Ideą Centrum Riviera jest nie tylko przedstawienie szerokiej oferty zakupowej, ale też misja społeczna. Po sadzeniu drzew na Kaszubach i remoncie sali dla noworodków na Oddziale Neonatologicznym i Intensywnej Terapii w gdyńskim szpitalu przyszedł czas na... pasiekę na dachu centrum.
Niewiele osób wie, że już od maja tego roku na dachu centrum handlowego Riviera mieści się pasieka. Pięć uli usadowionych jest na skraju dachu, tuż przy lesie. Pszczoły mają więc blisko nie tylko do pyłków z lip i wierzb, ale też do usytuowanych nieopodal ogródków działkowych z wieloma drzewami i krzewami owocowymi.
Pracowite owady nie próżnują i od maja udało im się zgromadzić całkiem spory zapas miodu, który został zebrany przez doświadczonego pszczelarza. Uzyskano dzięki temu 100 słoików o pojemności 200 ml. A warto wiedzieć, że pszczoły muszą odwiedzić ok. 4 mln kwiatów, by zebrać 1 kg miodu.
Pszczoły to nie tylko miód
Ule na dachu Centrum Riviera
mat. prasowe
Jak ważne są pszczoły dla ekosystemu, nikogo świadomego ekologicznych zagrożeń nie trzeba przekonywać. Ponad 80 proc. gatunków roślin, które są uprawiane w Europie, jest zapylanych przez pszczoły. Gdy ich zabraknie, wydajność rolnictwa obniży się tak bardzo, że ceny żywności poszybują w górę, a w skrajnym scenariuszu jedzenia może wręcz zabraknąć. Klęski o takiej skali nie było jeszcze w historii całej ludzkości. Dlatego warto zacząć już przeciwdziałać jej pojawieniu się.
Zielona Gdynia dzięki współpracy przedsiębiorców i urzędników
Na dachu Urzędu Miasta mieszka ok. 200 tys. pszczół.
fot. gdynia.pl
Właśnie dlatego inwestycje w zazielenienie miasta są prowadzone w partnerstwie z odpowiedzialnymi podmiotami prywatnymi, do których należy wpleciona już na stałe w gdyńską tkankę miejską Riviera.
* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł