• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Arteterapia, czyli leczenie sztuką. "Nie musisz jej rozumieć, żeby ją kochać"

Aleksandra Wrona
9 kwietnia 2022, godz. 10:00 
 • Ewa Świder połączyła swoje dwie pasje - sztukę oraz chęć pomagania innym.
 • Ewa Świder połączyła swoje dwie pasje - sztukę oraz chęć pomagania innym.
 • Ewa Świder połączyła swoje dwie pasje - sztukę oraz chęć pomagania innym.
 • Ewa Świder połączyła swoje dwie pasje - sztukę oraz chęć pomagania innym.

"Tworzenie nas uzdrawia" - twierdzi Ewa Świder, arteterapeutka pracująca z dziećmi i dorosłymi. W rozmowie z naszym portalem opowiedziała o tym, jakie korzyści może dać nam kontakt ze sztuką.Psycholodzy w Trójmieście


Aleksandra Wrona: Zacznijmy od początku - czym jest arteterapia? Myślę, że wiele osób nie spotkało się jeszcze z tym terminem.

Ewa Świder: Arteterapia jest połączeniem sztuki i psychologii, innymi słowy: jest to terapia poprzez sztukę. Ja o istnieniu arteterapii dowiedziałam się, szukając terapii, gdy jako dorosła już osoba zmagałam się zaburzeniami lękowymi. Okazało się, że nie tylko pomogła mi w powrocie do zdrowia, ale odnalazłam w niej swoją pasję. Ukończyłam gdańską Akademię Sztuk Pięknych i od tej pory pracuję jako projektant. Nigdy bym nie pomyślała, że będę studiowała również na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, a właśnie tam zdobyłam tytuł arteterapeuty. Zrobiłam to dlatego, aby poprzez sztukę pomagać innym ludziom.

Należy pamiętać o tym, że każdy epizod kryzysu psychicznego musi być w pierwszej kolejności skonsultowany ze specjalistą - psychologiem, psychoterapeutą albo psychiatrą. Arteterapia jest wspomaganiem właściwego leczenia lub profilaktyką zdrowia psychicznego.

Często możemy spotkać ją w szpitalach psychiatrycznych jako zajęcia mające pomóc pacjentom w powrocie do zdrowia.

Jak wygląda praca z arteterapeutą? Czy jest to zarezerwowane dla osób z uzdolnieniami plastycznymi?

Absolutnie nie! Ani arteterapeuta, ani pacjent nie muszą mieć talentu plastycznego. U mnie to przypadek, że jestem równocześnie malarką. Arteterapia często prowadzona jest też za pomocą muzyki, tańca czy teatru. Wyróżniamy dwa rodzaje kontaktu ze sztuką - czynny i bierny. W kontakcie biernym jesteśmy widzami i obserwatorami sztuki, a w kontakcie czynnym sami ją tworzymy. Chociaż arteterapia kojarzy się głównie z malowaniem, ja bardzo lubię wykorzystywać perspektywę obserwatora. Najciekawsze nie jest dla mnie poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co autor miał na myśli, ale skupienie się nad tym, co my czujemy, patrząc na dane dzieło sztuki.

Trójmiasto: galerie sztuki


Badania wykorzystujące nieuobrazowanie mózgu pokazały, że kiedy patrzymy na obraz, który uznajemy za piękny, w mózgu następuje podwyższenie aktywności w korze oczodołowo-czołowej, która jest częścią układu nagrody. Pobudzenie tego układu powoduje wyrzut dopaminy, odpowiedzialnej za poczucie nie tylko szczęścia, ale i motywacji. Dla mnie kluczowe jest to, co sprawia, że uznajemy dane dzieło za piękne. Patrząc na to w ten sposób, arteterapia staje się drogą do lepszego poznania samego siebie i rozwoju.

Jak w takim razie zacząć obcować ze sztuką?

Przede wszystkim nie trzeba wyjeżdżać w tym celu na koniec świata, bo już samo Trójmiasto ma wiele wspaniałych galerii. Do moich ulubionych należy Muzeum Narodowe w Gdańsku i jego Oddział Sztuki Dawnej, Oddział Sztuki Nowoczesnej znajdujący się w parku Oliwskim oraz Nowe muzeum sztuki NOMUS położone na terenach gdańskiej stoczni. Polecam również PGS w Sopocie, ofertę którego należy sprawdzać na bieżąco, ponieważ co chwila pojawiają się tam ciekawe wystawy. Na warsztatach arteterapii zachęcam uczestników do żywego kontaktu ze sztuką, czasem też sama towarzyszę im w tych wyjściach.

Ewa Świder zajmuje się terapią poprzez sztukę.

Jakie korzyści zdrowotne może dać nam kontakt ze sztuką?

Ja wykorzystuję sztukę do redukcji stresu, twórczego rozwoju i pobudzania kreatywności. Miesiąc po tym, jak odebrałam dyplom arteterapeuty, rozpoczęła się pandemia i od tego czasu na lęk zachorował cały świat i stan ten trwa do dziś. W dodatku wciąż docierają do nas inne niepokojące wiadomości ze świata, w związku z czym jesteśmy permanentnie przebodźcowani negatywnymi informacjami. Taki stan powoduje, że organizm jest w długotrwałym stresie, następuje nadprodukcja kortyzolu, hormonu, który działa destrukcyjnie na nasz organizm. Wciąż żyjemy w napięciu, nieustannie gotowi do walki, to totalnie nas wyniszcza. A paradoksalnie to właśnie osłabia nasz układ odpornościowy, łatwiej łapiemy i gorzej przechodzimy infekcje. Patrząc na to z tej perspektywy, arteterapia przyda się każdemu z nas. Naukowe badania pokazują, że już po pół godzinie niczym nieskrępowanego tworzenia, choćby malowania, następuje obniżenie poziomu kortyzolu w naszej krwi. Przez co możemy powiedzieć, że tworzenie nas uzdrawia.

Wystawy w Trójmieście


A co, jeśli wstydzimy się tego, że nie umiemy malować?

Jednym z założeń arteterapii jest to, że efekt końcowy nie ma znaczenia, liczy się sam akt twórczy. Na moich warsztatach staram się przekazać uczestnikom trochę prostych wskazówek technicznych, żeby tworzenie przynosiło im jeszcze większą satysfakcję. Zdarza się, że ktoś odkrywa w sobie pasję do malowania, a to bardzo cenne, bo pasja zostanie z nim znacznie dłużej niż dwugodzinne warsztaty. Picasso mówił, że każde dziecko jest artystą. Tylko później z tego wyrastamy i rezygnujemy ze sztuki, wciąż słysząc w swojej głowie słowa pani od plastyki "No, ty to talentu do malowania nie masz..". Zapominamy jednocześnie o tym, co kontakt ze sztuką może nam dać i jak pozytywnie potrafi na nas wpłynąć.

 • Prace plastyczne Ewy Świder
 • Prace plastyczne Ewy Świder
 • Arteterapia to połączenie sztuki z psychoterapią.
 • Arteterapia to połączenie sztuki z psychoterapią.
Czy arteterapia może być narzędziem do pracy z dziećmi?

Jak najbardziej! Dzieciom dużo łatwiej jest komunikować się w sposób abstrakcyjny i wyrażać emocje np. za pomocą kolorów. Mają też dużą łatwość w opowiadaniu sztuką o swoich problemach i trudnościach, dlatego warto się tym dziecięcym rysunkom dokładnie przyglądać.

Czy prowadzisz w Trójmieście zajęcia arteterapeutyczne i kto może się na nie zapisać?

Jako arteterapeutka jestem częścią zespołu w holistycznym centrum wsparcia po stracie eMOCja w Gdańsku. Jest to miejsce, w którym nikt w obliczu śmierci i choroby nie jest sam. Prowadzę tam warsztaty dla dzieci i dorosłych, którzy utracili bliską im osobę. Aby zapisać się na nie, wystarczy mailowo wysłać zgłoszenie, a dzwoniąc bezpośrednio do centrum, możemy zapytać się o szczegóły.

Łatwiejsza rejestracja do psychologa dla dzieci i młodzieżyPracujesz jako projektantka, prowadzisz warsztaty z arteterapii, malujesz, a po godzinach jeszcze nagrywasz podcast pt. "Jak pokochać sztukę?". Czy podczas tych wszystkich aktywności udało ci się znaleźć odpowiedź na to tytułowe pytanie?

Ten tytuł jest dość zaczepny, bo myślę, że nie ma na niego odpowiedzi. Wiele osób niepotrzebnie próbuje objąć sztukę rozumem. Nie trzeba tego robić, żeby móc ją pokochać. Kluczowa dla mnie jest refleksja nad tym, co czuję, kiedy patrzę na dane dzieło, lub gdy maluję, jakie emocje są w tedy we mnie.

Patrząc na twórczość w ten sposób, możemy znaleźć w niej wsparcie i to, co najcenniejsze, naszą pasję. A właśnie pasja daje nam poczucie tożsamości i tego, kim jesteśmy naprawdę. Bo sztuka nie jest o sztuce, tylko o nas samych.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (43)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Bezpłatne konsultacje neurologiczne

badania

Adaptacja i wspieranie rozwoju

wykład, sesja naukowa, warsztaty

Zespół Metaboliczny u dzieci

badania

Najczęściej czytane