Wiadomości

Centrum krwiodawstwa: rezerwy na wyczerpaniu. Można oddać krew po szczepieniu?

Najnowszy artukuł na ten temat Gdańsk liderem szczepień wśród miast w Polsce
fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Z początkiem maja szpitale wznawiają realizację operacji i zabiegów planowych, co już zaczęły odczuwać centra krwiodawstwa. W Gdańsku wystarczające zapasy dotyczą jedynie dwóch grup krwi, a wszystkie inne utrzymują się na bardzo niskim poziomie. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o wsparcie i wyjaśnia, czy można oddawać krew po szczepieniu.



Gdzie można zaszczepić się na COVID-19? Lista punktów szczepień w Trójmieście


Czy oddajesz krew?

tak, robię to regularnie 37%
tak, ale sporadycznie 20%
oddałe(a)m krew raz w życiu 10%
nie, ale zawsze chciałe(a)m spróbować 23%
nie, nie myślałe(a)m o tym 10%
zakończona Łącznie głosów: 331
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku apeluje o wsparcie i zachęca do donacji krwi. Majówka połączona z etapem odmrożenia pracy oddziałów szpitalnych spowodowały spadki rezerw krwi, które są obecnie po prostu na wyczerpaniu. Warto zwrócić uwagę, że sytuacja pogorszyła się jeszcze przed trudnym okresem wakacyjnym, kiedy zwykle spada liczba donacji.

- Obecnie jesteśmy po kilku wolnych dniach - także od poboru krwi, a trzeba mieć na uwadze, że szpitale funkcjonują bez przerwy i codziennie potrzebują krwi - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło, specjalista transfuzjologii klinicznej, zastępca dyrektora RCKiK w Gdańsku ds. medycznych. - Dodatkowo na redukcję zapasów wpłynął fakt wznowienia przyjęć i operacji planowych - część oddziałów ponownie została przekształcona w placówki interwencyjne. Sytuacja nie zmieniła się w przypadku pacjentów onkologicznych i hematologicznych, którzy cały czas byli przyjmowani i leczeni, natomiast przybywa pacjentów planowych, co zwiększa zapotrzebowania na krew - placówki operują praktycznie od rana do wieczora.


Czy można oddawać krew po szczepieniu?



Obecnie każdego dnia na Pomorzu szczepi się kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu. Wielu dawców zastanawia się, czy można łączyć profilaktykę COVID-19 z krwiodawstwem. Specjaliści zwracają uwagę, że w tej materii obowiązują precyzyjne wytyczne.

- Osoby, które są zainteresowane krwiodawstwem i jednocześnie czekają na szczepienie, muszą mieć na uwadze, że po wakcynacji należy pewien czas odczekać. W przypadku preparatów firm Moderna i Pfizer jest to 48 h, natomiast w przypadku Astry i J&J są to 2 tygodnie. Mówimy o pacjentach, którzy przeszli przez szczepienie bez odczynów. W przypadku pojawienia się objawów w postaci osłabienia czy gorączki musi upłynąć dodatkowe 7 dni od ustąpienia symptomów - wskazuje lek. Anna Jaźwińska-Curyłło. - Natomiast nie jest to nic wyjątkowego, a praktyka stosowana również przy innych szczepieniach, ale ze względu na niespotykaną dotychczas masową skalę szczepień chcemy o tym przypominać.
Różnice odstępu w przypadku różnych preparatów są determinowane odmienną technologią wykorzystaną przez producentów. W przypadku szczepionek mRNA mamy do czynienia jedynie z fragmentem kodu genetycznego.

Czytaj też: Czy kobiety w ciąży powinny szczepić się przeciw COVID-19?

- Co ciekawe, w tym momencie potrzebujemy również krwi B RhD+, która zwykle nie podlega takim wahaniom - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.
- Co ciekawe, w tym momencie potrzebujemy również krwi B RhD+, która zwykle nie podlega takim wahaniom - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Jakie grupy krwi są poszukiwane?



Niezależnie od rodzaju szczepionki warto rozważyć oddanie krwi jeszcze przed szczepieniem, aby uniknąć wydłużonego czasu oczekiwania.

- Obecnie posiadamy wystarczające zapasy krwi A RhD+ i AB RhD+, natomiast w przypadku wszystkich innych grup oczekujemy na donacje. Co ciekawe, w tym momencie potrzebujemy również krwi B RhD+, która zwykle nie podlega takim wahaniom - mówi lek. Anna Jaźwińska-Curyłło.
Krew trafiająca do RCKiK w Gdańsku jest następnie przekazywana wedle potrzeb do szpitali i ośrodków medycznych na Pomorzu. Region jest dzielony jeszcze z regionalnym centrum w Słupsku, jednak w razie potrzeby jest możliwość współpracy z innymi ośrodkami.

Opinie wybrane


wszystkie opinie (35)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

więcej artykułów »

Badania, konsultacje