• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

"Ból to podstawowy zmysł". Jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa?

8 czerwca 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
W badaniu aż 84 proc. respondentów przyznało, że przynajmniej raz doskwierał im ból kręgosłupa. Co gorsza, siedmiu na dziesięciu Polaków uskarża się na przewlekły nawracający ból. W badaniu aż 84 proc. respondentów przyznało, że przynajmniej raz doskwierał im ból kręgosłupa. Co gorsza, siedmiu na dziesięciu Polaków uskarża się na przewlekły nawracający ból.

84 proc. - taki odsetek Polaków uskarża się na ból kręgosłupa - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Carolina Medical Center. Zaledwie połowa podejmuje leczenie. To błąd - alarmują specjaliści - gdyż niepodjęcie leczenia na czas prowadzi do niebezpiecznych konsekwencji, nawet do niedowładu. O przyczynach bólu i jak na niego reagować, opowiada doktor nauk medycznych Mateusz Krakowiak, neurochirurg z Carolina Medical Center w Gdańsku.



Kiedy boli nas ząb - wiemy, co robić. Pogodzeni z losem, sięgamy po telefon i czym prędzej umawiamy wizytę u stomatologa na pierwszy możliwy termin. Gdy doskwiera nam ból kręgosłupa, schemat naszego działania jest zupełnie inny. Jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego na zlecenie kliniki ortopedii, chirurgii kręgosłupa i rehabilitacji Carolina Medical Center Gdańsk, aż 84 proc. respondentów przyznało, że przynajmniej raz doskwierał im ból kręgosłupa. Co gorsza, siedmiu na dziesięciu Polaków uskarża się na przewlekły nawracający ból. Dlaczego zatem zaledwie połowa decyduje się na leczenie?

Ból to podstawowy zmysł, który mimo że jest rozpoznawalny jako przykry lub nawet skrajnie nieprzyjemny, skutecznie pokazuje, że coś niepokojącego może się dziać w naszym ciele. Z tych właśnie względów często obawiamy się m.in. operacji czy innych form leczenia powodujących dolegliwości bólowe. Jednak nie da się żyć bez bólu. Nie czując go, narażamy się na potencjalne uszkodzenie wielu kluczowych tkanek w naszym organizmie. Na szczęście współczesna medycyna daje nam wiele możliwości skutecznej walki z bólem, które nie ograniczają się tylko do leczenia farmakologicznego, ale także do specjalistycznych zabiegów likwidujących ognisko bólu czy działających przeciwbólowo poprzez pośredni lub bezpośredni wpływ na mechanizmy generowania bądź przekaźnictwa bólowego. Niestety mechanizm wykrywania bólu nie jest pozbawiony wad. Czasami proces, który go wywołuje, może się nadmiernie rozwinąć, przewlekać i powodować takie nasilenie bólu, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie i zawęża całą aktywność osoby, która go doznaje do ciągłych i niestety często nieskutecznych prób jego uśmierzenia.

Im dłużej zwlekamy, tym bardziej skomplikowane leczenie nas czeka, a niepodjęcie odpowiednich działań może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej skomplikowane leczenie nas czeka, a niepodjęcie odpowiednich działań może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji.
Ból kręgosłupa jest jednym z najczęściej doświadczanych rodzajów bólu. Jego przyczyny mogą mieć różne podłoże. Przykładowo mogą wywodzić się z przemęczonych lub nadwyrężonych mięśni przykręgosłupowych w przypadku przeciążenia lub przetrenowania. W tym przypadku możemy oczekiwać, że nasz organizm zregeneruje mikrouszkodzenia, które powstały w mięśniach, a nawet spowoduje hipertrofię mięśni, czyli przerost, który prowadzi do ich naturalnego wzmocnienia. Niemniej jednak w przypadku nadmiernego przeciążenia może dojść do uszkodzenia krążków międzykręgowych, stawów kręgosłupa, a nawet obrzęku w obrębie szpiku kostnego trzonów kręgów. Powyżej wymienione uszkodzenia są bardziej poważne i objawiają się zazwyczaj bólem o wyższym nasileniu. Jednak nie zawsze i w niektórych przypadkach ból ten może być bardzo podobny. To powoduje, że sama charakterystyka bólu nie jest wystarczająca, aby go efektywnie zdiagnozować i tym samym leczyć.

Powszechność bólu spowodowała, że obecnie mamy szeroki dostęp do leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Możemy je kupić nie tylko w aptece, ale również w hipermarketach czy na stacjach benzynowych. Co więcej, wszechobecne reklamy atakują z każdej strony, obiecując natychmiastową i długotrwałą ulgę od bólu. Mnogość preparatów stawia nas w trudnej sytuacji - nie wiemy, czy zawierzyć reklamom, zaufać ocenom na forach internetowych czy opinii znajomych. Niestety ogromna większość leków przeciwbólowych, mimo innej nazwy handlowej, opiera się na tej samej grupie leków zwanej niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Mimo że różnią się one nieznacznie od siebie, mają ten sam mechanizm działania - blokują enzymy odpowiedzialne za produkcje mediatorów stanu zapalnego, stąd ich działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i jeszcze dodatkowo przeciwgorączkowe. Mechanizm nie jest wybiórczy i nie działa na przyczynę bólu, a jedynie zmniejsza jego odczucie w momencie działania leku, a więc jedynie na kilka godzin. Nie znaczy to, że leki przeciwbólowe nie powinny być stosowane - powinniśmy je zażywać w miarę możliwości doraźnie. Natomiast fakt stosowania ich przewlekle oznacza, że powinniśmy znaleźć przyczynę powstawania bólu i spróbować ją efektywnie leczyć.

Współczesna era nowoczesnych badań radiologicznych, w zależności od potrzeby, daje nam możliwości obrazowania tkanek miękkich, kości lub nawet obszarów podejrzanych o rozrost nieprawidłowych komórek. Dzięki temu doświadczony lekarz może odnaleźć miejsce odpowiedzialne za powstawanie bólu, a znając jego mechanizm, zadziałać przyczynowo i zaproponować różne rozwiązania problemu. To powoduje, że u części osób ból kręgosłupa może być wyleczony za pomocą ćwiczeń czy fizjoterapii, u innych natomiast konieczne są zabiegi przeciwbólowe, np. blokady korzeniowe czy zabiegi termolezji lub kriolezji. Natomiast u innych osób rekomendowane są neurochirurgiczne zabiegi operacyjne. Dlatego właśnie tak ważny jest nie tylko szczegółowy wywiad i badanie fizykalne pacjenta, ale też powiązanie z obrazem radiologicznym i w końcu dopasowanie do tego oczekiwań i celów pacjenta.

Młody, aktywny zawodowo i sportowo człowiek będzie miał zupełnie inne potrzeby niż osoba w średnim wieku, prowadząca umiarkowaną aktywność fizyczną. To powoduje, że w praktyce lekarskiej ważniejsze jest, aby przyjmować role specjalisty-doradcy, który potrafi wytłumaczyć w prostych słowach zaistniały problem i podać możliwe ścieżki dojścia do pożądanego przez pacjenta celu, pozostawiając jemu samemu ostateczny wybór metody leczenia. Ten typ porad lekarskich jest w zasadzie jedynym dopuszczalnym w świecie wysokorozwiniętej medycyny, gdzie w centrum zainteresowania lekarza znajduje się pacjent. Pacjenci często odwlekają wizytę u specjalisty. Czas pandemii był okresem, kiedy zaniedbaliśmy profilaktyczne badania i kontrole. Lekarze podkreślają, że to ogromny błąd, gdyż w przypadku chorób kręgosłupa czas gra kluczową rolę. Zmiany, jakie zachodzą w naszym kręgosłupie, postępują i nie "naprawią się" same. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej skomplikowane leczenie nas czeka, a niepodjęcie odpowiednich działań może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji - nawet do niedowładu.

Doktor nauk medycznych Mateusz Krakowiak, neurochirurg z Carolina Medical Center w Gdańsku. Doktor nauk medycznych Mateusz Krakowiak, neurochirurg z Carolina Medical Center w Gdańsku.
Doktor nauk medycznych Mateusz Krakowiak - specjalista neurochirurg, doktor nauk medycznych

Pracuje w Carolina Medical Center w Gdańsku oraz w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 w Bydgoszczy. Przeprowadza zabiegi z zakresu chirurgii kręgosłupa i ośrodkowego układu nerwowego.

Pracował i odbył staże zagraniczne w ośrodkach znajdujących się w ścisłej światowej czołówce:
  • NHNN Queen Square Hospital w Londynie jak senior SpR
  • Mont Pellier Centre Hospitalier Universitaire de Montpellier Departement de Neurochirurgie
  • Department of Neurosurgery in Helsinki University Hospital Toolo

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

Opinie (33) 5 zablokowanych

  • Carolina Medical Center - brzmi tak amerykańsko, światowo! (1)

    • 14 3

    • Bożena Centrum Medyczne bardziej swojsko?

      • 13 1

  • Ceny (1)

    Może i wykwalifikowanych pracowników mają ale ceny są kosmiczne

    • 20 2

    • specjalistyczna rehabilitacja za ułamek tej ceny? Gdynia Morska

      • 3 2

  • Jedynie ruch i ćwiczenia pomogą. (1)

    Bez sensu sie promieniować i jeszcze za to płacić

    • 7 5

    • Czasami bywa za późno...

      Niestety ale jak zwleka się z bólem to ćwiczenia już nie pomogą... Wiem coś o tym, bo sama rok temu miałam operacje kręgosłupa. Przez rok bolal mnie kregoslup, ale jakoś nie mialam czasu sie wybrac do lekarza i przekladalam z miesiąca na miesiąc... Diagnozujcie się póki macie czas...

      • 8 1

  • (2)

    To co ludzie uważają za ból kręgosłupa to w 90% ból mięśni pleców które znajdują się przy kręgosłupie.

    Mięśnie bolą gdy są niewyćwiczone i nagle zmusimy je do ciężkiej pracy, zdarzają się też różne skurcze po których mięsień boli - aby tego uniknąć trzeba mięśnie pleców regularnie ćwiczyć.

    • 13 9

    • na początku jak najbardziej, chociaż mysle, że gdybym nie czekala tyle z wizyta, miałabym wlasnie rehabilitacje a nie operacje

      Teraz jestem rok po operacji i cwicze, poki co jest spoko ;)

      • 4 1

    • Super

      Uwielbiam takie opinie ludzi,ktorzy maja tak ograniczona wiedze i myslenie,obys chlopie nigdy nie poczuł ucisku przepukliny na nerw kulszowy bo bedziesz płakał.pozdrawiam

      • 1 0

  • żeby tak wszyscy lekarze mądrze prawili... (3)

    a tu idziesz do neurologa, nieważne czy prywatnie czy publicznie i dostajesz mydocalm bo przecież jeśli któryś z kolei lek zadziała, to można powiedzieć, że przyczyna bólu znaleziona...

    • 10 0

    • Mydocalm dobry na wszystko..najwyżej pacjent pojdzie do innego "specjalisty"

      A na odczepnego zlecimy rentgen, bo przecież nie rezonans, jeszcze byśmy znaleźli przyczynę.. A poza tym to za drogie badanie!

      • 7 0

    • W gadce mocny. Leczenie w klinice uck, w której pracował ten pan, dla wielu pacjentów skończyło się tragicznie.

      • 4 0

    • ludzie nie trójcie się lekami!

      idźcie na specjalistyczną fizjoterapię. W Przychodni Morskiej maja świetnych specjalistów i poradnie leczenia bólu

      • 4 0

  • Nie pracować jak wół

    Po co ci to?

    • 6 0

  • A co powiecie na 4 lata (1)

    Albo i więcej na zabieg na NFZ? Przedtem droga przez mękę , aby neurochirurg zakwalifikował na operację. Zachęcać nie trzeba. Jak ktoś ma problem to się podda .Reklamowana klinika to dla bogaczy, bo ceny z kosmosu.A po tym jak niektórzy okopali się przed covidem i pacjentami w szpitalach, kolejki wydłużyły się wielokrotnie.

    • 16 0

    • po co te komplikacje? Specjalistyczna przychodnia rehabilitacyjna z poradnią leczenia bólu i tyle w temacie...

      • 3 1

  • Teraz leczenie jest poprzez teleporady i artykuły. Pacjencie lecz się sam, a już w następnym artykule: Jak w domu zrobić sobie operację na wyrostek robaczkowy oraz jak poskładać sobie połamaną rękę.

    • 10 0

  • Hahaha (5)

    Idziesz do lekarza nfz dostajesz przeciwbolowe i skierowanie na rezonans za 6miesiecy i

    • 13 0

    • szczęśliwi którzy w ogóle dostali skierowanie na rezonans a nie tylko przeciwbólowe

      • 5 1

    • najlepiej zacząć od wizyty u dobrego fizjoterapeuty. Zaoszczędzisz czas i pieniądze (1)

      • 3 2

      • Wole chiropraktyka ale to nie u nas w PL

        • 0 0

    • Przychodnia Morska - naprawdę dobrzy fizjoterapeuci

      • 0 0

    • W afidea

      Na rezonans czekałem 2 tyg

      • 0 0

  • Jak to ladnie wyglada na papi e ze

    Ale przejsc przez polska sluzbe zdrowia to droga przez meke. Trzeba miec konskie zdrowie. Co kilka miesiecy wypadal mi dysk. Zwolnienie i przexiwbolowe. Az ktorwgos dnia polamaly mi sie kregi. Cos peklo. Po tylu latach meki i trucia prochami trafilam po eielu miesiacach na operacje. Mialam.szczescie bo operacja byla pilna. Pol roku czekania w przypadku pilne. Super. Co za szczescie ze w koncu palamalam kosci bo dalej wypadalby mi dysk i chodzilabym krzywa jak paragraf. Polscy lekarze a teraz pewnie po covidowym stwierdza ze 8m nalezy sie wiecej i beda strajkowac jak pielegniary. Zapraszam do pracy w supermatketach. Tysiace ludzi kazdego dnia potencjalnie chorych. I nie strajkujemy. Dzieni jestesmy.

    • 12 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Z psychodietetyczką przy herbacie: Q&A z Aleksandrą Spychalską

spotkanie, spotkanie

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Jak ochronić swoje krocze przed nacięciem?

warsztaty, konsultacje

Najczęściej czytane