Wiadomości

"Bez urządzeń z serduszkiem nie moglibyśmy pracować"

Nowoczesna karetka neonatologiczna ze specjalistycznym inkubatorem trafiła do szpitala na Zaspie.
Nowoczesna karetka neonatologiczna ze specjalistycznym inkubatorem trafiła do szpitala na Zaspie. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Karetka neonatologiczna, inkubatory, kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty RTG, rezonanse magnetyczne, tomograf komputerowy, USG, systemy monitorowania pacjenta, laser do leczenia blizn pooparzeniowych oraz wiele drobniejszych urządzeń. Lista jest długa, a to tylko część sprzętu medycznego, który dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy trafił do trójmiejskich szpitali. - Bez urządzeń z serduszkiem nie bylibyśmy w stanie pracować - przekonuje dr Konrad Paczkowski z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP w Gdańsku.Czy ty lub ktoś z twoich bliskich korzystaliście ze sprzętu medycznego przekazanego przez WOŚP?

tak, i był to sprzęt ratujący życie 29%
tak, podczas leczenia zdarzało się 31%
wiem, że ktoś z moich znajomych korzystał 8%
raczej nie 7%
nie wiem 12%
na pewno nie 13%
zakończona Łącznie głosów: 432
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pomaga już od dwudziestu 28 lat. Co roku zebrane podczas wielkich finałów środki przekazuje na zakup sprzętu medycznego, który trafia do szpitali w całej Polsce.

Kolejny, już 28. finał odbędzie się w niedzielę. Zbieramy na zakup najnowocześniejszych urządzeń do ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji w takich dziedzinach medycyny dziecięcej, jak chirurgia ogólna, kardiochirurgia czy neurochirurgia. Cel finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane są zakupy inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.

Jaki sprzęt z "serduszkiem" znajduje się w trójmiejskich szpitalach?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy 2020 - kalendarz imprez


Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprezentowała szpitalowi na Zaspie wysokiej klasy sprzęt medyczny.
Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy sprezentowała szpitalowi na Zaspie wysokiej klasy sprzęt medyczny. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl

Gdański "Kopernik" i szpital na ZaspieSpółka Copernicus, do której należy szpital św. Wojciecha, ale też gdański "Kopernik", od Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymała sprzęt o wartości ponad 9 mln zł. W ciągu 12 lat (od 2007 do 2019 roku) Szpital im. M. Kopernika dostał pomoc wartą 4 mln 120 tys. 62,27 zł. Z kolei Szpital św. Wojciecha na Zaspie w ciągu 20 lat (od 1999 do 2019 roku) dostał od fundacji sprzęt o wartości 4 mln 791 tys. 475,74 zł.

Właśnie w szpitalu na Zaspie znajduje się Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej, który powstał dzięki pomocy fundacji, dlatego też nosi jej imię. Niemal każdy sprzęt, od kardiomonitorów, poprzez respiratory, ultrasonograf czy okulary chirurgiczne oznaczony jest tu serduszkiem.

- Nowoczesna kardiochirurgia dziecięca musi korzystać ze specjalistycznych urządzeń, a takie daje nam właśnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez tego nie moglibyśmy wykonywać naszej pracy. Sprzęt, którym dysponujemy dzięki fundacji, pracuje z nami tak naprawdę cały czas, od diagnostyki, po skomplikowane operacje i opiekę pooperacyjną nad pacjentem. To respiratory, kardiomonitory, inkubatory, aparaty echokardiograficzne - bez tego nie bylibyśmy w stanie pomagać - mówi dr Konrad Paczkowski z Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej im. WOŚP w Szpitalu św. Wojciecha na Zaspie.
Jak podkreśla, sprzęt pracuje cały czas, a więc się zużywa, dlatego potrzeby szpitali nigdy się nie kończą, każda forma wsparcia jest wtedy potrzebna.

- Również technologia daje nowe możliwości i nowoczesne oddziały, które chcą jeszcze skuteczniej pomagać pacjentom, potrzebują coraz nowszych i lepszych urządzeń - mówi dr Paczkowski.
Na Oddziale Kardiochirurgii Dziecięcej leczone są kardiochirurgicznie i interwencyjnie dzieci oraz młodzież do 18. roku życia z wrodzonymi wadami serca, nie tylko z Pomorza, ale całej północnej Polski.

- Każdy, kto uczestniczy w tej zbiórce, w pewnym sensie robi to również dla siebie, jeśli trafimy do szpitala albo ktoś z naszych bliskich czy znajomych to właśnie ta pomoc do nas wraca w postaci sprzętu i jeszcze lepszej opieki, która jest bezcenna podczas ratowania życia - przekonuje.
Czytaj też: Karetka neonatologiczna dla szpitala na Zaspie. WOŚP podsumował finał

Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szpitalu na Zaspie.
Oddział Kardiochirurgii Dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w szpitalu na Zaspie. fot. Maciej Czarniak / trojmiasto.pl

Szpital Dziecięcy PolankiSzpital Dziecięcy Polanki dzięki zbiórkom WOŚP otrzymał w ciągu ostatnich lat 2 mln 6 tys. 661,34 zł. Tylko w ubiegłym roku do placówki trafiły m.in. pompy infuzyjne: 25 strzykawkowych i 5 objętościowych, tor wizyjny wraz z oprzyrządowaniem do usuwania ciał obcych z dróg oddechowych oraz trudnych intubacji, oraz system monitorowania pacjenta na Odział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W czerwcu szpital otrzyma jeszcze tomograf komputerowy oraz aparaty do USG, gastroskopii i kolonoskopii.

- Ze zbiórki podczas wcześniejszych finałów szpital otrzymał m.in. aparaty USG, inkubator otwarty, oscylometr impulsowy oraz zestaw do badania pletyzmografii - czyli szybkości przepływu krwi oraz pracy serca. Sprzęt wykorzystywany jest głównie w Pracowni Badań Czynności Układu Oddechowego, gabinetach USG oraz Poradni Kardiologicznej. Łóżka szpitalne znajdują się na Oddziale Pediatrii z Pododdziałem Leczenia Mukowiscydozy. Otrzymany sprzęt wykorzystywany jest w całości. Dzięki niemu podniosła się jakość obsługi medycznej w naszym szpitalu - przekonuje Jarosław Cejrowski, rzecznik prasowy Szpitala Dziecięcego Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku.

Uniwersyteckie Centrum KliniczneTylko sprzęt, który trafił na oddziały Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w ubiegłym roku wart był 1 mln 45 tys. 793,64 zł. To m.in. aparat USG, który wspiera Oddział Intensywnej Terapii Dziecięcej, pompy strzykawkowe do Kliniki Kardiologii Dziecięcej i Wad Wrodzonych Serca, leżanki , stanowiska do resuscytacji, ultrasonograf z wyposażeniem do Kliniki Neonatologii, lampy do fototerapii czy pompy insulinowe.

- Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że po raz kolejny - dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - szpital kliniczny GUMed zyskał wysokiej klasy sprzęt ratujący życie i zdrowie zwłaszcza najmłodszych pacjentów pozostających pod opieką naszych specjalistów - mówiła podczas ostatniego finału WOŚP prof. Edyta Szurowska, prorektor ds. klinicznych GUMed.
Z kolei od 2014 do 2018 roku UCK dostało od fundacji darowizny na kwotę 1 mln 424 tys. 759,81 zł. Nasz szpital pozyskał w ten sposób m.in. urządzenie do badania słuchu noworodków, aparaty do lokalizacji naczyń krwionośnych, ruchome stanowiska do nieinwazyjnego wspomagania oddychania noworodka, aparaty USG i kardiomonitory, aparaty do pomiaru krzepliwości krwi i analizator parametrów krytycznych.

- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wspiera Uniwersyteckie Centrum Kliniczne od wielu lat - mówi Jakub Kraszewski, dyrektor UCK. - Od fundacji otrzymaliśmy sprzęty o łącznej wartości kilku milionów złotych, wśród nich znajdują się aparaty USG, kardiomonitory, pompy insulinowe i wiele innych, które wykorzystywane są na co dzień głównie w naszych klinikach pediatrycznych. To cenna pomoc, za którą jesteśmy bardzo wdzięczni - dodaje.

Szpitale PomorskieCztery szpitale, które należą do spółki Szpitali Pomorskich, otrzymały od fundacji dużo cennego sprzętu o wartości ponad 3,3 mln zł, które służą zarówno najmłodszym pacjentom naszych szpitali na oddziałach pediatrycznych i neonatologicznych, jak i osobom w podeszłym wieku wymagających naszego wsparcia na oddziałach internistycznych czy w Zakładzie Opieki Leczniczej.

- Szpital Specjalistyczny w Wejherowie wzbogacił się o sprzęt o wartości ok. 1 mln 410 tys. zł, szpitale w Gdyni - Szpital św. Wincentego, a Paulo w Gdyni i Szpital Morski im. PCK w Gdyni - ok. 1 mln 610 tys. zł oraz Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku - ok. 293 tys. zł. W 2019 r. otrzymaliśmy sprzęt o wartości ponad pół miliona złotych, w tym m.in. cztery inkubatory, trzy kardiomonitory, pięć wag elektronicznych, ultrasonograf, osiem pulsoksymetrów, pompy infuzyjne, strzykawkowe i objętościowe, lokalizatory naczyń krwionośnych czy też ciepłe gniazdka (ogrzewacze noworodkowe) - poinformowała Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej, Promocji i Komercji Szpitali Pomorskich.
Czytaj też: WOŚP: niemal 16 mln zł z puszki prezydenta Adamowicza wydane na sprzęt

Zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych27 finałów WOŚP miało ogromy wpływ na to, jak doskonale wyposażona jest polska medycyna dziecięca.

Sprawdź, jakie urządzenia trafiły do trójmiejskich szpitali


- Wiemy jednak, że tak jak cały system opieki zdrowotnej w Polsce, również oddziały dziecięce borykają się dziś z ogromnymi problemami w codziennym funkcjonowaniu. Na niewiele z tych bolączek mamy jako organizacja pozarządowa wpływ. Nie zapewnimy środków na pensje dla lekarzy, nie zorganizujemy im szkoleń, nie sprawimy, że warunki pracy w Polsce staną się konkurencyjne wobec innych krajów Unii Europejskiej. Możemy jednak pomóc w tym, w czym jesteśmy najlepsi. Medycyna na świecie, dzięki postępowi w nauce i stosowaniu nowoczesnych, wręcz kosmicznych technologii, rozwija się nieprawdopodobnie szybko. Widać to zwłaszcza na salach operacyjnych, gdzie lekarze trzymający w rękach najnowsze zdobycze techniki dokonują rzeczy nieprawdopodobnych. Jako orkiestra możemy pomóc polskim szpitalom w zdobywaniu tych najlepszych, najnowszych, najbardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Po to, by zapewnić w Polsce najwyższe, światowe standardy diagnostyki i leczenia dzieci wymagających najróżniejszych zabiegów. To będzie cel naszej styczniowej zbiórki - mówi Lidia Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych WOŚP.

Opinie (169) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • To pokazuje jak nieudolne jest Państwo!

  Od '89 kraj popada w ruinę, służba zdrowia ma zapaść. Dobrze, że jest WOŚP.

  • 60 46

 • W szpitalach widać ten sprzęt,łozka specjalistyczne.Ciesze się z tego.

  • 48 23

 • Co za bełkot

  Wydatki na służbę zdrowia - roczne, to ok 80 miliardów złotych. Wkład Owsiaka to jakieś 0,5 promila (promila!) wydatków na służbę zdrowia. Więc o czym tu mowa. Nie mogli by pracować bez urządzeń z serduszkami bo wolontariusze fundacji jak wchodzą na oddział to oklejają wssystko wokół, na oślep. Więc może o to chodzi

  • 52 82

 • Nie opowiadaj bajek

  Ten sprzęt nie ma żadnego realnego znaczenia w opiece nad pacjentem, to tylko urządzenia pomocnicze. Opieka zdrowotna jest kompleksowa i bardzo droga, wkład Owsiaka w służbę zdrowia nie ma żadnego znaczenia. Ludziom się wydaje inaczej bo nabrali się na populistyczny bełkot

  • 24 43

 • Ja jakoś nie widzę

  • 7 8

 • Proponuje zapytać się na oddziale neonatologicznym ile ich sprzętu jest od WOŚPu, obiecuję że będzie więcej niż 0.5 promila.
  WOŚP nie opłaca pensji lekarzy, pielęgniarek, salowych, ale kupuje sprzęt, którego po prostu brakuje.

  • 23 8

 • najklejki

  Bo tak działa hałas w mediach i naklejki na sprzęcie (i to nie tylko tym zakupionym za kasę z WOŚP). Jak widzisz po ocenach - kogo obchodzą liczby, liczą się serduszka.

  • 7 13

 • Co za bełkot....

  Rozumiem, że wcześniej tj. Przed owsiakiem karetki nie jeżdziły, szpitale nie działały itd. Dlaczego Owsiak nie chce ujawnić dokumentów finansowych pomimo wyroku sądu?

  • 43 54

 • No właśnie , co za bełkot. Tzn że wg Ciebie dobrze że te szpitale dostają sprzęt z dobrowolnych skladek ludzi dobrej woli czy uważasz ze jest ze szkodą dla tych szpitali?

  • 8 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Badania, konsultacje

Najczęściej czytane