Wiadomości

stat

Bezpłatne testy anty-HCV na Pomorzu

Szacuje się, że w Polsce osób zakażonych HCV może być 150 tys. Aż 86 proc. nic o tym nie wie.
Szacuje się, że w Polsce osób zakażonych HCV może być 150 tys. Aż 86 proc. nic o tym nie wie. fot. Jarun Ontakrai/123rf.com

Kilka kropli krwi i 15 minut. Tylko tyle wystarczy, aby sprawdzić, czy nie jesteśmy zakażeni HCV, wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C (WZW C). Do końca roku takie badanie można wykonać bezpłatnie we wszystkich punktach pobrań ALAB laboratoria na Pomorzu. A warto, bo nieleczona wątroba może doprowadzić do rozwoju marskości, a nawet raka.Czy fakt, że badania są darmowe, stanowi dla ciebie dodatkową motywację do ich wykonania?

tak 84%
nie 4%
w ogóle nie zwracam na to uwagi - kiedy muszę się przebadać, to po prostu to robię 12%
zakończona Łącznie głosów: 491
Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C jest bardzo podstępne. Przez wiele lat może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów, a jeżeli już się pojawią, to są bardzo niejednoznaczne (przemęczenie, bóle stawów, osłabienie). W czasie, kiedy lekarze będą szukali przyczyny naszych dolegliwości, wirus będzie niszczył wątrobę, prowadząc do jej włóknienia, a w najcięższych przypadkach do raka wątrobowokomórkowego, konieczności przeszczepu lub śmierci.

Szacuje się, że w Polsce osób zakażonych HCV może być 150 tys. Aż 86 proc. nic o tym nie wie. Jaka jest przyczyna takiej niskiej świadomości?

- Są dwa główne czynniki, które mają na to wpływ - mówi prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych. Po pierwsze nieswoiste, trudne do jednoznacznej i szybkiej diagnozy lub pojawiające się bardzo późno objawy choroby. Po drugie drogi zakażenia, do którego może dojść w przypadku przerwania ciągłości skóry i kontaktu z zakażoną krwią. Stać się to może podczas zacięcia golarką, nożyczkami u fryzjera, rutynowej kontroli u stomatologa, przekłuwania uszu, wykonywania tatuażu czy manicure u kosmetyczki. Są to miejsca i sytuacje, w których praktycznie każdy z nas był chociaż raz. Ważne jest zatem sprawdzanie i zachowanie najwyższych standardów higieny i sterylizacji w miejscach, w których możemy mieć kontakt z zakażoną krwią - podkreśla.
Aby sprawdzić, czy jest się w grupie ryzyka zakażenia HCV, warto odpowiedzieć sobie na poniższe pytania:


  • Czy byłeś/aś hospitalizowany/a minimum trzy razy w życiu?

  • Czy przechodziłeś/aś transfuzje krwi przed 1992 r.?

  • Czy korzystałeś/aś lub korzystasz z usług kosmetyczki, fryzjera, tatuażysty?

  • Czy chodzisz do stomatologa?

  • Czy kiedykolwiek przyjmowałeś/aś dożylnie narkotyki, nawet incydentalnie?

  • Czy kiedykolwiek miałeś/aś kontakty seksualne bez zabezpieczeń?

  • Czy wyniki twoich badań wątrobowych (ALAT, AspAT, ALP) są powyżej normy?


Jeśli na którekolwiek z pytań odpowiedź jest twierdząca, należy wykonać test anty-HCV.

Bezpłatne testy anty-HCV na PomorzuTest anty-HCV jest szybki i bezpieczny. Polega na nakłuciu opuszki palca i pobraniu na test kasetowy 1-2 kropli krwi. Wynik znany jest już po ok. 15 minutach. Aby wykonać test, wystarczy przyjść do jednego z punktów ALAB laboratoria w godzinach jego funkcjonowania. Testy dostępne są do końca roku lub do wyczerpania zapasów.

- Jeśli test anty-HCV okaże się dodatni, przeprowadzimy dalszą, pogłębioną i bezpłatną diagnostykę, dzięki której osoba, która skorzysta z badań będzie wiedziała, czy zakażenie HCV jest u niej aktywne. To duże ułatwienie i oszczędność czasu, jak i pieniędzy dla pacjenta. Pamiętajmy też o tym, że test anty-HCV jest obecnie najszybszą formą wczesnej diagnostyki w kierunku HCV. W przeciwieństwie do HBV, na HCV nie można się zaszczepić - mówi lek. med. Agata Strukow, dyrektor ds. marketingu medycznego z ALAB laboratoria.
Jak przebiega leczenie? W Polsce od 2015 roku są dostępne leki, które mają blisko 100-procentową skuteczność w eliminacji wirusa. Dzięki nim zakażenie HCV stało się pierwszą i obecnie jedyną wyleczalną przewlekłą infekcją wirusową. Leki te zostały wprowadzone do refundacji i pacjent otrzymuje je bezpłatnie.

- Mając skuteczne narzędzie, którym jest program lekowy Ministerstwa Zdrowia w zakresie WZW C, nie możemy ustać w poszukiwaniach osób dalej nieświadomych swojego zakażenia. Dlatego namawiam wszystkich do wykonania testu u siebie i zachęcenia do tego najbliższych - mówi Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i Lider Koalicji Hepatologicznej.

W Trójmieście testy anty-HCV wykonamy bezpłatnie w placówkach:Gdańsk:

ul. Jaśkowa Dolina 132 zobacz na mapie Gdańska
ul. Balcerskiego 10 zobacz na mapie Gdańska
al. Grunwaldzka 60 zobacz na mapie Gdańska
al. Jana Pawła II 3B zobacz na mapie Gdańska

Gdynia, ul. Powstania Styczniowego 9B zobacz na mapie Gdańska

Sopot, ul. 1 Maja 5 zobacz na mapie Gdańska

Szczegółowe informacje dotyczące akcji profilaktycznej wraz z aktualizowanym wykazem wszystkich placówek, w których można skorzystać z bezpłatnego testu kwalifikacji do dalszej diagnostyki HCV znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Opinie (19) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje