• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Balon żołądkowy - sprzymierzeniec w walce z otyłością

Ewa Palińska
15 października 2018 (artykuł sprzed 5 lat) 
Otyłość to choroba, której skutkiem mogą być m.in. udar mózgu, niewydolność serca, zwyrodnienie kręgosłupa, choroba wieńcowa czy cukrzyca typu 2. Jeśli komuś brakuje silnej woli, aby samemu uporać się z problemem nadliczbowych kilogramów, niezwłocznie powinien udać się do lekarza. Otyłość to choroba, której skutkiem mogą być m.in. udar mózgu, niewydolność serca, zwyrodnienie kręgosłupa, choroba wieńcowa czy cukrzyca typu 2. Jeśli komuś brakuje silnej woli, aby samemu uporać się z problemem nadliczbowych kilogramów, niezwłocznie powinien udać się do lekarza.

Gubienie znacznej nadwagi to nie fanaberia, a konieczność - otyłość jest poważną chorobą, która nieleczona może okazać się tragiczna w skutkach. Jedną z metod wspomagania procesu odchudzania u bardzo otyłych pacjentów jest balon żołądkowy, którego zastosowanie pomaga zgubić nawet 20 kg w kilka miesięcy. Choć wprowadzenie balonu do żołądka odbywa się nieinwazyjnie i jest bezbolesne, lekarze podchodzą do tej metody z dużą rezerwą, traktując ją raczej jako działanie ostatniej szansy niż rutynowe postępowanie w przypadku pacjentów otyłych.



Czy chciał(a)byś zrzucić choć kilka kilogramów?

Recepta na zrzucenie zbędnych kilogramów jest prosta - wystarczy dieta i aktywność fizyczna. Przynajmniej takie przesłanie płynie z setek profili w mediach społecznościowych, podkręcających modę na bycie "fit". Walka z otyłością się w tę modę nie wpisuje, bo toczy się nie o efekty, którymi fajnie będzie się pochwalić na instagramie, ale o zdrowie, czy nawet życie.

- Musimy sobie zdać sprawę, że otyłość jest chorobą! O tym musi pamiętać każdy z nas - przestrzega dr Andrzej Drążek z Centrum Zdrowia Swissmed, specjalizujący się w badaniach i zabiegach endoskopowych z zakresu gastroenterologii i proktologii. - Nieleczona otyłość to zwiększone ryzyko różnych schorzeń - począwszy od układu kostno-stawowego, poprzez układ pokarmowy, układ sercowo-naczyniowy, a skończywszy na nowotworach. Jeżeli zrozumiemy ten fakt to może zaczniemy dążyć do tego, aby poprzez utrzymanie prawidłowej wagi ciała wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju tych chorób.
Zobacz też: Chirurgia plastyczna to nie tylko "fanaberie". "Każdy ma prawo czuć się piękny"

Cierpisz na otyłość - zgłoś się do lekarza



W gubieniu nadliczbowych kilogramów z reguły pomagają racjonalna dieta oraz aktywność fizyczna. Zdarza się jednak, że z powodu braku silnej woli oraz problemów zdrowotnych pacjent cierpiący na otyłość nie jest w stanie pomóc sobie sam i potrzebuje wsparcia specjalistów.

- W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza, który poprzez badania dodatkowe/badania laboratoryjne, badania obrazowe, endoskopię itd. potwierdzi, że nasza nadwaga lub otyłość jest efektem dostarczania zbyt dużej ilości pokarmu - mówi dr Drążek. - Mając takie potwierdzenie, lekarz zaleci konsultację u dietetyka oraz aktywność fizyczną, która stanowi niezbędny element w spalaniu niepotrzebnych kalorii. Jeżeli nie dajemy rady stosować się do zaleceń, konieczna jest wizyta u psychologa, który pomoże nam w zwiększeniu motywacji do osiągnięcia celu. Dopiero w następnej kolejności sięgamy po metody endoskopowe - czyli balon, a na samym końcu po metody operacyjne.
Balon żołądkowy to małoinwazyjna, w pełni odwracalna metoda leczenia nadwagi i otyłości. Balon żołądkowy to małoinwazyjna, w pełni odwracalna metoda leczenia nadwagi i otyłości.

Od kulki włosów do silikonowego balonu



Balon żołądkowy to małoinwazyjna, w pełni odwracalna metoda leczenia nadwagi i otyłości - do balonikowania żołądka kwalifikują się już pacjenci z BMI równym lub wyższym niż 27. Silikonowy balon jest wprowadzany do żołądka podczas endoskopowego zabiegu, przeprowadzonego po podaniu pacjentowi środków znieczulających i uspokajających. Następnie wypełnia się go powietrzem bądź solą fizjologiczną, a wypełniony balon pozostaje w żołądku przez 6 do 12 miesięcy (w zależności od zastosowanego implantu). Po upływie ustalonego terminu usuwa się go również drogą endoskopową - metoda ta jest całkowicie odwracalna.

Balon wypełnia żołądek, przez co pacjentowi łatwiej kontrolować ilość przyjmowanych pokarmów - jest syty jedząc mniejsze porcje niż zwykle, dzięki czemu szybciej gubi wagę.

- Jeżeli przejemy się , to na pewno wystąpią wymioty i bóle brzucha - puentuje dr Drążek.
Skąd wzięła się koncepcja stworzenia balonu żołądkowego?

- Może nie jest to fakt ogólnie znany, ale genezą pomysłu stworzenia balonu żołądkowego do leczenia otyłości patologicznej jest reakcja utraty masy ciała u pacjentów psychiatrycznych, którzy kompulsywnie jedli swoje włosy i u których w żołądku kształtował się twór, mieszanina pokarmu, włosów i śliny - zwany bezoarem. Mieszanina ta osiągała czasami na tyle duże rozmiary, że pacjenci zyskiwali poczucie sytości zjadając nawet niewielkie porcje podczas posiłków i w ten sposób szybko tracili masę ciała - opowiada dr hab. med. Łukasz Kaska z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej GUMed oraz Specjalistycznej Przychodni Lifemedica. - Na dokumentację medyczną opisującą ten proces natrafiono w Niemczech po II wojnie, kiedy w spalonym przez nazistów szpitalu psychiatrycznym (niestety z pensjonariuszami) odnaleziono zapisy historii chorób w ocalałej kasie pancernej.
Zobacz też: Pierwsze centrum leczenia otyłości w Polsce powstało w UCK

Implantacja balonu żołądkowego to tylko pierwszy krok na krętej i wyboistej drodze do wymarzonej sylwetki. Konieczne są też stosowanie się do wskazówek dietetyka oraz aktywność fizyczna. Implantacja balonu żołądkowego to tylko pierwszy krok na krętej i wyboistej drodze do wymarzonej sylwetki. Konieczne są też stosowanie się do wskazówek dietetyka oraz aktywność fizyczna.

Użyteczne, ale jednak ciało obce



Balon żołądkowy to nic innego, jak ciało obce założone do żołądka, wypełnione płynem - objętość dobierana jest w trakcie zakładania balonu i waha się od 400 do nawet 750 ml.

- Balon jest kulą wykonaną z materiału syntetycznego, który imituje duże ciało obce, dając poczucie sytości. Efekt stosowania tej metody jest mocno ograniczony, gdyż nie zmniejsza, a wręcz nasila wydzielanie i aktywność hormonów przewodu pokarmowego odpowiedzialnych za poczucie głodu, w tym głównego - ghreliny - mówi dr Kaska. - Jest więc metodą restrykcyjną i nie ma zbawiennych właściwości metabolicznych, takich jakie mają operacje bariatryczne (np. leczenie cukrzycy). Pacjenci, u których mechanizmy metaboliczne nie są uruchomione, starają się ominąć mechanizmy restrykcji i spożywają wysokokaloryczne potrawy o małej objętości i konsystencji płynnej, co przyczynia się do porażki tej metody.
Pacjenci, którzy decydują się na założenie balonu żołądkowego muszą się również liczyć ze skutkami ubocznymi.

- Jeżeli słyszycie, że zabieg nie daje żadnych dolegliwości, to w to nie wierzcie - przestrzega dr Andrzej Drążek. - Pacjent musi być zmotywowany do wielu wyrzeczeń wynikających z założenia balonu, a przede wszystkim do zaakceptowania złego samopoczucia występującego około 1-2 tygodnie po założeniu balonu. Z czego wynika to złe samopoczucie? To nic innego jak walka naszego organizmu z ciałem obcym, czego symptomami są bóle brzucha, nudności, wymioty, a niekiedy także biegunka. To cena, którą musimy zaakceptować, gdy decydujemy się na założenie balonu żołądkowego.
Jeśli ktoś cierpi na otyłość i sam nie jest w stanie zredukować wagi, bezwzględnie powinien zwrócić się po pomoc do lekarza. Pamiętajmy, otyłość to choroba, a nieleczona może okazać się tragiczna w skutkach. Jeśli ktoś cierpi na otyłość i sam nie jest w stanie zredukować wagi, bezwzględnie powinien zwrócić się po pomoc do lekarza. Pamiętajmy, otyłość to choroba, a nieleczona może okazać się tragiczna w skutkach.

Balon ostatniej szansy



Choć balony żołądkowe wydają się panaceum na problemy z otyłością, wielu lekarzy podchodzi do tej metody sceptycznie i zleca ją swoim pacjentom wyłącznie wtedy, kiedy to konieczne - np. kiedy pacjent jest przygotowywany do operacji, ale z powodu jego zbyt wysokiej wagi jakakolwiek ingerencja chirurgiczna niosłaby za sobą ryzyko zbyt poważnych komplikacji.

- Obecnie zalecamy tę metodę wyłącznie pacjentom, u których występują przeciwwskazania do leczenia operacyjnego (pacjenci z wątpliwie zdefiniowaną chorobą psychiczną, nowotworowi, etc.) - mówi dr Kaska. - Używaliśmy też kiedyś w naszym Centrum leczenia otyłości balonów dla pacjentów z masą ciała powyżej 200 kg, żeby przygotować ich do właściwej operacji. Liczyliśmy na to, że zgubią ok. 10-20 proc. swojej masy ciała w ciągu 3-4 miesięcznego okresu przygotowawczego, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko operacji, ale ok. 5 lat temu zarzuciliśmy tę metodę. Podobne rezultaty osiągamy za pomocą diety białkowej (diety Dukana). Dla nas - chirurgów bariatrycznych - balon okazał się rozczarowaniem, bo nie tylko nie spełnił pokładanych w nim nadziei utraty kilkunastu lub kilkudziesięciu kilogramów i utrzymaniu tej wagi, lecz także przysporzył kłopotów technicznych przy późniejszej operacji zmniejszenia żołądka( żołądek stara się pozbyć ciała obcego, a że mięśniówka ściany żołądka pracuje mocno, doprowadza to do przerostu ściany. Ta staje się gruba i użycie standardowych staplerów przy późniejszej operacji może prowadzić do nieszczelności i zapalenia otrzewnej).

Ulubiona metoda gastrologów



Balony żołądkowe mają nie tylko przeciwników, ale i wielu zwolenników.

- Balon jest mocno propagowany przez gastroenterologów, którzy doceniają te metody, które nie są szczególnie inwazyjne - mówi dr. Łukasz Kaska. - Zaletą dodatkową jest niewątpliwie też to, że nie jest wymagana skomplikowana aparatura i baza szpitalna, aby taki balon założyć - jest to więc idealna procedura dla prywatnego sektora służby zdrowia, który chętnie reaguje na duży popyt u pacjentów. Główna zaleta tej metody jest jednak taka, że procedura jest całkowicie odwracalna.
A jednak, choć samo umieszczenie balonu w żołądku przebiega szybko i jest bezbolesne, proces odchudzania już taki bezproblemowy nie jest.

- Gdy mamy balon, koniecznie należy współpracować z dietetykiem oraz być aktywnym fizycznie - zastrzega dr Andrzej Drążek. - Balon żołądkowy jest zakładany na okres 6 miesięcy. Jest to strażnik, który ma nas pilnować, abyśmy nie popełniali błędów dietetycznych. Dostajemy 6 miesięcy, aby nauczyć się nowego stylu życia. Musimy o tym pamiętać, bo gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy do starej wagi.
Gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy do starej wagi, dlatego jeśli zależy nam na trwałym efekcie, należy zmienić styl życia i nie zapominać o aktywności fizycznej. Gdy usuniemy balon i wrócimy do starych nawyków, to bardzo szybko powrócimy do starej wagi, dlatego jeśli zależy nam na trwałym efekcie, należy zmienić styl życia i nie zapominać o aktywności fizycznej.

Silna wola i rozwaga kluczem do sukcesu



Zastosowanie balonów żołądkowych pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale nie załatwi za nas sprawy - proces odchudzania to ciężka praca, która wymaga konsekwencji, rozsądku i silnej woli.

- W naszej placówce leczymy pacjentów z otyłością już od wielu lat i widzimy, że im większa motywacja pacjenta do odniesienia sukcesu, tym lepszy wynik odchudzania przy użyciu balonu żołądkowego - mówi dr Andrzej Drążek z Centrum Zdrowia Swissmed.
Jeśli zdecydujemy się na zastosowanie tej metody, warto również postawić na dobrego specjalistę oraz bezwzględnie stosować się do jego wskazówek.

- Niestety widziałem, choć przyznaję, że niezbyt często, fatalne skutki zastosowania balonów - mówi dr hab. med. Łukasz Kaska. - Niedrożność przewodu pokarmowego, gdy taki balon pękł i został przeniesiony z perystaltyką do dwunastnicy, był chyba najbardziej spektakularnym powikłaniem, ponieważ wymagał operacji. Z mniej dotkliwych, ale nie mniej ryzykownych, to krwawienia z przewodu pokarmowego (z powodu nadmiernej produkcji soku żołądkowego, który stara się strawić duże ciało obce, tworzą się nadżerki i wrzody pomimo stosowania leków przeciwwrzodowych). W końcu wymioty (mechanizm ten sam - próba pozbycia się ciała obcego, nadmierne jedzenie pomimo ciała obcego), które mogą doprowadzić do zaburzeń elektrolitowych, a te z kolei do zaburzeń pracy serca. Wierzę jednak w to, że można zmniejszyć ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków stosowania balonu, jeśli pacjenci będą odpowiednio przygotowani.
Zabieg wprowadzenia balonu gastrycznego do żołądka w gdańskich placówkach medycznych kosztuje od 4 tys. zł wzwyż. Cena zazwyczaj zawiera implantację i usuniecie balonu, opiekę lekarską w okresie 6 bądź 12 miesięcy (w zależności od tego, na jak długą kurację i na jak drogi balon się zdecydujemy) oraz gwarancję na implant.

Miejsca

Opinie (89) 4 zablokowane

  • Sam balon nie wystarczy

    Pracowałem pięć lat w klinice specjalizującej się w tej tematyce w Berlinie. Sam balon pozwala zredukować wagę każdego od 15 do 25% ale gdy się go usunie to najczęściej następuje tak zwany jojo efekt czyli bardzo szybki powrót do Wagi wyjściowej a nawet więcej. Pacjenci otrzymywali najpierw balon a następnie po kilku miesiącach byli operowani endoskopowo: albo operacyjne zmniejszenie żołądka albo Bypass jelitowy. Przed operacją byli przygotowani do zmiany trybu życia i odżywiania oraz konsultowani z psychologiem. Tylko taka terapia daje trwały sukces.

    • 6 0

  • Operacje bariatryczne nie zmienia faktu ze (2)

    jesli ktos ma tendencje do otylosci to te tendencje wcale nie zostana zlikwidowane. Najwyzej zminimalizuja sie. Wszystko zalezy od genow i jak hormony pracuja. To jest przyczyna dlaczego ta kobieta na gornym zdjeciu tak wyglada a nie tzw. obzarstwo. Musiala by dodatkowo pracowac aby zarobic na zywnosc. Ja mam srednie tendencje do wzrostu mojej wagi chociaz wcale tak duzo nie jem. Ale kiedy przez ostatnie 10 lat moj styl zycia nie pozwalal mi na zarezerwowanie sobie czasu na obiad to po prostu obiadu nie jadlem a w pracy zeby uspokoic glod podjadalem krakersy zbozowo warzywne. Smakowaly i pachnialy jak normalny obiad. Zjechalem z 82 kG na 74. Wspolczynnik wagowy zszedl na 24.8. Wedlug mnie wrazliwosc na zapachy kuchenne wzmagaja chec jedzenia. Trudno sie oprzec aby cos nie zjesc. Jeszcze jedno. Sa ludzie ktorzy potrafia zjesc tylko dwa hamburgery w ciagu dnia i ich waga idzie do gory. Geny i hormony.

    • 5 6

    • hormony się leczy

      a geny nie zrobią z Ciebie 150 kg grubasa. Mam "złe" geny i do tego szereg chorób hormonalnych a nie wyglądam jak pani ze zdjęcia. Bo się zdrowo odżywiam i ruszam. Oczywiście, że na początku chorowania był problem z wagą lecącą w górę "z powietrza" ale nie do takiego stopnia. Po uregulowaniu hormonów powoli waga leci w dół.

      • 1 0

    • Pieprzenie...

      geny zalatwiaja jakies 30% problemów.
      Reszta to wiedza, świadomość, nawyki i brak wymówek.

      • 0 0

  • bzdura ! (1)

    95% grubasow jest gruba na wlasne zyczenie... obzeranie sie, smieciowe zarcie, wszechobecny cukier nawet w wydawaloby sie "zdrowych" produktach, brak jakiegokolwiek ruchu - to sa glowne przyczyny otylosci... ciezko chorych ktorzy naprawde nie sa w stanie nic zrobic jest garstka cala reszta to smierdzace lenie, taka prawda. wiadomo, jedni maja wieksze inni mniejsze tendencje do tycia, ale skoro wiadomo ze ma sie tendencje do tycia to naprawde wystarczy tylko troche samokontroli i troche ruchu.... problem dotyka coraz wiecej zarowno mezczyzn jak i kobiet, ale zal mi jedynie dzieci! Taki obrazek: otyla madka, otyle dziecko i co? lody, gora czipsow, makdonald. od jakiegos czasu jest masakryczna plaga otylosci u dzieci... juz nawet u kilkuletnich!!! winni sa rodzice. badania nie klamia otyle dzieci w ogromnej wiekszosci zostaja potem otylymi doroslymi. a potem szok ze zawal/udar/cukrzyca itd. w wieku 30 lat. nie mowiac juz o psychologicznych aspektach otylosci. juz od przedszkola dzieci powinny byc edukowane o zdrowym zywieniu... a dorosle grubasy wezcie sie w koncu w garsc!

    • 14 11

    • ty stefan ty żeś tyle rozumów zeżarł ze pewnie już w drzwi się nie mieścisz tylko uważaj abyś nie pękł bo się wyda że z ciebie to pusty balonik i to bezsznureczka

      • 0 0

  • Idzcie byc grubi gdzie indziej (1)

    A ja mam beke z grubasow. Latwo sie opychac zarciem, a potem plakac nad swoim losem. No ale co ja tam wiem, przeciez grube jest piekne..

    • 8 9

    • to gdzieś tu wlazł co czytać ze zrozumieniem+ nie umiesz

      • 1 0

  • mój przyklad

    w większości jesteśmy prostym narodem wystarczy głupia reklama Pizza Hut skrzydełka McDonald's i wszyscy zaczynają jeść to badziewie nawet rodzice z dziećmi przychodzą jak to się widzi to rodzice już są grubsi a potem dzieci przybierają na wadzeA można by tak codziennie odżywia się jakoś inaczej jakoś zdrowo normalnie tylko z tymi produktami to też nie jest do końca ludzie nie wiedzą co po prostu zrobić zdrowego idę na łatwiznę po prostu aby się nażrećteż Kiedyś ważyłem 110 kg wiecie to kebab tam coś innego jakiś hamburger coca-cola a teraz mam 80 kg też sobie zjem fast fooda i wtedy wiecie jak się czujesz dobrze .mam wrażenie że to jest takie uzależnienie jakby od tego fast fooda o tej Coca Coli ale teraz mam więcej ruchui tyle Tego nie jem badziewia takze trzeba sie pilnować. chcę jeszcze dodać że nawet jesteś lepiej akceptowany lekko się poruszasz i wogóle zmiana wyglądu jest inna mówiłem to jest szokujące ale to jest prawda Także powodzenia

    • 3 0

  • Dlaczego nikt nie mówi o powikłaniach tych zabiegów.

    moja siostra ma po zabiegu problemy z jelitami, ogromną nadwrażliwość, wymiotuje jak kot po wszystkim. Brzuch zaczął ja boleć rok po zabiegu. Teraz jest wrakiem człowieka.

    • 5 0

  • Ja to przeszlam

    Ja przeszłam operację u doktora Kaski 2,5 roku temu zrzucilam stopniowo 35kg jem w tej chwili wszystko ale do granicy sytosci. W tej chwili moja waga to 56 kg. Polecam i bardzo dziękuję:)

    • 8 0

  • Rany boskie (1)

    Dajcie harpun!

    • 6 1

    • tak pustaku i wskocz do wody

      • 0 0

  • "Yyy… ooostatni. Yyy… oooostatni."

    Postać: pasażerka do syna częstującego ją chipsami.

    • 1 0

  • Otyłość to cnota albo nabyta albo odziedziczona.

    Nie mozna sie tego wstydzić.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Rola osoby towarzyszącej w porodzie warsztaty dla mamy i taty

warsztaty, konsultacje

TRE ćwiczenia uwalniające stres, napięcia i traumę z dr Markiem Kulikowskim

100 zł
warsztaty, trening

IV Gdańskie Dni Zdrowia

spotkanie, konferencja

Najczęściej czytane