Wiadomości

stat

Budowa nowoczesnego szpitala na ostatniej prostej. Kolejna wiecha nad CMN

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne to największy szpital na Pomorzu. Zobacz, jak prezentował się podczas wieszania wiechy na nowo powstającym budynku CMN.

Klinika Chorób Psychicznych, Centrum Kardiologii czy Centrum Udarowe - to tylko część klinik, które już niedługo znajdą się w kolejnej powstającej części Centrum Medycyny Nieinwazyjnej. W ramach drugiego etapu prac powstał budynek A oraz łącznik do Centrum Medycyny Inwazyjnej. Inwestycja osiągnęła stan surowy i tradycyjnym zawieszeniem wiechy zakończył się etap prac konstrukcyjnych.Budowa Centrum Medycyny Nieinwazyjnej (CMN) to największa inwestycja realizowana obecnie przez Gdański Uniwersytet Medyczny, która stanowi kolejny etap modernizacji bazy klinicznej uczelni.

- W jej ramach powstaje najnowocześniejszy w Polsce kompleks medyczny, który znacząco poprawi warunki hospitalizacji pacjentów, jak również jakość i komfort pracy - mówi Marek Langowski, kanclerz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Środki finansowe na budowę jednostki pochodzą przede wszystkim z budżetu państwa, które zarezerwowało na ten cel ponad 592 mln zł. Koszt budowy wraz z wyposażeniem wyniósł ponad 616 mln zł - informuje.

Przewodnik po Uniwersyteckim Centrum Klinicznym

Największy szpital na PomorzuCentrum Medycyny Nieinwazyjnej to kompleks czterech połączonych ze sobą budynków - A, B, C ułożonych w kształt litery U, połączonych trzema łącznikami z Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) oraz budynku D usytuowanego w miejscu dawnego budynku 18. Budynek D będzie połączony łącznikiem z budynkiem C.

- Ze względu na konieczność relokacji części klinik z wyburzanych budynków budowa CMN została podzielona na dwa etapy - wyjaśnia Jakub Kraszewski, dyrektor naczelny UCK. - Realizacja pierwszego przypadała na lata 2015-2018 i objęła budynki B, C i D. W ramach drugiego etapu powstał budynek A (lata 2018-2020) - wyjaśnia.
Uroczystość zawieszenia wiechy nad Budynkiem A Centrum Medycyny Nieinwazyjnej oraz łącznikiem z Centrum Medycyny Inwazyjnej odbyła się 23 stycznia br. na terenie kompleksu szpitalnego przy ul. Smoluchowskiego w Gdańsku. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele władz GUMed - rektor prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. klinicznych prof. Edyta Szurowska i kanclerz Marek Langowski, pracownicy uczelni i szpitala zaangażowani w realizację inwestycji, kierownicy jednostek, które zyskają siedzibę w nowej lokalizacji, a także wykonawcy - Grupa ERBUD SA, projektanci z pracowni Arch-Deco w Gdyni oraz firmy podwykonawcze.

W nowej lokalizacji swoją siedzibę będą miały następujące jednostki:

  • Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych
  • Kliniczne Centrum Kardiologii z zespołem pracowni elektrofizjologicznych i kardiologii interwencyjnej
  • Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych
  • Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej
  • Klinika Neurologii Dorosłych, w tym Centrum Udarowe
  • Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych
  • Klinika Geriatrii
  • Dział Obrazowania
  • Archiwum
  • Administracja UCK.

Jednostki kliniczne będą dysponowały bazą liczącą 270 łóżek.

Przez cały rok 2020 będą trwały prace nad elewacją budynku, a także roboty wykończeniowe wewnątrz budynku. Zostaną wykonane ścianki działowe, posadzki oraz wszystkie roboty instalacyjne (CO, CW, elektryczne, wentylacyjne, kanalizacyjne, niskoprądowe) potrzebne do funkcjonowania budynku. Przewidywany koszt to około 110 mln zł.

mat. prasowe

Finał inwestycji już za rokJeśli zaplanowane na rok bieżący zadania uda się zrealizować w terminie, w pierwszym kwartale 2021 r. Gdański Uniwersytet Medyczny chciałby przekazać budynek Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu do zasiedlenia. Po przeniesieniu jednostek do CMN zburzone zostaną budynki 7 i 8, natomiast budynek nr 9 pozostanie w gestii dyrekcji UCK.

- Połączone budynki Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej stanowią jedną z najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie, przyjazną pacjentom i personelowi szpitalnemu - mówi prof. Marcin Gruchała, rektor GUMedu. - To tu chorzy mają dostęp do innowacyjnych metod leczenia i sprzętu medycznego na najwyższym światowym poziomie. Oprócz prowadzenia działalności leczniczej to także istotny ośrodek kształcenia przed- i podyplomowego specjalistów w zakresie ochrony zdrowia, w którym również studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zyskają możliwość podnoszenia swoich umiejętności w oparciu o najnowocześniejsze obecnie technologie. Ponadto kompleks stanowi unikatowe centrum naukowo-badawcze, stwarzające zupełnie nowe warunki do realizacji nowatorskich multidyscyplinarnych projektów z zakresu nauk medycznych.

Opinie (125) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje