• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bez pozytywnego wyniku COVID-19 nie ma statusu ozdrowieńca? Profity dla zaszczepionych

Wioleta Stolarska
4 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Testy PCR są obecnie najpewniejszą metodą wykrywania zakażenia koronawirusem. Testy PCR są obecnie najpewniejszą metodą wykrywania zakażenia koronawirusem.

Czy osoba, u której w badaniu wykryje się przeciwciała wirusa SARS-CoV-2, może zyskać status ozdrowieńca? To pytanie szczególnie ważne dla tych, którzy podejrzewają, że zakażenie koronawirusem mają już za sobą i chcieliby podzielić się osoczem lub uniknąć kwarantanny w przypadku kontaktu z zakażonym. Niestety jak się okazuje, status ozdrowieńca można zyskać tylko w przypadku potwierdzonego zakażenia. Na mniejsze restrykcje będą mogły liczyć też osoby zaszczepione.



Czy mimo podejrzeń o zakażenie koronawirusem nie poddałe(a)ś się badaniu na wykrycie wirusa?

Kim jest ozdrowieniec? Najprościej ujmując, to "osoba po zakażeniu SARS-CoV-2, po wyzdrowieniu z potwierdzonego COVID-19".

- Ozdrowieńcem jest osoba, która zakończyła oficjalną izolację: w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi - po 3 dniach bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych - po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (chyba że lekarz przedłuży okres trwania izolacji).
Czyli oficjalnie ozdrowieńcem jest osoba, która zakończyła hospitalizację, odbywanie izolacji lub izolacji w warunkach domowych z powodu stwierdzenia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 (sam wynik badania serologicznego jest niewystarczający np. do zwolnienia osoby z obowiązku kwarantanny) - wyjaśnia Anna Obuchowska, zastępca Pomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku.

Czytaj też: Gdzie zrobić test na koronawirusa bez skierowania?

Oznacza to, że osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie, ale nie zgłoszą się na wykonanie testu, nie mogą liczyć na uzyskanie statusu ozdrowieńca.

Test na koronawirusa - Gdańsk, Gdynia, Sopot


Co on daje? Ozdrowieńcy w przypadku kontaktu z osobą zakażoną nie podlegają kwarantannie, mogą też być dawcami osocza.

- Testy, które wykrywają przeciwciała (testy serologiczne), nie są uznawana ze wiarygodne jako potwierdzenie przebycie zakażenia/zachorowania. Natomiast zgodnie z przepisami fakt przebycia bezobjawowego zakażenia SARS-CoV-2 lub zachorowania na COVID-19 jest dokumentowany odbyciem izolacji (w warunkach domowych, izolatorium lub hospitalizacji), co potwierdza wpis w EWP. Tylko w takim przypadku osoba, która jest ozdrowieńcem (tzn. już przebyła zakażenie SARS-CoV-2), jest zwolniona z odbywania kwarantanny w przypadku ponownego narażenia na koronawirusa SARS-CoV-2 - czytamy na rządowej stronie.
Czytaj też: Czy aby oddać osocze, trzeba wykonać płatne badanie?

Również osoby, które muszą odbyć kwarantannę po powrocie do Polski, nie zostaną z niej zwolnione przed jej upływem na podstawie "testu wykonanego prywatnie/komercyjnie - czyli testu, który nie był zlecony przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w ramach prowadzonego przez niego postępowania mającego na celu zwolnienie z kwarantanny".

Na dodatkowe benefity mogą liczyć osoby zaszczepione na COVID-19. Na dodatkowe benefity mogą liczyć osoby zaszczepione na COVID-19.

Benefity i ułatwienia dla zaszczepionych na COVID-19



Na dodatkowe benefity mogą liczyć osoby zaszczepione na COVID-19. Po szczepieniu nie będą one musiały odbywać kwarantanny, gdy będą miały kontakt z zarażonym czy przy przekraczaniu granicy (zasada obowiązuje od 28 grudnia 2020 r.). Za osobę zaszczepioną uznawany jest ten, kto przyjmie dwie dawki szczepionki (szczepionkę przyjmuje się w dwóch dawkach w odstępie 21 dni).

- Zaszczepieni nie będą musieli nosić maseczek, odbywać kwarantanny. Będą mogli spotykać się swobodnie z rodziną i przyjaciółmi. Linie lotnicze deklarują, że szczepienie stanie się warunkiem wejścia na pokład - czytamy na rządowej stronie pacjent.gov.
Czytaj też: Trwają szczepienia w etapie "0" na COVID-19. Już kilkaset osób po pierwszej dawce

Dodatkowo zaszczepieni przeciw COVID-19 nie będą wliczani do limitu pięciu osób na imprezach organizowanych w domu. Osoby zaszczepione będą mogły też korzystać swobodnie z rehabilitacji (nie dotyczy ich przepis o ograniczeniu działalności stacjonarnej rehabilitacji leczniczej; tutaj wyłączeń jest znacznie więcej, obejmują też m.in. świadczenia udzielane pacjentom w ramach ciągłości i kontynuacji leczenia). Zaszczepieni nie będą musieli przedstawiać negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, gdy będą ubiegali się o przyjęcie do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego, domu pomocy społecznej, hospicjum stacjonarnego lub oddziału medycyny paliatywnej.

Czytaj też: Szczepienia przeciwko COVID-19. Najważniejsze informacje

- W wielu krajach toczy się dyskusja co do ograniczenia dostępu do różnych usług publicznych dla niezaszczepionych. My to też rozważamy - powiedział Adam Niedzielski, szef Ministerstwa Zdrowia w wywiadzie dla "Wprost".
Jak wyjaśnił minister, jest pomysł, by np. tylko zaszczepieni mieli uproszczony dostęp do pewnych świadczeń medycznych.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (252)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Ratuję, bo kocham i potrzebuję

warsztaty, spotkanie

Biologia totalna | wykład wprowadzający 10 maja (piątek), godz. 20:30-22:30

70 zł
warsztaty, spotkanie

Najczęściej czytane