Wiadomości

Bezpłatnie i anonimowo przebadaj się na HIV i HCV

Test na HIV w Trójmieście możesz zrobić całkowicie bezpłatnie i anonimowo.
Test na HIV w Trójmieście możesz zrobić całkowicie bezpłatnie i anonimowo. fot. 123rf / PENCHAN PUMILA

Od piątku, 20 listopada, trwa Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV. To idealny moment, by anonimowo i całkowicie bezpłatnie przebadać się w trójmiejskich Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD). Testy w kierunku zakażenia HIV wykonywane są bez skierowania, a wynik otrzymujemy już kolejnego dnia.W Polsce średnio trzy osoby dziennie dowiadują się o zakażeniu wirusem HIV. Jednak szacuje się, że nawet połowa zakażonych Polaków może o tym nie wiedzieć. "Europejski Tydzień Testów" to europejska kampania, która zachęca organizacje partnerskie w całej Europie do jednoczenia się przez tydzień dwa razy w roku w celu zwiększenia wysiłków związanych z testowaniem i promowania świadomości korzyści z wcześniejszych testów na HIV i HCV, wirusa wywołującego WZW C.

Inicjatywa ta rozwija się od jej powstania w 2013 r. I stała się powszechnie uznawanym wydarzeniem europejskim, w którym każdego roku uczestniczą setki organizacji. Jedną z nich jest gdańska Fundacja Pomorski Dom Nadziei.

- Celami strategicznymi Fundacji są: przeciwdziałanie nowym zakażeniom HIV, wspieranie osób żyjących z HIV/AIDS oraz kreowanie postaw społecznych, niwelujących stygmatyzację zakażenia. Swoją ofertę kieruje do wszystkich, niezależnie od tożsamości psychoseksualnej czy światopoglądu. Obok projektów terapeutycznych dedykowanych środowisku osób seropozytywnych, Fundacja realizuje nowoczesne programy profilaktyczne, głównie dla młodzieży szkolnej i akademickiej. Prowadzi jedyne w Trójmieście czynne przez cały rok Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne anonimowego i nieodpłatnego testowania w kierunku HIV - w Gdańsku i Gdyni - mówi Małgorzata Paliwoda, wiceprezeska Fundacji Pomorski Dom Nadziei i koordynatorka trójmiejskich PKD.

Anonimowe i darmowe testowanie w Trójmieście przez cały rokFundacja Pomorski Dom Nadziei jest jedyną organizacją prowadzącą anonimowe i darmowe testowanie w Trójmieście dostępne przez cały rok. Z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania warto przypomnieć, że Trójmiasto dzięki fundacji posiada taką ofertę z uwagi na środki pozyskane od Krajowego Centrum ds. AIDS, Samorządu Województwa Pomorskiego, amerykańskiego koncernu farmaceutycznego Gilead Sciences, a także od Gdyńskiego Centrum Zdrowia fundującego ETT w Gdyni.

- W Gdańsku współpracujemy również z Poradnią Stowarzyszenia MONAR, która opłaca dyżur wtorkowy w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym ze środków Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Podczas tego wyjątkowego dyżuru dostępne są nie tylko testy na HIV i HCV, ale i na kiłę. 1 pobranie krwi - a aż 3 wyniki - bez opłat i anonimowo, choć jedynie dla mieszkańców Gdańska - dodaje Małgorzata Paliwoda.
Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD) prowadzą działalność kluczową dla walki z HIV pozwalając wykonać test w sposób poufny, anonimowy, nieodpłatny. Ideą PKD jest nie tylko testowanie HIV (oraz HCV i kiły - zależnie od dostępnych grantów), ale także prowadzenie działań profilaktycznych w formie poradnictwa okołotestowego. Klienci dowiadują się tu m.in., jak nie dopuścić do zakażenia HIV, jak uchronić się przed błędem diagnostycznym spowodowanym np. zbyt wczesnym wykonaniem testu. Każda osoba z wynikiem dodatnim zostaje zaopiekowania i pokierowana do placówki zajmującej się leczeniem HIV celem redukcji transmisji wirusa na innych.

Co trzeba zrobić, aby wykonać badanie?Żeby wykonać badanie na HIV czy HCV trzeba przede wszystkim przyjść w godzinach pracy do jednego z punktów PKD na terenie Trójmiasta. Nie potrzebujemy mieć ze sobą skierowania ani żadnych dokumentów. Osoby niepełnoletnie (ale nie młodsze niż 16-latkowie) muszą przyjść z osobą dorosłą.PKD Gdańsk, ul. Smoluchowskiego 18 Mapka (budynek G obok Szpitala Zakaźnego, wejście nr 2) pn., wt., czw., w godz. 16-20. Dodatkowe dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania 20 i 27 listopada 2020 r. sponsorowane przez Stowarzyszenie Monar i Krajowe Centrum ds. AIDS: pt. w godz. 16-20.

PKD Gdynia, ul. Huzarska 1Mapka (budynek 28 obok Szpitala Morskiego, pokój 308 na III piętrze) śr. w godz. 16-20 i pt. w godz. 8-12 Ostatni klient jest przyjmowany na pół godziny przed zamknięciem PKD. Dodatkowe dyżury z okazji Europejskiego Tygodnia Testowania 2020 r. sponsorowane przez Gdyńskie Centrum Zdrowia i Samorząd Województwa Pomorskiego:

środa 25.11 godz. 14-20
czwartek 26.11 godz. 14-20
piątek 27.11 godz. 08-14
sobota 28.11 godz. 10-16

W PKD Gdańsk powinniśmy przyjść w godzinach pracy Punktu, nie później niż o godz. 19.15.

W PKD Gdynia powinniśmy natomiast zarejestrować się na pkd.nakiedy.pl.

- Rejestracje wprowadziliśmy z uwagi na COVID-19, aby uniknąć korzystania z naszej małej poczekalni na piętrze. W Gdańsku kolejkujemy ludzi przed wejściem, gdyż mieścimy się na parterze. Ostatnio jednak kolejek nie ma - wyjaśnia Małgorzata Paliwoda.


Jak długo czeka się na wynik i co dzieje się w przypadku, kiedy nasz test jest dodatni?Wyniki wydawane są z dyżuru na dyżur - a więc bardzo szybko. W gdyńskim PKD pracownicy dysponują także testami szybkimi, których wynik znany jest po 15 min., jednak nie wszyscy do takiego testu mogą zostać zakwalifikowani. Decydują o tym certyfikowane doradczynie okołotestowe w oparciu o zalecenia Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS.

- Jeśli wynik HIV jest dodatni i potwierdzony, kierujemy do leczenia. Współpracujemy z Poradnią Profilaktyczno-Leczniczą w Gdańsku, gdzie leki wydawane są nieodpłatnie. HIV nie można wyleczyć, ale można zatrzymać rozwój infekcji i nie dopuścić do AIDS, czyli żyć tak samo długo, jak osoba niezakażona HIV. Leczenie jest tak efektywne, że najczęściej zbija poziom wirusa do niewykrywalnego i w rezultacie taki "niewykrywalny" zakażony nie przekazuje wirusa dalej - wyjaśnia Małgorzata Paliwoda.
Fundacja Pomorski Dom Nadziei posiada grupę terapeutyczną (która aktualnie z uwagi na COVID-19 spotyka się online) oraz nieodpłatne konsultacje psychologiczne dla osób zakażonych HIV i ich bliskich.

Szacuje się, że nawet połowa zakażonych HIV Polaków może o tym nie wiedzieć- Pokutują mity o "grupach ryzyka" i nie odnosimy problemu zakażenia HIV do siebie. Tym samym nie wykonujemy testów diagnostycznych albo rezygnujemy z nich ze strachu, ponieważ nie znamy osiągnięć współczesnej medycyny - kończy Małgorzata Paliwoda.
W latach 2005-2019 fundacja wykonała ponad 21,5 tys. testów HIV, z których 314 dało wynik dodatni. W ostatnich latach klientom trójmiejskich PKD zapewniono także ponad 4,5 tys. testów na HCV wykrywając 45 zakażeń oraz ponad 1000 testów na kiłę wykrywając 38 infekcji.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (13)

 • Anonimowo? (3)

  To jak oni sprawdzają, że ktoś jest mieszkańcem Gdańska? Na ładną buzię? I te wyniki to w jaki sposób się odbiera skoro są anonimowe, bez danych, jakiś numerek się dostaje? Był ktoś i wie jak to wygląda?

  • 1 0

  • Kodowanie testu (1)

   Test jest kodowany, dostajesz specjalny dokument z numerem testu i ustalasz hasło do odkodowania, które jest znane tylko Tobie i lekarzowi. Na podstawie numeru testu i hasła odkodowujesz test.

   • 4 0

   • Jeśli test jest pozytywny i tak trzeba podać dane

    Tzn. nie zmuszaja do tego, policji nie wezwa i nie wylegitymuja na siłę, ale wynik z danymi jest niezbednym dokumentem aby rozpocząć leczenie. Wynik jest jednoczesnie skierowaniem do poradni na Smoluchowskiego. Ale jak się leczy jest się niewykrywalnym i sie nie zakaza innych. Obecnie leczenie rozpoczyna się od razu po wyniku oczywiście za zgodą pacjenta.

    • 0 0

  • Dzień dobry. W kwestii zamieszkania polegamy na ustnej deklaracji klienta. I tak, dostaje się numerek z kodem. Zapraszamy!

