• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brakuje szczepionek przeciwko HPV. Gdański program wciąż nie ruszył

Wioleta Stolarska
11 marca 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
HPV to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Jest trudny do leczenia, bo w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy. HPV to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Jest trudny do leczenia, bo w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy.

Na rynku wciąż brakuje szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV dla dzieci. To m.in. ten wirus wywołuje raka szyjki macicy. W związku z tym gdański program szczepień, ogłoszony w połowie ubiegłego roku, wciąż nie może ruszyć. Dodatkową pulę szczepionek udało się zdobyć w Gdyni, również Sopot przekonuje, że ma wystarczające zapasy.



Czy szczepisz swoje dziecko?

Pod koniec czerwca 2019 roku Gdańsk ogłosił program refundacji szczepień przeciwko HPV na kolejne trzy lata. Szczepienia miały być refundowane dla osób w wieku 12-14 lat, zamieszkałych na terenie Gdańska.

Niestety do tej pory program nie ruszył, bo w Polsce brakuje szczepionek przeciwko HPV.

- Nadal, pomimo kolejnego pisma, nie otrzymaliśmy odpowiedzi od polskiego przedstawiciela reprezentującego producenta szczepionek. W związku z tym nie wiemy, czy i kiedy szczepionki będą dostępne w liczbie pozwalającej na realizację programu - poinformował Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego gdańskiego magistratu.

Czym grozi niezaszczepienie przeciwko HPV?



HPV to jeden z najczęściej przenoszonych drogą płciową wirusów. Jest trudny do leczenia, bo w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy. Jego rozwój może jednak prowadzić do wielu groźnych chorób. Szczepionki przeciw wirusowi HPV mogą zmniejszyć zachorowalność na raka macicy u kobiet o około 5 proc.

Szczepionki podaje się dziewczynkom w wieku od 9 do 16 lat, żeby zadziałały, zanim rozpoczną one życie intymne. Trzy dawki pozwalają zabezpieczyć się przed wirusem. Koszt pakietu to około 1,5 tys. zł.

Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego. W czasie ostatniej wizyty w przychodni otrzymają oni do wypełnienia krótką ankietę dotyczącą wiedzy o profilaktyce zakażeń wirusem HPV.

Czytaj też: Gdańsk zrefunduje szczepionki przeciw HPV

Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego. Podanie szczepionki każdorazowo jest poprzedzone kwalifikującym badaniem lekarskim i wymaga zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Sopot i Gdynia zabezpieczone



Również Gdynia miała problem z zabezpieczeniem odpowiedniej liczby potrzebnych szczepionek. W listopadzie ubiegłego roku poinformowano o zmniejszeniu dostępności na polskim rynku produktu leczniczego Gardasil (szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV) wykorzystywanego w gdyńskim programie polityki zdrowotnej szczepień przeciwko wirusowi HPV. W związku z tym od 8 listopada 2019 r. dzieci, które są zgłaszane do programu szczepień online lub osobiście, były wpisane na listę rezerwową.

- Dzięki dużemu zaangażowaniu i wysiłkowi interesariuszy programu, takich jak producent szczepionki, hurtownie farmaceutyczne, przychodnie realizujące program szczepień udało nam się w grudniu ubiegłego roku pozyskać i sprowadzić do gdyńskich przychodni pulę szczepionek wystarczającą do zaszczepienia pełnymi schematami wszystkich dziewczynek z listy rezerwowej, które zostały zgłoszone do programu do końca ubiegłego roku. Pozyskaliśmy także pulę dodatkowych szczepionek, które pozwolą na zaszczepienie kolejnej grupy dziewczynek 13-letnich (rocznik 2007), które kwalifikują się do gdyńskiego programu szczepień od początku bieżącego roku - poinformowała Agata Grzegorczyk, rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.
Program profilaktyczny zapobiegający nowotworowi szyjki macicy poprzez szczepienie przeciwko HPV realizowany jest również w Sopocie.

- Gmina Miasta Sopotu proponuje bezpłatne szczepienia profilaktyczne przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) dla dziewczynek urodzonych w 2008 r. i zameldowanych na terenie Sopotu. Mamy zabezpieczone szczepionki, więc program jest na bieżąco realizowany - wyjaśnia Anna Dyksińska z biura prasowego sopockiego magistratu.

Miejsca

Opinie (37) 1 zablokowana

  • hpv

    Na szczescie hpv mozna tez leczyc zelem papilocare, u mnie po pol roku stosowania zmiany sie cofnely, wszystko ladnie sie zagoiło, moj ginekolog mi zalecil taka kuracje i to byla dobra decyzja

    • 0 0

  • ok

    Mam nadzieję, że ten problem zostanie szybko rozwiązany. Bo jeśli mamy szansę uchronić się przed rakiem szyjki macicy to należy robić wszystko żeby chronić nasze zdrowie. Ale z tym wirusem hpv to jeszcze można walczyć, bo jest taki żel papilocare który pomaga pozbyć się zmian jakie wywołuje ten wirus i jednocześnie je odbudować.

    • 1 0

  • profilaktyka

    Jak ktos ma możliwość niech się szczepi, ja sie meczę z HPV i wiem jakie to nie fajne. Na szczęście jest żel papilocare który pomaga leczyć zmiany wywołane tym wirusem

    • 2 0

  • ok

    ja się też ostatnio dowiedziałam że zmiany na szyjce macicy wywołane wirusem mogę leczyć zelem papilocare i jestem dzięki temu spokojniejsza :)

    • 1 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne badania dla kierowców zawodowych

badania

Warsztat muzykoterapeutyczny Opowieści wewnętrznego dziecka

100 zł
warsztaty, spotkanie

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Najczęściej czytane