• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ból kręgosłupa na własne życzenie

Katarzyna Mikołajczyk
5 lutego 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Ból kręgosłupa? Niestety, nie ma co liczyć na trwałą poprawę, jeśli skupimy się tylko na likwidacji uciążliwych objawów bez zbadania ich przyczyny. Ból kręgosłupa? Niestety, nie ma co liczyć na trwałą poprawę, jeśli skupimy się tylko na likwidacji uciążliwych objawów bez zbadania ich przyczyny.

Podobno po czterdziestce ten, którego nic nie boli, po prostu nie żyje. Jeśli jednak żyjesz, ale życie uprzykrza ci ból kręgosłupa, warto poszukać jego przyczyny i spróbować zmniejszyć dolegliwości, a nawet całkowicie się ich pozbyć.
Czy aktywność fizyczna jest ważną częścią twojego życia?

Prawidłowa diagnoza pozwoli odnaleźć przyczyny bólu, a także wdrożyć odpowiednie leczenie. Do kogo zatem zwrócić się po pomoc?

Od czego może boleć kręgosłup?Nie mamy co liczyć na trwałą poprawę, jeżeli skupimy się na likwidacji uciążliwych objawów bez zbadania ich przyczyny. Dlatego ważne jest, by opiekujący się nami lekarz specjalizował się w leczeniu chorób kręgosłupa, a nie skupiał się na maskowaniu objawów utrudniających nam życie.

- W Polsce lekarze nie zdobywają specjalizacji z wertebrologii (nauka o kręgosłupie), więc pacjent musi zwrócić się po pomoc do ortopedy lub neurologa. Niezależnie od specjalizacji lekarza dobrze, by ten szukał przyczyny bólu, a nie ordynował jedynie leki przeciwbólowe - radzi lek. med. Włodzimierz Krutko, chirurg ortopeda - traumatolog i wertebrolog z Centrum Zdrowego Kręgosłupa Remedi w Gdańsku. - Tym bardziej, że z dolegliwościami ze strony kręgosłupa trafiają do nas coraz młodsi pacjenci.
Nie tylko siedzący tryb życia i uzależnienie od gadżetów bywają powodem bólu.

- Ból kręgosłupa może mieć także podłoże genetyczne, jak również, na co warto zwrócić uwagę, może być objawem niedoboru witaminy D - mówi Magdalena Kozikowska z Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej i Fizjoprofilaktyki Rehabilitacja Magmed w Gdyni.

Smartfony przyczynami bólów kręgosłupaJeszcze dziesięć lat temu większość pacjentów wywodziła się spośród tych, którzy siedzącym trybem życia niejako "zapracowali" na kondycję swojego organizmu. Brak ruchu i wiek 30+ sprzyjały powstawaniu zwyrodnień odcinka lędźwiowego i właśnie z bólem tej okolicy pacjenci zgłaszali się do lekarza najczęściej.

- W tamtych czasach na pięciu pacjentów z bólem w dole pleców przychodził jeden z dolegliwościami w odcinku szyjnym. Dziś proporcje rozkładają się po równo - mówi dr Krutko. - Do nieprawidłowej postawy podczas długotrwałego siedzenia jako przyczyny bólu dołączył styl życia ze smartfonem w dłoni. Ciągłe pochylenie głowy w stronę ekranu telefonu sprawia, że kłopoty z kręgosłupem szyjnym mają już bardzo młodzi ludzie.
Na stoły operacyjne z powodu problemów z kręgosłupem trafiają nawet osoby trzydziestoletnie.

Jak uśmierzyć ból kręgosłupa?Podczas ustalania leczenia istotnym czynnikiem jest indywidualne podejście ze strony specjalisty do pacjenta. Zaś w czasie leczenia nie jest wskazane to, co w przypadku profilaktyki może się sprawdzać, np. gimnastyka grupowa.

Są jednak reguły, do których stosować może się każdy, odnosząc wymierne korzyści tak doraźne, jak i długofalowe.

- Możemy zapobiegać problemom zanim się pojawią - mówi mgr Krystyna Łącka, specjalista rehabilitacji. - Są zasady, które dotyczą każdego i każdy może je stosować. Warto na przykład wiedzieć, że poprzez wciągnięcie brzucha i napięcie pośladków automatycznie korygujemy od dołu ku górze krzywiznę kręgosłupa na całej długości.
Nie bez znaczenia jest także sposób, w jaki traktujemy resztę swojego organizmu.

