• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Boją się, że są w ciąży, bo przytulały się z chłopakiem. "Nie mają wsparcia"

Wioleta Stolarska
29 listopada 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
NETporadnia to "miejsce", do którego  osoby w sytuacji kryzysowej mogą bez obaw zadzwonić lub napisać i pytać o "wszystko", co ma związek z ich płodnością. NETporadnia to "miejsce", do którego  osoby w sytuacji kryzysowej mogą bez obaw zadzwonić lub napisać i pytać o "wszystko", co ma związek z ich płodnością.

Wpadka, nieplanowana ciąża - dziecko zupełnie zmienia życie kobiety, nie wszystkie są jednak na nie gotowe. To nie ten czas, nie to miejsce, nie ten partner - co w takiej sytuacji zrobić, gdzie szukać pomocy, wsparcia? Jest miejsce, do którego osoby w kryzysowej sytuacji, nieplanowanej ciąży lub zdecydowane na aborcję mogą zwrócić się zawsze po rozmowę, po wsparcie, po wysłuchanie - to NETporadnia i Telefon Zaufania.



Wioleta Stolarska: Jak wygląda pierwszy kontakt z osobą, która jest w nieplanowanej ciąży bądź myśli o aborcji i potrzebuje pomocy?

Marta Dziuda: NETporadnia ma cztery kanały kontaktu: telefon, e-mail, czat, ale też fora internetowe. Nasze założenie jest takie, że jesteśmy aktywni. Na forach internetowych jesteśmy codziennie, to nasze główne źródło kontaktu. Na jednym forum każdego dnia jest kilkanaście dziewczyn w nieplanowanej ciąży, albo takich, które obawiają się, że są w ciąży. Ich strach jest bardzo duży, ponieważ nie są gotowe na ciąże, bo jej nie planowały, są za młode, nie mają wsparcia partnera, rodziców lub inne życiowe plany. Pewnie w niektórych sytuacjach obawy byłyby znacznie mniejsze, gdyby wiedza na temat własnej płciowości była pogłębiona. Wtedy nastolatki nie pisałyby, że boją się, że są w ciąży, bo przytulały się z chłopakiem w spodniach.

Osobiście najlepiej czuję się w kontakcie "najbliższym" czyli telefonicznym. Wtedy jest szansa, że nawiąże się podczas rozmowy więź. Czasem razem płaczemy, po kilku godzinach rozmowy razem się śmiejemy. Wchodzimy w relację. Słyszę barwę głosu, wyczuwam, kiedy osoba dzwoniąca się ożywia, o czym nie chce mówić, odczuwam emocje, napięcie, strach, łatwiej dotrzeć do źródła bólu i temu wspólnie się poprzyglądać, przepłakać i pomóc osobie dzwoniącej znaleźć w sobie siłę sprawczą.

Osoby, z którymi rozmawiacie to raczej nastolatki czy dojrzałe kobiety?

- Właściwie obie te grupy. Nieplanowana ciąża to nie tylko problem nastolatek. Piszą do nas także kobiety, które są np. w trzeciej ciąży. Osoby, które mają już bardzo małe dziecko, np. 8-miesięczne, które jeszcze karmią i dowiadują się, że są w kolejnej ciąży. To kobiety, które są najczęściej w związkach, ale nie mają wsparcia psychicznego i nie mogą/nie chcą o tym powiedzieć mężowi.

Częściej dostajecie wiadomości czy odbieracie telefony?

- Są takie osoby, które dzwonią regularnie przez cały miesiąc, później zostają w kontakcie z Netporadnią nawet dłuższy czas. Nastolatki częściej piszą, są wtedy bardziej anonimowe. To łatwiejsze szczególnie dla osób, które są w bardzo trudnym położeniu. Opowiedzenie głośno, przez telefon o swojej sytuacji wymaga dużej odwagi, szczególnie o aborcji. I kontakt na czacie lub mailowy ułatwia przełamanie oporu i napisanie otwarcie, jak jest.

Czego oczekują od was osoby, które zwracają się do NETporadni?

- Więcej jest takich osób, które po prostu nie wiedzą, co mają zrobić, w chaosie, w rozpaczy. Bardzo rzadko potrzebne jest np. wsparcie materialne. Taki kontakt za każdym razem wygląda inaczej. Kobieta, która dzwoni np. w dzień, w którym dowiedziała się, że jest w nieplanowanej ciąży potrzebuje wsparcia, bezpiecznego miejsca, gdzie może się wypłakać i o wszystkim opowiedzieć drugiemu człowiekowi, który jest do niej życzliwie nastawiony. Potrzebuje też pomocy w uporządkowaniu myśli, odnalezieniu prawdziwego źródła niepokoju i wzmocnień, utwierdzenia w poczuciu, że w innych trudnych sytuacjach dawała sobie radę, zrozumienia bez oceniania.

My przede wszystkim jesteśmy od tego, żeby słuchać, a osoba, która do nas dzwoni sama znajduje rozwiązanie, od nas dostaje spokój, poczucie bezpieczeństwa. Zakładamy, że możemy przejść z nią tę drogę, dajemy jej czas i możliwości. Od tego jest cały zespół ludzi - psycholodzy, farmaceuci, pedagodzy, jest też muzyk. Są to ludzie, którzy przeszli proces kwalifikacyjny i ciągle się szkolą, chcą pomagać innym.

Jakie są osoby, które do was dzwonią - otwarte, gotowe do rozmowy, czy wręcz przeciwnie?

- Czasem są to osoby zamknięte, które dopiero po długich minutach rozmowy odnajdują swój najgłębszy problem i gdy okazuje się, że np. nie finanse są problemem, tylko mąż, nagle pojawia się szczelina, osoba dzwoniąca zaczyna mówić, słowa zaczynają płynąć. Podczas takiej "zamkniętej" rozmowy nie opuszcza mnie myśl, że skoro ta osoba zadzwoniła, to znaczy, że chce rozmawiać. Czasem konieczne jest oddanie inicjatywy osobie dzwoniącej. Wtedy pytam: Dlaczego pani dzwoni? O czym chce pani porozmawiać? Jestem przekonana, że jak ktoś dzwoni, to wie, po co, tylko czasem nawet przed sobą trudno się przyznać. Są też takie osoby, które wylewają z siebie "wszystko" i jest tego tak dużo, że naszym zadaniem wtedy jest słuchanie i porządkowanie.

NETporadnia to projekt skierowany do osób w nieplanowanej ciąży oraz z doświadczeniem straty okołoporodowej. W NETporadni codziennie rozmawia się z bardzo młodymi kobietami, które planują aborcję lub z tymi, które już jej doświadczyły. NETporadnia to projekt skierowany do osób w nieplanowanej ciąży oraz z doświadczeniem straty okołoporodowej. W NETporadni codziennie rozmawia się z bardzo młodymi kobietami, które planują aborcję lub z tymi, które już jej doświadczyły.
Ma pani za sobą wiele takich historii, czy doświadczenie podpowiada, że jest coś, czego zabrakło tym osobom i właśnie dlatego znalazły się w takiej sytuacji?

- Bardzo ważna jest świadomość konsekwencji. Na przykład świadomość, że antykoncepcja czasem zawodzi. Osoby, które do nas piszą to najczęściej właśnie osoby po antykoncepcji, która zawiodła. Albo użyli jej w nieumiejętny sposób, albo zdarzyła się jakaś nieprzewidziana sytuacja np. duża ilość alkoholu, który może osłabić działanie tabletki hormonalnej i dojdzie do owulacji.

Zastanawiam się, czy nie brakuje rozmów, zajęć profilaktycznych, w których idzie się krok dalej i rozważa: "czy wchodzę we współżycie z osobą, którą kocham? A co, jeśli antykoncepcja zawiedzie? Czy czuję się bezpiecznie w tym związku? Jak partner zareaguje na ciążę? Czy mnie wesprze, czy nie zostawi?" Dziewczyny, które piszą na forach o tym, jak przeżyły swój pierwszy raz dzielą się bardzo intymnymi szczegółami, ale mnie przede wszystkim dotyka to, jak one strasznie się boją ciąży. Są w ogromnym lęku, że chłopak zostawi, że rodzice się wściekną, że w szkole będą się śmiać i obgadywać.

Czy młodzi ludzie popełniają takie błędy z niewiedzy, brakuje odpowiedniej edukacji?

- W szkołach wychowanie do życia w rodzinie funkcjonuje bardzo różnie. W zależności od decyzji rodziców. Na biologii też niewiele mówi się o seksualności, płodności. I mimo tego, że mamy dostęp do ciekawych książek, zdjęć, filmów, wykładów - czytam na forach internetowych, że młode dziewczyny nie wiedzą, co to jest cykl, co to jest owulacja, nie wiedzą tak konkretnie, jak to się dzieje, że zachodzi się w ciążę...

Zastanawiają się, np. "czy nie jestem w ciąży, bo weszłam do wanny po bracie", albo dziewczyna, która przeżyła swój pierwszy raz na koniec zastosowała cebulę, bo słyszała, że to działa. Mam poczucie, że to strach podsuwa im takie dziwne rozwiązania, do tego w internecie znajdują podobne porady, np. mogą trafić na informacje typu "zrób 10 przysiadów", na porady przyjaciółki albo trafią gdzieś, gdzie zostaną zrównane z ziemią, a tak naprawdę w sytuacji, gdy są pełne obaw i mają wiele pytań powinny dostać wsparcie, trafić w miejsce, gdzie będą potraktowane poważnie.

Wiele przypadków nieplanowanej czy niechcianej ciąży wiąże się z przemocą?

- Rzadko kiedy mamy sytuację, że kobieta jest w ciąży dlatego, że ją do tego zmuszono. Co innego, kiedy mowa o przymusie psychicznym, gdzie ona myślała np. "że wypada", albo słyszymy "bo nie mogłam odmówić".

Często pojawia się pytanie o aborcję?

- Kiedy kobieta rozważa aborcję musi być w naprawdę dramatycznym momencie swojego życia, nigdy nie jest tak, że "nie bo nie". Tam najczęściej dochodzi przemoc psychiczna i fizyczna, bardzo często alkohol.

Słowo aborcja oczywiście pada, bo one pytają, ale mają prawo pytać o wszystko. My słuchamy, staramy się pomóc podjąć świadomą decyzję, bo trzeba opracować każdy wariant, później decyzję podejmuje już każdy sam. My nie staramy się stać za czy przeciw, my chcemy zająć się tą osobą, która się do nas zwraca, to ona decyduje i ma swój własny światopogląd.

W statystykach wygląda to tak, że 30 proc. osób, które się do nas zgłasza rozważa aborcję i jest przed podjęciem decyzji, 20 proc. jest po decyzji i świadomie chce aborcji, 6 proc. to kobiety, które zdecydowały się być w ciąży, ale potrzebują wsparcia, a 44 proc. po prostu potrzebuje wsparcia i pomocy, rozmowy. Według mnie tak naprawdę właśnie to wsparcie jest kluczowe dla nich wszystkich.

Miejsca

Opinie (153) 7 zablokowanych

  • Jak się propaguje brak zasad moralnych, robta co chceta (2)

    No to potem są takie efekty.
    Pani Rubik pewnie się cieszy z tych ciąż bo to dowód, że propagowany przez nią styl życia jest popularny.

    Ale my też się cieszymy - więcej rąk pracy będzie na nasz ZUS

    • 11 21

    • Księżulo, co zabrał dziewczynkę od rodziców, gwałcił ją - prawy i bogobojny ksiądz twierdził, (1)

      że ona tego chciała - a gdy zaszła w ciąże to zaprowadził ją na skrobankę, to tak po katolicku zrobił.

      Wzór do naśladowania.

      • 4 0

      • A co to ma do rzeczy?

        Jak się rozpedzasz to napisz coś o homosiach zabijających zaadoptowane dziecko.

        • 1 2

  • Dlaczego Wy rodzice sami nie mówicie o seksualności swoim dzieciom. (8)

    I nie chodzi o jedną rozmowę w wieku 16 lat.
    Tu trzeba rozmawiać od wieku 4 lat od pierwszych pytań dlaczego.
    Stopniowo dodawać informację.
    Mój syn w wieku 9 lat już wiedział ode mnie całą informację o prokreacji.
    Wiedział też o zagrożeniach od strony dorosłych od księży od drużynowych, czy nauczyciela wf.
    Z tego powodu ma do mnie zaufanie do dzisiaj.
    W wieku 12 lat sam mnie dopytywał o masturbację.
    W wieku 17 lat jak się zabezpieczać.
    Miał przełamany opór przed zadaniem pytania ojcowi.

    • 26 5

    • (3)

      Ojcowi

      • 6 3

      • SJP dopuszczalne w grach (2)

        • 1 3

        • nie wiem w co grasz (1)

          ale "ojcowi" jako przymiotnik odrzeczownikowy w liczbie mnogiej nie pasuje gramatycznie do zdania, w którym go użyłeś. Przypał na całego i jeszcze głupsze tłumaczenie.

          • 5 2

          • to tylko cytat z SJP

            • 1 2

    • (3)

      inteligentne dziecko nie potrzebuje takie prowadzenia za powiedzmy... reke... w wieku 17lat nie wie gdzie szukac rzetelnego info? czy ty jestes ekspertem?

      • 3 2

      • Doprecyzuję, nie dowiadywał się w wieku 17, a konsultował. (2)

        Uwierz mi, że wiele wiedzy 17-tków przykryte jest dużą warstwą nonszalancji.
        Tak naprawdę 17-tek jest bardzo nieporadny i potrzebuje pokrzepienia.

        • 5 0

        • Łóżko też mu ciągle ścielisz? (1)

          • 2 4

          • ... napisał 17-latek

            • 4 0

  • Nie puszczajcie się. Miejcie godność i styl. A On jak "to" się stanie niech nie okaże się śmierdzącym tchórzem, który ją

    • 4 3

  • (5)

    Wpadka, nieplanowana ciąża - dziecko zupełnie zmienia życie kobiety............

    a zabicie nienarodzonego dziecka też zupełnie zmienia życie kobiety?

    • 8 15

    • (4)

      aborcja czesto ratuje zycie kobiety, zarodek nie moze byc ponad jej zyciem.

      • 8 4

      • Nie często (1)

        A niezwykle rzadko

        • 1 2

        • Henku a byles kiedy w ciazy?

          • 1 0

      • (1)

        Nikt nie zabrania aborcji jesli chodzi o zycie matki najpierw zapoznaj sie dokladnie a potem pisz Aborcje po gwaltach i ze wzgledu na ochrone zycia matki to mniej niz 2%

        • 2 0

        • Zmniejszenie ilosci aborcji mozna osiagnac tylko i wylacznie tania i latwo dostepna antykoncepcja (teraz antykoncepcja dla kobiet jest droga i trudno dostepna w Polsce) oraz edukacja seksualna.
          Zakaz aborcji to zwiekszenie ilosci martwych kobiet (bo dokonuja aborcji chalupniczymi metodami), wzrost dzieciobojstwa (bo rodzi sie wiecej niechcianych dzieci), wzrost dzieci w sierocincach.
          Az trudno uwierzyc, ze do tego dazy kosciol katolicki. Zalezy mu na martwych kobietach?
          Sprawdz co sie dzialo w Rumunii, gdy ograniczono antykoncepcje i zakazano aborcji.

          • 1 0

  • Wazne ze jest religia w szkole gdzie dzieci slysza ze zabawa w haloween to pewna smierc w wieku 40 lat i inne glupoty.

    • 7 6

  • Oglądają TVN bez zrozumienia (1)

    • 5 7

    • Za dużo oglądasz TV Trwam

      • 2 1

  • Nieplanowana?

    Każda ciąża w sytuacji kiedy pchacie się do łóżka jest planowana.

    • 12 16

  • (3)

    Łatwo tak Pani podsuwać to najgorsze rozwiązanie. A może zacznijcie pisać i uświadamiać te panienki, jak nie zabijać?

    • 9 13

    • Panienki? (2)

      A to panienka wiatropylna i sama z siebie w ciąże zachodzi?

      • 11 2

      • Tak, właśnie. One specjalnie zachodzą wciąże, żeby facetów usidlać. Bo facet nie wie co i po co

        ma w spodniach. Dla faceta kut*s to grzechotka.

        Już jeden klecha to wyjaśnił bardzo dobitnie - to dzieci ciągną dorosłych do łóżka.

        • 6 4

      • Proszę tak nie bronić. Głupoty w głowie, uwodzenia i tak się kończy. Kiedyś w życiu trzeba wziąć odpowiedzialność. Całe życie mamusia nie będzie prowadzić za rączkę.

        • 1 0

  • Ciąża (1)

    Czegos nie rozumiem teraz z kazdym sie ifzie do lozka.Para jezeli chce byc razem to czeka na wspolzycie-seks dzieci są wielką radością w takim zwiazku

    • 7 7

    • Nie każdy się łajdaczy ,coś ci się Jagodo

      w głowie robi ,ludzie są różni

      • 1 1

  • Dwudziesty pierwszy wiek i watykańska ruletka. Ale kasa na żołnierzy stęchniętych i wraki tutek są.

    • 10 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

II Ogólnopolska Konferencja Naukowa Prawa Medycznego: Nowoczesne technologie a prawo medyczne

konferencja

Najczęściej czytane