   • 1 0

 • Dlaczego fundacja wydaje pieniądze na sponsorowany artykuł o bezpłatnych testach? (7)

  Badania w Polsce od dziesiątek lat są darmowe i anonimowe. Zresztą Krajowy Program Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS działa u nas bardzo dobrze. Żaden to wstyd się przebadać, a dzięki dostępności leków (również darmowych) życie osobo zakażonej bliskie jest normalności. U nas w kraju to często temat tabu, a przy coraz bardziej swobodnym życiu seksualnym i mnogości partnerów szansa na zakażenie wzrasta. Wbrew przestarzałym przesądom nie dotyka to tylko narkomanów i homoseksualistów.

  W mojej ocenie zawsze powinno się przebadać partnerów seksualnych najpóźniej w momencie zaplanowania przejścia z antykoncepcji mechanicznej na hormonalną (lub rezygnacji z jakiejkolwiek formy zabezpieczenia). Procedura prosta - 30 minut w gabinecie, 2-3 tygodnie stresu w oczekiwaniu na wynik i już wiadomo na czym stoimy.

  • 3 1

  • W gabinecie 3 minuty (pobranie krwi), wynik najczęściej tego samego dnia (jeśli jest negatywny).

   • 0 0

  • (2)

   Dobrze powiedziane!!! Tylko korekta: rozmowa okołotestowa w gabinecie to 15 min. Wyniki są z dyżuru na dyżur (np. we wtorek przy teście poniedziałkowym) albo po 15 min. (PKD Gdynia). 2-3 tyg. to czas oczekiwania na wynik potwierdzający zakażenie, który robi się b. rzadko.

   • 1 0

   • To nie wiedziałem, że teraz tak szybko to działa.

    Lata temu byłem ostatni raz i czas oczekiwania liczony był w dniach, a nie minutach.

    • 1 0

   • Test potwierdzenia robi sie zawsze jak jest plus

    Nie wydaje sie wynikow przesiewowych dodatnich ani watpliwych.
    Obecnie na hiv rna ilościowo w przychodni czeka sie trzy miesiące i nie ma...

    • 0 0

  • Ah - i jeszcze jedno. Przez Covid-19 mamy dramatyczny spadek ilości badań. Stąd artykuł sponsorowany. Podawajcie dalej i przybywajcie!

   • 2 0

  • W UK ukłucie w palec 15 minut, minusik i selfie z lekarzem (1)

   Dlatego tam się badaja. A Polska - 10 lat za Murzynami... Tam późnych AIDS jest znacznie mniej. W PL plusik czesto oznacza umoralniajacy i osadzajacy wykład od lekarza. A wczesniej na religii ksiadz uczył nie używać gumek... Do tego w UK darmowy test na resztę STD. Polska nie umie roznicowac chlamydia Trachomatis i LGV. Obdzwonilem wszystkie laboratoria w Polsce. Powiedzieć o badaniu chlamydii z wymazu z odbytu - oczy jak 5 zl w laboratorium. Do ginekologa mnie - faceta wysłali. Średniowiecze... Wynik na HIV jest po tygodniu w PL (nie polecam stresu) ale potwierdzenie - 3 tygodnie... a to dopiero stres.

   • 0 0

   • Panie Obywatel, ależ u nas standardy niemalże brytyjskie! ;) W PKD Gdynia testy z palca i na HIV i na HCV w 15 min. Selfie nie gwarantujemy, ale można negocjować. W PKD Gdańsk wynik w 1 dzień. Pracujemy nad możliwością dodania testów innych infekcji przenoszonych drogą płciową (w PKD Gdańsk jest już kiła). W Warszawie są prowadzone projekty wysyłki testów HIV do samodzielnego zrobienia w domu. Ale z późnymi wykryciami AIDS i dostępem do badań na STIs rzeczywiście jest w naszym kraju okropnie. W/s wymazów z gardła czy odbytu prosimy o kontakt na prv, pokierujemy, gdzie robią i bez gadek umoralniająco-oceniających, które zgadzamy się, są niedopuszczalne. Pacjent na test przychodzi nie po opinię na temat swego życia i osobistych wyborów.

    • 0 0

 • Szkoda, że tak mało ludzi sie bada

  Potem trafiają z zaawansowanym AIDS do szpitala, bo pierwsze objawy AIDS łatwo bagatelizować. A po co - jedna tabletka dziennie i się żyje normalnie, tak samo dlugo jak czlowiek zdrowy, a pacjent leczony nie jest zakaźny nawet jak uprawia sex bez prezerwatywy. Ale myślenie "Nie to mnie nie dotyczy" robi swoje. Nie każdemu z poznym AIDS da się pomóc. Nie wszyscy wiedza, że HIV powoduje poważne nowotwory. AIDS nastepuje zwykle 8 do 10 lat od zakażenia HIV.
  Mało ludzi wie, że jest dostepna tania profilaktyka przedekspozycyjna dla ludzi o zwiekszonym ryzyku. Bierze sie tabletkę przed ryzykownym sexem i potem tydzien codziennie po.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje