• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwiększ potencjał swojego mózgu

28 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Neurofeedback to metoda, która pozwala na wyzwolenie możliwości własnego mózgu. Dr Paweł Kubik mówi, że z tej metody korzystają nie tylko naukowcy, sportowcy, lekarze czy politycy, ale też studenci. Neurofeedback to metoda, która pozwala na wyzwolenie możliwości własnego mózgu. Dr Paweł Kubik mówi, że z tej metody korzystają nie tylko naukowcy, sportowcy, lekarze czy politycy, ale też studenci.

Neurofeedback to metoda kontrolowanego treningu mózgu, polegająca na wykorzystaniu biologicznego sprzężenia zwrotnego. Dzięki dynamicznemu rozwojowi medycyny i technologii można już zwiększyć możliwości swojego mózgu: poprawić pamięć krótkotrwałą, zwiększyć zdolność koncentracji i podnieść iloraz inteligencji o 12 punktów IQ. Zajmuje się tym w Trójmieście klinika Brain+, w której pod okiem doktora Pawła Kubika działa zespół doświadczonych neuroterapeutów.



Mózg napędza nasz rozwój, sprawia, że świat pędzi do przodu, ale ten organ jest też odpowiedzialny za to, jakie odczuwamy emocje. Lewa półkula jest analityczna, kontroluje m.in. mówienie, pisanie, czytanie, liczenie oraz logiczne rozumowanie. Strona prawa działa na poziomie emocji, uczuć, obrazów i dźwięków, kontroluje abstrakcyjne procesy myślowe, szereg reakcji emocjonalnych, poczucie przestrzeni, kształty i wzory. Składa części w całość, nowe informacje przyswaja globalnie. To ośrodek kreatywności i myślenia o tym, co jeszcze nie istnieje.

A gdyby tak zwiększyć możliwości obu z nich i jednocześnie poprawić ich współpracę? To już możliwe. O tym, jak to zrobić, rozmawiamy z doktorem Pawłem Kubikiem, który w klinice Brain+ nadzoruje zespół neuroterapeutów pracujących nad rozwojem możliwości ludzkiego mózgu.

Zazwyczaj jedna z półkul mózgu jest dominująca. Czy to oznacza, że możemy być specjalistami tylko w dziedzinach ściśle określonych przez predyspozycje naszego mózgu?

- W większości przypadków tak jest. Jedni są matematykami, chemikami, inni pisarzami czy artystami. Jedni są skrupulatni i preferują sterylną czystość, inni lepiej odnajdują się w artystycznym nieładzie. Jedni kochają ryzyko i adrenalinę, inni są zachowawczy i żyją wg zasady "przezorny zawsze ubezpieczony". Ma to związek z funkcjonowaniem i wykorzystywaniem naszych półkul mózgowych. Nie zawsze tak jednak musi być. Jest duża grupa ludzi, których półkule mózgowe działają w sposób zintegrowany. Takie osoby są bardzo twórcze i wszechstronne. Na zadania i problemy patrzą z szerszej perspektywy. Mają dużo pomysłów i potrafią je przekazywać innym, gdyż charakteryzują się wysokim stopniem komunikacji. Z powodu tej wszechstronności, nie potrafią czasami ustalić priorytetów, gdyż wszystko ich interesuje w równym stopniu i chcieliby wszystko robić na raz. W takim przypadku dobrze jest świadomie rozwijać obie półkule, ale tak, aby ten proces kontrolować. Dzięki tej wszechstronności polepszymy wyniki w dziedzinach, w których już działamy, a także odkryjemy nowe talenty.

Rozwiązaniem jest neurofeedback?

- Tak, podstawą tej metody jest wykorzystywanie "plastyczności mózgu", polegającej na zdolności neuronów do trwałych przekształceń funkcjonalnych. Neurofeedback to metoda kontrolowanego treningu mózgu, polegająca na wykorzystaniu biologicznego sprzężenia zwrotnego. Technika ta - choć znana od kilkudziesięciu lat - rozwinęła się wraz z postępem medycyny i technologii. Biologiczne sprzężenie zwrotne (biofeedback) pozwala na zobrazowanie tych czynności naszego organizmu, których w normalnych warunkach nie dostrzegamy, lub które wymykają się spod naszej kontroli. Neurofeedback jest dla nich rodzajem lustra: wykorzystując sygnał sprzężenia zwrotnego, uczymy się lepiej kształtować te procesy. W przypadku neurofeedbacku sprzężenie zwrotne pozwala na przedstawienie graficzne i dźwiękowe czynności mózgu. Umożliwiło to stworzenie treningu opartego na zmianach czynności mózgu pod wpływem treningu. Specjalistycznie uwarunkowany trening prowadzi do wzrostu walorów funkcji poznawczych mózgu oraz poprawia jakościowo pracę mózgu, co skutkuje ogólną poprawą funkcjonowania organizmu ludzkiego. 

Jak przebiega trening?

- Podczas pierwszego spotkania terapeuta przeprowadza wywiad, wstępne badanie czynności bioelektrycznej mózgu oraz objaśnia dalszy przebieg treningów. Następnie sporządza indywidualny protokół treningowy. Pacjent siedzi przed monitorem, mając przed sobą dynamiczną planszę wideo. Osobie poddawanej treningowi lekarz przykleja do głowy i uszu elektrody komputerowego aparatu elektroencefalograficznego, zapisującego przebieg fal mózgowych. Na swoim monitorze widzi je w postaci wykresów, podczas gdy na drugim ekranie badany obserwuje emisję tych fal w postaci bardziej przystępnej wideogry. Pod wpływem kontrolowanych zmian stanu swojego umysłu, pacjent zmienia parametry gry na monitorze, np. samochód będzie jechał do przodu tylko wtedy, gdy pacjent będzie zrelaksowany, a przy braku odpowiedniego poziomu koncentracji auto będzie zbaczało z drogi. Terapeuta na drugim monitorze na bieżąco monitoruje "wyniki" i cały czas kontroluje zakres i częstotliwość fal emitowanych przez mózg, informuje pacjenta, o tym, co należy zmienić. Motywuje do pracy tak, aby pacjent miał racjonalnie umieszczoną poprzeczkę trudności. Najczęściej trening odbywa się 1-2 razy w tygodniu. Do uzyskania długotrwałej poprawy funkcjonowania mózgu wystarczy na ogół około 20 treningów, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby trenować swój umysł dowolnie długo. Każdorazowy trening trwa około 45 minut i wymaga jedynie determinacji do pracy.

Co zyskam trenując?

- Treningi neurofeedback są w pełni spersonalizowane, czyli ich zadaniem jest uzyskanie poprawy funkcji najistotniejszych dla danej osoby. Najczęściej skupiamy się na poprawie funkcji poznawczych, czyli zdolności do uczenia się, na koncentracji uwagi, ćwiczeniu pamięci, poprawie jakości snu, koordynacji psychomotorycznej i refleksu, odporności na stres. Efekty treningu neurofeedback to również łatwiejsze podejmowanie decyzji, wzrost kreatywności, przyspieszone uczenie się, zwiększona produktywność, mniejsza podatność na "wypalanie się", zahamowanie lęków i tremy, głębszy i łatwiej osiągalny relaks, zwiększenie pewności siebie i asertywności, rozwój inteligencji emocjonalnej. Dane o treningu neurofeedback dowodzą, że 5 treningów neurofeedback znacząco poprawia funkcjonowanie pamięci krótkotrwałej, po 20 treningach zwiększa się zdolność koncentracji średnio o 22 procent, a czas reakcji sportowców skraca się średnio o 25 procent. 40
treningów pozwala podnieść iloraz inteligencji średnio o 12 punktów IQ.

Kto najczęściej korzysta z treningu osiągnięć metodą neurofeedbacku?


- Każdy, kto widzi konieczność rozwoju w kwestiach, o których przed chwilą wspominałem. To osoby intensywnie używające własnej głowy, ludzie często stający wobec wyzwań. Także osoby narażone na znaczny poziom stresu. Należą do nich m.in. biznesmeni, sportowcy, managerowie i kadra zarządzająca, lekarze, piloci, artyści, politycy, wysokiej klasy specjaliści, managerowie, policjanci, a także studenci.

Czy ta metoda również leczy?

- Neurofeedback - oprócz świetnych efektów u osób zdrowych - pozwala też na wspomaganie leczenia niektórych schorzeń, a w szczególności migren, neurorehabilitacji po udarach i urazach, zaburzeń koncentracji uwagi, uzależnień, ADHD, ADD, padaczki, schorzeń neurologicznych wieku podeszłego. Treningi w tych stanach są oczywiście skoordynowane z leczeniem neurologicznym.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

  • Brain Plus Gdynia, skwer Tadeusza Kościuszki 15/01

Opinie (10)

  • sorry ale brzmi to dosyć mało profesjonalnie

    akurat zdolnosci kreatywne maja sie nijak do koncentracji i uczenia się, co zostało udowodnione w wielu powaznych badaniach na czołowych uczelniach

    profesjonalizm jest w zasadzie zaprzeczeniem kreatywności, o czym powinien wiedzieć kazdy, kto tym zajmuje się na poważnie

    12 punktów w sredniej IQ? badanie IQ jest dosyć ryzykowne i 12 punktów róznicy może równie dobrze powstać z uwarunkowań 'zewnętrznych'... już nie wspomne o jakim IQ mówimy

    • 6 6

  • Neurofeedback

    kolejna metoda na golenie frajerów

    • 8 8

  • Ciekawe...

    Kiedyś słyszałam już o tej metodzie. Podobno jest świetna dla dzieci mających problem z koncentracją.

    • 6 4

  • Neurofeedback jest często stosowany w sporcie, szczególnie na poziomie wyczynowym i olimpijskim. Sam byłem zawodnikiem, nie osiągnąłem poziomu olimpijskiego jednak moi koledzy często z niego korzystali i bardzo chwalili sobie efekty.

    • 5 1

  • hahaha

    Ale jaja... specjalista od botoksu zadba o twój mózg.... świat się kończy...

    • 7 6

  • Do nauki pawiany, a nie na neurofeedback.

    • 3 4

  • Dobre. Neurofeedback- Pan zakłada durszlak na łeb...

    I ogląda jakieś bzdury na ekranie. Ubrani w profesjonalne fartuchy słupy wynajęte za kasę pokazują mu wykresy z których chu...a rozumie, po czym następuje feedback ze strony pacjenta w postaci paru stówek przy kasie. Efekty- praktycznie nie mierzalne. Brawo dla Szamanów 21 go wieku... Chłop to u nas ciemny jest... Nie ważne ile ma na koncie.

    • 3 4

  • jakoś dziwnie nasuwa sie na mysl modny ostatino couching personalny

    czy pisac cos wiecej....

    • 2 3

  • kołczing dla korposzczurów

    weźcie sie za normalną robotę

    • 1 4

  • Metoda, ktora poprawia koncentracje i pozwala panowac nad stresem

    Nie jest to zadna sciema jak mozna przeczytac w komentarzach ponizej.. polecam sprobowac, nastepnie sie wypowiadac. Ja jestem po 5 treningach i mam zamiar kontynuowac. Dlaczego? Bo widze roznice. To metoda udowodnina naukowo, polecam pochylic sie nad literatura. Idealne rozwiazanie dla dzieci, ktore np. maja stwierdzone ADHD.

    Ps. Specjalista mozna byc w wielu dziedzinach, tu widze samych specjalistow od hejtu, ruszcie d*py i zajmijcie sie czyms pozytecznym. Moze treningi pomoga Wam w rozwinieciu polkuli, ktorej nie macie lub jest nieaktywna :)

    • 10 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Konferencja "SM i co z tego?"

konferencja

Dzień dla Zdrowia w Galerii Morena

badania, konsultacje

Cierpisz z powodu fobii społecznej? Nie wiesz jak sobie pomóc?

konsultacje

Najczęściej czytane