• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brodawki - jak skutecznie się ich pozbyć

Katarzyna Dziadul
24 maja 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Brodawki mogą pojawić się we wszystkich miejscach ciała, także na powiece. Brodawki mogą pojawić się we wszystkich miejscach ciała, także na powiece.

Szpecą, trudno się ich pozbyć, a zaleczone często powracają. Mowa o brodawkach zwyczajnych, zwanych potocznie kurzajkami. Kto raz z nimi walczył dobrze wie, że nie są łatwym przeciwnikiem do pokonania.



Brodawki pojawiają się za sprawą wirusa brodawczaka ludzkiego HPV. Jeśli wirus zaatakuje nasz organizm, w jednym lub kilku miejscach na skórze zaczną pojawiać się zgrubienia, które mogą stopniowo narastać. Brodawki najczęściej wybierają sobie dłonie i stopy, ale równie dobrze mogą pojawić się na innych częściach ciała.

Chociaż nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy narażeni na kontakt z wirusem, wcale nie jest powiedziane, że zawsze musi on nas zaatakować. O tym, czy dojdzie do zakażenia, decydują indywidualne predyspozycje organizmu, np. obniżona odporność czy np. różnego rodzaju uszkodzenia naskórka.

Gdzie atakuje wirus?
Złapaniu zakażenia sprzyjają także wszystkie wilgotne miejsca, takie jak sauna, basen czy plaża, kiedy skóra jest rozmiękczona i podatna na zakażenia. Jeśli chodzimy na zajęcia sportowe, które wymagają ćwiczeń bez obuwia czy skarpetek, musimy mieć świadomość, że również może to być miejsce potencjalnego zagrożenia. Kurzajka może, ale nie musi pojawić się także po kontakcie z osobą, która boryka się z takim problemem.

Czy zdarzyło Ci się kiedyś mieć na skórze kurzajkę?



Jak nie dać się kurzajkom?
Jak więc postępować, żeby uniknąć zagrożenia? Niestety, w przypadku kurzajek możemy jedynie minimalizować ryzyko. Na saunie czy basenie koniecznie pamiętajmy o klapkach, jeśli zdarzy nam się chodzić gdzieś na boso, koniecznie zdezynfekujmy później stopy. Częste mycie rąk i dbanie o skórę dłoni to podstawa. Nawilżony i natłuszczony naskórek jest mniej podatny na pęknięcia i otarcia, a te mogą sprzyjać zakażeniu.

Jak walczyć?
Często zdarza się tak, że kiedy na ciele pojawi się jakakolwiek zmiana skórna, próbujemy za wszelką cenę pozbyć się jej na własną rękę. To pierwszy, podstawowy błąd.

- Wielokrotnie pacjenci sami próbują leczyć brodawki - wyjaśnia lek. dermatolog Aleksander Olsztyński. - Należy pamiętać, że nigdy nie mamy pewności, czy na ciele pojawiła się brodawka, czy jest to np. znamię barwnikowe.

Po pojawieniu się jakiejkolwiek zmiany na skórze warto zgłosić się do dermatologa. Chociaż w aptece dostępnych jest wiele preparatów bez recepty na bazie kwasu salicylowego i mlekowego, które regularnie stosowane pomagają sukcesywnie uporać się z brodawką, specjalista powinien najpierw zdiagnozować nasz problem.

- W większości przypadków nie ma problemu w usuwaniu brodawek - dodaje dermatolog. - Niestety, pacjenci popełniają wiele błędów, które później mogą utrudnić leczenie. Zdarza się, że brodawka na stopie mylona jest z odciskiem, który pacjent ściera pumeksem. Niestety, takie działanie zamiast pomagać sprawia, że wirus błyskawicznie roznosi się w inne miejsca.

Z brodawkami można walczyć przy pomocy różnego rodzaju preparatów, można także usunąć je w specjalistycznym gabinecie. Najpopularniejsze metody walki z kurzajkami to usuwanie laserowe i wymrażanie. Zabiegi mogą pozostawić niewielkie blizny, dodatkowo nie wszystkie kurzajki można usuwać takim sposobem - decyduje o tym miejsce, w którym występują. Koszt zabiegów to ok. 200 złotych w przypadku wymrażania i średnio 400 zł przy usuwaniu problemu przy pomocy lasera. Tego typu zabiegi mają dużą skuteczność, jednak nigdy nie mamy stuprocentowej pewności, że kurzajka już nigdy nie powróci.

Masz problem skórny? Tutaj znajdziesz dermatologa w Trójmieście

Opinie (12) ponad 10 zablokowanych

  • Proponuję JASKÓŁCZE ZIELE (2)

    • 10 0

    • Łamiemy łodygę i żółtym sokiem smarujemy kurzajkę

      • 3 0

    • nie działa

      • 0 0

  • mialam brodawki na 1 stopie 3 lata

    wlasnie koncze leczenie moich brodawek. zostalam zarażona na basenie. zaczelo sie od jednej brodawki, jak zaczelam to leczyc to zrobilo sie z 6 sztuk. U mnie nie pomogly apteczne mikstury a mialam ich duuuuzo: brodacid, verrumal, acerin, wartner (nie kupujcie jest drogi i slaby), mialam masc robiona w aptece z kwasu salicylowego (tania ale trzeba w niej chodzic z tydzien i odpada cala skora na stopie), przykladalam rosline jaskółcze ziele (w sezonie letnim), no i wymrazanie cieklym azotem u dermatologa. Mialam wymrazane z 10 razy co jest bardzo uciazliwe bo sa duuze kolejki i sie czeka nawet do 2 miesiecy na wizyte, a po wizycie boli. Oczywiscie prywatnie nie ma kolejek, dlatego czasem trzeba sie wspomoc. wizyta to od 50 do 100zl. Czlowiek kuleje.No ale w koncu pomoglo. Dodam,że stosuje teraz olejek z drzewa herbacianego i chodze na wymrazanie. U mnie te 2 rzeczy zadzialaly. Po przeszlo 3 latach wkoncu pójde na basen. Dodam, ze ten wirus jest zarazliwy i chodzilam w domu w skarpetkach, nie chodzilam boso aby nie zarazic domownikow, nawet spalam w skarpetkach.
    Powodzenia z tym paskudztwem

    • 3 2

  • Do p. Marty Staniszewskiej

    Witam Panią Pani dr Sicińska z Centrum Medycznego DERMIQ. Mam w rodzinie Sicińskich ale nie są tak sprytni jak Pani i reklamują się swoim nazwiskiem.
    Pozdrawiam

    • 6 0

  • Pozbyłem się kurzajek (1)

    Witam ! po wielu latach walki z brodawkami na palcach udało mi się ich pozbyć następującym sposobem : pierwszy tydzień smarowałem 2 razy dziennie preparatem Verrumal, a następnie poszedłem do dermatologa który używając urządzenia do krioterapii wymroził mi je mocno. Co ważne - miałem 5 razy wymrażane kurzajki, przez innego dermatologa preparatem typu Scholl(aerozol) i brodawki zawsze wracały. Dermatolog który usunął mi kurzajki definitywnie używał specjalnego urządzenia w kształcie markera, które dawało smugę zimna i było podłączone do butli. Ból po ostatecznym zabiegu krioterapii był dramatyczny i konieczne było zażycie Nurofen Forte (teraz polecam 30minut przed zabiegiem) Naprawdę polecam tą metodę :)

    • 0 0

    • sposób na kurzajki

      obieramy cytrynę ze skórki cieniutko, potem kroimy te skórkę na małe kwadraciki i zalewamy je octem. Po jednym dniu nakładamy po kwadraciku na kurzajki i przyklejamy mocnym plastrem żeby było nie ruchome. To na prawdę działa w 100 % jak po dniu nie odpadnie to trzeba zmienić kwadracik ;)

      • 0 0

  • azot nie pomaga

    azot nie pomaga.Z jednej stało się dziesięć i tworzą się teraz nowe.Stały się białe i duże.
    PS
    Metoda jest strasznie bolesna

    • 2 0

  • oka

    W Warszawie jest Dzięgielewska Instytut Oka i robią takie zabiegi czy operacje na górnej powiece oka, wszystko bezpiecznie i super profesjonalnie, maja bardzo dobrych lekarzy, sama sobie kiedyś usuwałam włókniaki u nich i wszystko poszło gładko, nie ma żadnych blizn ani widocznym zmian

    • 0 2

  • brodawki

    Miałam bardzo dużo brodawek na szyi, które mi przeszkadzały i nie wyglądały estetycznie. Postanowiłam je usunąć. Pojechałam aż do Krakowa, ponieważ kuzyna załatwiła mi wizytę w SCM estetic. Brodawki usunięto mi przy pomocy lasera co2 smaxel. I nie ma nawet śladu, z czego bardzo się cieszę.

    • 1 2

  • moczem w brodawke (1)

    Ktoś kiedyś mi doradził sikać na brodawkę ,a miałem ją na dłoni ,po jakimś czasie znikła.Niczego innego nie stosowałem.Pomogło polecam

    • 1 1

    • Niezawodny sposób na pozbycie się uporczywych, opornych na leczenie kurzajek: Przygotować roztwór soli kąpielowej Kinga w proporcji 1/3 opakowania na 2-3 litry cieplej wody, moczyć zmienioną kurzajkami skórę przez ok. pół godziny i rozmiękniętą powierzchnię kurzajek ścinać delikatnie nożykiem do odcisków {nie powinny krwawić|. Zabieg powtarzać 1-2 x dziennie przez około 2 tygodnie. Po kurzajkach nie ma śladu!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

III Ogólnapolska Konferencja Samoświadomość i komunikAACja a TZW. zachowania trudne

konferencja

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Najczęściej czytane