- Żeby utrzymać prawidłową postawę, trzeba mieć dobrą kondycję. Żeby mieć dobrą kondycję, trzeba się dobrze odżywiać i nie zaniedbywać snu - zwraca uwagę Krystyna Łącka. - Ważna jest odpowiednia dieta , ale w tych czasach mamy też do dyspozycji znakomite suplementy.

Markujemy aktywnośćW świecie, w którym do wykonywania większości zadań używamy coraz mniej mięśni, kiedy pracowników fizycznych coraz częściej zastępują maszyny, a aktywność zawodowa oznacza zwykle kompletny brak aktywności fizycznej trudno o spełnienie jednego z podstawowych warunków utrzymania kręgosłupa w dobrym zdrowiu.

- Całymi dniami siedzimy przed komputerem, a na siłowni lądujemy o godzinie 21, kiedy kręgosłup powinien już odpoczywać . Taki trening nie zastąpi zdrowej aktywności, gdy tryb naszego życia nie jest ergonomiczny - mówi Magdalena Kozikowska. - Zamiast nocnych ćwiczeń co godzinę w ciągu dnia powinniśmy wstać od biurka i przejść się.
Kilka minut zwykłego chodzenia może zdziałać cuda, chodźmy więc pieszo po kawę, gazetę, zanośmy dokumentację do innego wydziału osobiście.

- Dość powszechne jest złudzenie, że jesteśmy aktywni fizycznie, bo po całym tygodniu siedzenia idziemy na godzinę na fitness czy zumbę. Jeszcze gorzej, gdy pod wpływem mody gwałtownie zmieniamy styl życia z siedzącego na intensywnie sportowy. Takie radykalne zmiany kończą się nieraz poważnymi problemami - ostrzega Marcin Rosadziński z Gabinetu Fizjoterapii, Rehabilitacji i Terapii Manualnych Pomorski Rehabilitant w Gdańsku. - Adaptacja naszego organizmu do aktywności fizycznej trwa dwa lata: tyle zabiera proces przyzwyczajania się do nowego stylu życia. Co ciekawe, zaledwie około 20 procent moich pacjentów to osoby pracujące fizycznie: największe problemy mają ci, którzy na co dzień ruszają się najmniej.
Tymczasem efektywny trening powinien trwać 60 minut dziennie - dopiero długotrwały wysiłek przynosi pożądane efekty zdrowotne.

Ćwiczenia na ból kręgosłupaW walce o zdrowie swojego kręgosłupa chwytamy się różnych sposobów. Nie wolno jednak zapominać, że każdy z nich powinien być konsultowany ze specjalistą, który zna nasz przypadek. Jeśli, oprócz ćwiczeń w domu, chcemy wypróbować inne możliwości, warto spróbować ćwiczeń na ławce grawitacyjnej.

- Ławka grawitacyjna może pomóc wszystkim pacjentom, u których występuje ból wynikający ze wzmożonego napięcia mięśni przykręgosłupowych. Kompresja czyli ucisk kręgów na krążek międzykręgowy może powodować podrażnianie korzeni nerwowych. Ławka powoduje rozciągnięcie mięśni a przez to zmniejsza się nacisk na krążek międzykręgowy, który podrażniał korzenie nerwowe. Ma odciążyć dyski i zmniejszyć napięcie mięśniowe - tłumaczy Tomasz Marciniak, fizjoterapeuta Good Luck Club. - W odróżnieniu od ćwiczeń wykonywanych bez pomocy jakiegokolwiek sprzętu, dzięki ławce grawitacyjnej wykonujemy ćwiczenia bez osiowego nacisku na kręgosłup.
Korzystamy z niej pod dodatkową opieką. Ktoś powinien czuwać na wypadek omdlenia lub złego samopoczucia wynikającego z utrzymywania pozycji głową w dół.

Przeciwwskazaniem do ćwiczeń z użyciem ławki jest ciąża, przepuklina, nadciśnienie II-III stopnia, odwarstwienie siatkówki, jaskra, niewydolność serca, osteoporoza. Należy pamiętać, że jeśli oprócz bólu pleców, mamy jeszcze inne dolegliwości, specjalista powinien o nich wiedzieć, zanim ułoży nam zestaw ćwiczeń - również tych "do domu".

Choć idealnie byłoby codziennie wykonywać zestaw specjalnie dobranych ćwiczeń, na naszą korzyść działa każda regularna aktywność. Jeśli tylko podążanie za modnym obecnie zdrowym i aktywnym trybem życia nie będzie jednorazowym spontanicznym zrywem, a zamieni się w nawyk, jest szansa, że nie znajdziemy się nigdy wśród pacjentów fizjoterapeutów i ortopedów.

Najczęściej popełniane błędy w postępowaniu z bólem wymienia Magdalena Kozikowska z Centrum Fizjoterapii Funkcjonalnej i Fizjoprofilaktyki Rehabilitacja Magmed:

1. Leczenie bólu (proszki przeciwbólowe itp.) - zwykle na własną rękę. Problemem nie jest ból, lecz to, co go powoduje. Ból to sygnał, który mówi nam, że dzieje się coś złego. Nie wyleczymy np. przepukliny krążka międzykręgowego tabletkami przeciwbólowymi. Tabletki przeciwbólowe można kupić wszędzie - w markecie, kiosku, sklepiku szkolnym. Co druga reklama w TV to lek przeciwbólowy. Znieczulić się to nie znaczy wyleczyć. Znieczulić się to oszukać swój organizm i tylko na jakiś czas.

2. Przerwanie rehabilitacji. Poprawiło się, więc nie ma po co chodzić. Błąd. Bardzo często problem nawraca i często z dużo większym nasileniem, niż uraz poprzedni. Celem leczenia jest likwidacja przyczyny powstania dolegliwości, jak również rehabilitacja zapobiegająca pojawieniu się kolejnych dolegliwości w przyszłości - czyli trening stabilizacyjny, nauka ergonomii czy ćwiczeń profilaktycznych.

3. Leczenie przez internet. Fora internetowe, rady, porady... Każdy z nas jest inny. Mimo, iż jednostka chorobowa jest nazywana tak samo jak ta, z którą się borykamy, to leczenie może być różne. Nie ma uniwersalnych rad, które pomogą każdemu. Nie ma cudownych ćwiczeń, których jest bardzo dużo w internecie, na ulotkach reklamowych itd. To co jednej osobie pomoże, drugiej może zaszkodzić.

4. Szybkie wizyty u "cudotwórców". Czyli tzw. wciskanie dysków, korygowanie wad postawy po jednym zabiegu, wpychanie przepukliny, nastawienie kręgu. Magiczne lampy, zioła, kosmiczne materace itd., itp. nie istnieją. To czasami wiara w takie zjawiska sprawia, że czujemy się lepiej.

5. Sugerowanie się opisem z rezonansu magnetycznego lub RTG. Często pacjenci pytają nas, czy pomożemy im na podstawie przeczytanego opisu. Jest to niemożliwe. Mając zdjęcie i jego opis, wiemy jedynie jak wygląda struktura. Takie zdjęcie jest jedynie elementem diagnostyki, a przede wszystkim diagnostyki czynnościowej, która określa z jaką przyczyną mamy do czynienia, jaki jest stopień uszkodzenia, jaki zespół ruchu wywołuje dany problem.

6. Reklamy w TV. Osoba podnosi duży ciężar, po czym nagle - ze zgrzytem zębów łapie się za plecy. Wystarczyło posmarować żelem i po 10 sekundach problem zniknął. Niestety żel przeciwbólowy nie leczy a tylko zmniejsza objawy bólowe. Przyczyna bólu pozostaje.

7. Rady znajomych. "Słuchaj... Po co będziesz chodził i się leczył. Jak mój sąsiad chorował na kręgosłup, to ćwiczył tak... i tak..., spał na podłodze, smarował się maścią "końską", przykładał gorące kompresy i się wyleczył. W sytuacji, gdy pojawiają się dolegliwości a zwłaszcza, gdy pojawiają się cyklicznie lub mają charakter ostry, należy udać się do specjalisty. To zdanie wydaje się jasne, ale często pacjent udaje się do specjalisty dopiero wtedy, kiedy wszystkie złudne sposoby radzenia sobie z bólem zawodzą. A to czasem bardzo nam utrudnia pomoc.

Miejsca

Opinie (43) ponad 10 zablokowanych

 • To jest pytanie (1)

  Jak leczyc, aby nie za szybko wyleczyc, bo przeciez pacjent to dojna krowa. Ale jednoczesnie wzbudzic w pacjencie przekonanie, ze sie o niego troszczy i pragnie jak najszybciej wyleczyc! ..

  • 58 9

  • dokładnie, dlatego konowały tak piętnują internetowe porady i rankingi lekarzy

   co jakiś czas jest głośno jak jeden konował z drugim pozywali portal za negatywne opinie o nich...

   • 9 1

 • Uważajcie na tzw kręgarzy! (7)

  Ich "terapia" manualna może doprowadzić do uszkodzenia rdzenia kręgowego! W przypadku odcinka szyjnego może grozić nawet przerwaniem tętnic kręgowych!

  • 35 11

  • jakoś nie zauważyłam takich skutków, a wręcz przeciwnie, dobry kręgarz potrafi zdziałać cuda (5)

   • 9 15

   • "cuda" to jest kluczowe słowo (3)

    kiedy brakuje rzeczowych argumentów!

    • 11 6

    • (2)

     Przepraszam, ale sie usmialem. Tak sie sklada, ze kregarz postawil mnie na nogi. Rozumiem, ze ty przemadrzaly d*pku, wiesz lepiej co mi pomoglo, a co nie?

     • 5 6

     • Czytaj ze zrozumieniem (1)

      Kot napisał, że "może doprowadzić do uszkodzenia", a to również oznacza, że niektórym uda się pomóc, a innym bardzo zaszkodzić. Dziękować Bogu, że Tobie pomogło. I po co te epitety?

      • 10 3

      • Kot napisal, ze cudem jest wyleczenie u kregarza. Nie ucz mnie czytac.

       • 5 3

   • kręgarz

    Kręgarz.. czy kręglarz.. rzuca bulą i nie wie w co trafi.. tak właśnie działają.. bez wiedzy medycznej teoretycznej i praktycznej zdobytej na studiach tylko gdzieś z dziada .. pradziada.. podrawiamy kręglarzy (tfu.. kręgarzy..)

    • 1 1

  • Rafało

   Uwazajcie na rafało z revimed

   • 1 0

 • czy ten artykuł jest sponsorowany przez kluby fitness? ;) (2)

  "Tymczasem efektywny trening powinien trwać 60 minut dziennie"
  co śmieszne, inni (też specjaliści) powiedzieliby że to za duże obciążenie,

  gdyby to wszystko tak pięknie działało jak piszecie, to wielu zostałoby wyleczonych, lub przynajmniej zmniejszyłyby się ich boleści,
  niestety tak nie jest,
  więc może to jednak nie tędy droga?

  • 23 9

  • Ćwiczę systematycznie (1)

   mój trening trwa godzinę. Zachowuję regularny rytm ćwiczeń (2-3 x w tygodniu). niewielkie obciążenie, dużo rozciągania. Ważny jest umiar - przy schorzeniach kręgosłupa nie wolno się forsować. Ruch to zdrowie! Bardzo pomaga, w przeciwieństwie do 'kanapowania"

   • 14 2

   • otóż to, umiar jest najlepszy na wszystko :)

    • 12 0

 • (6)

  Dobra terapia manualna na przemieszczenie kręgu jest bardzo skuteczna. Warunek jest jeden - musi to być specjalista, przystępuje do pracy po prześwietleniu i konsultacji medycznej, a samo nastawianie przebiega po długim masażu rozluźniającym. Ja uczęszczam do niewidomej osoby, która ukończyła szkołę w tym kierunku. I nikt mi nie wmówi, że zastrzyk zdziała to samo. To tak jak ze zwichnięciem - czasem trzeba nastawić.

  • 17 4

  • Każdy przypadek jest inny (2)

   Gdy uszkodzony dysk przemieszcza się do kanału kręgowego istnieje duże ryzyko uszkodzenia rdzenia. Odcinek szyjny jest najbardziej wrażliwy i wszelkie manipulacje w tym obszarze są obarczone największym ryzykiem. Doświadczony terapeuta nie podejmie się masażu kręgosłupa szyjnego.

   • 5 2

   • Jednym z powodów migren jest przemieszczenie dysków w obszarze szyjnym właśnie (1,2dysk). Fakt, nie każdy podejmuje się terapii w tym miejscu.

    • 2 0

   • Gabinet masażu i rehabilitacji Mgr Andrzej Lidwin

    A skąd takie przypuszczenie ? Oczywiście że się podejmie, ale najpierw zdiagnozuje przypadek, skontaktuje się z lekarzem specjalistą w tej dziedzinie, potem włączy tu np Mackenzie _ego, a potem nawet i masaż na wzmocnienie lub rozluźnienie struktury mięśni szyi i obręczy barkowej. Natomiast zgodzę się co do jednego - jest tu niewątpliwie wyższy stopień ryzyka, więc postępowanie musi być właściwe. I jest to proces który wymaga zazwyczaj czasu.

    • 0 0

  • kontakt (1)

   można namiar na tą osobe

   • 0 0

   • Obecnie 400km stąd. Lepiej poszukać fachowca na miejscu. Najlepiej na umowie w przychodni, jednostce zdrowia.

    • 0 1

  • Andrzej Lidwin

   Ogólnie problem jest nieco bardziej złożony niż się wielu może wydawać. Zarówno ichtiologia czyli pochodzenie bólu jak i postępowanie czasami bywa trudne do diagnozy bez chociażby prześwietlenia ukazującego strukturę tkanki ( mięśniowa, kostna, etc ). Niewłaściwe postępowanie może prowadzić nawet do porażenia, włącznie ze skutkiem śmiertelnym - uszkodzenie rdzenia kręgowego.

   • 0 0

 • Zwyrodnienie mam (1)

  to zwyrodnienie odcinka mam od 20 roku zycia. I ciagne dalej, juz ponad 40 lat. Niestety, prace i zycie spedzam przed kompem i w aucie. Ale rano mam fitnes a wieczorami biegi albo basen.
  Niestety, korpusy mamy ciagle lowcow i zbieraczy a tryb zycia leniwcow. Moze przez pare tysiecy lat ewolucja raczy nas dostosowac do biurka z komputerem?
  Dodam jeszcze, ze kasa chorych placi mi za zajecia fitnes ale to nie zus to krankenkasse.

  • 12 4

  • Basen - super sprawa

   na dolegliwości kręgosłupa, ale od biegów chyba lepszy nordic walking. No i gratuluję codziennego fitnessu, i to w ramach kasy chorych - pozazdrościć!

   • 6 0

 • ''Krutko'' piszemy przez ''ó'' zamknięte. (2)

  • 8 4

  • W podstawówce chodziłem do klasy z "Jaskułką".

   Nauczycieli korciło, żeby w dzienniku poprawić na "ó".

   • 7 0

  • ale czytamy tak samo

   • 0 0

 • (2)

  Leczyć kręgosłup? Gdybym nie miał pieniędzy na prywatne wizyty u neurologa oraz prywatne zabiegi fizjoterapeutyczne to byłbym już kaleką!!! Na nfz na wizytę czeka się miesiącami, a na ewentualną operację w Gdańsku czeka 2000 osób.

  • 39 0

  • Mieszkanie w kraju gdzie nie ma perspektyw na mieszkanie, uczciwie płatną pracę, założenie rodziny ludzie mają problemy z kręgosłupem od stresu z tym związanego. Mięśnie tak się przykurczają, że kręgosłup nie przenosi właściwie obciążeń. Dlatego ludzie mają już problemy w wieku 30 lat.

   • 7 1

  • Jeżeli ktoś Wam mówi, że wciska wypadnięty dysk to wciska Wam kit.

   • 5 1

 • Ciekawe co będzie gdy dorośnie pokolenie "pochylonych nad smartfonami"...

  • 21 0

 • blokada

  świetnym rozwiązaniem jest zrobienie blokady kręgosłupa. Ja byłem na takim zabiegu w KręgosłupCenter. Lekarze świetni, bardzo profesjonalni i od kilku miesięcy w ogóle nie wiem co to ból, mimo, że wcześniej niemal codziennie go odczuwałem

  • 1 25

 • Plank !!!

  • 4 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Depresja - konsultacje

badania

Grupa dla kobiet: Poczuj swoją moc!

spotkanie

Bezpłatne konsultacje z psychologiem

konferencja

Najczęściej czytane