• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Bezpłatne badania jelita (1 opinia)

O wielu przewlekłych chorobach nie mówi się głośno. Niesłusznie! Nieswoiste choroby zapalne jelit (NChZJ) są uważane za wstydliwe. Chcemy to zmienić! Chorujesz na nie? Leczenie nie przynosi oczekiwanych efektów? Fundacja NEUCA dla Zdrowia zaprasza do Gdyni na bezpłatne, niewymagające skierowania badania dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG), które należy do grupy nieswoistych chorób zapalnych jelit.

w każdą środę (od 20.03 do 27.03.2024), godz. 15:00

Wstęp wolny
paź 19-20

sobota - niedziela

Gdańsk,
Wstęp wolny
Nieswoiste choroby zapalne jelit to grupa chorób cywilizacyjnych (typowych dla krajów rozwiniętych) i autoimmunologicznych (układ odpornościowy pod wpływem niezdiagnozowanego czynnika atakuje tkanki własnego organizmu, tutaj tkanki jelit). To przewlekłe stany zapalne układu pokarmowego. Objawiają się biegunkami (często krwistymi), wysoką częstotliwością oddawania stolca, bólami brzucha, gorączką i utratą wagi.

Pierwsze objawy tych chorób pojawiają się u młodych osób między 15 a 40 rokiem życia, cierpi na nie 60 tys. osób, a co czwarty chory jest niepełnoletni. NChZJ drastycznie obniża jakość życia chorych, a nawet z niego wyklucza. Zdrowym trudno jest zrozumieć, że choroba zmusza do korzystania z toalety nawet 20 razy dziennie i do spędzania tam średnio kilku godzin, czy również do oddawania 5-6 razy w ciągu dnia krwistego stolca. Chorzy najbezpieczniej czują się w pomieszczeniach z dostępem do toalety.

Do najczęściej występujących chorób z tego kręgu należy m.in. wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Eksperci Fundacji NEUCA dla Zdrowia podkreślają skalę problemu, przywołując dane Polskiego Towarzystwa Gastroenterologicznego: w Polsce na WZJG choruje 35 -40 tys. Chorzy mają problemy nie tylko fizyczne ale i emocjonalne. Według artykułu z 2012 roku w czasopiśmie Gastroenterology Research and Practice i z 2015 r. w dzienniku Permanente Journal, przy WZJG nawet 80 proc. chorych ma objawy lęku, a 60 proc. - przechodzi epizod depresji.

Leczenie NChZJ jest zróżnicowane i nieraz zawodzi. Często ostatnią deską ratunku jest zabieg chirurgiczny. Wg danych opublikowanych przez NFZ
w 2018 r. z innowacyjnych programów lekowych korzystało ok. 9,5 proc osób
z chorobą Leśniowskiego-Crohna i 1,6 proc. osób
z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. W innych krajach w zależności od wskazania odsetek ten waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, nierzadko przekraczając połowę. Jest więc wiele do poprawienia w tym obszarze. Szansą otrzymania nowoczesnego leczenia są również coraz szerzej dostępne badania kliniczne nowych leków w leczeniu m.in. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego - wyjaśnia dr Maciej Murawski, gastroenterolog.

- Dostęp do nowoczesnego leczenia jest ograniczony. W najgorszej sytuacji są pacjenci, którzy skorzystali już ze wszystkich dostępnych form wsparcia. Dlatego bardzo cieszę się, że jako Fundacja możemy poinformować zdiagnozowanych pacjentów będących w ostrej fazie rozwoju WZJG o bezpłatnych konsultacjach lekarskich - podpowiada Bogusława Golus-Jankowska
z Fundacji NEUCA dla Zdrowia.

Wsparcie medyczne chorych z przynajmniej 3-miesięczną diagnozą, w wieku 16 - 80 lat, będącym w fazie zaostrzenia choroby i u których przyjmowane leki przestały działać lub są źle tolerowane udzielane jest bezpłatnie w ośrodku badań klinicznych Centrum Medyczne Pratia przy ul. Bernarda Chrzanowskiego 3/5 w Gdyni.

Zapisy pod numerem telefonu 32 746 25 00 lub 502 278 782. Rejestracja pracuje od poniedziałku do piątku od 08:00 do 20:00.

Istnieje również możliwość przystąpienia do badania klinicznego, pozwalającego na skorzystanie z innowacyjnej terapii stosowanej w leczeniu WZJG.

Informacja o biletach

Zapisy pod numerem telefonu 32 746 25 00 lub 502 278 782. Rejestracja pracuje od poniedziałku do piątku od 08:00 do 20:00.

Istnieje również możliwość przystąpienia do badania klinicznego, pozwalającego na skorzystanie z innowacyjnej terapii stosowanej w leczeniu WZJG.

Opinie (1)

  • biegunki i bóle

    Ale super inicjatywa :) częste biegunki, bóle brzucha i uzależnienie od bliskości toalety bardzo źle wypływają na psychikę i ogólnie jakość życia. Na szczęście moje problemy są niewielkie, czasem mam biegunki przez kilka dni, gdy zjem coś co mi szkodzi. Ale wystarczy, że pilnuję diety i łykam debutir i jelita działają naprawdę ok.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.