i przewlekłe choroby wątroby, stan po resekcji (usunięciu) żołądka,
      aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układu moczowego,
      aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby skóry, jak np.: łuszczyca, sklerodermia,
      aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby gruczołów dokrewnych i zaburzenia przemiany materii, jak np.: nadczynność i niedoczynność tarczycy (po operacji tarczycy i w okresie przyjmowania hormonów), choroba Gravesa-Basedowa, choroba Cushinga itp.,
      cukrzyca,
      aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby układowe, np. kolagenozy (LE),
      nowotwory złośliwe poza rakiem in situ, pod warunkiem całkowitego wyleczenia,
      aktywne, przewlekłe lub nawracające choroby krwi i układu krwiotwórczego,
      kiła,
      choroby zakaźne, takie jak: HIV I/ii, htlv, babeszjoza, gorączka Chagasa (Trypanosoma cruzi), leiszmanioza trzewna (Kala Azar), promienica, tularemia.

      • 6 0

    • Jakie czynniki powodują czasową dyskwalifikację potencjalnego dawcy?

      Okres miesiączkowania i do 3 dni po zakończeniu,
      7 dni po zabiegu usunięcia zęba, leczeniu przewodowym
      i innych drobnych zabiegach chirurgicznych,
      do następnego dnia po leczeniu zęba i wizycie u stomatologa,
      2 lata od potwierdzonego wyleczenia brucelozy i gorączki Q,
      3 lata po zakończeniu leczenia i braku objawów malarii (pod warunkiem, że badania immunologiczne lub metodami biologii molekularnej dają wyniki negatywne),
      2 lata po przebyciu gorączki reumatycznej, jeśli nie wystąpiła przewlekła choroba serca,
      2 lata od potwierdzonego wyleczenia zapalenia szpiku,
      6 miesięcy od całkowitego wyleczenia z toksoplazmozy,
      6 miesięcy od wyleczenia mononukleozy zakaźnej,
      6 miesięcy po porodzie lub po zakończeniu ciąży,
      6 miesięcy po przetoczeniu krwi i jej składników,
      6 miesięcy po przeszczepie ludzkich komórek i tkanek,
      co najmniej 2 tygodnie po przebyciu choroby zakaźnej,
      2 tygodnie od dnia ustąpienia objawów gorączki ponad 38 st. C, grypy, infekcji grypopodobnej,
      kontakt z chorobami zakaźnymi dyskwalifikuje na czas odpowiadający dwukrotnemu okresowi inkubacji, a w przypadku narażenia na zakażenie kilkoma czynnikami chorobotwórczymi - dyskwalifikacja jak dla choroby o najdłuższym okresie inkubacji,
      bliski kontakt w warunkach domowych z chorym na wirusowe zapalenie wątroby dyskwalifikuje na okres 6 miesięcy,
      okres pozbawienia wolności i 6 miesięcy po tym okresie,
      po szczepieniach okresowo na czas uzależniony od rodzaju szczepionki:
      4 tygodnie od szczepienia szczepionkami z osłabionymi bakteriami i wirusami
      48 godzin od szczepienia szczepionkami z zabitymi/inaktywowanymi wirusami, bakteriami, riketsjami,
      48 godzin od szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (bez kontaktu z chorobą),
      2 tygodnie w przypadku szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (bez kontaktu z chorobą),
      3 miesiące po biernym uodparnianiu surowicami odzwierzęcymi,
      48 godzin od przyjęcia anatoksyny błonicowej

      • 6 0

    • I to koniec. (1)

      . Osoba z dodatnim wynikiem w kierunku obecności przeciwciał , nie może oddawać krwi.

      • 3 8

      • Bzdura

        • 1 0

  • do Trojmiasto pl (6)

    Zamiast publikować tylko jednostronne komunikaty, poczytajcie komentarze pod wcześniejszymi art. związanymi z krwiodawstwem.
    3h czekania, bo połowa stanowisk oddawania krwi jest wyłączona z uzytku bo dystans. A przez rok możnaby zorganizować dodatkowe pomieszczenie, żeby jednak zrobić z nich użytek.

    W wyniku obostrzeń, krwiodawcy są traktowani jak bydło niestety... i tak jest postęp, że już nie trzeba stać na deszczu.

    • 34 2

    • Wieloletni dawca

      W Gdyni ode mnie nie chcieli krwi bo... bo pracuję w szpitalu

      • 1 1

    • Ja poszedłem na poczaku kwietnia

      Standardowa godzinka i załatwione. Nie wiem gdzie ty te 3 godziny czekałeś?

      • 4 2

    • Co za bzdury (1)

      I kto daje te łapki w górę ? Umawiasz się na konkretną godzinę , wypełnienie ankiety plus próbne pobranie , badanie lekarskie i na końcu pobranie krwi to max 1,5 godziny więc nie pisz bzdur o kolejkach na 3 godziny i nie siej fermentu . Po zmianie przepisów teraz dwa dni wolnego i tradycyjnie czekolady.

      • 2 1

      • Tradycyjnie to...

        Produkty czekoladopodobne od kilku lat. W wckik to samo niestety

        • 2 0

    • Potwierdzam

      Od dawna (kilku lat) mam wrażenie, że stacja ma mnie gdzieś. Nie tyle stacja, co obsługa. Poszedłbym, gdyby zmienili podejście-nawet chciałem po niedzieli. Jednak widzę, że tam się nic nie zmienia. Dlaczego nikt od nich nie wypowiada się na te liczne zarzuty. 5 lat temu nie było takich negatywów.

      • 1 2

    • A dodatkowy personel to sobie chyba zaczarowanym ołówkiem narysujesz

      • 1 0

  • (1)

    Nażekacie że brakuje krwi ale krwiodawców macie za nic, wielu krwiodawców oddało ponad 40 litrów i więcej a wy odznaczenia nie chcecie im przyznać ( bo niieależy. do klubu, niie udziela się społecznie) krew chyba jest ważniejsza więc nie dziwcie się że brakuje krwiodawców a starsi krwiodawcy oddają coraz żadziej.

    • 6 1

    • Tu się z tobą zgodzę. Kiedyś dawcy mieli więcej przywileów. Od starych dawców słyszałem że mieli darmowe wczasy w Bułgarii. Teraz zostały tylko darmowe przejazdy komunikacją, trzy leki na krzyż i teoretycznie wstęp bez kolejek do placówek służby zdrowia (tylko teoria). No ale krwi nie oddaje się dla odznaczeń ani przywilejów.

      • 0 0

  • oddawać,oddawać,oddawać .....

    OK,ale uważam,że powinno być więcej odznaczeń, np. po oddanie 30,40,50L itd.
    a jakość otrzymanych "czekolad" brak słów.

    • 12 1

  • Kiedyś było jakoś inaczej (1)

    W stołówce dostawałem bułę z serem i wędliną oraz kawę. Dziś ciasteczka bebe i soczek z kartonika. Przecież nie przychodziłem tam na śniadanie, ale czułem się jak gość-zadbany i zaopiekowany. Teraz czuję się, jak w pociągu PKP.

    • 11 3

    • przepisy i pieniądze

      Żeby teraz obsługiwać pacjentów jak za dawnych lat to trzeba by zatrudnić "kuchnię" i wprowadzić reżim niemalże taki sam jak w restauracjach.
      Nic więc dziwnego ez łątwiej jest wydać "ekwiwalent kaloryczny" zafoiliowany z kartonika a zamiast kawy zaproponować ściek z automatu.

      • 0 0

  • Oddać jak oddać,

    ale czy warto brać?

    • 0 1

  • Przestałem oddawać od momentu wprowadzenia reżimu maseczkowego i dopóki on bedzie trwał to nie będę oddawać krwi.

    • 3 4

  • Mamy nie mogą oddać osocza.

    Chciałam zostać dawcą osocza dla ozdrowienców. Dowiedziałam się, że by e w ciąży, nawet 20 lat temu dyskwalifikuje mnie. Sztos.....

    • 2 3

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Targi kosmetyczne i fryzjerskie - Uroda

targi

Młodzieżowa Grupa Wsparcia

100 zł
warsztaty

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane