• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Arteterapia - sztuka, która leczy

Katarzyna Mikołajczyk
20 czerwca 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (12)
Arteterapeuta jest w stanie odczytać stan emocjonalny dziecka m.in. poprzez rysunki jakie ono maluje. Arteterapeuta jest w stanie odczytać stan emocjonalny dziecka m.in. poprzez rysunki jakie ono maluje.

Arteterapia, czyli terapia poprzez sztukę, jest uznaną formą psychoterapii m.in. w Anglii czy Stanach Zjednoczonych. Choć w Polsce zawód arteterapeuty oficjalnie nie istnieje, nie brakuje chętnych do zdobycia kwalifikacji w tej dziedzinie. W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym trwa właśnie trzecia edycja studiów podyplomowych na tym kierunku.Czy sztuka może działać terapeutycznie?

Ich absolwenci wykorzystują zdobytą wiedzę zarówno w swojej pracy zawodowej (często są to lekarze, psycholodzy, pedagodzy, artyści), jak i w życiu osobistym, bo arteterapia to przede wszystkim możliwość rozwoju osobistego i poszukiwanie tych rzadziej używanych dróg do wnętrza własnego lub pacjenta.

- Podjęłam te studia, żeby poszerzyć swoją wiedzę psychologiczną i psychiatryczną, bo tego rodzaju przygotowanie w szkole bardzo się przydaje - mówi nauczycielka fortepianu i zajęć tanecznych w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku Ewa Włodarczyk, absolwentka kierunku Arteterapia w GUM. - Bardzo przydatna jest też ogólna wiedza o możliwościach zastosowania terapeutycznego różnych technik, jak i o korelacji muzyki i plastyki.

Oprócz jej innych zalet, arteterapia jest nieocenioną pomocą przy stawianiu diagnozy, szczególnie w przypadku dzieci.

- Przykładowo, polecenie dziecku narysowania swojej rodziny, może udzielić osobie proszącej o to szereg ciekawych informacji na temat relacji w rodzinie - mówi dr hab. n. med. Bogusław Borys, specjalista psychologii klinicznej, Kierownik Podyplomowych Studiów z zakresu Arteterapii w GUMed.- Kto dla kogo jest ważny, kto jest ważny dla autora rysunku, jak autor czy autorka rysunku widzi siebie, czy w ogóle jest na tym rysunku itd. Niekiedy rysunek - i to może dotyczyć również osób dorosłych - "otwiera drzwi" do "twierdzy" - wnętrza człowieka i staje się pierwszą informacją do nawiązania rozmowy z kimś, kto jest totalnie zamknięty.

Metoda ta jest szczególnie pomocna w nawiązaniu kontaktu, gdy terapeuta ma do czynienia z dzieckiem, zwłaszcza po traumatycznych przeżyciach lub z problemami emocjonalnymi.

- Dzięki arteterapii dziecko osłabionymi mechanizmami obronnymi wyraża emocje w bezpieczny dla siebie sposób - podkreśla arteterapeutka Alina Wiśniewska, prezes Gdańskiej Fundacji Terapii i Rozwoju. - Arteterapia sprzyja budowaniu dobrego, opartego na szczerości kontaktu. Zamknięte w sobie dziecko może operować symbolami, a specjalista powinien potrafić odczytać, jakiego rodzaju są to treści, co dziecko chce przekazać.

Na techniki i metody tej formy terapii składają się m.in. różne rodzaje zajęć plastycznych, choreoterapia, muzykoterapia, biblioterapia, a nawet ikebana (japońska sztuka układania kwiatów) - dobry jest każdy sposób, który pomoże wyrazić to, czego nie udaje się po prostu powiedzieć.

- Możliwości różnych form arteterapii jest dużo. W dużej mierze zależy to od inwencji arteterapeuty. Najprostszy terapeutyczny aspekt widoczny jest przy zastosowaniu słuchania odpowiedniej, wyciszającej muzyki (muzykoterapia) - mówi dr Bogusław Borys. - Instrumenty muzyczne mogą z kolei służyć do wyrażania własnych emocji, których nie potrafimy okazać inaczej. Przykładem może być próba pokazania złości uderzając w bębenek - to również jest forma muzykoterapii. Zaś człowiek "wycofany", tkwiący niejako w kręgu swoich obsesji przyglądając się osobie tańczącej, wykonującej ruchy taneczne może z czasem też włączyć się w rytm i ruch.

Terapia ta sprawdza się nie tylko w pracy z dziećmi i młodzieżą, z powodzeniem stosuje się ją także w terapii rodzinnej. W zależności od potrzeb, łączy się ją z innymi sposobami diagnozowania i leczenia.

-Arteterapia nie jest metodą samodzielną w procesie leczenia. Według mnie jest metodą pomocniczą, uzupełniającą, co nie znaczy nieważną - podkreśla dr Bogusław Borys. - Trudno byłoby jakieś zaburzenie czy dysfunkcję leczyć wyłącznie stosując arteterapię. Myślę, że tą samą metodę można bardzo różnie wykorzystać w zależności od warsztatu poznawczego, którym się dysponuje. Na pewno doświadczony psycholog kliniczny potrafi znacznie więcej odczytać np. z rysunku, niż człowiek mający mniej wiedzy w zakresie psychologii, czy psychopatologii. Specjaliści są zgodni, że ta forma terapii okazuje się bardzo przydatna w diagnozowaniu zaburzeń, kiedy jest stosowana wraz z innymi metodami, pełniąc funkcje pomocnicze. - Arteterapeuci mogą postawić diagnozę indywidualnie i na podstawie obserwacji wielu prac klienta w całokształcie jego aktywności twórczej oraz przebiegu sesji terapeutycznych, a nie na podstawie pojedynczej rozmowy na temat obrazu - mówi dr Karolina Siodmiak z Pracowni Rozwoju i Psychoterapii "Integralne życie". - Jednak oderwana od kontekstu, bez interpretacji i znaczeń może okazać się niewystarczająca lub wręcz myląca.

Póki co, arteterapeuci nie są w Polsce oficjalnie uznanymi specjalistami. Mogą uzyskać certyfikaty różnych stowarzyszeń zrzeszających arteterapeutów, ale nie posiadają kodu zawodu, a ich praca nie jest uznawana i refundowana przez NFZ.

- Status arteterapii wciąż nie jest w Polsce sprecyzowany, co przejawia się w braku jasności co do kwestii jej statusu, a także braku kwalifikacji zawodowych uznawanych przez kuratorium czy Narodowy Fundusz Zdrowia - mówi dr Karolina Siodmiak. - W Polsce nie ma jeszcze takiego zawodu jak arteterapeuta - jest terapeuta zajęciowy, który zajmuje się usprawnieniem funkcji fizycznych, szczególnie dłoni i palców tzw. motoryką małą za pomocą różnorodnych technik plastycznych. Tymczasem arteterapia jest w wielu krajach zarówno uznaną formą psychoterapii stosowaną np. w szpitalach, jak również może pełnić funkcje rozwojowe. Poprzez szeroko rozumianą sztukę poznajemy siebie, uczymy się radzić sobie z trudnościami, rozwijamy umiejętności społeczne i komunikacyjne.

Od lutego 2014 w GUM trwa kolejna edycja podyplomowych studiów Arteterapia. W tej chwili na tym kierunku studiuje 26 słuchaczy. Kończących ten kierunek arteterapeutów spotkamy później w przychodniach lekarskich, poradniach pedagogicznych, gabinetach psychologów, szkołach, w domach kultury, świetlicach i wielu innych miejscach, w których za ich sprawą sztuka działa w służbie człowieka.

Miejsca

Opinie (12)

 • Zawód muzykoterapeuty w Polsce (2)

  W Polsce można już uzyskać międzynarodowy certyfikat MT-BC (Music Therapist Board Certified) podchodząc do egzaminu akredytowanego przez światową Federację Muzykoterapii (World Federation of Music Therapy). Oznacza to, że taka osoba posiada potrzebne kwalifikacje do wykonywania zawodu muzykoterapeuty na całym świecie z wyjątkiem takich krajów jak Polska (brak regulacji prawnej). A więc.... w kraju w którym defacto uzyskaliśmy tytuł zawodowy (Polska) nie można podjąć pracy, natomiast na obczyźnie owszem i to za całkiem przyzwoite pieniądze. W Polsce jest ok. 10 certyfikowanych muzykoterapeutów, a na północy Polski (Trójmiasto) jeden, prowadzący indywidualną praktykę terapeutyczną.
  Więcej informacji na temat regulacji prawnej:
  arteterapia.pl/regulamin-certyfikacji/

  • 2 1

  • bb (1)

   nie jeden, jeszcze Pani Ela...

   • 2 0

   • mm

    a Pani Ula? Też przecież!

    • 3 0

 • Wielka szkoda

  że Autorka nawet słowem nie wspomniała o dr Magdalenie Tyszkiewicz! Pani doktor jest psychiatrą - oprócz leczenia farmakologicznego pomaga swoim pacjentom poprze sztukę. Stworzyła Klub Miłośników Sztuki, dzięki któremu prace pacjentów są wystawiane nie tylko w kraju, ale też za granicą. Niewiedza i ignorancja dziennikarzy to smutne zjawisko...

  • 7 7

 • Chcesz być arteterapeutą? (2)

  Skończ terapię zajęciową. Proste

  • 4 8

  • nie ma takiego zawodu (1)

   Terapia zajęciowa to zupełnie coś innego.
   Proszę nawet nie porównywać terapii zajęciowej do arteterapii.

   • 1 0

   • W terapii zajęciowej wykorzystuje sie arteterapie, eroterapie oraz socjoterapie. Z kazdej dziedziny rozne metody i techniki. Np z arteterapii biblioterapie, drame, choreoterapie i wiele innych.

    • 0 0

 • wtf to ma byc terapia (1)

  a Polandia dalej wierzy w czary - ze chiropraktyka i kregarstwo to magia - dorosnijcie

  • 3 9

  • Najpierw przeczytaj ten artykuł. Potem komentuj.

   • 0 0

 • Tak!

  Arteterapia - leczenie przez sztukę. Lubimy, doceniamy i korzystamy ! :) to jest to !

  @Nieustraszone

  • 1 0

 • Terapeuta zajęciowy

  W tekście jest nieścisłośść terapeuta zajeciowy przygorowuje i prowadzi miedzy innymi zajecia z arteterapii i nie skupiają sie one tylko na ćwiczeniu motoryki małej. Aryterapia w tetapii zajęciowej ma także zastosowanie w sferze emocjonalnej.

  • 1 0

 • :)

  A ja robie podyplomówkę z terapii zajeciowej z arteterapia. na wskz taki kierunek trwa dwa lata i można mieć po tym pełne kwalifikacje do wykonywania zawodu. Zastanawialam sie nad kierunkeim z samej arteterapii, trwa on krocej, ale jednak wybrałam szerszy zakres wiedzy i uprawnien ;)

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Profilaktyka raka piersi

badania, konsultacje

Międzynarodowe Targi Curatio

targi

Przed pierwszą wizytą u dietetyka

warsztaty, spotkanie

Ogłoszenia polecane